Šta je novo?

AMD Radeon RX 6000 Thread

Pa valjda isto važi i Nvidia kartice. Ako su u ovom benchmarku rt 6xxx kartice između RTX 20xx i RTX30xx kartica, verovatno će slično biti i drugim situacijama. Uostalom, tako su i rekli svi izvori do sada. Pošto se ispostavilo da za druge stvari nisu lagali, verovatno nisu ni za ovo.
 
Pa ako AMD nije imao hardverski RT do sad i ovo im je prva generacija sa performansama boljim od turinga onda je realno ocekivati da ce vrlo brzo doci rame uz rame sa nv i na tom polju. Mislim da su odigrali pametno ovu seriju samo su mogli da nabudze jos malo rama na 6900XT, em bi cena manje vise ostala tu gde jeste em bi i u psiholoskom domenu parirali 3090. Ili da su lepo stavili 32GB pa nek ide zivot :D
 
Meni je drago sto je amd opet konkurentan, ali o prelasku u drugi tabor jos ne razmisljam.
6900xt je super kada se uporedi sa 3090, ali 1000e za gpu sigurno necu dati.
6800xt ne bih uzimao, jer amd nema dlss, a verujem da ni RT performanse nisu dobre, jer o tome nisu pricali.

Videcemo kada stignu pravi testovi.

Moje licno misljenje je da je trenutno jos uvek bolje uzeti grafu koja ima sirovu snagu jer smo barem 2 generacije udaljeni od dobre implementacije RT-a i DLSS-a.
Posebno jer RT jos uvek dobro udara po fps-u.
Za one koji jure grafu za 4k gaming kapiram da je DLSS glavna "udica". Treba pritom uzeti u obzir da AMD usko saradjuje sa MS-om (pritom je tu i Sony), tako da sumnjam da ce po tom biti pitanju losa opcija za kupovinu. Svi naslovi koji iskoce na konzola ce itekako imati kompetentnu implementaciju DLSS/RT na RDN2 platformi. Trebamo onda od istih studija da ocekujemo i za PC, a tradicionalno se kod AMD-a poboljsavaju performanse kako drajveri "sazrevaju"...
Pritom kada dodju pravi next-gen naslovi, za ~2 godine - ove grafe bice potrebno zameniti, tako da je mozda pametnije uzeti jeftiniju opciju, sa vise sirove snage za "native resolution", pa onda tek preci na krsten RT/DLSS.

Mada ono sto je ovde interesantan potez je sto je AMD u startu izbacio kartu koja ide h2h sa top ponudom Nvidie (cak je donekle i dobija) - sto ih je, rekao bih totalno pomelo, i misljenja sam ce oboriti cene za 3080 i izbaciti 3080/-70 ti/super modele relativno pristupacnije nego sto su planirali (i sto ocekujemo)... Siguran sam da ce i AMD imati spreman odgovor na "ti" ponudu Nvidie, tako da ne bi trebalo previse cenovno da divljaju.

+edit
Bice takodje interesantno videti koliko headroom-a 6800xt aib grafe imaju za OC. Jer nisu prikazali bench za 6800xt sa ukljucenim RAGE+SAM, ako se sve to doda u jednacinu (OC headroom+Rage + SAM sa 5000 serijom) mozda se izvuku i jos dobrih 10% performansi, sto je onda svakako bolja kupovina od 3080. Prakticno grafa koja je izmedju 3080/3090 - 3080ti...
 
Poslednja izmena:
Otprilike treba zaobici 6800xt i 3080 sve ispod toga bice bolja kupovina 6800 buduci 3070ti sa bar 12g memorije itd.... uostalom videce se :type: ....
 
Od prihvatljivog RTRT smo udaljeni celu jednu generaciju konzola jer ova što sad izlazi će izgleda to imati samo na papiru.
 
