Šta je novo?

AMD Radeon RX 6000 Thread

Priča se da će imati veliku on-board memoriju koja će da kompenzuje mali memorijski protok. Nešto slično kao što su imali AMD GPU-ovi u konzolama - XboX 360 i XboX One.
 
Da. Pominje se da će imati 128MB keša, za razliku od 5700XT koja ima 4. Naprimer, 2080ti ima 5,5 MB keš memorije, a 3080 5 MB.

Koliko će to značiti ostaje da se vidi. S obzirom da su sve glavne inženjere sa CPU divizije prebacili u GPU, verujem da znaju šta rade.
 
Jos jednom da podsetim da je AMD CEO Lisa Su inzenjer po struci i da je radila direktno na razvoju Cell procesora za PS3 (2004).
Od kako je ona dosla desio se Ryzen. Znaju sta rade, budite sigurni u to.
 
Znaju sta rade, budite sigurni u to.

Slažem se. Ali mislim da su svesni toga da zaostaju za Nvidijom i da trenutno nema šanse da ponude nešto što može da ugrozi 3090, pa čak i 3080. Rekao bih da će pre "pucati" da neki 6900XT bude nekih 10% slabiji od 3080, ali sa 16GB VRAM i tolikim kešom, sa jedno 100$ nižom cenom i OBAVEZNO sa krštenim drajverima (ovaj put ne menjaju arhitekturu pa verujem da im se neće desiri brljotina kao sa 5700 kartama) i imaće itekako dobru prođu na tržištu. Još ako mu cena bude 550$ kao što se najavljuje, neće postojati nijedan razlog za nabavku 3080, jer je najavljena podrška za Ray Tracing.
Opet da ponovim, samo da drajveri rade kako treba. Iskreno, imao sam već 2-3 ATI/AMD Radeona i drajveri su im UVEK bili užasavajući, ali danas mi na 5700XT sve radi besprekorno, što me je itekako (pozitivno) iznenađuje.
 
Mislim da ce amd sam da bude bolji ovog puta i da ce 6800xt da se kolje sa 3080 itd, znace se za metar dana....
 
C, 6800 ....
 
- RTX 3080 je ~2x brža od RX 5700XT (prosek za 1440p i 4k)
- RX 570XT ima 40CU, Navi 21 ima 80CU
- Skaliranje ne može biti 100%, ali RDNA 2 ima veći IPC od RDNA 1, možda i veće klokove (sudeći po PS5 i XBSX)
- Realno je očekivati da će top Navi (21) biti u ±5% u odnosu na 3080, sve preko toga je plus
- Ne treba imati (pre)velika očekivanja od AMD-a :d
 
Jos jednom da podsetim da je AMD CEO Lisa Su inzenjer po struci i da je radila direktno na razvoju Cell procesora za PS3 (2004).
Od kako je ona dosla desio se Ryzen. Znaju sta rade, budite sigurni u to.

Ryzen je vise "cedo" Dzima Kellera, on je nadgledao tim koji je uveliko radio na Zen arhitekturi kada je Lisa postala CEO. Ali sa druge strane se slazem, kao inzenjer je osetila da treba da im omoguci da zavrse posao bez previse uplitanja (kao sto neki drugi CEOs ponekad urade gledajuci u excel spredsheetove).
 
Jos jednom da podsetim da je AMD CEO Lisa Su inzenjer po struci i da je radila direktno na razvoju Cell procesora za PS3 (2004).
Od kako je ona dosla desio se Ryzen. Znaju sta rade, budite sigurni u to.

Ne bih se hvalio Cell procesorom, da je valjao ne bi prešli na x86. Ona je došla na gotov Zen.

Ako budu imali 10% slabiju kartu od 3080 to je ogroman uspeh.
 
Po mom mišljenju, to je na granici neuspeha, sudeći po metrici koju sam gore naveo. Naravno ako je reč o 80CU karti. Takođe, ako budu imali 10% bržu kartu, to će biti ogroman uspeh.

