Šta je novo?

Napajanje za RTX 3080

Core Reactor 850 za 110e je vrlo jeftino...radije bih njega nego Kolink...
 
Kako kupujete komponente od komšija?Odeš na sajt vidiš dal je na stanju,zalepiš taj link kod prodavca i on ti odgovori koliko je cena.A cena je 10% manja nego trenutna iz prodavnice..Sad ti možeš kupiti i od prodavca koji ne skida tih 10tak posto..
Tako da ne mora ga imati u ponudi,bitno je da je na stanju na sajtu.
 
Vidim da ga je Djolekg pomenuo...ima ga u HU i za te pare je fantastična kupovina, mada pitanje je koliku bi garanciju dobio. Na Iponu je svega 1 godinu i s tom garancijom ga ne bih uzeo ni za te pare...
 
Pa dobro..svako ima svoje prioritete..
Ako hoćeš 10 god garancije plaćaš 40 evra.
Hoćeš garanciju 150 evra (hcg)
Nećeš garanciju(ili 1 god) 110 evra
 
Kako kupujete komponente od komšija?Odeš na sajt vidiš dal je na stanju,zalepiš taj link kod prodavca i on ti odgovori koliko je cena.A cena je 10% manja nego trenutna iz prodavnice..Sad ti možeš kupiti i od prodavca koji ne skida tih 10tak posto..
Tako da ne mora ga imati u ponudi,bitno je da je na stanju na sajtu.
Hvala na objasnjenju. Generalno ne kupujem komponente od komsija, pa nisam znao za proceduru.



Vidim da ga je Djolekg pomenuo...ima ga u HU i za te pare je fantastična kupovina, mada pitanje je koliku bi garanciju dobio. Na Iponu je svega 1 godinu i s tom garancijom ga ne bih uzeo ni za te pare...
Opet bolje od nazovi 2 godine saobraznosti kod ovih nasih sampiona.
 
CWT platforma, za RTX3080 i 8-12core dovoljno oba. Da je lose, nije, da je nesto posebno, isto nije.
Ipak sam odustao od Kolink napajanja. Na redditu ima ne mali broj ljudi koji su delili negativna iskustva sa tim napajanjima i RTX 3080/3090 karticama.
 
Kakvi su Be quiet! Straight Power 11 1000W Gold ili Platinum? Cena za gold kod nas je 32000din
Gold ima kod nas a Platinum kod madjara mada vidim da se ovde pisalo da je mnogo bucno.. Da ga preskocim?
Od BeQuiet nebi uzimao ništa osim Dark Power Pro 11 ili 12 serije. Cena jeste jača, ali dobija se premium proizvod. Ova jeftinija BeQuiet napajanja nisu ništa specijalno. Neko je spomenuo buku, a na youtube imate snimaka sa coil whine. Ili Dark Power Pro serija, ili uzmi nešto drugo tipa Corsair/Seasonic.
 
BeQuiet ima dobra napajanja.Jedna od njih je Straight power 11.
Goldu fali 0,5% za platinum .
Oba su dobra.
Takodje ima dobra budzetska rešenja,konkurentna cenovno..kao sp9.
Uglavnom se vode kao tiha napajanja.
 
Znam. Ne kažem da su loša. Imam Dark Power Pro 11, ali veruj mi, kad u ruke uzmes Dark Power Pro 11 i Straight Power 11 razlika je neverovatna. A o tome kako su kablovi sleevovani na DPP neću da trošim reči + custom Silent Wings 3 ventilator unutra i to ona low rpm verzija sa 6 kalema. Apsolutna tišina uvek. Ono što hoću da kažem je, ako se ide na BeQuiet, high end je itekako isplativ. A u tom Straight Power segmentu ima boljih napajanja za iste pare u smislu tišine boga mi i garancije.
 
Malo je 650W zbog power spike-ova koji mogu da trigeruju OCP zaštitu i napajanje ide u shutdown.
 
