Šta je novo?

AMD Radeon RX 6000 Thread

Ajde kod nvidia da je problem u proizvodnji kod Samsunga pa i da shvatimo nestašicu. Ali šta je problem sa AMD? Ne sećam se da je nekad bilo ovako da nema kartica od oba proizvođača na tržištu. Opet ko je ima ubija od cene.

Sent from my SM-G770F using Tapatalk

Problem je to što im proizvodnja GPU die-ova troši najviše wafer-a (tj. najviše ih košta u resursima zbog površine samog die-a) a imaju najmanju direktnu zaradu. Prioritet zbog trenutno potpisanih ugovora su im MS i Sony konzole, pa 10 mesta prazno, pa CPU-i, pa tek onda GPU-i. Na sve to dodaj pandemiju. Ja lično ne očekujem da dođe do stabilizacije ponude pre Marta ili Aprila 2021, i to mislim da sam optimista. Voleo bih da grešim...
 
Poslednja izmena:
^ verujem, što si naveo to je i Nvidia dala izjavu da se ne očekuje velika količina GPU narednih meseci. Koliko vidim da je nestašica i samih konzola, ako nađeš na kp ispod 1000€ je premija. Ova godina je bila iznenađenje sa CPU i GPU ali opet sve palo u vodu zbog nedostatka na tržištu.

Sent from my SM-G770F using Tapatalk
 
Ja sam CPU pazario relativno lako, GPU upgrade nisam ni planirao za ovu godinu, plus što sam prešao na ITX mašinu pa vrlo mali broj high-end GPU-a mogu i da uzmem u obzir kada posmatram njihove dimenzije i potrošnju/temperaturu. Eventualno referentni 6800XT (brine me AMD-ova softverska podrška) ili nešto kao EVGA RTX 3080 XC3 (ovde mi se ne sviđa potrošnja tj. grejanje i što ima "samo" 10GB memorije, mada očekujem da će Nvidia da izbaci slične modele sa više memorije kao refresh i odgovor AMD-u). U svakom slučaju ne planiram da dam mnogo preko MSRP cena, što automatski znači dugo čekanje...
 
Problem je sto su svi home related proizvodjaci ocekivali povisenu potraznju pod covidom samo niko nije ocekivao da preskoci i 10x od standardne potraznje.
I ne samo oni, mi u firmi imamo problem cementa, nema dovoljno cementa na trzistu, svi grade kao blesavi.
Kolegin buraz pravi bazene, kaze ima posla do sredine 2022, toliko je bazena poruceno + nema materijala dovoljno niti ljudi...
Mogu onda misliti sta je kod pc i konzolasa...

Sent from my CPH1951 using Tapatalk
 
Poceli su reviews AIB modela, videh za Sapphire Nitro + i PowerColor Red Devil. Ocekivano, dosta visa cena od referentnih, upitna dostupnost :)
 


 
Problem je sto su svi home related proizvodjaci ocekivali povisenu potraznju pod covidom samo niko nije ocekivao da preskoci i 10x od standardne potraznje.
I ne samo oni, mi u firmi imamo problem cementa, nema dovoljno cementa na trzistu, svi grade kao blesavi.
Kolegin buraz pravi bazene, kaze ima posla do sredine 2022, toliko je bazena poruceno + nema materijala dovoljno niti ljudi...
Mogu onda misliti sta je kod pc i konzolasa...

Sent from my CPH1951 using Tapatalk

Jasno je da ne mogu da podmire sadašnje potrebe, ali je krajnje neozbiljno da objave kartice i omoguće prodaju, a za većinu nemamo ni informacije o veličini kartice. Ej, objaviš prodaju i sad treba da kao naručiš kartu za koju ne znaš ni da li može da stane u kućište, a da ne pričam o ostalim karakteristikama kartice. Dok izađe review biće već kasno za naručivanje.

Pogledaj šta kažu ovi Švajcarci, a tek cene ( 1CHF je oko 110 RSD):

https://www.digitec.ch/de/page/alle...md-radeon-6800-und-6800-xt-grafikkarten-18280

Kod njih su obično dobre cene zbog niskog poreza.
 