Npr, GTX 980 je tačno 2x960 i bila je ~1,8x brža (slično je bilo i sa Fury vs 2x380). To je minimum koji bi trebalo da ima 80CU karta (Navi 21) u odnosu na 40CU (5700XT). Ako se doda 5-10% veći IPC i ~5% veći klok, to bi trebalo da bude bar u rangu 3080 ili malo bolje. AMD-a sada opušteno može da nasvira kartu do 350W, bez komentara konkurencije kako troši k'o TA peć, pošto su i oni stigli dotle. I verujem da će tako i podesiti klokove. Ako Sony može da uzme čip na 2,2 GHz (doduše 36CU), može i top dGPU model da bude na 2 GHz. Mislim, taj Sony čip ima istu konfiguraciju i TDP kao i RX 5700, ali i ~30% veći klok. Mada, Vega 64 je 2x570, imala je i veće klokove, pa je opet jedva bila ~1,8x brža. Ali znamo da je Vega bila promašaj, dok RDNA 2 sigurno nije, čim je u konzolama.

Takođe, pošto je skoro sigurno da će Navi 21 imati 16GB memorije, očekujem MSRP da bude bar isti (700$) ako ne i veći. RTRT imaju, verovatno lošiji, ali nemaju DLSS. Imaju FidelityFX, mada je pitanje gde će to biti implementirano i na kakvom nivou. Takođe, očekujem slabu ponudu u početku, iako su dobili dodatnih 13.000 vafera mesečno kod TSMC-a. Stižu konzole, stiže Zen 3, laptopvi sa Zen2 idu k'o alva, čak su ubacili i nove Zen/Zen+ modele koje radi Glofo (u 12nm i 14nm), tako da ne znam koliko će im dGPU na kom je mala zarada biti prioritet. Jeste tu veća marža nego na konzolama, ali kupac grafike im je djalf, a kupac čipa za konzole MS i Sony :d
 
Poslednja izmena:
Ja oćekujem MSRP od 649$ uz približne performanse u odnosu na RTX 3080. (Možda 5% do 10% niže jer ne verujem da će juriti previše visoke taktove.)

Ryzen je vise "cedo" Dzima Kellera, on je nadgledao tim koji je uveliko radio na Zen arhitekturi kada je Lisa postala CEO. Ali sa druge strane se slazem, kao inzenjer je osetila da treba da im omoguci da zavrse posao bez previse uplitanja (kao sto neki drugi CEOs ponekad urade gledajuci u excel spredsheetove).

Dakle, ipak je imao više udela u dizajnu. Sećam se da sam prošle godine pročitao kako je dizajn prve generacije Zen procesora u velikoj meri bio završen pre njegovog dolaska, i da je on zapravo samo nadgledao dalji razvoj, tj. finiširanje dizajna. :)
 
Nisam im ja kupac grafike jer ne igram nista :D
Klinac ima RX 480 i za sad mu ne treba bolje jer pika samo GTA V u 1080P.
Imam osecaj da ce se AMD pribliziti ovaj put jer je isto bilo i sa Intelom.
 
Dakle, ipak je imao više udela u dizajnu. Sećam se da sam prošle godine pročitao kako je dizajn prve generacije Zen procesora u velikoj meri bio završen pre njegovog dolaska, i da je on zapravo samo nadgledao dalji razvoj, tj. finiširanje dizajna. :)

Pa pazi, to tesko moze tacno znati neko van kompanije, ali timeline se uklapa. Zen je svakako imao odvojen tim (chief arhitekta bio Mike Clark, lead Suzanne Plummer), oni su odgovarali Kelleru, Keller Papermasteru, a Papermaster Readu i nakon toga Lisi Su. Obicno ciklus traje minimum tri godine, Keller je tamo bio od 2012. do 2015 (u novembru te godine je objavljeno da je Zen dizajn validiran u potpunosti). Imajuci u vidu sta je radio do tada u karijeri logicno je da je imao vise neposrednog udela od Lise, ali ko je tacno "kriv" i koliko, mozda saznamo u necijim memoarima :)

To je minimum koji bi trebalo da ima 80CU karta (Navi 21) u odnosu na 40CU (5700XT). Ako se doda 5-10% veći IPC i ~5% veći klok, to bi trebalo da bude bar u rangu 3080 ili malo bolje.

Pre nekoliko meseci se pojavila informacija da bi Big Navi mogao da bude 1.95x – 2.25x puta brzi od 5700XT. Vrlo indikativna brojka, tada nismo znali nista gde ce se Ampere tacno "smestiti". Kao sto napisah prosle nedelje negde, mislim da bi se Big Navi mogao ocekivati negde izmedju performansi ~250w 3080 i 320w 3080 (sto je testirao computerbase). Videcemo sve u narednih mesec dana ;)
 
ma kladio bi se debelo ispod performansi RTX 3080, svaki put neka ocekivanja od AMD-a pa na kraju nvidija ima bar 2 karte iznad top AMD kartice.