"i misljenja sam ce oboriti cene za 3080"

A kako ce nV oboriti cene za 3080 kad ih nema dovoljno ni za okorele fanbojeve, koji bi je platili i skuplje i kojima u svest uopste ne ulazi ima li ili nema konkurencija bolji proizvod i/ili nizu cenu...
 
Pa nesto valjda planiraju da izbace u 2021... :D

Kapiram da ti sto uzimaju Nvidiu cekaju i da Intel izbaci nove procesore u 14++++++++++++++++ izvedbi na prolece, pa da se pocaste... :p
Pretpostavljam da nije problem da sacekaju, bitno je samo da je Intel+Nvidia ispod haube, bez obzira koliko ce da se greje i trosi.


Salu na stranu...
Koliko god da se zezamo bez Nvidie i Intela kao konkurencije, otici ce i cene za AMD gore, u to nemamo sta da sumnjamo.

I 3080 i 6800xt realno trebaju dole se cenama (barem 100e), jer je Nvidia vestacki podigla lestvicu za taj segment grafickih. Ljudi se loze na gimmick od RT/DLSS koji su jos uvek koju generaciju udaljeni od standardne upotrebe u svim igrama.
Pogotovu sto je i tier od 300-500e ostao prazan, gde je pre moglo itekako pristojna grafa da se uzme...
Mada ako padnu cene 5700xt/2070s ma 350e eto prilike, za ove sa 1080ti da ne menjaju jos 1 godinu nista... :S:

U 900/1000+ evra segmentu treba da idu titan klasa grafe - sto ove 3090/6900 sa 15% vise performansi to nisu. Tako da nas u svakom slucaju shishaju sa ovim cenama.
 
Poslednja izmena:
Mora :d

 
I 3080 i 6800xt realno trebaju dole se cenama (barem 100e), jer je Nvidia vestacki podigla lestvicu za taj segment grafickih. Ljudi se loze na gimmick od RT/DLSS koji su jos uvek koju generaciju udaljeni od standardne upotrebe u svim igrama.
Pogotovu sto je i tier od 300-500e ostao prazan, gde je pre moglo itekako pristojna grafa da se uzme...
Mada ako padnu cene 5700xt/2070s ma 350e eto prilike, za ove sa 1080ti da ne menjaju jos 1 godinu nista... :S:

U 900/1000+ evra segmentu treba da idu titan klasa grafe - sto ove 3090/6900 sa 15% vise performansi to nisu. Tako da nas u svakom slucaju shishaju sa ovim cenama.

Bitno je da ti znas koliko treba da nesto kosta bez ikakvog uvida u RND troskove, proizvodne troskove, troskove marketinga, logistike itd... :D
 
Zna li se kad ce testovi referentnih i partnerskih modela
 
Moje licno misljenje je da je trenutno jos uvek bolje uzeti grafu koja ima sirovu snagu jer smo barem 2 generacije udaljeni od dobre implementacije RT-a i DLSS-a

Slažem se. Mada, DLSS nam je bliži nego ljudski RT...

Svi naslovi koji iskoce na konzola ce itekako imati kompetentnu implementaciju DLSS/RT na RDN2 platformi.

E, tu se već ne slažem. Opet, mislim da precenjuješ developere, konzolni hardver i konzolni marketing. Ako grafike od 1000-1500€ nemaju ljudski implementiran RT i DLSS, ne vidim kako će imati konzole od 500€ sa grafikom iz iste generacije, kojom to magijom. AMD još nije ni pokazao ništa od toga sa novim grafikama.
Tu se slažem s Erikom, biće slovo na papiru, osim možda u retkim slučajevima, i to za godinu-dve...

Mislim, bukvalno protivrečiš sebi sa ove dve rečenice.

Što se Intela tiče, njih nisu uj*bali loši procesori, oni su itekako dobri za igrače i normalnu upotrebu, već cene. AMD je pobedio jer je bio jeftin, prosto.
A da nas šišaju sa grafikama, šišaju nas, i jedni i drugi. AMD je sada u'vatio caku pa šišaju i oni, može im se.
 
