Šta je novo?

Nvidia kupila Arm

nex999

Moderator
Super Moderator
Učlanjen(a)
20.10.2004
Poruke
9,158
Poena
685
Moja oprema  
CPU & Cooler
Threadripper 1950X_Noctua NH-U12S
Matična ploča
MSI X399 Aorus
RAM
32GB GSkill
GPU
EVGA RTX3090
PSU
Corsair AX1000
Kućište
NZXT H710i
Monitor
2xLG 4K, LG CX
Poslednja izmena:
Cilj im je da zaokruze sistem kojim postaju samostalni u HPC sferi. Plus, otvaraju im se u perspektivi neka druga trzista gde ih sada nema uopste (telefoni, drugi handheld uredjaji, mozda i konzole).
 
Naravno (nisam bio precizan), ali to je relativno mali broj uredjaja za ogromno trziste, dok sam za konzole mislio vise na pandan mejnstrim konzolama, koliko god cekali na takav proizvod.
 
Switch i jeste mejnstrim konzola, za 3 godine su prodali preko 62 miliona primeraka i ocekuje se uskoro nova revizija hardwera, recimo u poredjenju sa Xbox-om koji je prodat u 50 miliona a prodaja je pocela jos 2013-te. Nvidia je dugo u tim vodama (PS3 GPU je isto bio Nvidijin), a najverovatniji razlog zasto ni Sony ni MS nisu hteli da idu sa njima u poslednje 2 generacije je cena proizvodnje i arhitektura.
 
Sjajan potez za nVidiju, posebno loš za AMD, Intel i korisnike Arm licence kao i sve nas korisnike mobilnih telefona.
 
Zasto los za nas ako dobijemo konkurenciju u konzolama i bolju grafiku na mobilnim telefonima?
Ovo mi nije jasno:
"When SoftBank bought Arm in 2016, Nvidia was worth about $30 billion. Now Nvidia is valued at $300 billion."
Na koju foru je Nvidia povecala vrednost 10 puta za 4 godine? Jedino sto mi pada na pamet je kriptovalute ali koliko znam AMD grafike su bolje za to.
 
Kada odes na Platforme na njihovom sajtu vidis koliko stvari sada pokrivaju: Autonomous Machines, Cloud & Data Center, Deep Learning & AI, Healthcare, Visualization, Self Driving Cars...
 
Na foru što su im akcije skočile 10 puta. (npr. AMD akcije vrede 35 puta više nego pre 5 godina, Apple 5x, itd.) Naravno, pitanje je koliko je sve to realno, ali nVidia ima ogromne prihode u svakom tromesečju. I lider je na GPU, HPC, AI... tržištu, bez izgleda da ih neko ozbiljnije ugrozi u bliskoj budućnosti.

Ne verujem da će na telefonima biti išta značajano. Imagination je odavno napravio bolju grafiko nego bilo ko drugi, sada je Apple preuzeo palicu. Mada je PowerVR i dalje odličan. Jednostavno, nema mnogo prostora da u 2-3W staviš nešto toliko bolje. Ali na serverskom i desktop tržištu može biti većih promena.
 
Kako nema kada Adreno napreduje 50% svake godine?
 
Poslednji kvartal im je rekordan - skoro 4 milijardi dolara prihoda a pri tom im je prihod od data centara prebacio gaming prvi put u istoriji.
Očigledano je da su pronašli zlatnu žilu sa AI data centrima a kupovina ARM-a im je verovatno poslednja (i daleko najveća) kockica u celoj slagalici.

Na primeru akvizicije Mellanox-a videlo se da nVidia jako brzo koristi IP kompanija koje kupi, jer su se Mellanox switch-evi već pojavili u DGX serveru koji koristi Ampere arhitekturu.
Ovde je situacija drugačija ali mislim nastojati da gurnu svoj AI compute GPU sa ARM-om gde god mogu.

Ne verujem da će na telefonima biti išta značajano. Imagination je odavno napravio bolju grafiko nego bilo ko drugi, sada je Apple preuzeo palicu. Mada je PowerVR i dalje odličan. Jednostavno, nema mnogo prostora da u 2-3W staviš nešto toliko bolje. Ali na serverskom i desktop tržištu može biti većih promena.

Ovo je tačno za PowerVR, prave najbolje low-power GPU-ove. Imali su izlet i u diskretne grafike jako davno..šteta što nisu mogli opet da se oprobaju tamo :) Jedino što kad ih je Apple otkačio njihova egzistencija je stavljena pod velikim znakom pitanja..
Da nisu oni sledeći za otkup od strane nVidia-e ? :)
 
Poslednja izmena:
Zasto los za nas ako dobijemo konkurenciju u konzolama i bolju grafiku na mobilnim telefonima?
Ovo mi nije jasno:
"When SoftBank bought Arm in 2016, Nvidia was worth about $30 billion. Now Nvidia is valued at $300 billion."
Na koju foru je Nvidia povecala vrednost 10 puta za 4 godine? Jedino sto mi pada na pamet je kriptovalute ali koliko znam AMD grafike su bolje za to.
Loše po nas jer je Arm u vlasništvu kompanije koja se takmiči sa kompanijama koji joj plaćaju licencu. Koliko će tu biti uslova za ravnopravnu borbu? Za očekivati je da cena licenci poraste, što će se sve preneti na nas korisnike.

