Šta je novo?

Napajanje za RTX 3080

Corsair HX bi mi bio prvi izbor, ali razlika u ceni jeste poveća...zatim Fractal ili Revolution DF.

Sva navedena napajanja su dobra ali BeQuiet je glomazan i za tu cenu ne nudi ništa bolje od ostalih, mnogo je skup. Phanteks i Corsair RM su tu negde, mislim, ali Corsair RM je baš preskup.
 
Je l' postoji neki ocigledan razlog zasto SeaSonic model(i) nisu na spisku ili...? Cenom su konkurentni, koliko videh.
 
trenutno nista od ponudjenog nema preko, pa sam koristio poslednje poznate cene za modele...
Sva napajanja >800w ce u narednih periodu biti na "kasicicu" i sigurno ne po tim cenama.
Corsair, Seasonic, Antec, EVGA, FSP svi su vec najavili nedovoljne kolicine, treba racunati da se nece uspostaviti normalno snabdevanje napajanjima po sadasnjem sigurno do proleca
 
^bila je vecina sa spiska pre tipa nedelju dana, nego se ja razvlacim kao nije mi hitno i u roku od 2-3 dana odose sva stanja...

Redovno pratim, pa cu videti kakva je situacija.... ako bas bude problem, uzecu onda neku 750W varijantu, pa ako mi ne bude odgovaralo sa tamo nekom izmenom konfe, menjacu ponovo, sta da radim...

Jel postoji neki konkretan razlog zasto su bas >800W problematicna?

Gledajući sveukupno verovatno bi se odlučio za enermax revolution d.f.Mislim da nije vredno dati 50evra više za cors hx..
Corsair HX bi mi bio prvi izbor, ali razlika u ceni jeste poveća...zatim Fractal ili Revolution DF.

Sva navedena napajanja su dobra ali BeQuiet je glomazan i za tu cenu ne nudi ništa bolje od ostalih, mnogo je skup. Phanteks i Corsair RM su tu negde, mislim, ali Corsair RM je baš preskup.

Od tih jeftinijih mi se Enermax cinio kao mozda najbolji izbor... doduse i FD verujem da je ok opcija za te pare... prakticno mi je jedno od glavnijih pitanja i da razlucim da li davati tih 50ak evra za Corsair ili nema potrebe... da je tipa 20e razlike, onda pretpostavljam da ne bih ni razmisljao, ali 50+e nije malo...

Je l' postoji neki ocigledan razlog zasto SeaSonic model(i) nisu na spisku ili...? Cenom su konkurentni, koliko videh.
Ima taj da ih u varijantama od 850W uopste nisam nalazio ili su bas skupi... ti ako imas neki dobar Seasonic predlog, a da se uklapa u cene iznad, baci link...

Video sam doduse Seasonic SSR-850FX, ali u prodavnicama kojima vise verujem u raspolozivost, nema na stanju, tako da cenim da ih uopste nema kod nas... a i za to focus napajanje, nisam bas primetio da su ljudi pali u nesvest...
 
Poslednja izmena:
Corsari RMi je skup i ne vredi, a mislim da nema potrebe ni za HX modelima, osim ako ti treba taj Corsair link(HXi) ili dugme za single-multi 12V rail(HX). Tako ti modeli za ~130€ su po meni sasvim dovoljni

Kod nas od 850W jedino još Antec HCG850 za 17500din.
 
Nemas mnogo izbora, ili uzimas sad Phanteks AMP preko madjara od 750w za ~140e ili Antec HCG 850w za ~150-160e ili NZXT C 850w za 170e u domacim firmama. Od cekanja nema nista pre proleca kao sto @laca12 spomenu, cene nece padati:), samo da lovis neke popuste i stignes za izreagujes za par minuta posto se pojave.

Sva tri napajanja koja spomenuh iznad su Seasonic unutra.
 
Poslednja izmena:
^ ne jurim nikakve akcije tu, vec sam samo hteo da proberem sta hocu i kad se pojavi da narucujem...

Znam da je dosta opcija zapravo prepakovan Seasonic u nekoj meri, ali videcu vec... nije da mi je hitno sutra da zavrsim sa kupovinom...

Bas razmisljam i mislim da cu pokusati da ujurim Enermax, jer razmisljam 40% i vise da dajem, mislim da ipak nema potrebe, jer ce i ovaj da radi sigurno posao kako treba...
Taman se i secam da se posle nestasice jednom pojavio, pa brzo rasprodao, tako da je moguce i veca sansa da ce se pre pojaviti od ostalih....

Hvala puno svima na komentarima, naravno ako jos neko ima nesto da doda, neki za/protiv, uzimacu u razmatranje dok zvanicno ne porucim....

PS bacio sam pogled i na Antec, ali na kraju odlucio da ne sirim jos vise spisak i ovako ih imam vec dosta... ako bas bas ne bude nicega u ponudi, a to ostane, onda cu ga uzeti i gotovo...
 
Poslednja izmena:
Sutra test Asus strix 750w i Msi 3080 Suprim X
20201126_080645.jpg
 
A taj titan višak? [emoji3]

Послато са Redmi Note 8 Pro помоћу Тапатока
 
I ja sam se namucio da nadjem odgovarajuce napajanje, posto sam prvo uspeo 3080 da nabavim i nije radila sa Seasonic SS650-KM3.

Jedino sto sam uspeo da nadjem je Corsair RM1000x za 180E kod madjara i mogu reci da radi posao bez greske.
 
Sutra test Asus strix 750w i Msi 3080 Suprim X
Pogledajte prilog 293085
Citao sam da je u toku recall za 3080 i 3090 suprim kartica zbog neke falinke , msi nije isao u detalje ali su neki napisali da ima losije perfomanse i od FE verzije kartica. Mozda nisu sve kartice obuhvacene ovim problemom . Ljudi masovno kukaju jer su cekali dugo na kartice da bi je vracali.
Okaci performanse kada je testiras.

Sent from my Redmi Note 8 using Tapatalk
 
Citao sam da je u toku recall za 3080 i 3090 suprim kartica zbog neke falinke , msi nije isao u detalje ali su neki napisali da ima losije perfomanse i od FE verzije kartica. Mozda nisu sve kartice obuhvacene ovim problemom . Ljudi masovno kukaju jer su cekali dugo na kartice da bi je vracali.
Okaci performanse kada je testiras.

Sent from my Redmi Note 8 using Tapatalk

Nije falinka, karta je prosto spora odnosno vrti se oko između FE i Zotaca, a ima premium cenu. Da se razumemo, ima najbolju akustiku i hlađenje, samo nema perfomanse.
Što kažu u Maratoncima, fali joj šešir.
 
Verovatno je ograničena power limitom...ne znam ima li propisnih testova...
 
Videcu sutra je uzimam ima dve verzije Suprim i Suprim X sam porucio
 
Pojavio se SEASONIC FOCUS-GX-750 za 112e, razmisljam se da mozda uzmem njega posto je bas dobra cena, a cenim (nadam se) da ce raditi ok, jer od 850W ko zna hoce li biti vajde i kada...
Sa druge strane imam PHANTEKS AMP 750W za 128e... Ima i Corsair HX750, ali je 164e, sto je vec velika razlika...

Nisam nesto gledao recenzije Focusa, jer sam nekako stekao utisak da je malo nizi rang u Seasonic-ovoj liniji proizvoda, ali kad je ovako dobra cena (ili ja tripujem da je dobra cena), razmisljam da mozda i nije lose uzeti... jedino sto nigde ne vidim da se spominju tzv japanski kondenzatori koje sam primetio da spominju u dosta napajanja vise kategorije...

Treba mi strucno misljenje i pomoc bencha :D

EDIT: ili da mozda ipak cekam da se mozda pojavi ENERMAX Revolution DF 750W koji pretpostavljam da bi bio slicne cene... da kazemo da nece biti nikakvih ok 850W opcija... kad vidim Antec HCG850 za 150-160e kod nas, nesto imam utisak kad da je puno para za tako nesto...
 
Poslednja izmena:
Pojavio se SEASONIC FOCUS-GX-750 za 112e, razmisljam se da mozda uzmem njega posto je bas dobra cena, a cenim (nadam se) da ce raditi ok, jer od 850W ko zna hoce li biti vajde i kada...
Sa druge strane imam PHANTEKS AMP 750W za 128e... Ima i Corsair HX750, ali je 164e, sto je vec velika razlika...

Nisam nesto gledao recenzije Focusa, jer sam nekako stekao utisak da je malo nizi rang u Seasonic-ovoj liniji proizvoda, ali kad je ovako dobra cena (ili ja tripujem da je dobra cena), razmisljam da mozda i nije lose uzeti... jedino sto nigde ne vidim da se spominju tzv japanski kondenzatori koje sam primetio da spominju u dosta napajanja vise kategorije...

Treba mi strucno misljenje i pomoc bencha :D

EDIT: ili da mozda ipak cekam da se mozda pojavi ENERMAX Revolution DF 750W koji pretpostavljam da bi bio slicne cene... da kazemo da nece biti nikakvih ok 850W opcija... kad vidim Antec HCG850 za 150-160e kod nas, nesto imam utisak kad da je puno para za tako nesto...

Rsdije bih uzeo HX koji je izuzetan (mada i skup) ili Enermax (ima i 850W verzija). Inače, imaš u HU Bitfenix Whisper od 750W za 110e, isto napajanje kao Revolution DF.
 
@Gedora, hvala za review... nisam bas sve u detalje citao, ali po onom bih rekao da ipak nisu totalno zanemarljive zamerke, a jedna od meni bitnijih je i bucnost/tisina... razmisljam se dal je mozda ok da onda potpuno zanemarim napajanja sa 120mm fan-om, jer je veca verovatnoca da ce sa manjim ventilatorom biti ili vece buke ili losijeg hladjenja...

@jurodivi - ako se pojavi Enermax 850, uzimam bez razmisljanja, ali za sada i dalje nista od toga... Bitfenix mi ne odgovara jer je svega 2 godine garancije...

uglavnom, mislim da cu ipak sacekati jos malo.... kupovina komponenti ce mi se razvuci jos sigurno 2-4 nedelje, a do tada ce nadam se naici nesto bolje....

Nego, koja je bese prica za Asus ROG-STRIX-750G? Mada, posto je kod nas oko 140e (ako ga uopste ima), onda kontam da bih dodao jos 20ak evra i uzeo HX...
 
Nego, koja je bese prica za Asus ROG-STRIX-750G? Mada, posto je kod nas oko 140e (ako ga uopste ima), onda kontam da bih dodao jos 20ak evra i uzeo HX...


Bazira se na novoj GX SS platformi (koja odgovara 2.52 atx standardima) ali je preskupa za ono sto nudi... Isto kao i Adata XPG Core (koji ima manji fan i nesto bucnija je), dobra su napajanja ali placas premium na gejmerski brend.
Radije Corsair RMX ili Fractal Ion+ za te novce...
Inace slazem se za HX, JG za istu tvrdi da je mozda celokupno najbolja opcija od Corsaira. (ne racunajuci AX koja je modifikovana SS Prime TX serija gde su neke "nedostatke" doradili za Corsairove potrebe)
Dobar Corsairov FDB fan (za razliku od jeftinog HH koje SS gura u sve serije), multi-rail opcija (doduse za 3080 rekao bih da bi vec morao da gledas ka hx1000/hx1200 ako hoces multi-rail, 6800xt ne bi trebalo da imas problema sa rail splitom), jedino su kablovi krs. HX analogna platforma je takodje novija (i dodatno utegnuta) od "-i", mada su obe vec 3+ godina stare (sto i nije lose, jer su se za sada pokazale kao vrlo pouzdane opcije)

RMi ima Corsairov digitalni softver i FDB fan, sto nije vredno dodavanja novca za RMX. HX, RMx (2018) je inace ista CWT platforma, naravno modifikovana za odredjen "tier" i za sada se pokazala kao vrlo dobra tj pouzdana.

