Šta je novo?

ASUS N56VJ-S3040D vent preglasan- ciscen, pasta, bios, cmos, rpm1800...

coldman

Slavan
Učlanjen(a)
18.12.2008
Poruke
301
Poena
330
Laptop je radio, bar kako mi otac kaze sve ok, i sada radi super, ali je onda naprasno poceo da pali ventilator. Ventilator pali nekih 2min po butovanju Windows-a. Na njemu je Win10 na SSD-u(EVO 860) koji je i pre toga radio fenomenalno bez ovog problema. Dakle, ventilator je uvek bio necujan za neki "office" rad, ali se sada odjednom pali i poprilicno je glasan. Pri restartu racunara ventilator i dalje radi punom parom tako da smatram da nije problem kada BIOS i OS razlicito regulisu fan speed. Izmereno je raznoraznim programima da je temperatura oba jezgra procesora izmedju 45 i 49 stepeni zavisnosti sta se radi u kom trenutku. Mislim da ne dolazi svakako do pregrevanja osim ako neki senzor ne radi dobro ali kada sam otvarao(treba mi recimo 2min) bilo je mlako, tako da sumnjam da moze tek tako da nestane toplota. Takodje je izmereno da je rpm u najboljem slucaju 1800 a bivao je i 2400. Istim tim programima sam i probao da regulisem brzinu okretanja, Notebook FanControl kao ni jedan od ostalih nije ama bas nista popravio. Laptop je otvoren, ociscen, ubacena nova neka CM pasta, izduvan kompresorom, temperatura se maltene nije promenila jer je stara pasta i dalje vrsila svoj posao top. Pregledao sam konektore, svi deluju dobro. Otvarao zatim dalje dodatno i skidao bateriju CMOS-a u slucaju da tamo nije zabelezeno neko podesavanje- bez efekta. Probao system restore, nista novo. Kroz sama BIOS podesavanja ne moze nista da se uradi, laptop je na poslednjoj 203 verziji BIOS-a pa ne moze da se ni uradi update istog. Menjao sam i podesavanja laptopa kroz Power Options i stavljao da se ventilator pali pasivno, da iskoriscenost minmalna procesora bude 5% a max 40%, ni to nije dalo efekta. Kako ce se ponasati kroz neku 3D igru javljam sutra, kada istu i instaliram. Jedino resenje koje nisam probao je drugi kuler.
Pomoc i ideje itekako dobrodosli.
EDIT: Ugasen i superfetch servis i ne pali se uopste sa butovanjem Win-a.
 
Poslednja izmena:
Proban malopre u Dota 2 igri. Najvise je podigao na 3284rpm a temperaturu na 76, kada sam izasao, onda ga je i spustio, bar po citanju programa.
Da dodam, kada ugasim komp i posle par sekundi ga upalim, vent se odmah pali. Ali ako je lap bio ugasen recimo 15-20min, onda se desava ono da posle butovanja Win-a se i vent pali. Odmah pri butovanju sam i upalio SpeedFan da vidim te vrednosti, pri cemu su temperature jezgra oko 45 stepeni a rpm venta je neka vrednost tipa 426745987456 koja se promeni u interval od 1800-2400 kada se i vent upali posle tih ~2 min.
Razumem da je najlakse da se kupi drugi vent, ali zasto ne bi okretao vent odmah pri paljenju racunara ili recimo odmah pri butovanju?
 
Obicno pri ukljucivanju ukljuci vent na neku vrednost kao test da li je ispravan i onda ga iskljuci dok ne dodje do neke vece temperature kada pocinje da radi. Ako vrti non stop veliki broj obrtaja moze biti vise razloga, zaprljanost (sto nije slucaj), losa pasta ili previse paste (to proveri na YT koliko treba, ide vrlo malo), neispravna kontrola obrtaja na ploci ili u samom ventilatoru i na kraju ostecen hladnjak u kome se nalazi gas koji u tecnom stanju ide na procesor a kada se zagreje u gasovito kad rebrima gde se hladi i ponovo vraca u tecno stanje. Gas kad ispari hladnjak vise nema performanse kako treba.
 
Jutros sam ga upalio i bila je recimo temp oba jezgra oko 38 ali rpm na idle je i dalje ~1800rpm. Pastu sam i pre menjao i znam kako se nanosi, tu nisam pogrešio. Ssiguran sam da nije temperatura problem jer sam probao kroz Windows registry da ga prevarim ali on vidi njega kao da ne radi, odnosno da radi na 0,00% isto kao što ga recimo i neki programi vide. Sam hladnjak fizički deluje dobro pa ne bi trebalo da je bilo šta do njega. Vrv je kao što si rekao fan control stradao ili na ploci ili ventu. Probaću da nađem neki vent odgovarajući danas da probam pa javljam. A u međuvremenu ako neko ima neku novu ideju neka "puca". Hvala djalfe.
 
Probao sam da ga odnesem kod lokalnog servisera koji kada sam sve ponovio sto sam i napisao pitao me prvo- a sto ti to smeta :smash: Nakon ponavljanja dobio sam info da bi tek za jedno 10-tak dana mogli da ga pogledaju IAKO sam vise puta skrenuo paznju da mi treba samo vent da prikacim i da cu kroz 5min max da vidim sta je i kako je. Trenutno sam u fazi nabavke/kupovine venta pa cu da ga testiram i da svakako javim sta se desava. Ali izgleda je problem ili sa ventom ili maticnom plocom.
 
Po meni ovo vise lici na OS Win nego na problem same ploce ili nekog senzora. Ako imas mogucnosti da izvadis trenutni hard disk (ssd) i da ubacis neki drugi (radi probe) i instaliran nov Win 7 (ne Win 10), instaliras drajvere sa oficijalnog sajta i proveris da li isto radi sa Win 7 i sa Win 10 jer je to laptop vremesnije dobi te su i same komponente predvidjene za Win 7 mada vidim da postoje i draveri za Win 10. Imao sam problem te prirode sa Asus K52 serije na Win 10 stim da je kod mene i temperatura rasla za nekih 10-tak stepeni vise na Win 10 nego na Win 7. Malo je cimanje ali vredi da probas.
 
Nazad
Vrh Dno