Hydro G i GE nisu ni približno sličnog kvaliteta.
Nije adekvatno za tu karticu..Sad dal bi radilo nećemo znati dok ne probaš..Nisam naletao na nekog sa GE i rtx 3080 ..
 
Da, da je Hydro G 650, možda bi bilo ok. Za GE nisam siguran da se ne bi gasilo pre ili kasnije...
 
3080 je vrhunska kartica, i kao takva zahteva vrhunsko napajanje. Ja to nebi kačio na ništa slabije od 1kW. Neko će reći nema potrebe to je overkill. Kvalitetno 850W napajanje će biti sasvim dovoljno. Slažem se u potpunosti. Ali sa 1kW napajanjem ostaje veliki headroom, i napajanje će biti daleko rasterećenije kada je kartica pod full load-om i kada power spike-uje. I ventilator se neće paliti tako često ili se neće paliti uopšte. Nemojte štedeti na napajanju nikad.
 
Antec HCG Extreme 1000
 
Problem je sto je tier lista trash. Tipa Seasonic S12II i S12III se predlazu za low tier sisteme ili cak IGP sisteme, sto je super, samo sto kod nas tona ljudi koriste ista u high end sisteme bez problema. Tipa, moj brat je do skoro koristio S12II 620w sa i7 7700k i GTX 1080. Takodje, preporucivanje napajanja od preko 50e za samo IGP sisteme je oduzeto od pameti. Naravno da cena =/= kvalitet, ali ovo vec odlazi u neki snobizam, slicno audiofilima ili sim racerima.
 
Problem je sto je tier lista trash. Tipa Seasonic S12II i S12III se predlazu za low tier sisteme ili cak IGP sisteme, sto je super, samo sto kod nas tona ljudi koriste ista u high end sisteme bez problema. Tipa, moj brat je do skoro koristio S12II 620w sa i7 7700k i GTX 1080. Takodje, preporucivanje napajanja od preko 50e za samo IGP sisteme je oduzeto od pameti. Naravno da cena =/= kvalitet, ali ovo vec odlazi u neki snobizam, slicno audiofilima ili sim racerima.
Just because you can, doesnt mean you should.

Od kad je i7 7700k koji je 90W TDP-a u kombinaciji sa GTX 1080 sa smešnih 140W TDP-a high end sistem ? :ROFLMAO: Pa sama 3080 ima za 100W veći TDP od celog tog sistema. Moja overklokovana 3070 vuče koliko ta grafička i procesor vuku zajedno. Zaboga, Nvidia za tu grafičku preporučuje napajanje od 450W. Taj Seasonic S12II je overkill za taj sistem, normalno da će raditi kako treba. Primer ti je katastrofalno loš, i ni malo ne ide u prilog Seasonic-u S12II niti ide u prilog tome da je lista trash. Budi malo realan.
 
Just because you can, doesnt mean you should.

Od kad je i7 7700k koji je 90W TDP-a u kombinaciji sa GTX 1080 sa smešnih 140W TDP-a high end sistem ? :ROFLMAO: Pa sama 3080 ima za 100W veći TDP od celog tog sistema. Moja overklokovana 3070 vuče koliko ta grafička i procesor vuku zajedno. Zaboga, Nvidia za tu grafičku preporučuje napajanje od 450W. Taj Seasonic S12II je overkill za taj sistem, normalno da će raditi kako treba. Primer ti je katastrofalno loš, i ni malo ne ide u prilog Seasonic-u S12II niti ide u prilog tome da je lista trash. Budi malo realan.
Ne razumem jel se salis ili si samo napravio lapsus? Sta je taj sistem bio, ako ne high end? To je bio najskuplji i najjaci procesor na mainstream platformi u trenutku sastavljanja tog racunara. Isto tako je i graficka. Jel je trebalo da kupuje x99 sistem i titan graficku kako bi se racunao kao high end? Mislim da i sam sad uvidjas da je odgovor ne, taj sistem je pocetkom 2017. godine bio high end. Da, u medjuvremenu je izasla tona novih procesora i grafickih kartica sa daleko vise jezgara i shadera i daleko vecom potrosnjom, ali nije zbog toga taj sistem od jednom kostao mog brata manje ili krenuo da retroaktivno trosi manje struje nego sto je po izlasku. Bilo kako bilo te dve komponente su bile najskuplje i najbrze moguce u prodaji u vreme kad se sastavljao racunar, da li oni trosili 50w ili 350w zajedno je nevazno, to u svakom slucaju nije bio low end ili IGP sistem, bilo u vreme kupovine, bilo sada, a napajanje je izguralo bez problema. Da nije ceo racunar zamenjen guralo bi i dalje.