Dakle nema nista od performansi RTX 3080, tipujem neki rang RTX 3070 to je za AMD relanost, ako bude i brza od RTX 3070 i to im je uspijeh.
 
Sve je moguće. Ovo im je najbolja prilika da stignu, ako ne i prestignu nVidia-u 7-8 godina, tj. od R9 290X i GTX 700 serije. Da imaju takav proizvod, verovatno bi pustili neki leak, da doliju ulje na vatru koju su zeleni napravili sa 3000 serijom. Bar bih ja to uradio :d Inače Frank Azor kaže da RX 6000 neće biti paper launch, pa eto i jedne lepe vesti
 
ma kladio bi se debelo ispod performansi RTX 3080, svaki put neka ocekivanja od AMD-a pa na kraju nvidija ima bar 2 karte iznad top AMD kartice.

Dakle nema nista od performansi RTX 3080, tipujem neki rang RTX 3070 to je za AMD relanost, ako bude i brza od RTX 3070 i to im je uspijeh.

Teško. Da pevaju ako dostignu 2080 super.

Sent from my SM-G960F using Tapatalk
 
Za novcanike korisnika najbolje bi bilo da amd zauvek malo kaska za nvidiom. Jer ako i u gpu segmentu postanu najbolji, amd ce za godinu-dve da se pretvori u apple. Sto je najgore nece nvidia da spusti cene za granu nize, nego ce se amd popeti na granu iznad nvidie.
 
Tačno. Ali najbolja stvar je što ja ne moram da kupim proizvod koji mislim da ne vredi toliko koliok ga prodavac ceni ;) Ja iskreno u poslednje vreme merkam Radeon Pro W5500, ali me nervira što nema podršku za ROCm. Ne treba mi sad, treba mi samo CAD. Ali bih volo bar da znam da li će je biti u budućnosti.
 
Da. Pominje se da će imati 128MB keša, za razliku od 5700XT koja ima 4. Naprimer, 2080ti ima 5,5 MB keš memorije, a 3080 5 MB.

Koliko će to značiti ostaje da se vidi. S obzirom da su sve glavne inženjere sa CPU divizije prebacili u GPU, verujem da znaju šta rade.

Čudo sa su se opredelili za tu čip sa više keša. To automatski znači veći GPU što je u trenutku kada se svi bore za wafere kod TSMC loš pristup. Bolje bi bilo da su išli sa širom memorijskom magistralom, (mada i to može da znači veći GPU). Verovatno su bili uslovljeni deljenjem dizajna sa konzolnim GPU-ovima.
 
- RTX 3080 je ~2x brža od RX 5700XT (prosek za 1440p i 4k)
- RX 570XT ima 40CU, Navi 21 ima 80CU
- Skaliranje ne može biti 100%, ali RDNA 2 ima veći IPC od RDNA 1, možda i veće klokove (sudeći po PS5 i XBSX)
- Realno je očekivati da će top Navi (21) biti u ±5% u odnosu na 3080, sve preko toga je plus
- Ne treba imati (pre)velika očekivanja od AMD-a :d

Zadnje dve rečenice su u kolziji. Očekivati da Navi 21 bude ±5% u odnosu na 3080 su velika očekivanja.
Sa obzirom da AMD govori o 50% perf/Watt poboljšanju a ne o 100% apsolutnom poboljšanju, što je zvuči bolje, nije realno nadati se da Navi 21 bud konkurent 3080.
 
Sa obzirom da AMD govori o 50% perf/Watt poboljšanju a ne o 100% apsolutnom poboljšanju, što je zvuči bolje, nije realno nadati se da Navi 21 bud konkurent 3080.
50% perf/watt u odnosu na RDNA 1, daje ~ 2x 5700XT performase za ~ 330 W
 
Verujem su toliko inicijalno planirali, prvi referentni kuler je svakako bio sa dva ventilatora. Ovaj najnoviji ima tri, moguce da su i oni povecavali limit da isprate nvidiju. Videcemo uskoro.
 
Nekako se najviše nadam da je istina ono što su provalili likovi iz "Igor`s Lab" (bar su do sada bili poprilično tačni) a to je da će "big navi" biti oko 10% sporiji od 3080, ali će imati 16GB VRAM i koštaće oko 550$. Ako to bude istina, ima oni koji su kupili 3080 da kmeče kao oni što su skoro kupili 2080ti. :) Šala, naravno.
 
Najbitnije je da neko kmeči :S:
 
Nazad
Vrh Dno