Šta je novo?

AMD Radeon RX 6000 Thread

Ovde moram da se "malo" ne slozim sa tobom. Oni su procenili da treba da kosta toliko i toliko da bi imali odredjenu zaradu (imajuci u vidu sve pomenute troskove), ali ako se stanje na trzistu promenilo i moraju nesto da urade, snizenje cene je jedna od mogucnosti. Da li teret manjeg prihoda pada na NV ili AIB, ili to dele, to je njihova stvar.

Postoji vise ovakvih primera. Pentium 4 Extreme Edition, na primer, kada je Intel svesno prodavao Xeon MP procesore sa daleko vecom MSRP kao gejming cipove da bi imao nesto da parira Athlonu 64, ili kada je GTX 280 "pojeftinio 150$, a GTX 260 za 100$ nakon pojave 4870. Te karte su i dalje imale iste troskove (direktne i indirektne), ali nisu mogle da opravdaju prvobitnu cenu.

Nekad ne mozes nista da uradis, nekad je jednostavno neisplativo da smanjujes cene jer ti biznis plan ne uspeva i u minusu si.
Svakako nvidia ce odluciti koliko karta treba da kosta, a ne mi. Mi mozemo da kupimo ili ne, odluke koliko nesto treba da kosta su njihove, a nase koliko to nama vredi.


Turing serija nije opravdala cenu i molim te nemoj da mi serviras pricu o R&D-u...
Sta se dogodilo sa Gameworks i PhysX? A isti se onomad toliko gruvao kroz marketing i stavljao u prvi plan...
Nvidia je sa Turinog klatila sargarepu sa RTX i DLSS ON pricom pa videsmo cele...5 igre u prethodne 2 godine... Toliko cemo i na PC-u da vidimo u narednom periodu, dok ne krene pravi next-gen talas igara od 2022...
Ispricaj mi dobar vic kako je 3090 dobra gejmerska karta i u klasi ponude prethodnih Nvidia Titan generacija... :)

Kako god da okrenes i jedni i drugi nas shishaju sa cenama, i doziraju nam na kasicicu... Samo sto se ovog puta Nvidia malo zahebala i potcenila AMD, pa su pozurili sa launchom i nesto snizenim cenama (u odnosu na debelo precenjeni Turing, ali tu je pamcenje gejmera kao u ribica) da bi ispali dobrice pa je nastao fijasko. Smem sa tobom da se kladim, da ce kada naprasno povecaju zalihe 3080ica ici cenovno isto sa 6800xt a 3080ti 100ak $ iznad 6800xt...


Na kraju dana uvek ce odredjena roba naci svoje kupce, ma koliko da je zacene... Sto je ovog puta Nvidia i dokazala sa 3080 gde ljudi placaju i po 50% vise da bi odradili selfi sa istom iz kafica....
Za takve i treba da gruvaju 1k+ cene i daju svake godine perf. boost od 10%, da ih upare sa Intel furunama... lol :d
(sarcasm off)

Pazi, razlika izmedju tebe i mene je sto sam ja u IT industriji profesionalno vec duzi niz godina i znam kako funkcionise sve.
PhysX se i dalje koristi prilicno cesto. Ne uspe svaki projekat, Gameworks je bio imbecilizam. RTX je meni i dalje beskoristan, ali razvoj toga kosta.

RTX voice? To kosta da se razvije.
DLSS? I to kosta da se razvije.
Svi ti quality of life improvementi kostaju. Kosta i cip sa 17 milijardi tranzistora.

Kolko sve to tacno kosta? To zna neko visoko u nvidiji ko je projektovao troskove, obim prodaje i totalnu zaradu. Usled cega je dosla cena. Mozda je ona veca nego sto ta karta nama vredi, ali je na njima da odluce. A ti kupi ili ne.