Da li je moguce da vi svi stvarno verujete da je eto kao neka nestasica, kao korona i eto zato i zbog jos 100 razloga nema karata? Da vam ja kazem sta je u pitanju. U pitanju je dogovor na relaciji NVidia-AMD i to je jedina cinjenica. Navikla bagra da cepa lovu 2017 pa bi sada da nam plasiraju karte od 800EUR MSRP (hej, 800 pa to je za lobotomiju ako samo malo pogledamo koliko su karte kostale pre 5 ili 10 godina, cca 350-500EUR), a da bi se masa "primila" da plati 800EUR za karte onda mora da nas ubede da su "posebno dobre" i da ih nema i da su retke i da su eto zato skupe. Slicnu foru vidim AMD pokusava da primeni i na R 5000 seriju procesora a tu ne bi NIKAKO smelo da ima IKAKVIH problema u snabdevanju. Nikada nije falilo AMD porcesora ali eto sada ih odjednom fali. Primecuje li neko da ne fali ni maticnih ploca ni memorija, SSD nicega drugog, ali fali procesora od 500 EUR i grafika od 800EUR. LOLCINA ! :)
 
Da li je moguce da vi svi stvarno verujete da je eto kao neka nestasica, kao korona i eto zato i zbog jos 100 razloga nema karata? Da vam ja kazem sta je u pitanju. U pitanju je dogovor na relaciji NVidia-AMD i to je jedina cinjenica. Navikla bagra da cepa lovu 2017 pa bi sada da nam plasiraju karte od 800EUR MSRP (hej, 800 pa to je za lobotomiju ako samo malo pogledamo koliko su karte kostale pre 5 ili 10 godina, cca 350-500EUR), a da bi se masa "primila" da plati 800EUR za karte onda mora da nas ubede da su "posebno dobre" i da ih nema i da su retke i da su eto zato skupe. Slicnu foru vidim AMD pokusava da primeni i na R 5000 seriju procesora a tu ne bi NIKAKO smelo da ima IKAKVIH problema u snabdevanju. Nikada nije falilo AMD porcesora ali eto sada ih odjednom fali. Primecuje li neko da ne fali ni maticnih ploca ni memorija, SSD nicega drugog, ali fali procesora od 500 EUR i grafika od 800EUR. LOLCINA ! :)

Za maticne i diskove ne znam (ali znam da manjkaju napajanja), ali evo ti prikaz sa jedne druge strane. Radim za firmu koja dosta "trosi" dosta cloud resursa, CPU i GPU. Kad kazem dosta, mislim na hiljade CPU i GPU core-ova sto na nasim accountima, sto na tudjim (klijentovim). Najvise kontakta imam sa Microsoft Azure, ali je slicna situacija svuda. Znaci govorimo o ozbiljnim procesorima, grafickim i ozbiljnim parama, gde se neke instance dosta naplacuju. Danas sam morao sa support-om da se cenkam oko JEDNE graficke kartice. U West Europe mesecima ne mozemo da dobijemo povecanje kvota za bilo koji GPU, bilo Nvidia bilo AMD. Sa CPU se jedva provlacimo. Znaci pare nisu problem, nema resursa. Ono sto vidim je da se porast koriscenja raznih cloud usluga od pocetka pandemije vise ne meri desetinama procenata, vec u stotinama i stotinama procenata. Aprila su prolazili dani da nismo mogli VM da upalimo jer nije bilo resursa. To mahom nije consumer hardver ali i to trziste treba pokriti.
 
Ne verujem . Ajd kad su krenule nestasice grafickih a nabavili svega par komada ???? odjednom i procesora nema, nismo naivni. Sto se mene tice po cenama koje su smislili mogu da ih zadrze za sebe. I da jel iko dobio kod za farcry 6 ????
 
