Šta je novo?

da li plojka umire?

time

Slavan
Učlanjen(a)
02.07.2005
Poruke
5,506
Poena
480
u principu mislim da nije bitno koje su komponente u pitanju ali ako nekoga bude zanimalo napisacu.
problem je sledeci: sve je pocelo jednog dana kada sam u zurbi umesto shutdown kliknuo restart i kada se komp ponovo krenuo paliti iskljucim ga na produznom kablu da ne bi cekao da se ponovo digne win...znam da je glup potez ali sta je tu je.kada sam sledeci put upalio komp zavrte se ventovi, monitor se upali i ugasi i iz kucista se cuje zvuk slican "kliktanju" felericnog HD-a samo priguseno. znaci svakih ~5 sekundi se cuje tiho "klik" koje se koliko sam skontao dolazi iz bipera (znaci nije pistanje ono long/short nego bas neki prigusen zvuk koji zna da se cuje malo i na zvucnike). problem sam resavao tako sto izvadim jedan modul rama, upalim/ugasim komp i vratim ga.
e sad je pocela druga faza. kada upalim komp zavrte se ventovi ali se komp ugasi skroz i ponovo sam startuje.nakon toga mi ponudi tri opcije:
-load optimized defaults then boot
-load optimized defaults then reboot
-enter bios
udjem u bios, vratim sve na default i normalno se startuje. nestali su mi cak i profili u biosu koje sam napravio. kasnije restart iz windows-a najnormalnije radi i nema bas nikakvih problema dok ne odem na shutdown.

ima li neko ideju sta moze biti? kontam da je ploca na izdisaju ili cak mozda baterija da je crkla mada ne znam kako se to manifestuje u radu.
 
Poslednja izmena:
Ovo zadnje može da ima veze sa baterijom. Tako da kupi novo dugme pa probaj. Pa odatle dalje.

Sent from my VOG-L29 using Tapatalk
 
danas zamenjena baterija i sve se vratilo u normalu. hvala u svakom slucaju.
 
Isto pitanje kao pokretač teme. Da li matična "piše testament"? Šta se dešava. Kada joj prključim napajane ponekad neće da se pokrene. Pritiskanjem Power i Restart tastera ili gašenjem - paljenjem prekdača napajanja PC proradi i radi normalno dokle god se gasi iz sistema. Jel moguće da je pri kraju?
 
Poslednja izmena:
Moguće da je pri kraju napajanje.
 
Isto pitanje kao pokretač teme. Da li matična "piše testament"? Šta se dešava. Kada joj prključim napajane ponekad neće da se pokrene. Pritiskanjem Power i Restart tastera ili gašenjem - paljenjem prekdača napajanja PC proradi i radi normalno dokle god se gasi iz sistema. Jel moguće da je pri kraju?
Kod sina je bilo napajanje, koje je uspesno ubilo prethodnu plocu.
Tek kada je druga ploca pocela pokazivati iste simptome, zamenjeno napajanje i sve ok.

Sent from my CPH1951 using Tapatalk
 
Dobro ste mi rekli. I ja sam posumnjao u to i planiro da probam sa drugim. Na ploči se ponekad upali LED idikator čak i kada je komp ugašen (onaj što treba da sija kad je komjuter u sleep modu da ne bi vadio komponente). Takodje zavriti malo ventilator procesora kad ugasim napajanje na prekidač (komp ugašen pre toga). Izgleda da je PSU glavni osumljičeni za sad. Imam pri ruci drugo odgovarajuće. Sutra ga menjam pa javljam šta se dešava.

.
 
Napajanje je bilo u pitanju. Sa drugim radi OK. Zbog toga mi je verovatno riknula i stara matična + grafička.
 
komp se NIKAD ne gasi/restartuje tokom boot sekvence. inače veoma lako strada hdd.
 
Evo ga opet problem nakon 2 g od kad sam zamenio matičnu, grafičku i napajenje gde je napajanje izazvalo kvar.
Naime dešava se da beeper sa vremena na vreme krene da daje katki-dugi bip koji ponekad prestane brzo, nekad traje minut-dva, a nekad moram da restartujem komp.
Takodje primetio sam da se isti zvuk javlja skoro svaki put kada se komp gasi.
U beep kodovima matične ploče ne pronalazim ništa za pomenuti patern. Šta bi moglo biti?
 
Izduvaj prasinu (mozda se pregreva CPU) i proveri da li se ventilatori zaista vrte, kako CPU tako i dodatni (podesen alarm u BIOS za otkazivanje ventilatora).
 
Da, bilo je do prljovag hladnjaka... Temperatura išla od 90-100° . Banalna stvar, ali mi nije palo na pamet pošto ne koristim komp za ništa zahtevno.
Sa ranijim Intel procesorima znalo sam da mogu bez problema da šljakaju za nezahtevne stvari čak i ako im se skine ventilator.
 
Nazad
Vrh Dno