Ne slazem se ni da doziraju na kasicicu, barem ne AMD. AMD je odjednom napravio ogroman skok u performansama. AMD koji nije imao R&D budzet do skoro nego su morali da arhitekturu provlace kroz 4 serije kartica. Tek kada su skupili novac od prodaje 1. i 2. gen ryzena su imali para da uloze u RND i da naprave RDNA i RDNA2. I prilicno je impresivno za koje vreme su uspeli toliko da skoce u performansama.

Ja sam moju 3080 vodio u Mek, a ne u kafic. Ja sam gospodin covek.
 
AMD je odjednom napravio ogroman skok u performansama

To stoji, skidam kapu. Trebale su im godine, zezali smo ih nemilosrdno (zasluženo), ali konačno su tu.

Problem je što smo svi očekivali da će trka na istom nivou da dovede do generalnog pada cena, kad ono morgen...samo smo dobili duopol umesto monopola. Kao da su lepo seli i dogovorili se da im je bolje da se i jedni i drugi drže sličnih cenovnih bracketa umesto da ratuju cenama i agresivno ih obaraju jedni drugima na što niži nivo, jer će marva (mi) svejedno da kupuje pošto nema izbora, je li, nećeš valjda sam da crtaš sliku na ekranu flomasterom. Toliko o "free marketu"...
 
Pa sad...ogroman skok u performansama, uz ogroman skok u dimenzijama cipa. To je isto kao kad bi dobio duplo povecanje plate, uz duplo radno vreme. Dal bi to neko nazvao ogromnim skokom plate?

Realni skok videcemo kad izadje pandan 5700xt karti, sub 300 segment
 
Pazi, razlika izmedju tebe i mene je sto sam ja u IT industriji profesionalno vec duzi niz godina i znam kako funkcionise sve.
PhysX se i dalje koristi prilicno cesto.
Ne uspe svaki projekat, Gameworks je bio imbecilizam. RTX je meni i dalje beskoristan, ali razvoj toga kosta.

Hahahahha, ovo ide u sig. Physix se i dalje koristi poprilicno cesto, koji Mendela effect.

Manje vise sve te fake quality of life feature ima i AMD, tako da ima i troskove razvoja istih, ali i daleko manja ulaganja u marketing istih.


Pa sad...ogroman skok u performansama, uz ogroman skok u dimenzijama cipa. To je isto kao kad bi dobio duplo povecanje plate, uz duplo radno vreme. Dal bi to neko nazvao ogromnim skokom plate?

Realni skok videcemo kad izadje pandan 5700xt karti, sub 300 segment

Ogroman skok u dimenzijama cipa ti ne znaci nista ako taj cip ne skalira, kao sto Radeon Fury, Vega i Vii nisu. Uostalom Radeon 5700xt je bio maljusan cip za performanse koje je nudio i najveci Big Navi je manji od RTX3080.
 
Poslednja izmena:
Cenim da je 20% realni skok, veci deo uz visi takt.

A 5700xt sa 250mm2 je donosio dobre pare sigurno, skoro iste performanse kao 2070 super koji je bio vise nego duplo veci cip sa 550mm2

iz tog razloga, ne bi me cudilo da rebrandiraju 5700 i 5600 seriju kao 4xx sto je otisao u 5xx, fali im samo jedna karta izmedju 5700xt i 6800 da popuni prazninu
 
Poslednja izmena:
@jurodivi
Za ovo drugo, dodao bih - "kako vreme odmice i kako se devovi upoznaju sa hw-om", posebno sa konzolnim.
Ako si imao prilike da vidis (a verujem da jesi) sta su iscedili sa ubogim Jaguarom i rx570 na PS4pro-u, onda znas kojom "magijom".
Ne verujem da ce moci da parira Nvidijinon RTX implementaciji, ali daleko od toga da ce biti krs, kao sto neki pretpostavljaju... Sama cinjenica da je AMD combo u konzolama mi daje za pretpostavku da ce naslovi koji budu optimizovani za konzolu biti dobro optizovani i za PC (posebno MS-ovi) i imati dobru izvedb rt i neke vrste dlss... Za Sony je vec druga prica, njihove ekskluzive su uvek nerealno dobro izgledale i bile optimizovane, na krs hw-u za PC standarde.

