Šta je novo?

AMD Radeon RX 6000 Thread

Psihologija je cudo, do juce je sporija karta (2080ti) kostala 1500e, pa ih mnogi i dalje percipiraju kao jeftine (3070, 6800 i jace karte)
 
Ako 6800xt bude na Amazonu po razumljivoj ceni, to je to

Sent from my GM1900 using Tapatalk
 
Ako 6800xt bude na Amazonu po razumljivoj ceni, to je to

Sent from my GM1900 using Tapatalk

Pazi cene kod nas su uvek vece 100 do 200e u odnosu na USA cenu.
Evo 3070 je kao 499$ a kod madjara je sada oko750e+. i to ako ih ima.
isto tako 6800xt je 650$ , pa racunaj koliko ce biti u EU..
Ako bude za 700e super.
 
Pa mislio sam da je kupim preko Amazona. Sa importom i svime, više mi se isplati no da kupim ovde. Primera radi uzeo sam u Decembru prošle godine 5700XT, Powercolor RedDragon. Bila je $400 sa importom i svime $556. U to vreme kod nas je bila barem 10k više

Sent from my GM1900 using Tapatalk
 
Super moze i tako..
Znaci ako je 650$ i troskovi budu oko 155$ slicno kao za tu tvoju 5700xt, to mu dodje 800$.
A ja sam napisao ako kod nas bude mogla da se nabavi 750-800e , da to nije strasno.

:D
 
Pa da, ako bude mogla da se nađe i to pod uslovom da nisu najgore izvedbe. Mada svakako mislim da ću ići preko Amazona. Ide nam i Black Friday i Cyber Monday

Sent from my GM1900 using Tapatalk
 
Necete valjda stvarno kupovati 6800xt za 750-800e? Nadam se da nece toliko kostati, ali ako bude.. treba bojkotovati kupovinu u takvim radnjama.

Cuti, bre ,da te ne cuje par likova sa ovog foruma koji uzivaju u sto vecim cenama hardwera :laugh:
 
6000 serija deluje odlično ali ljudi opravdano strahuju kakva će biti softverska podrška i ja ih neću ni pipnuti, čak i ako rešim da uzmem Radeon 6000, dok ne budem potpuno siguran da ću moći da ubodem kartu u ploču i da će to odmah da radi kako treba, bez drndanja, cinculuranja, troubleshootinga i slično.

Radeon VII sa GCN arhitekturom i HBM memoprijom je izašao, koliko se sećam, u januaru 2019. Znači da je ionako bedna softverska podrška tada pisala drajvere za te karte. Svega 6 meseci kasnije se prešlo na RDNA arhitekturu i DDR 6 memoriju, ali oni koju si pisali drajvere očigledno nisu mogli tako brzo da isprate kompletnu promenu arhitekture. Zato je i bilo katastrofalnih problema sa drajverima za 5700 karte, ali se to ispravilo vremenom.
Iako sam i ja bio impresioniran skokom u performansama Nvidia 3000 serije u odnosu na prethodnu, ono što je AMD uradio u odnosu na prethodnu je daleko impresivnije! Njihova treća po snazi karta (6800) je gotovo dva puta brža od prethodnog flegšipa (5700XT). Očigledno je da je mnoštvo inženjera iz procesorske divizije prešlo u grafičku, da su se ozbiljno bacili na posao i ne verujem da će ovaj put zabrljati po tom pitanju.
 
Pa mislio sam da je kupim preko Amazona. Sa importom i svime, više mi se isplati no da kupim ovde. Primera radi uzeo sam u Decembru prošle godine 5700XT, Powercolor RedDragon. Bila je $400 sa importom i svime $556. U to vreme kod nas je bila barem 10k više

Sent from my GM1900 using Tapatalk

Ja racunam na to da uzmem 6800xt kada cena bude blizu msrp cene u eurima, kao i za 5700xt sto je bio slucaj, znaci ~650e.
Referentna, Sapphire, Powercolor, MSI - tim redosledom, mozda Gigabyte ili Asus TUF ako se odluce da ovog puta urade krstenu kartu u startu. XFX i Asrock zaobilazim...
 
Dada, to je prihvatljivo ako bude to ta cena u evrima.

I što se tiče modela, idem istim redosledom [emoji16]

Sent from my GM1900 using Tapatalk
 
Ja racunam na to da uzmem 6800xt kada cena bude blizu msrp cene u eurima, kao i za 5700xt sto je bio slucaj, znaci ~650e.
Referentna, Sapphire, Powercolor, MSI - tim redosledom, mozda Gigabyte ili Asus TUF ako se odluce da ovog puta urade krstenu kartu u startu. XFX i Asrock zaobilazim...

Zato ja i ciljam tamo negde u februaru martu da menjam. Do tada ne verujem da ce se trziste iole stabilizovati i bice ovako napucane cene.
 
