Šta je novo?

AMD Radeon RX 6000 Thread

Nema firme koja je korektna prema potrosacima, ispade da je amd isti kao nvidija i intel po sistemu poslovanja.

Sent from my Redmi Note 8 using Tapatalk
 
Ja ne mogu da verujem da je neko i pomisljao da moze biti razlicit pristup :)
 
Generalno, jedino što je vredelo kupiti prethodnih meseci su akcije AMDa. :d
 
moze im se ali vidim na kp rx5700 / xt 350/380 ojro,odprilike 20-25% brza od 1070. nije los upgrade?
 
80% TSMC 7nm wafera koje AMD dobija u 4. kvartalu ide na konzole, 2/3 Soniju 1/3 MS-u...upravo pročitah.

Eto zašto je nestašica procesora i grafičkih, kombinovano sa većom potražnjom zbog virusa...
 
80% TSMC 7nm wafera koje AMD dobija u 4. kvartalu ide na konzole, 2/3 Soniju 1/3 MS-u...upravo pročitah.

Eto zašto je nestašica procesora i grafičkih, kombinovano sa većom potražnjom zbog virusa...

Pitanje je da li bi i bez pandemije zadovoljili tražnju, sami su stvorili čep na 7nm.
 
Drže nas za testise i gotovo, možemo da pizdimo koliko hoćemo.

Ne, ne drže nas. To kad upadneš u mašinu za mlevenje mesa onda tako misliš. Ne moramo da menjamo stare kartice dok ne pocrkaju, a onda su tu polovne koje će da odrade posao.
Kad misliš da moraš da imaš 4k ili 144fps to znači da si u mašini i da ne uživaš u samoj igri.
Pitanje je da li bi i bez pandemije zadovoljili tražnju, sami su stvorili čep na 7nm.
Kakve veze pandemija ima sa nestašicom? Sve sve proizvodi kao i uvek.
 
Poslednja izmena:
moze im se ali vidim na kp rx5700 / xt 350/380 ojro,odprilike 20-25% brza od 1070. nije los upgrade?

RX 5700 je bliže 40-50% brža od GTX 1070 u novim igrama. Ima situacija gde je to i više. DX12/Vulkan optimizacije za RDNA su prilično drugačija priča od prethodne generacije.

Ako uzimaš istu, gledaj minimum da bude Sapphire Pulse. Challenger, Mech i referentnu preskači - to znam da se ništa nije menjalo i da je hlađenje krš, plus se dernjaju kao nezdrave.
 
Pa slušaj, izbor ti je prost: il' ćeš da im platiš il' da se igraš u 60fps na svom lepom novom 144+ Hz monitoru.

Ili uzmi polovnu kartu od minera, igraj Diablo 2 kao ja i čekaj narednu generaciju da bi kupio polovnu kartu iz ove generacije...

Drže nas za testise i gotovo, možemo da pizdimo koliko hoćemo. A ovce neka i dalje viču "živeo AMD, narodni šampion, da pokažu Nvidiji"...

Kimi je u pravu. Uopste ne znam odakle ta pomama za 4k igranjem. To kako je krenulo meni je odmah zasmrdelo, jer su uvideli da su prevazisli 1080p sa kartama iz donjeg srednjeg segmenta. I ne mogu vise da uzimaju pare kao pre kada se jurio ultra 1080p@60fps.

Nije neophodno igrati u 1440p i 2160p. Slazem se da je super, te rezolucije sa velikim monitorima su jos bolje za rad, ali igre je lakse gurati u 1080p sa mnogo jeftinijom varijantom.

Ne ma pocinju polako kao proizvodjaci mobilnih koji su uvideli da ljudi sve vise drze stare telefone jer novi ne nude nesto bog zna sta.
 
Pa uglavnom zbog next gen konzola, a ljudi ih kace na 4K TV.
 
Pa sad... Znas kako je, kada jednom probas bolje, vise se ne vracas na losije...
Odes do bilo koje radnje i kada ih vidis/probas licno, + mozes da kupis, sto ne bi uzeo?
Duze vreme sam na 2k/144 i kada se naviknes, bas zna da smeta kada fps padne ispod 100.


Sent from my CPH1951 using Tapatalk
 
Ma to je u redu ali poenta je da ne moraš da ideš na 2k 4k i td.
Ako je igra dobra biće garantovano dobra i na 1080@60.
 