Za maticne i diskove ne znam (ali znam da manjkaju napajanja), ali evo ti prikaz sa jedne druge strane. Radim za firmu koja dosta "trosi" dosta cloud resursa, CPU i GPU. Kad kazem dosta, mislim na hiljade CPU i GPU core-ova sto na nasim accountima, sto na tudjim (klijentovim). Najvise kontakta imam sa Microsoft Azure, ali je slicna situacija svuda. Znaci govorimo o ozbiljnim procesorima, grafickim i ozbiljnim parama, gde se neke instance dosta naplacuju. Danas sam morao sa support-om da se cenkam oko JEDNE graficke kartice. U West Europe mesecima ne mozemo da dobijemo povecanje kvota za bilo koji GPU, bilo Nvidia bilo AMD. Sa CPU se jedva provlacimo. Znaci pare nisu problem, nema resursa. Ono sto vidim je da se porast koriscenja raznih cloud usluga od pocetka pandemije vise ne meri desetinama procenata, vec u stotinama i stotinama procenata. Aprila su prolazili dani da nismo mogli VM da upalimo jer nije bilo resursa. To mahom nije consumer hardver ali i to trziste treba pokriti.

Ima napajanja koliko hoces, ne znam odakle ti da je to problem. No da ne duzimo.

AMD R9 3900X kosta sada kao R5 5600X i ja treba da poverujem da nema "stelovanja" cene i vestackog stvaranja nestasice. To se najbolje vidi po ovom apsurdu da 12c/16t Zen 2 kosta koliko 6c/12t Zen 3, oba su 420EUR.

Slicna prica ti je i sa GF 3070 koji je minimalno 700EUR, kako gde nadjes i kako te "oderu", a jedan 2070S je oko 500EUR, dok je 5700X 420EUR. Prica o revolucionarnom GPU 3070 brzine kao 2080TI (sto je svega 32% brze od 2070S) po ceni 500EUR je bila ne predobra vec samo KOREKTNA i nista vise od toga s obzirom da je u pitanju generacijski pomak kao sto bi u ostalom i trebalo da bude, kako je i bilo poslednjih 20-25 godina (bar po mom secanju). Dakle trebalo je da bude cista "evolucija", za iste pare 30-40% breze i to je to, a sta smo dobili i sa 3070 i sa 6800? Dobili smo 30% brze i 40% skuplje. :)

Jos na vrh svega NVidia 3070 ima samo 8GB memorije. Pazi molim te kako su pametni, 1070 ima 8GB, 2070 ima 8GB, 3070 ima... takodje 8GB. Vec sada je to na granici upotrebljivosti pa pomenuta karta nece izvuci 3 godine zivota. Oni se ljudi "sprdaju sa nama". Nije nikakva teorija zavere vec totalna lobotomija koju ocigledno nove generacije kupaca "gutaju" bez razmisljanja.
 

Prilozi

  • apsurd.jpg
    apsurd.jpg
    118.1 KB · Pregleda: 109
Ja ne razumem uopšte razlog postojanja rasprave o ceni. Koja god da je cena vidimo da robe nema, što automatski znači da ima više raspoloženih kupaca nego dostupne robe. Sve dok je tako cene mogu da idu samo gore.
Jedino što mi kao kupci možemo da uradimo je da svesno odlučimo koliko smo spremni za nešto da platimo i da se toga držimo. Da se razumemo ovo o čemu mi pričamo je luksuzna roba. Ja sam npr. pazario u prvom talasu 5600x za nešto manje od 320 EUR-a, a bio sam spreman da platim i malo više jer sam 8-9 godina čekao da odradim upgrade sa i7 2600k, plus što sam ostale komponente već bio nabavio ranije. Takođe planiram upgrade GPU-a u neko dogledno vreme ali samo kad cene budu približne MRSP-u.
 
S druge strane, niko nikoga ne bije po ušima da po svaku cenu kupi nešto.

Sent from my Oneplus 8 using Tapatalk
 
Meni ne deluje ni da je neka velika potražnja, naprotiv, pa 5600x je bio kod nas u prodavnicama za 38-40.000, verovatno u malim količinama a bilo je par dana da se kupi bez problema, i nije se rasprodalo, 5800x još duže.

@GoranM
Delim tvoje mišljenje, skrenuo mi je pažnju komentar Duleta iz Axe-a, kao samo mi potrošači možemo da profitiramo od konkurencije...
Po ovim cenama? Pa to je suludo.
Konkurencija? Pa oni rade zajedno, kao rivali a izbacili su karte da čak nisu ni konkurencija jedni drugima, već svaka karta je našla svoje mesto, malo jača, malo sporija, i to po dogovorenim cenama koje su prenaduvane.
Za nas potrošače jedino može da bude dobro da su izbacili neki model koji je istih karakteristika kao konkurencija ali jeftiniji, a ne iste cene, šta je tu dobro?