Radeon VII sa GCN arhitekturom i HBM memoprijom je izašao, koliko se sećam, u januaru 2019. Znači da je ionako bedna softverska podrška tada pisala drajvere za te karte. Svega 6 meseci kasnije se prešlo na RDNA arhitekturu i DDR 6 memoriju, ali oni koju si pisali drajvere očigledno nisu mogli tako brzo da isprate kompletnu promenu arhitekture. Zato je i bilo katastrofalnih problema sa drajverima za 5700 karte, ali se to ispravilo vremenom.
Iako sam i ja bio impresioniran skokom u performansama Nvidia 3000 serije u odnosu na prethodnu, ono što je AMD uradio u odnosu na prethodnu je daleko impresivnije! Njihova treća po snazi karta (6800) je gotovo dva puta brža od prethodnog flegšipa (5700XT). Očigledno je da je mnoštvo inženjera iz procesorske divizije prešlo u grafičku, da su se ozbiljno bacili na posao i ne verujem da će ovaj put zabrljati po tom pitanju.

Ne mozes da gledas tako. Taj prethodni flagship je bio flagship samo jer nisu hteli da izdaju veci chip. Odnosno, nije bio flagship jer je bio nesto posebno dobar, bio je flagship jer je bio manje los od ostalih/bio najmanje los u tom trenutku. Ako hoces da poredis progres ili gledaj clok by clok poredjenja sa cipovima istih konfiguracija ili gledaj poredjenja cipova uporedive velicine.
 
Nasao sam na par mesta informaciju da je Navi 10 imao bug u samom cipu zbog koga su imali problema da ispeglaju drajvere. Da li je istina ili ne, nemam pojma.
 
Rekla-kazala. Niko nije dokazao, već posle par meseci od izlaska karti kada su ljudi postali očajni od crnih ekrana i restartovanja kompova... svašta počeli da pišu.

Mooožda i jeste istina, ali je više to sve poteklo sa reddit-a i random yt likova.
 
Poslednja izmena:
A blackscreen bug se resava kako (ako se resava)? Vidjao sam neki undervolt (i pomalo downlock)...
Kolega merka 5600...
 
Ne resava se nikako,uz to se zivi...
 
Slazem se, ali vidim dosta slucajeva da se naknadno razvije problem (tipa covek ubacio nov SSD i reinstalirao sistem i opa, black screen). Nista, preskocice 5000 seriju.
 
Ja nikakvih problema nemam sa ovom mojom 5700XT od prvog dana. Kakvi se to problemi "naknadno" razvijaju?
 
Evo npr posle mesec ipo dana, dotle radilo ok: https://community.amd.com/thread/256626.
A i kad se u pretrazivacu kuca amd black screen problem izlasi dosta razlicitih hitova (neki se odnose na pre-windows okruzenje, neki na nasumicni black screen u samom windowsu). Znam da su peglali drajvere tamo negde u martu, ali ima i svezijih hitova, tipa jun, jul itd...

edit:
za budzet kojim raspolaze ili 2060 poneka ili 5600xt pulse. A mrsko mi je da preporucim ako ce se covek maltretirati posle.

edit 2:
sad vidim da pisem u 6000 temi umesto u 5600 temi. Pardon.
 
Poslednja izmena:
Deluje da se u nekim retkim instancama desi da 5700xt nasumicno izbaci crni ekran, i mora restart. Ne zna se da li je do drajvera ili do mane u dizajnu same karte, mozda i u power table setovanjima.

Prilicno je retka pojava, redja nego crkavanje memorije u pocetku RTX 2xxx serije, ili ovi novi problemi sa 3xxx koji su navodno reseni apdejtom drajvera na nV, ali dovoljno cesta da okrene u krug ponovo mit o losim amd drajverima.

Inace, ako se dobro secam, 280x karte nekih proizvodjaca (ne svih) su imale iste probleme, razlog je bio niska voltaza gpu cipa u mirovanju. Tako da je moje licno misljenje da nije do drajvera, jer se najcesce desava u leru, kad je karta maltene na 1% zauzeca
 
Poslednja izmena:
Kakve,bre,retke instance da 5700 xt na razne nacine kresuje,eno PREPUN net iskustava o tome.....rivjuevi na amazonu,newegg-u..

Pre bih rekao da su retki slucajevi kada 5700 serija karti radi kako treba i bez ikakvih problema....
 
Meni 5700xt nikad nije kresovala.

Послато са MI 9 помоћу Тапатока
 
Da li ovo ide ovde ili u Ryzen 5000 temu?
2-1080.ba31590e.png
 
Pa realno u obe :) nista od performansi nije za bacanje tri posto tri posto..
 