Pa... ja sam uzeo 32" 1440p monitor jer mi je trebalo vise prostora na desktopu. Da sam imao pare protegao bih se i na 4k 32" ali sta je tu je.
E problem je sto jedino 1440p/720p nije mutna slika zbog skaliranja, a mozes misliti na sta lici 720p sa metar na 32" :D

edit:
Ne igram se nesto puno i sreca sto mi tih par igara radi lepo na 1060 u 1440p na nekim medium podesavanjima, ali sam merkao neki RTX 3060 / RX 6600. Sad je upitno koliko ce to kostati :D, tako da ostaje as-is do daljnjeg :)
 
Poslednja izmena:
Pa uglavnom zbog next gen konzola, a ljudi ih kace na 4K TV.

4K TV nego sta. Kada sam video kako to izgleda (igranje na youtube doduse jer ne moze 3650 izbaciti 4k rezu) nema sanse da se vratim da se igram na 20 kusur incha monitoru. Bolje je i u 1776x1000 na 55 incha nego li na 1680x1050 na 22 incha. Dzabe ostrina kada su boje na monitoru lose, ekran mali a slika tamna. Ko ima OLED tek je to pravi uzitak, nijedan monitor nije ni blizu.Najbolji monitor, onaj Odysey je po kvalitetu slike kao Q60T entry level QLED. Monitori samo imaju odziv, sve ostalo daleko zaostaje za 4k televizorima.
 
Super, samo jos kako da sednem da celim perifernim vidom obuhvatim monitor/TV :D Ako sam ogranicen na duzinu ruke udaljenosti od monitora :D
 
Envoy, leba ti, prestani da lupas...

Sent from my CPH1951 using Tapatalk
 
Što lupa...paneli koje danas stavljaju u monitore su shit u odnosu na one u iole kvalitetnim TV-ima. Više ne znaš šta ćeš da dobiješ čak i na monitorima od 600e, lutrija sa probijanjem svetla, uniformnošću, osvetljenjem, kalibracijom, implementacijom VRR i overdrajva, HDR-a i premaza, pogotovo su high refresh monitori katastrofa, žrtvuje se svašta da se iscedi što više Hz i što manje milisekundi...treba da pukneš 800-1000 i više dolara na pristojan 60-75Hz monitor za (polu)profi rad da bi imao dobar kvalitet slike, a i tad ti nije zagarantovano. Bolji high refresh monitori od 600-700$ možda omogućavaju 144+ fps da se razmašeš (ako grafička dozvoljava) ali televizori slične cene obično imaju kvalitetniju sliku i featurese i to u 4K. Čak ima i odličnih 4K TV-a sa 60-120 Hz oko 1000$, sa sve FALD, 4:4:4 chroma, propisnim HDR-om i niskim input lagom na kojima možeš da se igraš. Za te pare teško da ćeš naći monitor, čak i 60Hz, sa svim tim i uporedivom slikom, o high refresh da ne govorimo...

Već nedeljama se udubljujem u monitore, istražujem opcije za apgrejd...i glava me je zabolela. Bukvalno nemam pojma šta da uzmem, bukvalno sve ima primetnih mana ili je siromašno u ovom ili onom pogledu, ne možeš čak da nađeš ni neki balans, možeš samo da se pitaš čega ti je lakše da se odrekneš. Strašno je koliko se malo napredovalo po pitanju kvaliteta samih panela u odnosu na pre 5-6 godina, dobili smo high refresh i HDR i to je to. Gledao sam testove ovog mog 8 godina starog budžetskog monitora koga sam platio nepunih 200 evra i današnje mrcine od duplo više para nisu ništa bolje što se slike tiče, sem što imaju više Hz i eventualno neupotrebljivi HDR. Čak su gori, mahom kad je kvalitet crne i uniformnost u pitanju. Kontrola kvaliteta gora nego ikad. A sada svi guraju što više Hz, po svaku cenu, kao da je gejming sve za šta služe monitori, i niko ne pita šta se žrtvuje za to...

/rant
 
Ajd da pokusam lepo, mozda uspe:
Pricamo o monitorima u gpu temi. Dodje lik i kaze da je bolje fhd na 55" nego na monitoru jer je lepsa slika.
Samo je zaboravio da doda da neces imati pixelizaciju vec ytong blokove na ekranu.
Mislim, 55" za pc... Idealno za upalu vratnih misica.