Poslednja izmena:
@jurodivi
Za ovo drugo, dodao bih - "kako vreme odmice i kako se devovi upoznaju sa hw-om", posebno sa konzolnim.
Ako si imao prilike da vidis (a verujem da jesi) sta su iscedili sa ubogim Jaguarom i rx570 na PS4pro-u, onda znas kojom "magijom".
Ne verujem da ce moci da parira Nvidijinon RTX implementaciji, ali daleko od toga da ce biti krs, kao sto neki pretpostavljaju... Sama cinjenica da je AMD combo u konzolama mi daje za pretpostavku da ce naslovi koji budu optimizovani za konzolu biti dobro optizovani i za PC (posebno MS-ovi) i imati dobru izvedb rt i neke vrste dlss... Za Sony je vec druga prica, njihove ekskluzive su uvek nerealno dobro izgledale i bile optimizovane, na krs hw-u za PC standarde.

Nazalost te next-gen naslove, kao po obicaju videcemo tek za 2 godine u zivotnom ciklusu konzole... Zato i kazem, za sada je logicnije uzeti grafu sa vise "misica" i ne davati preterano znacaju rt-u pa i dlss-u.

Inace igre trebaju u mnogo pogleda da napreduju, jer trziste dosta stagnira a trenutno nam valjaju karte sa featurom koje mozemo tek u par igre godisnje da igramo. (ako i toliko, naravno da sam sarkastican)

I da ne bude kasnije da od tog glavnog feature-a, na kojem baziraju svoj marketing i bez kojeg ocigledno ne moze da se igra niti zivi, dignu ruke - kao onomad sa Gameworks-om i PhysX-om... Gde su sada implementacije istih?
 
Poslednja izmena:
Bitno je da ti znas koliko treba da nesto kosta bez ikakvog uvida u RND troskove, proizvodne troskove, troskove marketinga, logistike itd... :D

Ovde moram da se "malo" ne slozim sa tobom. Oni su procenili da treba da kosta toliko i toliko da bi imali odredjenu zaradu (imajuci u vidu sve pomenute troskove), ali ako se stanje na trzistu promenilo i moraju nesto da urade, snizenje cene je jedna od mogucnosti. Da li teret manjeg prihoda pada na NV ili AIB, ili to dele, to je njihova stvar.

Postoji vise ovakvih primera. Pentium 4 Extreme Edition, na primer, kada je Intel svesno prodavao Xeon MP procesore sa daleko vecom MSRP kao gejming cipove da bi imao nesto da parira Athlonu 64, ili kada je GTX 280 "pojeftinio 150$, a GTX 260 za 100$ nakon pojave 4870. Te karte su i dalje imale iste troskove (direktne i indirektne), ali nisu mogle da opravdaju prvobitnu cenu.
 
I taj savet jos uvek stoji. Razlika u performansama je:
1. kao prvo samo u nekim igrama
2. kao drugo previse mala da bi opravdala razliku u ceni izmedju dobre B450 i dobre X570 ploce (razlika je otprilike 100e).

To sto ti jos uvek sebe ubedjujes da si uradio pametniju stvar je apsolutno tvoje pravo, ali sa realne tacke gledista nisi.

To sam napisao zbog SMART ACCESS fore koja radi samo na X570/B550 matičnim pločama. Drugo, X570 je izbor iz čistog hira koja zbog mnogih stvari opravdava veću cenu.
 
Znam zbog cega si napisao, iz istih razloga sam ja tebi to napisao.
 
...ajde barem AMD nije reciklirao grafike, kao sto je NV i kao sto se recikliraju igre. Jedan specifican trenutak u zivotu kada imam vrlo dobru masinu a manjak zelje da igram igre, upravo zbog nedostatka inovativnosti. Reklo bi se da je svet u mnogim poljima dostigao vrhunac i da se onaj magicni sprint sa pocetka 2000tih konacno istrcao.
Jako me zanima kada ce dostupnost biti adekvatna i cene stabilizovane, ali mi se javlja da pre marta meseca tesko moze da se dostigne.
 