Takodje, nadam se da znas da ta cifra od 90w TDP koju Intel deklarise, kao i generalno bilo koji Intelov zvanicni TDP je sarena laza. Taj procesor je overklokovan trosio isto koliko i AMD alternativa za koju se u to vreme na sva usta pricalo kako je furuna.

Nije poenta da se dokaze da Seasonic S12II 620w moze da gura RTX 3080(sto i radi kod mene, mada uz Ryzen 5 1600AF procesor, verovatno ne bi moglo da ubacim procesor koji moze da uposli graficku kako valja i koji i sam moze da povuce malo vise), poenta jeste da se pokaze da je lista lose klasifikovala to napajanje, sto je primer ucinio tako da je i vise nego odlican.

Takodje, obrati paznju na jedan detalj. Spomenuo si da se za GTX 1080 preporucuje napajanje od 450w(sto, ako si govorio o proceni proizvodjaca, onda ti ne verujem, u tom slucaju si lupio brojku, proizvodjaci kartica su poznati da opasno precenjuju te procene). Obrati paznju da lista preporucuje tonu 450, 500, 600, 700w, pa cak i 1kw napajanja samo za IGP sisteme. Koliko je autor liste odsecen od sveta kad preporucuje napajanja kao sto su Supernova G5 1000w(doduse naglasava da je rec o starijoj seriji od pre 2020. godine) i Silverstone Strider Titanium =>1100W za IGP racunare. Cak ni ti koji imas cudne tripove za "vrhunske kartice" i "high end sisteme" ne bi mogao da opravdas takve klasifikacije.
 
Poslednja izmena:
Ne razumem jel se salis ili si samo napravio lapsus?
Ne.

Sta je taj sistem bio, ako ne high end?
Mid range low TDP sistem.

To je bio najskuplji i najjaci procesor na mainstream platformi u trenutku sastavljanja tog racunara. Isto tako je i graficka.
To što ti smatraš high end-om je nekome smešan mid end. Za nekoga je low end, high end, ako nema ništa. O tome ne vredi diskutovati. TDP je tu bitna stavka jer pričamo o napajanju.
Jel je trebalo da kupuje x99 sistem i titan graficku kako bi se racunao kao high end?
Da.

Mislim da i sam sad uvidjas da je odgovor ne, taj sistem je pocetkom 2017. godine bio high end. Da, u medjuvremenu je izasla tona novih procesora i grafickih kartica sa daleko vise jezgara i shadera i daleko vecom potrosnjom, ali nije zbog toga taj sistem od jednom kostao mog brata manje ili krenuo da retroaktivno trosi manje struje nego sto je po izlasku. Bilo kako bilo te dve komponente su bile najskuplje i najbrze moguce u prodaji u vreme kad se sastavljao racunar, da li oni trosili 50w ili 350w zajedno je nevazno, to u svakom slucaju nije bio low end ili IGP sistem, bilo u vreme kupovine, bilo sada, a napajanje je izguralo bez problema. Da nije ceo racunar zamenjen guralo bi i dalje.
Pričamo o Seasonic S12II napajanju koje je teralo low TDP sistem. Ti smatraš da je lista trash zato što je Seasonic S12II terao taj sistem sa smešnin TDP-om. Apsolutno je nebitno da li ti to smatraš, low, mid, ili high end sistemom. Ti sada ispadaš pametniji od LTT-a i TH-a.