E sad: razumem zasto je merenje " duzine " na papiru i yt popularan sport u Srb, ali to veze nema sa realnoscu.
Realno je kada odes u radnju gde su izlozeni monitori i tv-i i gde cak mozes da ih i isprobas.
Svidi ti se nesto, platis, odneses kuci i ako ti ne odgovara, vrnes i dobijes svaki cent instant nazad bez pitanja/prigovora.
Ali najbitnije je da uzimas nesto sto tebi odgovara jer nam potrebe nisu iste.
Ja volim brze pucacine. Imam 2k 144 na 27". Boje su mi zadnja stavka, ali opet ih imam i to mogu reci iznenadjujuce dobre. Nemam probijanje pozadinskog a monitor placen pre, mislim da je 2 god 300e. A volim ponekad i 3d dizajn. Upotrebljiv monitor ali daleko od idealnog. Zasto? Jer postoje monitori za takve stvari.
PC kao i gejming je preopsiran pojam, ne postoji univerzalno za sve.
Kazes nema dobrih monitora... Ima, itekako ih ima, samo ih prvo pogledajte pa onda eventualno pljuvacina, ovo gruvanje na osnovu papira i nekih yt klipcica je stvarno lupetanje, bez uvrede.

Sent from my CPH1951 using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
E da su bar milioni, vec nisu, u pitanju je 200-300k kartica (ako i toliko) i kao nestalo, kao nema dovoljno. Ponovo napominjem Nvidia prodala Ampera za 175mil $ sto je max 300.000k ( pa sve i da je 0,5mil) sto je relativno malo.
Kada je pukla afera za GTX970 posle nepunih 6 meseci kako je bila u prodaji, do tog momenta su imali zvanicno prodatih 4,5miliona komada i tada je bilo jasno da nikome nemogu zameniti kartu. Da rezimiramo, 4.500.000 / 6 meseci=750.000 mesecno, a plus na to i GTX 980 se prodavao. Sada 3 modela karata 3070,80 i 90 prodaju u mozda 300.000-500.000komada za tih istih mesec dana i kao nema karata, a na sve to AMD im sada pomaze "odvadjavanjem" dela kupaca sa 2 konkurentna model i kao opet nema karata. Pri tome je jedan GTX970 bio 370EUR, a ove karte su 700-1000e, da izvinete ko tu koga "zaj*bava" ? :)

Resenje je prosto, nedostaje vam brzine, nevalja vam 5700XT na ultra detaljima u 4k... stavite je ili u 1080p u ta 2-3 naslova gde ne ide OK u 4k ili skinite detalje ne high/medium. Necete im valjda davati 800eur. AKo ste vec vlasnik karte 5700xt to znaci da ste cekali tu kartu jer vam je cena/performanse bilo tada jako vazno, tj. niste pre toga kupili 2070. Platili ste kartu cca. 450eur jer vam je 2070 za 550eur bilo "preskupo". Zasto bi sada davali 800-900eur za kartu. Kada ste to tacno promenili mislenje sta je dobar odnos cena/brzina? Nemojte biti ovca za sisanje. Do ovoga je i doslo zbog opsteg hajpa, slicno kao i sa mob. telefonima od 1000eur. Sada dosta njih uvidja i da telefoni za 300eur rade odlican posao. Izgleda moramo proci istu "skolicu" i sa grafikama i 4k ekranima. Da li je realno da zbog 2-3 nogom napisane igrice (tipa novi Assassin's Creed koji ne tera 60fps u 4k ni na 3090) vi pristajete da platite 800-900e kartu?

Evo kako se pristupa takvom problemu:

https://www.youtube.com/watch?v=TiK257YS-3w

https://www.youtube.com/watch?v=NxvoxpeeIaQ

Igre se prvenstveno igraju zbog kvaliteta/zanimljive price/dobre ideje itd. , a ne zbog ultra RTX detalja i slicnih fora. Ko ne veruje neka se seti Crysisa 3 koji je u svoje vreme bio veoma zahtevna igra, prakticno technology demo, ali je od igrivosti imao veoma malo. Iste te godine smo npr. imali jedan BioShock Infinite, Tomb Raider ili GTA 5 koji su nudili daleko vise po pitanju igranja.
 