Ovo za 10 puta veću potražnju za hardver, pa to jednostavno nije tačno jer bi u tom slučaju bili prazni lageri prodavnica.
Šta, potražnja je samo za novim procesorima kojih nema? Zašto Ryzen 3600 nije onda rasprodat? 3700x?
 
Pa ko je hteo 3000 seriju, taj je verovatno već ima, zar ne? :D

Sent from my Oneplus 8 using Tapatalk
 
Ja sam dobio info da je 5600x, bar u najjeftinijoj prodavnici, otisao za par sati... To sto je mozda negde pisalo da ga ima na stanju, ne znaci da jeste, jer sam bas ja zvao dok je pisalo da ima, kad ono eto nema... Od tada pauza od bar mesec dana do nove isporuke, a ne zna se ni datum, ni kolicina, ni cena, a ni sta ce tacno doci... Preko isto neko vreme nista od 5600x, a danas se pojavio za 405e, pazi da ga ne platim toliko... Danas sam poceo da gledam alternative u vidu 3080XT, pa cak i Intel, konkretno i7-10700, a oba solidno jeftinija sa slicnim (gaming) performansama... Malo mi se iskreno smucilo da jurcam komponente, pa nisu jedine... Jos nista nisam presekao, ali kako vreme odmice uzecu i drugi cpu i GPU od planiranog...

Bas da vidim koliko ce da prodje do prvih primeraka AIB 6000 serije...
 
Kompilacija testova AIB modela: https://videocardz.com/newz/amd-radeon-rx-6800-custom-series-review-roundup

Komentari po Redditu kažu da je hlađenje očekivano bolje ali je OC bedan a cene divlje, po 100-200$ više od referentnih i mnogi pizde, što na AMD što na retailere...

Izgleda da mi je kupovina 1080Ti jedan od najboljih poteza, iako je bilo impulsivno, jerbo neću skoro da vidim apgrejd bez prodaje bubrega, izgleda...
 
Poslednja izmena:
Relano za obicnog smrtnika :p, nijedan aib ne vredi uzimati pored referentnog 6800xt, ali da je po najavljenoj ceni.... i kada se pojavi na kp, bice to oko 1000e, apsolutno ne vrede te pare karte, sada po ceni jednog 3070 kod nas, sklopis celo kuciste sa nekim radeon 5700 i samo da zvizdi...
 
Ja ne razumem uopšte razlog postojanja rasprave o ceni. Koja god da je cena vidimo da robe nema, što automatski znači da ima više raspoloženih kupaca nego dostupne robe. Sve dok je tako cene mogu da idu samo gore.
Jedino što mi kao kupci možemo da uradimo je da svesno odlučimo koliko smo spremni za nešto da platimo i da se toga držimo. Da se razumemo ovo o čemu mi pričamo je luksuzna roba. Ja sam npr. pazario u prvom talasu 5600x za nešto manje od 320 EUR-a, a bio sam spreman da platim i malo više jer sam 8-9 godina čekao da odradim upgrade sa i7 2600k, plus što sam ostale komponente već bio nabavio ranije. Takođe planiram upgrade GPU-a u neko dogledno vreme ali samo kad cene budu približne MRSP-u.

U ovom slucaju je luksuz imati je medju prvima/kad pozelis vise nego sama roba. Skoro ko bitcoin :D . Ja licno jedva cekam da zamenim, samo me muci gorusica oko pitanja da li RTX 3070 ili 6800, ziv nisam. Da postoji neki 3070 sa vise vram ne bih se toliko mucio :d . Oduvek kuburim nekako sa grafickim karticama, sada imam GTX1060 vise slucajnoscu nego namerom. Uzeleo sam se nove, dobre graficke. Ali mislim da su nase cene bezobrazne, u Svajcarskoj je malo normalnije (cak i privlacne), ali je dostupnost varijabilna...