Nazalost te next-gen naslove, kao po obicaju videcemo tek za 2 godine u zivotnom ciklusu konzole... Zato i kazem, za sada je logicnije uzeti grafu sa vise "misica" i ne davati preterano znacaju rt-u pa i dlss-u.

Inace igre trebaju u mnogo pogleda da napreduju, jer trziste dosta stagnira a trenutno nam valjaju karte sa featurom koje mozemo tek u par igre godisnje da igramo. (ako i toliko, naravno da sam sarkastican)

I da ne bude kasnije da od tog glavnog feature-a, na kojem baziraju svoj marketing i bez kojeg ocigledno ne moze da se igra niti zivi, dignu ruke - kao onomad sa Gameworks-om i PhysX-om... Gde su sada implementacije istih?

Njihove eksluzive jesu uvek bile lepe, ali nikad nisu bile dobro optimizovane. Last Guardian je bio toliko lose radio na PS3 konzoli da nisu smeli da ga izbace i sacekali su PS4. Shadow of the Colossus ima uzasan frame rate. The Last of Us ima uzasan framerate. Manje vise ceo God of War serijal ima uzasan framerate za akcionu igru.


Cenim da je 20% realni skok, veci deo uz visi takt.

A 5700xt sa 250mm2 je donosio dobre pare sigurno, skoro iste performanse kao 2070 super koji je bio vise nego duplo veci cip sa 550mm2

iz tog razloga, ne bi me cudilo da rebrandiraju 5700 i 5600 seriju kao 4xx sto je otisao u 5xx, fali im samo jedna karta izmedju 5700xt i 6800 da popuni prazninu

Ta karta bi lagano mogao da bude neka varijanta ovih top karata sa disableovanim CU-ovima i defektnom cache memorijom.
 
Ogroman skok u dimenzijama cipa ti ne znaci nista ako taj cip ne skalira, kao sto Radeon Fury, Vega i Vii nisu. Uostalom Radeon 5700xt je bio maljusan cip za performanse koje je nudio i najveci Big Navi je manji od RTX3080.

Ne skaliraju ni radnici 100% :D prvih 4-5 sati mogu najvise da odrade, posle umor i ostalo uzmu svoj danak :D
 
Nekad ne mozes nista da uradis, nekad je jednostavno neisplativo da smanjujes cene jer ti biznis plan ne uspeva i u minusu si.
Svakako nvidia ce odluciti koliko karta treba da kosta, a ne mi. Mi mozemo da kupimo ili ne, odluke koliko nesto treba da kosta su njihove, a nase koliko to nama vredi.

Naravno, mada ima i situacija kada se svesno ide u minus, i to je ponekad validna biznis logika (pozitivan sentiment, povecanje trzisnog udela i slicno). NVIDIA ima prednost da DL akceleratore prodaje za ogromne pare, verovatno time finansira veci deo R&D troskova.
 
Strix verzija 6800xt dolazi sa vodenim hladjenjem kao opcija za kupovinu fino
 
Hahahahha, ovo ide u sig. Physix se i dalje koristi poprilicno cesto, koji Mendela effect.

Zar TW3 ne koristi PhysX?
Mislim da imam 4 igre novijih naslova koje koriste tu funkciju, kakav Mendela efekat ako moze objasnjenje?

Sent from my CPH1951 using Tapatalk
 
Zar TW3 ne koristi PhysX?
Mislim da imam 4 igre novijih naslova koje koriste tu funkciju, kakav Mendela efekat ako moze objasnjenje?

Sent from my CPH1951 using Tapatalk

Ni ja ne kapiram, ali dobro.
Borderlandsi, GTA V, Division, Betmeni, Assasins Creed, CoD, Fallout 4, Witcher, Metro igre itd... Malo li je.
 
Poslednja izmena:
Ni ja ne kapiram, ali dobro.
Borderlandsi, GTA V, Division, Betmeni, Assasins Creed, CoD, Fallout 4, Witcher, Metro igre itd... Malo li je.

Hahahahah, noviji naslovi.
BL3 nema PhysX vise
GTA V - izaslo za PC u 2015
Betmeni -||-
Witcher 3 -||-
Fallout 4 -||-
Division - prvi put cujem za PhysX u ovom serijalu
CoD - 99% sam siguran da nijedan COD u zadnjih 5 godina to ne podrzava
Assassins Creed - posteno
Metro - posteno

Znaci 4 igre(3 Assassins Creed-a i Metro Exodus) koje su izasle u zadnjih 5 godina podrzavaju PhysX. Malo li je? :D
 
Ok, dokazao si da Erik nema pojma, idemo dalje...

Sent from my CPH1951 using Tapatalk
 
iz tog razloga, ne bi me cudilo da rebrandiraju 5700 i 5600 seriju kao 4xx sto je otisao u 5xx, fali im samo jedna karta izmedju 5700xt i 6800 da popuni prazninu

Pa to ce biti 6700 kartica......a mozda i 6600 da popuni prazninu izmedju 6700 i 5700
 
Mislim da ce imati, jer ce imati sejdera priblizno kao 5700xt a uzu magistralu. Dakle, da bi bila brza, uz veci klok koji je vrlo verovatan, morala bi imati ili vise sejdera, slicno 6800 (pod uslovom da 192bit magistrala ne bude usko grlo) ili kes memoriju (po meni verovatnija opcija). Za oba ne verujem, mozda bi to bilo preblizu 6800 ali ko zna...ne znam koliki je penal 192 bit vs 256 na tako brzim kartama, mozda i velik
A koliko nje nije ni vazno, performanse su vazne, 64 ili 128, nebitno
 
Poslednja izmena:
Mislim da ce imati, jer ce imati sejdera priblizno kao 5700xt a uzu magistralu. Dakle, da bi bila brza, uz veci klok koji je vrlo verovatan, morala bi imati ili vise sejdera, slicno 6800 (pod uslovom da 192bit magistrala ne bude usko grlo) ili kes memoriju (po meni verovatnija opcija). Za oba ne verujem, mozda bi to bilo preblizu 6800 ali ko zna...ne znam koliki je penal 192 bit vs 256 na tako brzim kartama, mozda i velik
A koliko nje nije ni vazno, performanse su vazne, 64 ili 128, nebitno

Nisam te razumeo na sta mislis kad kazes da za oba ne verujes?
Ne mora nuzno da znaci da mora imati Cache kako bi bila brza od 5700xt. Valjda nova arhitektura ima bolji IPC sama po sebi, a nije samo bolja zbog vecih domena klokova i Infinity Cache-a. 6700 ipak nije high end tako da uopste ne treba ocekivati duplo vece performanse u odnosu na prethodnu seriju. Mozda budemo imali neku 6700xt sa 256-bitnom magistralom, a da obicna 6700 bude samo 192-bitna bez cache-a. U svakom slucaju u pravu si kad kazes da ne znamo koliki je penal za uzu magistralu.
 
Ako bude imala sejdera kao 5700xt (2560) uz uzu magistralu, ne verujem da ce ipc poboljsanja (od kojih je dosta u visem kloku, stvarno su visoki klokovi za nove karte, svaka cast) biti dovoljna da naprave kartu dosta brzom, jer suvise je daleko 2080ti/3070/6800 (oko 40% su brze od 5700xt). Mislim da je ipc skok oko 25% sa sve vecim klokom i kes memorijom, a da ce gubitak na magistrali biti 10-15% (cista spekulacija). Dakle, trebace joj kes memorija. Ako uzmemo kao zacementirano da ce imati 2560.

