Šta je novo?

Припејд мобилни интернет у условима променљивог квалитета сигнала

Vlajković

Cenjen
Učlanjen(a)
04.12.2012
Poruke
107
Poena
180
Здраво свима!

Супруга и ја обоје радимо од куће преко интернета и потребан нам је резервни линк независтан од прекида у снабдевању електричном енергијом.
Имамо Супернова оптику као примарни линк и Телекомов АДСЛ као резервни линк. Рутери су нам на батерији, али то не решава проблем уколико нестанак струје захвати и локацију на којој је мрежна опрема оба провајдера. Дешавало се да нестане струје у пошти, па онда прво искочи Супернова, а понекад после неког времена и Телеком АДСЛ. Изгледа да неко није ставио Супернова опрему на агрегат, а понекад их заболе и да брину да се агрегат не укључи.
Ови прекиди нису чести, али их природа посла који обавља супруга не трпи.
Мени је за систем админ посао мобилни хот-спот са променљивим сигналом углавном довољан, а и не морам да радим у стерилним условима и могу да одем за бољим сигналом ако ми треба. Супруга мора да има квалитетан сигнал и буде у кућној канцеларији, а нама је у кући покривеност отприлике 4Г-3Г-4Г-2Г-4Г-3Г-4Г (прелази на пар минута). Ово је отприлике исто за Теленор и МТС. ВИП је чини ми се лошији. Јужни Банат, сеоска средина.

Идеја ми је да изведем неку антену што више изнад крова, где бих имао стабилан пријем сигнала.
Да ли је неко радио нешто слично или има искуства са овим о чему пишем?

Што се пакета тиче, интересује ме припејд и да ли је изводљиво да имам нешто на леру и без пакета, па да када затреба у минут, два уплатим и почнем да користим. То би било једном у три месеца до пар пута месечно, како баксуз заломи.

Надам се да нисам удавио. Јављајте ако имате искуства или идеја.


Уздравље! :)
 
Ima sličnih tema od pre par godina.
Lično iskustvo nemam, ali možeš napisati kojo ruter imaš za sim karticu - mifi, ima li ulaz za antenu, pa da ti preporučimo neku antenu sa alija. Ne znam trenutno zbog slanja i isporuke kada bi je dobio...
Ne bi bilo loše da vidiš koji operater kod tebe ima najviše predajnika i na kojim lokacijama (map celler), pa da mifi staviš na prozor i testiras kako radi. Neki mifi ruteri imaju ručno biranje bazne stanice...

Послато са MI 8 уз помоћ Тапатока
 
Pozdrav, evo ovako, imam predlog za telefon kako da forsiraš samo 4G, da ti konekcija bude stabilna na 4G. Naime, instaliras aplikaciju netmonitor ( neophodno je da mu daš sve dozvole kako bi aplikacija radila kako treba ) i ako ti telefon ima android 7+ pisaće opcija phone info. Kad uđeš u taj prozor pisaće ti kao dole na slici, gde izabereš u set preferred network type, LTE only I onda telefon neće spadati na 3G niti 2G. Jedina mana ovoga je ta što nećeš moći da dobijaš/primaš pozive jer za pozive je neophodan 3G. Ako te zanima gde su bazne stanice sva 3 operatera možeš da vidiš na sledećem linku:
https://www.cellmapper.net/map?MCC=...COnly=false&showBand=0&showSectorColours=true

Eto toliko sa tehničke strane :D
d26db94f70c6593ce6eb44d6554fa1eb.jpg


Sent from my Mi Note 10 using Tapatalk
 
MTS nema 4G na prepaid, bar ne na klasicne kartice, ne znam da li ima na prepaid SIM. Telenor i VIP imaju na sve.
Prvo utvrdi koji 4G signal dobijas, imas na 800 i 1800MHz, pre ce da bude 800MHz jer on ima veci domet i bolje ide kroz prepreke.
To mozes sa nekom aplikacijom da utvrdis na primer Cell Mapper:
https://play.google.com/store/apps/details?id=cellmapper.net.cellmapper
Kad to utvrdis i vidis sta imas najbolje to uzimaj od provajdera. Imas dve varijante, da uzmes onaj njihov Wifi ruter na koji moze spoljna antena ili da ga stavis negde gore na visini gde imas najbolji signal.
Druga varijanta je LTE repeater koji imas na Aliexpress-u, postoje sa jednom frekvencijom ili dual band (800/1800MHz). 800MHz bi trebalo da zavrsava posao, uzmes set gde antena ide na krov i kablom povezujes pojacivac i on ti to pojacava dole bezicno.
 
Koliko sam ga shvatio on traži rešenje kada mu nestane struja, dakle taj lte ripiter otpada kao opija ili ima neki na baterije? Pošto on pominje da ima ruter na baterije, nisam shvatio koji - kablovski ili neki mifi uređaj od operatera.

Послато са MI 8 уз помоћ Тапатока
 
Ne znam koliko je to rešenje ako i oprema od operatera ne radi kad nema struje! Reko koji predajnik ima agregat

Sent from my SM-G965F using Tapatalk
 
Uzmes Telenor karticu, pripejd...ima raznih ponuda. Npr ja imam ponudu od 115 rsd: 1Gb neta i 175min ka svim mrezama vazi 7 dana. Ako je to malo 3.6Gb za 600 rsd vazi 30 dana...12Gb za 999 rsd i vazi 30 dana.
 
Nazad
Vrh Dno