Cisto da dodam (iako vec uveliko bruji ceo net o tome) da je AMD zaista bas bas iznenadio ovim karticama i definitivno 6800XT deluje kao dobra opcija, samo sad treba sacekati te testove... osedecu dok se sve iskristalise kako treba :d

neko je vec pitao, mislim da nije bilo konkretnog odgovora, pa da ponovim... jel ima neko iole pouzdan info kada bi mogli da se ocekuju pravi testovi? Ko ce da ceka 18./19. da izadju u prodaju :D
 
Bitno je da ti znas koliko treba da nesto kosta bez ikakvog uvida u RND troskove, proizvodne troskove, troskove marketinga, logistike itd... :D

Turing serija nije opravdala cenu i molim te nemoj da mi serviras pricu o R&D-u...
Sta se dogodilo sa Gameworks i PhysX? A isti se onomad toliko gruvao kroz marketing i stavljao u prvi plan...
Nvidia je sa Turinog klatila sargarepu sa RTX i DLSS ON pricom pa videsmo cele...5 igre u prethodne 2 godine... Toliko cemo i na PC-u da vidimo u narednom periodu, dok ne krene pravi next-gen talas igara od 2022...
Ispricaj mi dobar vic kako je 3090 dobra gejmerska karta i u klasi ponude prethodnih Nvidia Titan generacija... :)

Kako god da okrenes i jedni i drugi nas shishaju sa cenama, i doziraju nam na kasicicu... Samo sto se ovog puta Nvidia malo zahebala i potcenila AMD, pa su pozurili sa launchom i nesto snizenim cenama (u odnosu na debelo precenjeni Turing, ali tu je pamcenje gejmera kao u ribica) da bi ispali dobrice pa je nastao fijasko. Smem sa tobom da se kladim, da ce kada naprasno povecaju zalihe 3080ica ici cenovno isto sa 6800xt a 3080ti 100ak $ iznad 6800xt...


Na kraju dana uvek ce odredjena roba naci svoje kupce, ma koliko da je zacene... Sto je ovog puta Nvidia i dokazala sa 3080 gde ljudi placaju i po 50% vise da bi odradili selfi sa istom iz kafica....
Za takve i treba da gruvaju 1k+ cene i daju svake godine perf. boost od 10%, da ih upare sa Intel furunama... lol :d
(sarcasm off)
 
Poslednja izmena:
Znam zbog cega si napisao, iz istih razloga sam ja tebi to napisao.

Pazi, igre mi uopšte nisu bile prioritet. Više mi je bilo stalo do kompatibilnosti. Ne zbog Ryzen 5000 i Radeon 6000, već to što sve, jednostavno, ubaciš i radi kako treba. Čitajući kakve probleme ljudi imaju sa matičnim i memorijama jednostavno sam hteo da izbegnem bar to.
A planiram PCIe4 SSD čim padne cena u neke normalne okvire.
 
Samo neuk covek moze da misli da novac ne ide u R&D.
Videcemo koliko ce vremena AMD-u trebati da napravi nesto uporedivo sa DLSS 2.0.
Ako je toliko lako, verujem da samo sto nije stiglo :).
 
Čisto da se vidi, kako je to, kad se ništa ne prepušta slučaju:

1604005814647.jpg
Danas je dan za predstavljanje AIB karti...
 
Pa prošlu seriju, Asus je ubedljivo najgoru 5700xt kartu imao... Tek je revizija posle nekoliko meseci bila ok ali opet ispod performansi hlađenja Sapphire,Powercolora, pa i Msi-ja i Gigabyte-a...
Xfx I Taichi su bili jedino opcije ako ove gore nisi mogao da nađeš
 
Ovaj, ne mislim na hlađenje. :)
 
Avaj, mea culpa
 
...ah, pa da, ovi tragovi guma otkrivaju pouzdanost kondenzatora. :)
 
Nazad
Vrh Dno