Kompilacija testova AIB modela: https://videocardz.com/newz/amd-radeon-rx-6800-custom-series-review-roundup

Komentari po Redditu kažu da je hlađenje očekivano bolje ali je OC bedan a cene divlje, po 100-200$ više od referentnih i mnogi pizde, što na AMD što na retailere...

Izgleda da mi je kupovina 1080Ti jedan od najboljih poteza, iako je bilo impulsivno, jerbo neću skoro da vidim apgrejd bez prodaje bubrega, izgleda...

Koliko sam uocio, ovo su uglavnom high-end AIB, kao sto je Merc ili Red Devil koji je limited edition u vec dovoljno limited trzistu. Npr. Red Dragon bi trebalo da je jeftiniji. OC je los u ovoj generaciji u oba tabora. Licno mislim da nema smisla razocaravati se oko OC, niko ne garantuje te performanse, ali je super obradovati se ako ih dobijes. Pogotovo u situaciji kada vec postoji ovako veliki skok u odnosu na prethodne generacije.
 
Poslednja izmena:
Relano za obicnog smrtnika :p, nijedan aib ne vredi uzimati pored referentnog 6800xt, ali da je po najavljenoj ceni.... i kada se pojavi na kp, bice to oko 1000e, apsolutno ne vrede te pare karte, sada po ceni jednog 3070 kod nas, sklopis celo kuciste sa nekim radeon 5700 i samo da zvizdi...

Fora je sto u DE ima 5600X 3070 konfe za 1200 evra dostupne odmah a kod nas 3070 800 evra 5600X 400 evra.
 
https://youtu.be/Lk20IzZN-xk?t=597

Toliko o dobrom AMDu (citiram:"AMD is not your friend") i jos boljoj Nvidiji, o postenju, ne namestanju cena i o tome da NVidia/AMD nemaju interni dogovor. Nije ovo prvi put u istoriji da se dogovaraju, bilo je u periodu 2003-2008, moram pronaci video i okaciti link da svi pogledaju. Tada su se jedva izvukli, a uhvaceni su u ovome, sada ocigledno ponavljaju isto. Kada prvi put nekoga ne kaznis kako treba logicno je da ce opet uraditi isto. Malo je cudno kada oba proizvodjaca gotovo u istom trenutku izbace gotovo identicne brzine GPU sa gotovo identicnom cenom. Dva GPU jedan u Samsungu drugi u TSMC, jedan sa DDR6 drugi sa GDDR6X mmemorijom, dakle nema nikakve "tuce" na trzistu oko proizvodnih kapaciteta, a proizvodjaci grafika u isto vreme kukaju da rade sa svega 10% po karti. Valjda da je u pitanju fer trzisna utakmica jedna strana bi iskoristila priliku da ugrabi sto vise kupaca i da napravi sto vecu prodaju sa dobrom dostupnoscu karata, ali jok, nema ni jednih ni drugih. Koliko je smesna situacija da po ovim naduvanim cenama jedna NVidia izjavi da je ukupno prodato svih Ampere karata u vrednosti od 17m. mil $. To je oko 180-200.000 karata. Samo da podsetim da kada je GTX 970 imao problem sa 3,5GB memorije koji je uhvacen posle cca. 6 meseci da su do tada samo tom modela prodali 4,5miliona karata. Dakle prica o enormnoj traznji karata je u najmanju ruku smesna. Ne da nas lazu i ne da nas deru nego je to vise postalo jadno.

Da ne bude zabune da neko ne pomisli da hejtujem jer kao "nemam para" za grafiku pa mi je kao skupo. Imam para, nije u tome problem nego NE DAM i NECU da me neko smatra ovcom za sisanje. :D
 
Poslednja izmena:
Nemojte zaboraviti da ljudi u ovom trenutku plaćaju 1500€ za najnoviji iPhone, na primer.
 