Takodje, nadam se da znas da ta cifra od 90w TDP koju Intel deklarise, kao i generalno bilo koji Intelov zvanicni TDP je sarena laza.
Znam.
Taj procesor je overklokovan trosio isto koliko i AMD alternativa za koju se u to vreme na sva usta pricalo kako je furuna.
Ok.
 
Ta napajanja nisu stavljena tu zato što nemaju snagu,već zbog zastarele platforme.Ispod C liste su sva napajanja koja koriste grupnu regulaciju,i ni jedna ne mogu u gornji sloj makar imala top komponente unutra.
 
Ne.


Mid range low TDP sistem.


To što ti smatraš high end-om je nekome smešan mid end. Za nekoga je low end, high end, ako nema ništa. O tome ne vredi diskutovati. TDP je tu bitna stavka jer pričamo o napajanju.

Da.


Pričamo o Seasonic S12II napajanju koje je teralo low TDP sistem. Ti smatraš da je lista trash zato što je Seasonic S12II terao taj sistem sa smešnin TDP-om. Apsolutno je nebitno da li ti to smatraš, low, mid, ili high end sistemom. Ti sada ispadaš pametniji od LTT-a i TH-a.


Znam.

Ok.
Druze, ti si dosao ovde valjda da komuniciras sa drugim ljudima i u tu svrhu daj da razjasnimo neke termine. Vidimo mi da ti imas neka tvoja merila sta je vrhunsko, sta je high, low, mid range i sve je to super, ali moras da razumes da te reci iako tebi znace jedno svim ostalim ljudima znace nesto drugo i da te ljudi najverovatnije nece razumeti kad budes pricao tako. Jel sad trebamo Ryzen Threadripper Pro 3995WX da nazivamo low end procesorom zato sto ima "samo" 64 jezgara i trosi "samo" 300-400w zato sto ce za 10 godina da izadju procesori sa 10 puta vise jezgara i vecom potrosnjom? Ne. On ce mozda tad imati performanse kao jedan mainstream low end procesor tada, ali termini kao sto su high, mid i low end su termini koji oznacavaju polozaj na trzistu i kao takvi ne mogu da se bacaju bez konteksta kao sto ti to izgleda radis. Kontekst u tom slucaju jeste stanje trzista u vreme kada se procesor prodavao kao i segment trzista na koji se cilja, bilo to second hand, mainstream ili premium tier.

Da se vratimo na primer x99 i Titan platforme, to za mnoge ljude, kako na forumu, tako i sire(manje vise za sve koji nisu ti), nije mainstream tier tako da je sasvim moguce da i7 7700k i FX8370 budu high end procesori u isto vreme kad i i7 7820x jer oni procesori iz razlicitih segmenta, odnosno tier-ova trzista. U pitanju je semantika, ali kao sto rekoh u komunikaciji sa drugima ne mozemo davati recima drugo znacenje kad nam se cefne jer nas drugi prosto nece razumeti.

U listi sa napajanjima, kao preporuku za high end sisteme se navodi i po koje napajanje od 600-700w, dakle na osnovu onoga sto je napisano tu njihova high end kategorija se odnosi i na high end mainstream segmenta trzista.