Sent from my SM-G970F using Tapatalk
 
Loše po nas jer je Arm u vlasništvu kompanije koja se takmiči sa kompanijama koji joj plaćaju licencu. Koliko će tu biti uslova za ravnopravnu borbu? Za očekivati je da cena licenci poraste, što će se sve preneti na nas korisnike.

Sent from my SM-G970F using Tapatalk
Ova ekspanzija nVidie nikako nije dobra, verujem da ćemo posledice osetiti jako brzo. Neverovatno agresivna kompanija, kod njih nema ništa "lako ćemo". Trio zla, sa Intelom i Apple-om.
 
Pa kredit, takve pare jedino Apple ima u "novcaniku" :)
 
Odakle im 40 milijardi?

Štamparija para radi punom parom. Pare u Americi za veliki biznis su džabe, a svi mi plaćamo time što nam euri u banci, novčaniku ili šteku rapidno vrede sve manje.
 
Poslednja izmena:
Šta će biti sa zaposlenima ARM-a? Hoće li imati dobar socijalni program?

Sent from my SM-G960F using Tapatalk
 
Nije kasno dokle god se transakcija ne odobri. S druge strane, Google i MS drže 90% mobilnog i PC tržišta, tako da ako im se ne bude svidelo šta nVidia radi sa ARM-om, uvek mogu da im okrenu leđa. Jer bez njih je svaka CPU arhitektura osuđena na neuspeh
 
Ovde praktično jedino Apple boli uvo za sve.
 
Apple pravi svoje ARM bazirane procesore. Nije baš da ih boli uvo.
 
S druge strane, Google i MS drže 90% mobilnog i PC tržišta, tako da ako im se ne bude svidelo šta nVidia radi sa ARM-om, uvek mogu da im okrenu leđa. Jer bez njih je svaka CPU arhitektura osuđena na neuspeh
MS baš i ne drži 90% PC tržišta koje je, inače, u padu (došlo je do privremenog rasta zbog pandemije). mobilno tržište sve više teži stagniranju, koliko sam ispratio vesti. s druge strane, šta to može da zameni ARM (pitanje se odnosi na samrtfonove, android box-ove i drugo)? odavno nisu novost serverski ARM procesori
 
MS i Google zajedno, pošto ChromeOS sve više raste. Doduše, najviše na štetu Windows-a :d Ti procenti nisu toliko bitni i razlikuju se od istraživača. Poenta je da je Apple na 9-17%, desktop Linux na 2-3%, a sve ostalo imaju MS i Google.

Koliko znam, Apple ima trajnu licencu za ARMv8 sa kojom može da radi šta hoće. Ako nVidia (tj. ARM) želi da promeni uslove licenciranja za naredne generacije, Apple može da nastavi razvoj zasebne arhitekture koji neće biti kompatibilan sa ARMv9 (i dalje) ISA. Opet, ni ARM-u, tj. njihovom novom vlasniku nije u interesu da se Apple ISA razlikuje od njihovog standardong seta, imajući u vidu njihov udeo na tržištu. Odnosno rast pre svega, pošto mi se čni da će imati sve veći i veći udeo i na mobilnom i na PC tržištu.

Ono što što možda može da zameni ARM u mrežnim, mobilnim, IoT... uređajima je RISC-V. Ali to je moguće samo ukoliko nVidia (ARM) otera Google, MS, Qualcomm, AMD, Intel... od sebe. I čak u tom slučaju, tek za 10-ak godina. Takođe, Intel opet ulaže R&D resurse u mala jezgra (trenutno Tremont), ali tek sad (posle M1) se ne bih kladio na x86 u ovim uređajima ;)

U svakom slučaju, nikome nije u interesu da značajno promeni trenutni način poslovanja ARM-a, pošto je odlično to što sada rade. Oni su imali dobar profit svake godine, ali SoftBank je verovatno očekivao da će im se 30M vratiti za 3 godine, što je malo nerealno. Jedini način da ARM uspe kao "one arch to rull them all" i smakne x86 sa PC i server trona, jeste da bude svima dostupan, što je do sada bio slučaj. Ako se to promeni, osuđeni su na propast. Tj. ostaće tu gde jesu.

Moje mišljenje je da se ništa značajno neće promeniti ako/kad ova kupovina prođe. Jedino će nVidia imati all-round serverska/HPC rešenja, kao što sada imaju Intel i AMD. A možda čak i PC, ako se odluče za to (što svakako ima smisla). Qualcomm, Samsung, MS, Google... će imati sve kao i do sada. Uostalom, ko je kriv MS-u što nije sposoban da napravi kršten OS za ARM već 10 godina. WP je još i bio dobar, ali Windows 10 za ARM je tuga
 
Nazad
Vrh Dno