https://youtu.be/Lk20IzZN-xk?t=597

Toliko o dobrom AMDu (citiram:"AMD is not your friend") i jos boljoj Nvidiji, o postenju, ne namestanju cena i o tome da NVidia/AMD nemaju interni dogovor. Nije ovo prvi put u istoriji da se dogovaraju, bilo je u periodu 2003-2008, moram pronaci video i okaciti link da svi pogledaju. Tada su se jedva izvukli, a uhvaceni su u ovome, sada ocigledno ponavljaju isto. Kada prvi put nekoga ne kaznis kako treba logicno je da ce opet uraditi isto. Malo je cudno kada oba proizvodjaca gotovo u istom trenutku izbace gotovo identicne brzine GPU sa gotovo identicnom cenom. Dva GPU jedan u Samsungu drugi u TSMC, jedan sa DDR6 drugi sa GDDR6X mmemorijom, dakle nema nikakve "tuce" na trzistu oko proizvodnih kapaciteta, a proizvodjaci grafika u isto vreme kukaju da rade sa svega 10% po karti. Valjda da je u pitanju fer trzisna utakmica jedna strana bi iskoristila priliku da ugrabi sto vise kupaca i da napravi sto vecu prodaju sa dobrom dostupnoscu karata, ali jok, nema ni jednih ni drugih. Koliko je smesna situacija da po ovim naduvanim cenama jedna NVidia izjavi da je ukupno prodato svih Ampere karata u vrednosti od 17m. mil $. To je oko 180-200.000 karata. Samo da podsetim da kada je GTX 970 imao problem sa 3,5GB memorije koji je uhvacen posle cca. 6 meseci da su do tada samo tom modela prodali 4,5miliona karata. Dakle prica o enormnoj traznji karata je u najmanju ruku smesna. Ne da nas lazu i ne da nas deru nego je to vise postalo jadno.

Da ne bude zabune da neko ne pomisli da hejtujem jer kao "nemam para" za grafiku pa mi je kao skupo. Imam para, nije u tome problem nego NE DAM i NECU da me neko smatra ovcom za sisanje. :D


Takodje... elem oba tabora imaju ekstra referntne karte, ali one ce otprilike samo doci kao reklama za skuplje aib modele i jos jedna stvar koju hoce je da srednju klasu 3060 i 6700 valjaju za 500+e... a ona boolja dostupnost od sledece godine, o kojoj se prica, ce pasti na teret srednje klase ;) ....
 
Da ne bude zabune da neko ne pomisli da hejtujem jer kao "nemam para" za grafiku pa mi je kao skupo. Imam para, nije u tome problem nego NE DAM i NECU da me neko smatra ovcom za sisanje. :D

Crtaćeš frejmove ručno, onda, gadovima u inat?
 
Poslednja izmena:
A ti ces da ih gadjas parama jel?
 
Pao Zotac 3070 ispod 600 evra u MediaMarktu, valjda BF specijal. Sto se naseg rezervata tice, naravno da se nista ne desava.

Slazem se sa @GoranM, pored ove nevidije nam neprijatelj ne treba. RTX 3070 cak nije ni 4K60 karta kako su je reklamirali, baca oko 52 fpsa vecini starijih zahtevnijih igara na max detaljima u 4K iako ovi placeni sajtovi pisu da je oko 60 prosek. U novijim oko 40 fps a u Legion isto tako ali sa dlss i rtx. Nije ni cudo sto ljudi jure 3080, jer 3070 nije dovoljno dobra za 4K gejming. Gubi snagu svakog meseca.Ne da nece trajati tri godine, nece ni pola od toga. Bitno je da u Srbiji kosta 110k dinara hahahah

Marketing je cudo, do pojave 3080 mantra je bila 1440p/144hz a sa pojavom ampere i novih konzola reklamira se 4K na sva zvona. Slabo ko i pominje esports i haj rifres gejming. Izaslo iz mode.
 
A ti ces da ih gadjas parama jel?

Pa slušaj, izbor ti je prost: il' ćeš da im platiš il' da se igraš u 60fps na svom lepom novom 144+ Hz monitoru.

Ili uzmi polovnu kartu od minera, igraj Diablo 2 kao ja i čekaj narednu generaciju da bi kupio polovnu kartu iz ove generacije...

Drže nas za testise i gotovo, možemo da pizdimo koliko hoćemo. A ovce neka i dalje viču "živeo AMD, narodni šampion, da pokažu Nvidiji"...
 
Poslednja izmena:
AdMoreDolars :D
 
Nazad
Vrh Dno