Dalje, Seasonic S12II iz primera nije teralo low TDP sistem, vec je teralo sistem, za koji si lupio da se preporucuje napajanje od 450w. Ne postoji IGP sistem koji moze da povuce 450w, medjutim u listi se to napajanje preporucuje samo za IGP sisteme. Dakle, napajanje iz primera se uspesno izborilo sa 2 do 3 puta vecim naporom od bilo kog IGP sistema i samim tim preporuka liste da je SAMO za IGP sisteme je netacno. Isto tako kako korisnik Djolekg porucuje, ako ta napajanja imaju te neke propuste koje ih dele od vrhunskih u svojoj klasi, nema smisla da se ona stave u kategoriji napajanja koja mogu da se izbore samo sa IGP sistemima. To bi bilo kao da Founders Edition 3080 svrstamo u "low end" ili "mid range" trzista samo zato sto recimo nema 3 ventilatora vec samo 2 ili da automobil koji razvija 100km/s za 4 sekunde svrstamo u low end zato sto nema enterijer sa drvenim akcentom. Ne mozemo zbog odredjenog propusta ili mane da negiramo performanse celog proizvoda, u suprotnom nasa TIER lista uredjena na osnovu tih istih performansi nema smisla. Moramo da imamo podsistem koji ce da ukazuje na te mane i propuste.

Sistem klasifikacije u ovoj TIER listi je definisan na sledeci nacin. Kategorije su diferencirane na osnovu toga koliko zahtevan sistem se procenjuje da napajanje iz te kategorije moze da kvalitetno snabdeva strujom. Dalju diferencijaciju po kategorijama pruza sistem boja, koji skrece paznju na pojedinosti konkretnih modela, njihove mane ili propuste u odredjenim stavkama, kao i cinjenicu da li se proizvode i dalje ili ne. Dakle, da koristimo sistem valjano Silverstone Strider Titanium 1.1kw i Enermax Supernova G5 1kw bi bili u nekom daleko visem tier-u, ali bi njihove pozicije bile obojene odredjenim bojama kako bi se ukazalo na propuste koje ti proizvodi imaju. Medjutim, sistem se ne koristi valjano i stoga iako je mozda lepo zamisljen, on je beskoristan. Sistem u kome je napajanje koje je deklarisano na 1.1kw uz 80+ Titanium sertifikat svrstano u kategoriju napajanja koja nisu sposobna da kvalitetno snabdu strujom racunar sa vecom potrosnjom od neke IGP konfiguracije nije funkcionalan sistem.

Sad, naznacio sam rec kvalitetno. Mozda te mane koje ta napajanja imaju ih zaista sprecava da snabdu jace sisteme na nacin koji bi ispunio te izuzetno visoke standarde koje su tvorci tier liste zamislili, a da u isto vreme bez problema ispunjavaju 80+ Gold i Titanium standarde, kao i standarde samih proizvodjaca u dovoljnoj meri da ih nije strah da ce "ukaljati" svoju reputaciju izbacivanjem takvih proizvoda u tim ne bas nizim segmentima trzista. U tom slucaju, su standardi tvoraca liste toliko visoki da su ne kompatibilni sa potrebama prosecnih korisnika (naseg) trzista, drugim recima, zalaze u elitizam/snobizam i samim tim lista opet nije funkcionalna gotovo nikome sem tim istim elitistima. Otud, nema potrebe da se pinuje lista, stavise bilo bi vise stetno nego korisno, jer elitista ce u svakom slucaju znati da pronadje listu, a prosecan korisnik moze samo da dobije los savet iz liste.
 
Kakav roman. Sorry "druže". TLDR.
 
Kakva da je, ta tier lista svejedno može da posluži kao neka smernica...a mi ovde možemo dodatno da razglabamo i komentarišemo.
Što se mene tiče, nemam protiv da se pinuje, čisto informativno...
 
Cisto da se ne bi ponavljala ista pitanja novih clanova svakih par stranica u podsekciji foruma...

Eventualno ako postoji neka dilema izmedju 2-3 konkretna modela...
 
Ovde imamo ono na šta treba obratiti pažnju kada danas kupujemo napajanje..Kratak tekst,taman shvatiti suštinu..
 
Vi se svi trudite da pomognete da se napravi neka lista, tražite od moderatora da napravi temu sticky, a sve što ste pokačili od linkova vodi ka stranim forumima koji su na engleskom jeziku. Ako neko hoće da bude stvarno koristan, neka sve to lepo stručno prevede i neka napravi listu na našem jeziku. Ne znaju svi engleski.
 
Nazad
Vrh Dno