Poslednja izmena:
Što lupa...paneli koje danas stavljaju u monitore su shit u odnosu na one u iole kvalitetnim TV-ima. Više ne znaš šta ćeš da dobiješ čak i na monitorima od 600e, lutrija sa probijanjem svetla, uniformnošću, osvetljenjem, kalibracijom, implementacijom VRR i overdrajva, HDR-a i premaza, pogotovo su high refresh monitori katastrofa, žrtvuje se svašta da se iscedi što više Hz i što manje milisekundi...treba da pukneš 800-1000 i više dolara na pristojan 60-75Hz monitor za (polu)profi rad da bi imao dobar kvalitet slike, a i tad ti nije zagarantovano. Bolji high refresh monitori od 600-700$ možda omogućavaju 144+ fps da se razmašeš (ako grafička dozvoljava) ali televizori slične cene obično imaju kvalitetniju sliku i featurese i to u 4K. Čak ima i odličnih 4K TV-a sa 60-120 Hz oko 1000$, sa sve FALD, 4:4:4 chroma, propisnim HDR-om i niskim input lagom na kojima možeš da se igraš. Za te pare teško da ćeš naći monitor, čak i 60Hz, sa svim tim i uporedivom slikom, o high refresh da ne govorimo...

Već nedeljama se udubljujem u monitore, istražujem opcije za apgrejd...i glava me je zabolela. Bukvalno nemam pojma šta da uzmem, bukvalno sve ima primetnih mana ili je siromašno u ovom ili onom pogledu, ne možeš čak da nađeš ni neki balans, možeš samo da se pitaš čega ti je lakše da se odrekneš. Strašno je koliko se malo napredovalo po pitanju kvaliteta samih panela u odnosu na pre 5-6 godina, dobili smo high refresh i HDR i to je to. Gledao sam testove ovog mog 8 godina starog budžetskog monitora koga sam platio nepunih 200 evra i današnje mrcine od duplo više para nisu ništa bolje što se slike tiče, sem što imaju više Hz i eventualno neupotrebljivi HDR. Čak su gori, mahom kad je kvalitet crne i uniformnost u pitanju. Kontrola kvaliteta gora nego ikad. A sada svi guraju što više Hz, po svaku cenu, kao da je gejming sve za šta služe monitori, i niko ne pita šta se žrtvuje za to...

/rant

Za 600 EUR mozes da dobijes VA panel kod televizora. Ti LG OLED televizori kostaju koliko i FALD monitori. I gde ces da stavis TV od 55 inca. Covece ja imam u sobi TV od 43 inca i ono je ogromno. Moras da sedis najmanje 1,5m od njega da bi video ceo TV bez da usines vrat, i tada moras da povecas skaliranje na bar 150-200% i sta si dobio time na 4k rezoluciji, sto kaze Duke, ytong blokove.

Nisu dzabe televizori za gledanje filmova i serija, a monitori za rad jer sedis na 30ak cm od monitora.
 
Poslednja izmena:
Za 600 EUR mozes da dobijes VA panel kod televizora. Ti LG OLED televizori kostaju koliko i FALD monitori. I gde ces da stavis TV od 55 inca. Covece ja imam u sobi TV od 43 inca i ono je ogromno. Moras da sedis najmanje 1,5m od njega da bi video ceo TV bez da usines vrat, i tada moras da povecas skaliranje na bar 150-200% i sta si dobio time na 4k rezoluciji, sto kaze Duke, ytong blokove.

Nisu dzabe televizori za gledanje filmova i serija, a monitori za rad jer sedis na 30ak cm od monitora.

Ne znam da li si skontao šta sam napisao...
Ne govorim o korišćenju TV-a umesto monitora (mada ljudi to rade, ako imaju prostora), niti o OLED televizorima od 1500$, već o (ne)kvalitetu današnjih monitora i koliko su televizori odmakli u poređenju s monitorima koji osim osvežavanja uopšte nisu napredovali kvalitetom slike u odnosu na pre nekoliko godina, osim ako nisi spreman da pukneš poveće pare (tipa 1000$/€) a za te pare dobijaš 4K TV sa kvalitetnijom slikom, "pravim" HDR i hrpom opcija, gubiš jedino 144+ Hz (mada ima televizora sa 100-120). To je poenta onog pisanija i šta je Envoy (pretpostavljam) hteo da kaže. Bolji paneli idu za televizore jer su tu količina i pare u konkurencija je žešća, monitori su sekundarni.

Veruj mi, da imam gde da ga pljesnem da mogu da se odmaknem kako treba, skupljao bih pare za pristojan 4K VA TV i završio posao dok OLED ne postane mainstream. Ali ne mogu, ograničen sam prostorom i moram da uzmem monitor.

Odosmo u debeli off, bemti...
 
Poslednja izmena:
Off, kao i uvek kod tebe, kada se negde spomenu monitori...

Sent from my CPH1951 using Tapatalk
 
Apsolutno nikakve.

Osim što milioni i milioni hoće istu stvar u istom trenutku.

+ @Kimins

Nadam se da obojica shvatate velicinu Ironije, da je odrican odgovor na pitanje potvrda suprotnog od onog sto mislite da jeste i sta pricate :)
 
Poslednja izmena:
Ne budem lenj i pogledam koliko otrpilike čipova AMD može da dobije iz jednog TSCM 7nm vafera. I ovo bi trebalo da su brojke, na osnovu poznatih i nepoznatih informacija.

Series X: 115
PS5: 150
Zen2/Zen3 CCD: 600
Renoir APU: 300
Navi 10: 180
Navi14: 300
Navi21: 70

Pri čemu bi AMD trebalo da ima oko 45.000 vafera mesečno. Pa vi sad gledajte šta im je prioritet po ugovorima, šta po zaradi, a šta po želji krajnjih kupaca ;) Pre 2,3 meseca je počela kuknjava proizvođača laptopova na isporuku Renoir čipova. I stavljali su obaveštenja da će modeli biti dostupni u decembru ili januaru. Tako da ne znam ko je još iznenađen trenutnom situacijom.a
 
Postoje empirijski neoborovi dokazi da je ljudski malware kriv za kolicine/velicinu problema (bez sale, i bez ironije govorim, nista strano novo, sasvim normalno i predvidivo zbog prirode funkcionsanje svih tipova ekonomije i trgovine).

Od problema i kasnjenja u proizvodji, do problema i kasnjenja u transportu zbog manjka broja avio-saobracaja, do problema zbog rada na daljinu i gasenja firme od trenutka kad nesto udje u neku zemlju za prodaju, do 10x povecane potraznje za kompjuterskih komponenta na globalnom nivou zbog potreba rada od kuce, do ogromno povecane potraznje (u okviru iznad ovih 10x), od ljudi koji bi da nema korone putovali po svetu i pili i zajebavali se u klubovima kaficima skijaskim centrima letovanjima itd, svi oni sad uzimaju skupe komponte jer su srednja i srednja-visa klasa i ima vise kinte a manjke izbora zabave.

Do jos dodatnih problema kao na primer Evropska Unija sto uvodi novi zeleni zakon za ocuvanje planete koji ce da napravi darmar sa napajanjima i zabrani uvoz ogromnog broja napajanja.

Ljudi nisu svesni koliko pre korone sve funkcionise po principu samo mrvica lufta iznad da se pokrije minimalno sve da nema nestasica. To je globalna poslovna politika od pada Berlinskog zida svuda. Firme ne zele da rizikuju i kad bi mogle da spinuju proizvodnju na gore, nece, jer su se vec opekle gomilu puta (crypto-boom-ovi na primer). (Opet ja ovde pricam o stvarima koje nisu egzistencijalne prirode!)

I spojis sve to, i dobijes "perfect storm"

Filmovi i serije su nam uvek davale laznu sliku kako izgleda apokalipsa i krah drustva, sve sto je ljudskom rukom stvoreno (civilizacija), ne moze previse brze nego sto je stvoreno da se rastoci, isto kao energije, samo ce da se promeni i preraspodeli, Propast Rima se nije desila preko noci, to je proces koji je tekao decenijama, stolecima, pa je sasvim logicno da ne moze previse da se ubrza (stolece ili decenije prelaze u godine odnosno decenije eventualno zbog brzine zivota i globalne povezanosti, itd,...)

Pad iz uspesnosti je retko bombastican i uber-globalno-katastrofalan, u stvarnosti to je samo zavrtanje kese novca/posla/zabave/izbora u malim stopama odnosno prvo nestaje luksuz (a sta je ovo o cemu pricamo a ne absolutni luksuz), drugim recima zakon ponude i potraznje na steroidima primenjen na svemu.
 
Poslednja izmena:
To i ciljaju :d
 
Nazad
Vrh Dno