Šta je novo?

Koji 2TB HDD za storage do 70€?

Čika_Kure

Čuven
Učlanjen(a)
04.11.2010
Poruke
4,524
Poena
715
Pozdrav kolege, kao što naslov kaže koji HDD od 2TB bi mi preporučili za storage disk do 70€?

Dakle HDD bi isključivo služio za skladištenje podataka sa njega se ne bi dizao niti jedan program, igra i sl.

U obzir isključivo dolaze novi HDD, jer su cene polovnih po našim oglasima toliko blizu cenama novog diska da ni u jednom momentu ni ne razmatram kupovinu "mačke u džaku" za 1000 dinara razlike. Refubrish i sl. me takođe ne interesuju.

Koliko sam ja gledao HDD zahtevanih karakteristika u tom cenovnom rangu u obzir dolaze (poređani od manje ka većoj ceni):

1. Toshiba SATA III 64MB 7.200rpm HDWD120UZSVA,
2. Seagate 2TB 64MB 7.200rpm ST2000DM008 (EDIT: negde piše da ovaj model ima 256MB a ne 64MB keš memorije),
2a. Seagate ST2000DM006 Barracuda Guardian,
3. Western Digital Caviar Blue 2TB SATA 3 WD20EZRZ,
4. Seagate 2TB SATA III 64MB ST2000VX007 i ST2000VX008 SkyHawk Surveillance
5. Western Digital Purple 2TB WD20PURZ,
6. Toshiba SATA3 7200 2TB P300 HDWD120EZSTA 64MB, i
7. Western Digital 3.5 SATA3 5400 2TB Red WD20EFAX 256MB.



E sad, ne znam koliko diskovi br. 4 i br. 5 uopšte odgovaraju mojim potrebama, pošto sam skontao da su to surveillance diskovi (stalan upis podataka), a ne storage.

Za Seagate sam pročitao da imaju sklonost da zacvile i zaštekću.

Neko korisnici drugog domaćeg sajta sa ovom tematikom kude i WD Red koji bi naoko trebao biti idealno rešenje za ovo što meni treba.



Uglavnom, značile bi mi Vaša iskustva i preporuke, jer ja lično imam iskustva samo sa WD HDD koje sam do sada isključivo koristio i nikad problema imao nisam.

Hvala




P.S.
U obzir dolaze i kupovina kod mađara, jer po pravilu za razliku od naših prodavnica daju punu garanciju (npr. WD Red 5 godina), tako možete predložiti i model koji nije naveden (Hitachi?), a koji ima kod njih, ako je u ovom cenovnom rangu i ako smatrate da je dobar.

P.S. 2 nisam gadljiv ni na 2,5 inčne HDD ovih karakteristika, pa predložite, ako mislite da su bolji...
 
Poslednja izmena:
Prvi i sesti su isto P300 modeli, prvi je bulk a ovaj retail pakovanje, otud i razlika u ceni. Ja imam samo reci hvale za Toshiba diskove, tako da bih ja u ovom slucaju isao na prvi (HDWD120UZSVA).
 
+1 za P300. Možeš čak da uzmeš i neki 2.5" 5400 RPM model, ako je samo za storage, tiši su i zgodniji za skladištenje...

Samo preskoči WD Purple (optimizovan je za surveilance, ne za druge stvari, mada bi radio posao) i WD Red (duga priča)...inače, možeš koji god ima najdužu garanciju, poslužiće.
 
Poslednja izmena:
WD Purple je samo firmverski optimizovan za dvr, unutar (unutrašnjost diska) je white label, sličan starijim WD Red-ovima (nije SMR). Najveća razlika (za kućne korisnike makar) je u tome što je Purple diskovima izgašen power management, tj. uvek se vrte, ne mogu da staju da radom i idu u sleep.

Streaming ATA komande (korekcija grešaka koju imaju Purple diskovi) se gase kada se priključi na desktop računar i radi kao normalan disk. Temperature i buka su u rangu ostalih WD-ova (do 35-40C u load-u, dok je što se buke tiče tih - ne znam koliko decibela, ali se ne čuje).