Kakve,bre,retke instance da 5700 xt na razne nacine kresuje,eno PREPUN net iskustava o tome.....rivjuevi na amazonu,newegg-u..

Pre bih rekao da su retki slucajevi kada 5700 serija karti radi kako treba i bez ikakvih problema....
Na ukupan broj prodatih kartica, izuzetno retko. Mozda 0.01% korisnika, verovatno 0.001%. Mnogo u apsolutnom broju mozda, beznacajno u relativnom.
 
Kakve,bre,retke instance da 5700 xt na razne nacine kresuje,eno PREPUN net iskustava o tome.....rivjuevi na amazonu,newegg-u..

Pre bih rekao da su retki slucajevi kada 5700 serija karti radi kako treba i bez ikakvih problema....

Koliko god da se slažem da AMD kuburi sa drajverima i stabilnošću, reći da je retkost da 5000 serija radi lepo je preterivanje...pogotovo sada.

Mada, dok oni reše probleme jedne generacije, već izbace narednu...
 
Pre bih rekao da su retki slucajevi kada 5700 serija karti radi kako treba i bez ikakvih problema....

Problem je u tome što ljudi žele da ubodu novu grafiku u isti sistem koji je terao staru i da to radi kako treba. Iskreno, to NIKADA ne ispadne kako treba, štaviše, na poslu sam imao more problema kada sam ubacio GTX1060 na mesto GT650.
Kada sam krajem februara uzeo 5700Xt samo sam reinstalirao sistem, pogrešio što sam poslušao pojedine kre.tene sa nekog foruma o stabilnosti 19.xx drajvera, pa sam posle jednog black screen-a i restarta deinstalirao iste, ubacio adrenalin 20 seriju i ni jedan jedini problem nisam imao od početka marta. Probao sam 15-ak igara i svaka je funkcionisala perfektno, čak i stara MAFIA iz 2002 ili SW:KotOR. Što se NIKADA ranije nije dešavalo kada sam imao 5850 ili R9 270X. Sa tim kartama drajveri su bili takvi da najmanje jedna igra koju želim da igram ne radi kako treba, a neke i katastrofalno (čuveno nestajanje tekstura u GTA V na primer.)
Ho4pQl.jpg
Znam koliko sam se nervirao i znam da sam zbog cene i performansi 5700XT bio spreman na maltretiranje sa drajverima, ali izuzev početne gluposti, ni jedan jedini problem nisam imao ni sa jednom igrom.
 
Od 20.2 drajvera nema problema. 5600xt pulse secure je pre toga užasno loše radila. Black screen, haltovanje itd. 2060 kod drugara/i7 9700/ ram 3466/ puca plavac na wolfenstainu, kod mene radi. Ipak radije bih se menjao sa njim za te nV bugove nego za AMD-ove. Verujem da će sada i 5 seriju totalno zapostaviti, kao svojevremeno Fury nakon izlaska rx480.
 
Na ukupan broj prodatih kartica, izuzetno retko. Mozda 0.01% korisnika, verovatno 0.001%. Mnogo u apsolutnom broju mozda, beznacajno u relativnom.

Ovo me podseca kao kada pojedini carevi negiraju da korona virus uopste postoji,ili da od njega umire 0,0000000000000000001% ljudi,pa se mozemo ponasati kao da ni ne postoji....

Kako sam vec napisao,pogledajte na newegg-u za BILO KOJI model 5700(XT) karti rivjuove (a za skoro svaki model ih ima nekoliko stotina) i videcete da bar jedno 20-40% rivujuova ima ocenu 1 ili 2 gde se korisnici zale na raznorazne probleme sa drajverima

E sad,te stotine korisnika nisu svi ljudi koji su kupili ove karte,ali ipak ih ima dovoljno da mogu da se posmatraju kao neki statisticki uzorak......i njih nema bas 0,001% (kao obolelih od korone)

Takodje,primecujem da je vecina tih rivjueva iz 2019 ili prve polovine 2020 godine,dok nisu postojali bolji drajveri,verovatno je sada stanje znatno bolje sa dolaskom novih,ali meni se cini da je ova 5000 serija kartica (samo zbog tih glupih drajvera,tj njihove nesposobnosti da naprave odgovarajuci drajver) bila jedan od najvecih AMD-ovih fejlova zadnjih godina...

Ja jos uvek koristim rx580 (polaris) i nikada ali bas nikada nisam imao problema sa drajverima....takodje,karticu sam vadio iz jednog sistema i ubacivao u drugi,takodje bez ikakvih problema (samo obrisem drajvere stare i instaliram nove za rx580).....sto znaci da AMD itekako zna da napravi savrseno stabilnu graficku,ali koji andark im je bio sa ovom 5000 serijom,valjda samo oni znaju.......zato i cekam novu 6000 seriju,gde se nadam da nece biti tih problema
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno