Šta je novo?

AMD Radeon RX 6000 Thread

Poenta je da Sony odradjuje nezavisno od AMD-a, a i ono sto koriste za konzolu je skroz custom chip.
Zato Sony ima daleko bolje implementiran HDR koji je na windows-u jos uvek golo 0 i donekle ubija poentu za 4k gaming... Znas i sam probao si na konzoli ;)

Kakve veze imaju HDR i 4K gaming...
 
Tu je u pravu čovek, pravi HDR imaš samo na 4k/8k televizorima :)
 
Tu je u pravu čovek, pravi HDR imaš samo na 4k/8k televizorima :)

4K gaming uopste ne zahteva niti podrazumeva HDR. Tako da ne znam kako moze ubiti poentu 4K gaminga.
Cak ni HDR specifikacija ne ukljucuje rezoluciju.
 
Ne podrazumeva, ali ne možeš naći monitor koji će dopaciti opsege i kvalitet HDR-a na oled 4k+ televizorima, što mu dođe na isto :)
 
4K gaming uopste ne zahteva niti podrazumeva HDR. Tako da ne znam kako moze ubiti poentu 4K gaminga.
Cak ni HDR specifikacija ne ukljucuje rezoluciju.

:)
Radije bih upario konzolu i 4k oled TV zbog HDR-a, kao i 3080/6800xt sa 1440p 165hz monitorom zbog većeg i stabilnijeg refresh rate-a nego da je uzimam zbog 4k gaminga koji nema kršten HDR...
 
Poslednja izmena:
Znaci, 6xxx serija nista bez oled 4k tv- a...

Sent from my CPH1951 using Tapatalk
 
Samo oled za inspektora colovica....
 
Nisu samo sirove performanse u pitanju
- drajveri
- profesionalna upotreba (Adobe paket, modeliranje, simulacije) ovde je svuda nVidia u prednosti zbog sofverske podrške i odgovarajućih frameworka
- DLSS, ovo je gejmerima možda i najbitnije, Nvidia koristi algoritme bazirane na ML-u (u koje je uložila dosta pre svega zbog istraživanja za autonomnu vožnju). Stoga imamo odličnu 4k sliku uz mali utrošak performansi.
AMD nema ništa slično, već najavljuje upscale+shapening filter za jače rez (verovatno sličan kakav će biti na PS5). Ovo ne izgleda ni približno dobro kao DLSS.

Poenta priče je da čak i AMD da ima hadverski jače grafike od RTX 3080 (što očekujem), neće imati adekvatnu softvetsku podršku da se ta razlika i vidi.
Sve to pada u vodu kada mi Geforce Experience traži da napravim nalog da bih mogao da koristim krštene funkcije. A bez toga nVidia control panel nije ni upola upotrebljiv kao Radeon. Ali dobro, ide ruku pod ruku sa Adobe i Autodesk paketima po pitanju odnosa prema korisnicima - dve najgore softverske kompanije na svetu. Tako da što se mene tiče, Geforce/Quadro mogu samo za posao, a i tu mi je Radeon favorit (ako software nije nvidia/CUDA only), ako ništa drugo, onda zbog ReLive snimanja po potrebi :D

Realno je jedino DLSS nešto što pravi razliku. I tu je trenutno Facebook najbliži da napravi alternativu. Tj. već su napravili, samo treba da je prihvate ostali :d Naravno, najveća mana DLSS-a je što nije dostupan u svim igrama (kao i RTRT), pa se na kraju grafička bira po najvećem zajedničkom deliocu, a to su sirove performanse. A sve ostalo je plus. Tj. za isti odnos cena/performanse više ima smisla uzeti RTX nego Radeon. S druge strane, ljudi koji kupuju grafike od €500+ ne gledaju taj odnos, tj. bitnije im je sve ostalo.
 
Zar kreiranje nekog "fake maila" samo za registrovanje na Experience nije opcija?
 
:)
Radije bih upario konzolu i 4k oled TV zbog HDR-a, kao i 3080/6800xt sa 1440p 165hz monitorom zbog većeg i stabilnijeg refresh rate-a nego da je uzimam zbog 4k gaminga koji nema kršten HDR...

Pa vidiš da 4k oled televizori sada dolaze sa 120Hz, sa gsync, lg-eva cx serija ima sada i freesync. Tako da je ta razlika između 120Hz i 165hz daleko manji kompromis u odnosu na sve ostale benefite.

A to pričam kao neko ko ima i gsync monitor koji tera do 165Hz i koji je svojevremeno plaćen 700 evrića i koji i dan danas jede decu :)

Danas kada na televizorima imaš nizak odziv, visok refresh rate, gsync, freesync, bolji prikaz, pravi HDR, zaista više ne bih video smisla da se daju pare koje traže kvalitetni gejming monitori. Osim ako ćeš sesti da igraš kompetitivni cs. :D
 
Poslednja izmena:
Bili su i pre koju godinu sa vecim refresh rate-om i HDR-om, Sony x800 ili x900 serija. Nisam znao da je sada u pricu ubacen i gsync/freesync...

khm
Nemoj leMi, skocice ti secer...:S: Imas i Qled seriju od Samsunga, to ti je entry-level za HDR...
Ako ces na TV da ga kacis (na desk za Wot mislim), bolja opcija ti je rtx3080... :D
 
Sa novom generacijom konzola to postaje standard i "selling point" za prodaju novih TV-a. LG je krenuo u tu priču prvi, ali od naredne generacije TV-a i kod ostalih se očekuje da ispoštuju HDMI VRR i 120Hz.

Nekako mi gejming monitori počinju kaskati u celoj toj priči, pogotovo ako DLSS i slične tehnike otklone jedinu manu, a to su sirove performanse u nativnih 4k. Te stvarno kada staviš na vagu ono što nudi gejming monitor od 500-700e i TV od 1000-1500e, barem meni je izbor jasan. Za monitor ti je dovoljno bilo šta za klasičan rad, a sve ostalo na TV ekran.
 
Poslednja izmena:
Zar moze da se poredi nesto sto se nudi za 500-700 i nesto od 1000-1500? Nema logike to porediti, to su cenovno dva univerzuma
 
^
Ako mislis na monitore, vec dugo stagnira trziste a i QC je ocajan...
Jedini pomak u poslednje vreme vidjamo kod LG-a (Nano-IPS) i Samsunga (SVA), ali i dalje ne vrede ono koliko su ih zacepili.
Bolje da dodas malo novca i pojuris neki entry-level Qled 4k TV nego monitor iz vise klase (gde se prica svodi na par modela), neki dobar allround monitor je tesko naci...
Sve dok micro-Led ne bude dostupan za sire mase necemo se usreciti jer ni Oled nije bez mane.
 
Koliki je max klok do sada, za gpu inace, postignut na tecnom azotu? Secam se da je HD3870 prvi probio 1Ghz,verovatno nv posle preko 2....
 
Sve mirise na to da ce Radeon ove godine biti veoma konkurentan.
 
Zaključak sa RTX 3070 review-a arstechnice poprilično jasno naznačava šta možemo očekivati od sutrašnjeg novog Radeona:
"...For now, in the 1440p range, Nvidia has the clear lead... for at least 24 hour."
 
Zakljucak je dobicemo kartu brzu od RTX 3070 sporiju od RTX 3080 i to je to, sve se vec to zna.....koliko para toliko muzike
 
Event je sutra u 14h po našem vremenu koliko vidim ?
 
Zakljucak je dobicemo kartu brzu od RTX 3070 sporiju od RTX 3080 i to je to, sve se vec to zna.....koliko para toliko muzike

Neka od tri verzije ce svakako biti tu, a da nema XTX verzije slozio bih se sa tobom. Ne bi izbacivali kartu koja ima ~10% vise izvrsnih jedinica (80 vs 72 CU) plus nesto malo visi klok da nisu procenili da im je potrebno za neku PR pobedu.
 
Volio bi da nas AMD iznenadi sutra, ali eto manje od 24h pa cemo saznati sve ;)
 
Zakljucak je dobicemo kartu brzu od RTX 3070 sporiju od RTX 3080 i to je to, sve se vec to zna.....koliko para toliko muzike
Bio bi fazon da odvale cenu i krecemo i ovde sa zescom kuknjavom... Ionako je nemamo dovoljno u ostalim temama...

Sent from my CPH1951 using Tapatalk
 
Ajmo jos jedan :p

 
Da.

ElbDcvHW0AA-M8U.jpg
 
Nazad
Vrh Dno