Za 180e ako ces vec da dajes novce mozes i AX850 da juris u EU (ako planiras da sacekas malo), mada je upitno koliko ce ti znaciti i da li zelis da doplatis premium. U svakom slucaju SS Prime Ultra TX, Corsair AX, BQ DP, FSP spadaju u sam high-end segment napajanja. (pa i novi Antec Signature tit., ali bih rekao da su ispod SS-a i Corsaira, doduse njihova HCP serija od Delte je izuzetno napajanje i po danasnjim standardima)

Baci pogled i ka Super Flower III napajanjima, Thermaltake isto nije losa opcija (CWT platforma, ali i za njih placas premium).

Generalno preporuka je da procitas recenzije za pojedicne modele pa sam procenis. Ni jedno napajanje nije u potpunosti savrseno.

Ja planiram da prosledim moje od Fractala burazeru i uzmem ax1000 jer mogu ispod trzisne cene da ga nabavim (alimorati dodatno da uzmem sleeved kablove tako da me skoro na isto izadje)

+edit
Za ~180e mozes hx1000 da pojuris, AX850 mozda za ~200-220e. ako si spreman da ih "lovis" :)
Ja sam permutovao cene i modle jer sam gledao vise napajanja u toj klasi...
 
Poslednja izmena:
Za Enermax Revolution su garancije isto 2-3 godine, isti đavo kao Bitfenix.
 
^ 5 godina kaze ipon

https://ipon.hu/shop/termek/enermax-revolution-df-750w/1735462
https://ipon.hu/shop/termek/enermax-revolution-df-850w/1728516

@Yojinbo - razmatrao sam vec vise opcija koje mugu da se nabave u HU, EU mi ne radi posao....

evo copy-paste opcija samo 850W od tada

PHANTEKS Revolt Pro 850W - 127e
FRACTAL DESIGN ION + 860P - 130e
ENERMAX Revolution DF 850W - 137e

BE QUIET! Straight Power 11 850W - 168e

CORSAIR HX850 Platinum - 182e
CORSAIR RM850i - 184e
CORSAIR HX850i - 196e

Iz tadasnje price sam izbacio RMi i HXi, a i nista preko toga ne bih gledao, tako da taj bas high end segment preskacem.... Takodje leti BE QUIET jer koliko sam zakljucio ne vredi te pare...

Idealno bi mi bilo FRACTAL DESIGN ili ENERMAX, ali trenutno nema ni 750W ni 850W...

Super Flower sam isto uzimao u razmatranje, ali vec neko vreme nema nista od opcija, pa ih nisam ni tada stavio na spisak...

Thermaltake, CM i slicno sam odlucio da preskocim pored svih gore navedenih opcija... Mislim, svestan sam ja da ce sve to raditi, ali opet nije bas isto...

Sve u svemu i dalje pratim cene i lager, pa ce uleteti nesto do kraja godine, a ako bas nista novo ne dodje, pljusnucu ~160e za HX750 platinum i vise ne otvaram ni jednu jedinu stranicu na internetu koja se tice napajanja... (samo da i to ne nestane u medju vremenu :) )
 
Imaš kod nas Fractal 760W sa 10 god. garancije za nekih 140€.
 
Rmi ti ne vredi doplate za digital i FDB fan u odnosu na analogni RMX. RMX za sada je jos uvek "best in class" gold napajanje, mada po razumnim cenama.
Za te novce (180e) bolje gledaj nove hx850/HX1000 (bez -i) ako ces da vozis na single tj multi-rail.

Taj Phanteks isto ne bi trebao da bude los.
Sa Ion+ dobijas ok celokupan paket, dobar 12v rail (ali nesto slabije tj manje efikasne 5v/3v, veci inrush pri paljenju), dobre kablove i napajanje koje je tiho i malo se greje.

Ako uzimas preostale komponente u "talasima" (kao sto je meni u planu), kada se pojave tj iskoce, onda je bolje da se ispruzis za sto bolje opcije koje ti finansije dozvoljavaju. Ja iskreno ne bih isao ispod 850w single rail ako ti je u planu minimum 5800x i 3080 (posebno Nvidia), dok sa Radeonima i 3070 mozes i 750w/650w da uzmes (ako i dalje razmisljas o 5600x/3700x)
Posebno kada je rec za 1500+ evra konfu koju ces da koristis 5+ godina, gde ti je PSU srce sistema...
 
Imaš kod nas Fractal 760W sa 10 god. garancije za nekih 140€.
Dada vidim... Nije losa opcija, ali ajde da sacekam jos malo, jer ako se pojavi Enermax 850, bice za te pare... A opet razmisljam dal je mozda bolje doplatiti ~20e za HX... Mada opet i ta garancija je bas primamljiva, mada ko zna gde cu ja biti za 10 godina [emoji1]

First world problems....

EDIT:

@Yojinbo, prob je sto nema nista od navedenog gore na lageru... Zato sam poceo da razmisljam o 750...

Posto 5600x ode sa cenom, uzimam najverovatnije 3000 seriju... 3600x(t) ili 3800x(t)... Za grafiku jos ne znam sta cu...

Svakako je cilj da sve spakujem do oko nove godine, a da cekam stabilizaciju cena i zaliha novih serija, do ko zna kad, nema sanse... posle cu po potrebi nadogradjivati...
 
Poslednja izmena:
Evo opet mene sa glavoboljom oko napajanja... prakticno sam sve nabavio, pa ovo ostalo nerazreseno zbog veoma lose ponuda u poslednje vreme...

S obzirom na manjak prakticno svih napajanja koje sam gledao, morao sam da revidiram ponudu i odredim neke backup opcije ako se u narednih ~2 nedelje ne pojavi nista sto sam imao u uzem izboru...

I dalje ciljam ~850W, mada razmatram i neke ~750W varijante kao drugi nivo backup-a...

Konfa je sad vec definitivno 5600x + 3080 (bice tu i nekog OCa nadam se), mada nije iskljucen i neki upgrade u buducnosti sa istim napajanjem, tj voleo bih da bas ne moram i njega da menjam sa ostatkom....

Uglavnom, od novog (a izgleda je bas novo) mi je zapalo za oko MSI MPG A850GF 850W za oko 150e, ali sem ove recenizije, nesto nisam naleteo na puno informacija, pa me interesuje zna li iko ista o njemu? https://www.pctekreviews.com/Reviews/MSIA850GF.aspx
Ovako na prvu loptu mi je najveca mana garancija, ali sam bukvalno dosao do momenta da i nije vise toliko bitno....

U toj kategoriji kod nas ima FD Ion+ 860W za ~180e i Antec HCG850 za ~150e... Ne znam dal FD vredi te pare, a za Antec nisam siguran koliko je zaista dobro u odnosu na konkureniciju, ali je svakako plus u oba slucaja dosta duza garancija...

Od 750W bih definitivno uzeo u razmatranje Asus ROG Strix za ~140e kod nas, a za te pare ima i FD Ion+ 760W...
Madjari imaju isto ono MSI od 750 za ~135e i TT Toughpower Grand RGB 750W za ~120e

Sad da mogu da se vratim nedelju dana u proslost, uzeo bih za cak 190e HXi850 iako sam u tom momentu smatrao da je previse, ali je jako brzo otislo...

Varijante od KW i vise mislim da bih ipak izbegavao...

Unapred se izvinjavam sto ovoliko vrtim pricu o napajanjima, ali ispostavilo mi se kao bukvalno najveci problem oko izbora, a pre istrazivanja sam mislio da ce biti jedan od najlaksih izbora... Posle kad sam odlucio, bilo je kasno zbog nestasice...
 
Adata core reactor 850w ima trenutno najbolju cenu za 850w snagu 110/115 evra.
Od 750 najbolju cenu Bitfenix whisper.

Послато са Redmi Note 8 Pro помоћу Тапатока
 
Da, Adata bi bila dobra opcija, ali iako sam olabavio sa garancijom, odlucih da ipak izbacim opcije koje su sa samo godinu dana garancije... doduse, gledam vise i opcije sa vecim ventom, pa je to jos jedan razlog zasto ga nisam ubacio...

I dobro me podseti na Bitfenix, potpuno zaboravih da ih uzmem u obzir... za oko 100e je cini mi se odlicna 750W opcija...

Svakako mi je 850W i dalje u prednosti kao neki future proof ili sta god... da su bar stabilnije ove grafike, ne bih ni razmisljao o 850, ali ovako sam u fazonu da je mozda "better safe than sorry"...

EDIT: Naravno, ko god zeli da baci neki komentar vezano za spomenuta napajanja, neka racuna i na BITFENIX Whisper M 750W za 100-105e
 
Poslednja izmena:
Proveri cenu i dužinu garancije kod prodavca.Svojevremeno sam pitao kod dotičnog za cenu koja se razlikovala -10%,i garancija je rečena 5 god iako nikad za taj psu nisam video na sajtu da piše više od 2 god.
Ti moraš nečega da se odrekneš,dobre cene ili dužinu garancije.Ako si za garanciju idi na domaće,ako si za cenu tu je kp.Razlika je40- 50tak evra..Pa šta god...


Послато са Redmi Note 8 Pro помоћу Тапатока
 
Evo opet mene sa glavoboljom oko napajanja... prakticno sam sve nabavio, pa ovo ostalo nerazreseno zbog veoma lose ponuda u poslednje vreme...

S obzirom na manjak prakticno svih napajanja koje sam gledao, morao sam da revidiram ponudu i odredim neke backup opcije ako se u narednih ~2 nedelje ne pojavi nista sto sam imao u uzem izboru...

I dalje ciljam ~850W, mada razmatram i neke ~750W varijante kao drugi nivo backup-a...

Konfa je sad vec definitivno 5600x + 3080 (bice tu i nekog OCa nadam se), mada nije iskljucen i neki upgrade u buducnosti sa istim napajanjem, tj voleo bih da bas ne moram i njega da menjam sa ostatkom....

Uglavnom, od novog (a izgleda je bas novo) mi je zapalo za oko MSI MPG A850GF 850W za oko 150e, ali sem ove recenizije, nesto nisam naleteo na puno informacija, pa me interesuje zna li iko ista o njemu? https://www.pctekreviews.com/Reviews/MSIA850GF.aspx
Ovako na prvu loptu mi je najveca mana garancija, ali sam bukvalno dosao do momenta da i nije vise toliko bitno....

U toj kategoriji kod nas ima FD Ion+ 860W za ~180e i Antec HCG850 za ~150e... Ne znam dal FD vredi te pare, a za Antec nisam siguran koliko je zaista dobro u odnosu na konkureniciju, ali je svakako plus u oba slucaja dosta duza garancija...

Od 750W bih definitivno uzeo u razmatranje Asus ROG Strix za ~140e kod nas, a za te pare ima i FD Ion+ 760W...
Madjari imaju isto ono MSI od 750 za ~135e i TT Toughpower Grand RGB 750W za ~120e

Sad da mogu da se vratim nedelju dana u proslost, uzeo bih za cak 190e HXi850 iako sam u tom momentu smatrao da je previse, ali je jako brzo otislo...

Varijante od KW i vise mislim da bih ipak izbegavao...

Unapred se izvinjavam sto ovoliko vrtim pricu o napajanjima, ali ispostavilo mi se kao bukvalno najveci problem oko izbora, a pre istrazivanja sam mislio da ce biti jedan od najlaksih izbora... Posle kad sam odlucio, bilo je kasno zbog nestasice...
Razmisli o Seasonicu gx850 80 focus + oko 18k rsd je imas 10god garancije,ja imam taj combo ko i ti,5600x i 3090 i 3080 taj ss je radio bez problema sa obe pomenute grafike
 
Nazad
Vrh Dno