Tako da, ne treba bežati od Purple-a ako ima povoljno ili nešto slično. Mada je sad obično obrnuto, Purple je neretko skuplji zbog "optimizacije".
 
Hvala svima, dakle ispade najjeftiniji ujedno i najbolji... :)

Garancije su za sve pobrojane diskove je 2 godine, osim za WD Purple 3 i WD Red 5 godina.

Pretpostavljam da je i Seagate ST2000DM008 za izbegavanje čim ga niko nije preporučio, iako kao noviji u odnosu na P300 u smislu datuma izbacivanja na tržište (2018. godina u odnosu na 2015. godinu), sa više keš rama 256MB u odnosu na 64MB koliko ima P300, pa deluje primamljivo obzirom da je skuplji svega 100-tinjak dinara.
 
256MB jer je SMR, pa da nadoknadi sporost mora da ima ogroman kes. Mada ako ces mnogo cesce da citas sa njega nego da pises na njega i nema neke veze...
 
256MB jer je SMR, pa da nadoknadi sporost mora da ima ogroman kes. Mada ako ces mnogo cesce da citas sa njega nego da pises na njega i nema neke veze...

Aha...

Da li je Toshiba P300 2Tb CMR?

Pitam, jer ovde iz Toshiba kažu da su im svi modeli P300 CMR https://www.toshiba-storage.asia/p300-desktop-pc-hard-drive/ , a ovde (nakon što su korisnici podneli tužbe protiv WD zbog obmane, tj. netransparentnosti označavanja CMR i SMR modela) priznaju da su P300 modeli od 4Tb i 6Tb ipak SMR https://toshiba.semicon-storage.com/ap-en/company/news/news-topics/2020/04/storage-20200428-1.html (pošto još nisu uveli jasnu deklaraciju kao WD pritisnut tužbama, možda su im i 1Tb i 2Tb verzije SMR, ali to još nisu priznali)...
 
Hvala...

Ako dobro čitam: "P300 (performance line): HDWD1x0 is the equivalent to DT01ACAx00", a "DT01 – 7,200rpm – 500GB, 1,2,3 TB CMR (base for P300 Desktop PC Hard Drive Series 1/2/3TB branded models)"...

Tako da odgovor glasi Toshiba P300 modeli od 500gb, 1, 2 i 3TB su CMR, a modeli od 4 i 6GB su SMR.


Kakve su cene verovatno ću ići na Toshiba P300 od 3Tb, jer nikad dosta mesta za filmove koje neću nikad pogledati. :)

Što se mene tiče, može LOCK, a može i da ostane, možda nekom zatreba.
 
Na kraju uzeh Toshiba P300 od 3Tb kod nas, sa popustom ispade cena kao kod mađara, a svega crvenu skuplje nego P300 od 2Tb...

Nego znam da je negde na sajtu pisano kako treba podesiti storage HDD da ne bude non-stop pali-gasi, pali-gasi, tj. da se pali samo kad se nešto upisuje na njega, pa mu se tako produžava životni vek.

Međutim da me ubijete ne mogu da nađem temu, koji program se za to koristi, i kako sve treba podesiti...

Ako neko može da pomogne...
 
Ja sam za to da se disk uopšte ne gasi. Kreni-stani (po mom mišljenju i iskustvu, koje je ok, nije ništa wow i slično) sam više pozitivnih i ispravnih diskova nailazio koji su imali do 5-6k kreni-stani ciklusa. Oni sa 10 ili 20k+ su često imali loše sektore ili nekih problema sa performansama.

Ja koristim HDSentinel za to (sekcija Disk > AAM i APM podopcije), ali ima i drugo programče (ostavljali su ljudi link do njega na forumu, ću da probam da pronađem sada) gde možeš da podešavaš AAM i APM.

U zdravlju da te služi i da prođe brdo terabajta kroz njega. ;)

edit: quietHDD - https://forum.benchmark.rs/showthread.php?445657-HGST-disk-spin-down-spin-up-problem
 
Poslednja izmena:
Prvo hvala na brzom odgovoru i lepim željama.