Bilo kako bilo, to nece biti karta za 4k, na fhd, mozda i 2k, ce moci da se nosi na 25% sporije od vece brace
 
Poslednja izmena:
Ma 6700(xt) ima da rastura u 1440p.....i 5700(xt) je sasvim OK za tu rezoluciju u velikoj vecini igara,a 6700 ce biti jos bolja...
 
Ne znam koliko ima smisla da bilo sta izbacuju i gde ce to da uglave?

5700xt po performansama egal sa 2070s, obe su dobre entry level 1440p, high fps 1080p. Trenutno cena oko ~400e (ispod njih su 2060/5600xt za 300e koje su sasvim ok za fhd ultra gaming?)
6800 neznatno bolja od 3070 (2080ti) ponude, obe su neki trenutni sweet spot za 1440p naredne 2 godine. ~550-600e
6800xt egal sa 3080, 650-750e. hrr 1440p, 4k "capable" grafe...

Racunajte da ce sa 5000 CPU serijom i kasnijom optimizacijom u kombinaciji sa rage+sam+aib custom modelima (koji ce mozda i dodatno moci da se oc-uju) potencijalno izvuci barem dodatnih 5-10%, cime se dolazi verovatno sirove na performanse TI modela koje Nvidia treba da izbaci.
Deluje da je AMD kvalitetno "stisnuo" Nvidiu i da ce morati dobro da razmisle sta dalje i u kom cenovnom rangu da izbace, da pritom ne izgledaju kao losiji deal. I jos da pokriju zalihe u startu. U principu od njih ce ocekuje potez za eventualno dalje obaranje cena (odnosno priblizavanju msrp-a u slobodnoj prodaji) - ako ponude jeftiniju/egal cenu za 3080 vs 6800xt ili ponude 3080ti za 100$ vise. Ali u tom slucaju 6900/3090 totalno smesna ponuda...

Sto se pocetnih cena tice, sinoc sam na geizhalsu vrljsao za prethodne generacije - nakon launcha, prvih 3-4 meseci cene su nesto vise, posle toga sledi pad za 10-15% (kada se zalihe stabilizuju) i prakticno flatline godinu dana bez vece promene. (10-20e gore dole sto je zanemarujuce)
 
Poslednja izmena:
Ja mislim da ce 6700(xt) biti sweet spot za 1440p gejming,a 6800(xt) za 4K gejming (mozda bas ne sweet spot,ali sasvim sposobne za tu rezoluciju)

A vec je objavljeno pre neku nedelju da uskoro prestaju sa proizvodnjom 5700 kartica......tako da ce na njihovo mesto da "uglave" 6700 seriju.....
 
Мислим да ће 6700 бити фабрички натегнута карта, са све ОС меморијом, да би смањила рупу између класа

Због мање потрошње могу да одврну клок
 
Buildzoidov komentar na AMD-ovu najavu:




Da, znam da je Buildzoid i da voli da trabunja ali je analiza prilično interesantna i skrenuo je pažnju na neke stvari u vezi AMD-ovih grafikona...mislim da vredi pogledati.
 
Nemam 45 minuta za trabunjanje.
Sta je sa grafikonima?

Sent from my CPH1951 using Tapatalk
 
o6ztubc718w51.jpg

Nema potrebe za više grafikona :D
 
Gledao sam juce 4K gejmplej Watch Dogs Legion, igrano na 2080ti. Frejmrejt bez dlss i bez rtx efekata je oko 40 fps. U mnogim igrama 2080ti ima oko 60 fps i vise u proseku. Sto znaci da su vec krenule igre u kojima 2080ti i 3070 ne mogu 4K60. Ali te karte imaju dlss, 6700xt ili 6800 nemaju tu opciju.
 
Nazad
Vrh Dno