Dakle, ako sam razumeo imamo dva različita shvatanja kako postići optimalnu vek diska i pouzdan rad:
1) kontrolisan kreni-stani (to je varijanta da HDD bude ugašen sve dok se na njega nešto ne upisuje)
2) da disk radi non-stop bez gašanje

Treća opcija je automatsko podešavanje i moguć nekontrolisan kreni-stani proces koji je rulet, jer može biti zilion startovanja, kao što je kolega @ivanbass1 imao na svakih 30 sekundi, pa nakupio 50.000 start/stop za mesec dana...
 
Nema tu ništa kontrolisano. :) Po meni, ako mu samo malo lufta daš da pali - gasi kad on hoće da upisuje šta želi i ne želi, svakakve (sistemske i ne sistemske) gluposti ga mogu trigerovati i pokrenuti.

Ja sam više upali ga jednom (nek' se samo gasi kad gasiš i komp), hladi ga adekvatno (da ne prelazi 45C naprimer) i tipi-top.
 
Koliko znam, ono prvo bi trebalo da je standardni način rada za diskove. Problem je što vrlo često nemaš kontrolu šta se, kada i koliko upisuje na disk...programi i igre to rade kad nađu za shodno.
 
Da ne otvaram svoju temu jer me isto interesuje, u mom gradu (Nišu) u GG je na stanju SEAGATE HDD 3.5" 2TB ST2000DM008 (za kojeg sam pročitao dobre stvari na Redditu).
E sad, problem je što je cena 8500 din, dok je u WW radnji 7000. To je meni prilična razlika, ali problem je što u WW ga nemaju u Nišu nego bi ga dostavili kurirskom službom.

Kakva su vaša iskustva sa kurirskim službama i hard diskovima? Meni se diže kosa na glavi u kakvom stanju bi taj drajv došao dok se trucka pozadi sa još 50 različitih paketa.
Da li je bolje da jednostavno otpišem tih 1500 i odem do radnje i kupim drajv?

Drajv bih koristio samo za storage. Ne za instaliranje podataka.

I da dodam, u gradu može još i da se nađe WD 2TB SATA III, 64MB, 3.5", 5400rpm, Purple ' cena isto 8500.

Koja je vaša preporuka?
 
Poslednja izmena:
Ako je u "full" pakovanju, u fabričkoj kutiji itd. onda nema problema, sigurno je preživeo i gore putešestvije. Ako je u kesici onda zavisi od toga kako su ga upakovali ali kada je glava parkirana možeš da ga šutiraš samo ako nije oštećeno pakovanje. Ako je dobro pakovanje mogu da izdrže 60-90 pa i 100G a recimo ovaj Seagate ST3320311CS, 300G što je više nego da je ispao iz aviona.
 
E pa nisam poslušao, nego otišao u prodavnicu, kupio SEAGATE 2TB ST2000DM008 , došao kući i.....HDD je pokvaren. PC ga prepoznaje ali ne može da mu napravi volume.
CrystalDisk prijavljuje "caution", HardDisk Sentinel gomilu bad sectora i 37% health.

I tako...bio kod mene pola sata i poslat na reklamaciju. I sad čekam 8-30 dana.

*mjau**mjau**mjau**mjau*m ti sudbinu. A još mislim bolje u radnji, veća je šansa da bude ispravan. :smash: :d
 
@Novicki, uzmi za 7500din Toshiba P300 od 3Tb u VH (ako još ima po toj ceni)... Kao što su mi kolege preporučile, odličan HDD i ogroman kapacitet za te pare...

Meni slali kurirskom službom, isporuka besplatna, bio zapakovan u orginalnom pakovanju a onda još višestruko obmotan raznim pucketavim folijama i u dve kutije, jedna kutija, pa folija, pa druga, praktično je sigurniji nego da sam ga iz radnje u rukama nosio...

EDIT: Sad vidim tvoju drugu poruku, e izem ti sreću...
 
Jeste...maler.

Nego, gledam u VH (ako mislimo na istu firmu) ali tamo je model od 3TB 8100 din, a od 2TB 6600 (web cene).

Ali gledaću da kupim taj model, ili od 2 ili od 3 TB, zavisi ako mogu da se finansijski uklopim.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno