Šta je novo?

Povezivanje dodatnog rutera na SBB mrežu

TomislavT

Poštovan
Učlanjen(a)
12.10.2017
Poruke
22
Poena
54
Od pre nekoliko dana sam uveo maksimalnu brzinu od 500 Mb/s preko SBB-ovog interneta (tzv. Giga grad - Kragujevac) i u nadi da povećam prijem i brzinu inteneta u drugom delu kuće kupio sam gigabitni ruter TP-Link ARCHER C7 AC1750. Pre kupovine razveo sam kablove po kući (postavio sam Cat 6 kablove za mrežu). Priključkom mrežnog kabla direktno iz SBB-ovo rutera Ubee, u računar dobijam gotovo maksimalnu brzinu od gotovo 490 Mb/s. Ali, kada taj isti kabal priključim u van port rutera TP-Link ARCHER C7 AC1750 (iz SBB-ovog rutera), i iz jednog od 4 lan porta TP-Linka u računar (takođe je i ovaj kabal Cat 6), brzina interneta se naglo smanji na nekih 50-60 Mb/s. Menjao sam lan portove, ali se svuda dobija ista brzina.

Ne znam da li postoji neko podešavanje na ovo TP-Linku za van port da "prosleđuje" veću brzinu ili je u pitanju neki drugi problem.
Da li bi neko mogao da mi da savet kako da postignem preko ovog rutera punu brzinu interneta preko kabla (u specifikaciji je navedeno da teoretski ovaj ruter TP-Link prenosi kablom do 1750 Mb/s)

Hvala unapred na savetima
 
Mts ov modem ima 2 priključka za internet i 2 za televiziju STB. Sigurno je tako i kod SBB a. Postavi kabal iz modema u gigabitni switch pa neka sam račva. Tako je kod mene. Imam gigabitni switch sa 8 porta. Brzina 200/80 . Televizija mora iz Mts ovog modema.
 
Ako sam dobro razumeo, iz (recimo) lan1 porta Ubee rutera, kablom si povezao do wan porta TP-linka, a odatle iz lan1 u računar? Ovo nije dobro povezivanje, TP link treba da ti radi kao switch, a kabl iz Ubee umesto u wan ubodi u neki LAN port. Ako imaš u podešavanjima prebaci ga u AP režim, i svakako isključi DHCP.
 
Kada iz Ubee povežem na neki Lan port nemam mrežu (internet) na računaru, mada ruter nije u AP režimu (pokušaću da prebacim u ovaj režim). Ali, ukoliko TP-Link radi kao switch, onda neću imati WiFi. A ja bih želeo da imam i WiFi i brži internet preko Lan portova. Prateći neke recenzije na youtube video sam da je povezivanje preko Van porta i iz Lan portova se povezuje kablovima, a wifi radi. Nisam primetio neko dodatno podešavanje.
U svakom slučaju, pokušaću da prebacim na AP režim.
Samo da napomenem da na Ubee ruteru, na mestu Lan porta, gde je priključen kabal sa kojim je povezan TP-Link, svetli zelena lampica, što označava da SBB-ov ruter šalje veću brzinu (isto je i na gigabitnim switchevima)
 
AP režim znači da rade i ethernet portovi i wifi. Moralo bi tako da proradi. Evo iz njihovog uputstva

Kod:
Configure the Router in Access Point Mode

In this mode, your router connects to a wired or wireless router via an Ethernet cable and extends the wireless coverage of your existing network. Advanced functions like NAT, Parental Controls and QoS are not supported in this mode.

1.Connect one of the router’s LAN ports to the existing network using an Ethernet cable.

2.Visit http://tplinkwifi.net, and log in with your TP-Link ID or the password you set for the router.

3.Go to Advanced > Operation Mode, select Access Point and click Save. Log in to the router via http://tplinkwifi.net after the router reboots.

4.Go to Quick Setup or Settings > Wireless > Wireless Settings and set the SSIDs and passwords for the wireless network.

Now, you can connect to the SSIDs and enjoy your existing network.
 
Pokušaću kasnije u AP režimu i javljam kava je situacija
Napominjem da TP-Link radi i sada, ali sa smanjenom brzinom (rade lan portovi sa brzinom 50-60 Mb/s i WiFi signal na dve mreže, jedna na 5GHz i druga na 2,4GHz)
 
Evo da javim kako sam rešio problem: jednostavno sam resetovao TP-Link na fabrička podešavanja, ponovo podesio po preporuci na uputsvima. Proverio sam pri podešavanju da je briza podešena na Lan portovima za 1000 Mb/s (i za download i za upload). Nisam postavio da radi AP režimu i nisam isključio DHCP.
Izmerio sam brzinu, preko kabla, na 491 MB/s, upload je bio oko 48 Mb/s. Zanimljivo je da mi je wi fi znatno brži preko TP-Linka (oko 270 Mb/s) nego preko Ubee (orginalnog SBB rutera, gde je brzina, u tom trenutku bila oko 80 Mb/s - mereno u "udarnom" terminu oko 21h).

Hvala svima koji su pomagali u rešavanju problema koji sam imao
 
Molio bih za pomoc, ukoliko neko moze da da savet.
Naime imam standardni SBB-ov modem/router Cisco i obzirom na to da na LAN-u imam 150 Mbit, ali je zato WiFi ocajan, odlucio sam da kupim neki kvalitetniji WiFi router/AP.
Prvo sam uzeo TP link Archer C50, a zatim Asus RT-AC750L.
Onda sam povezao tako sto sam prvo na Cisco-u iskljucio WiFi, a zatim LAN kablom povezao LAN izlaz Cisco-a sa ulazom za internet novog uredjaja.
TP link je imao mogucnost da se podesi kao AP, Asus ne.
Proradila su oba, ali brzine su u najmanju ruku smesne.
Cak i da ne ulazim u to da u udaljenim delovima stana gubim signal, jacina pored samog novog router-a je 30 Mbita, samim time u udaljenim delovima stana prakticno nema signala.

Da li negde gresim, jer ovo je na donjoj granici upotrebljivosti?

Napominjem da u zgradi ima sve vise mreza koje verovatno guse moju, ali imati ovako los signal pored samog WiFi uredjaja je ludilo.

Ispostavilo se da sam dzabe kupovao bolje uredjaje, kada su brzine kao kod SBB-ovog modema/rutera.

Sta ciniti?

Evo da javim kako sam rešio problem: jednostavno sam resetovao TP-Link na fabrička podešavanja, ponovo podesio po preporuci na uputsvima. Proverio sam pri podešavanju da je briza podešena na Lan portovima za 1000 Mb/s (i za download i za upload). Nisam postavio da radi AP režimu i nisam isključio DHCP.
Izmerio sam brzinu, preko kabla, na 491 MB/s, upload je bio oko 48 Mb/s. Zanimljivo je da mi je wi fi znatno brži preko TP-Linka (oko 270 Mb/s) nego preko Ubee (orginalnog SBB rutera, gde je brzina, u tom trenutku bila oko 80 Mb/s - mereno u "udarnom" terminu oko 21h).

Hvala svima koji su pomagali u rešavanju problema koji sam imao
 
Kupi ruter na 5Ghz, ako je velik stan....treba ti MESH.
 
5GHz ako treba mali ping i velike brzine, inače na 2.4GHz je veći domet.
 
@xdekacx

https://www.asus.com/ph/Networking/RT-AC750L/specifications/
RT-AC750L ima AP operation mode.

prebaci u ap mod kako ruter ne bi radio DHCP nego samo kao switch sa wifi.
Takodje verovatno imas Enable Smart Connect opciju kako bi oba banda za wifi bila na jednom ssid i kako bi uredjaji sami birali brzinu.
 
Hvala svima na odgovorima, ali šta god da sam probao sa oba uređaja nije pomoglo. Odmah do njih brzina ne prelazi 30-ak MBit/s, a samim time distribucija na daljinu stana od cca 85 m2 sa nekoliko pregradnih zidova od giter bloka drastično opada (u jednoj od soba koja je cca 10-ak m vazdušne linije, signala praktično nema).
Ne znam šta da radim, da li bi neki Ubiquti rešio problem (mada vidim dve komšijske Unifi mreže)?
Ne razvlače mi se kablovi po celim stanu i bio bih zadovoljan i stabilnim brzinama od 30-40 MBit/s u najudaljenijim tačkama (SBB paket je 150 MBit/s).
 
Ja furam dve mreže. Isti setup kao ti, samo na Asusu sam podesio novu mrežu. Cisco mrežu jednoatavno ne korostim. Probaj, ništa ne gubiš.
 
Imam jedan problem u vezi sa povezivanjem novog rutera na SBB mrezu, pa mislim da je ovde najbolje mesto da ga izlozim, kako ne bih otvarao novu temu.

Naime, moj drug koji se ne razume mnogo u racunare i mreze bio je dugogodisnji korisnik IKOM-a. Kada je SBB preuzeo IKOM, on je nastavio da koristi internet i televiziju
na opremi koju je vec imao (dodeljen mu je novi D3mini uredjaj za tv), tj. internet signal je primao preko Thomshon kablovskog modema. Pre nekog vremena je njegov prijatelj
dosavsi na kraci odmor iz Svajcarske doneo korisceni Wireless Home Gateway uredjaj. On je u Svajcarskoj korisnih njihovog UPC tv+internet servisa i nekoliko godina je koristio taj uredjaj,
medjutim provajder je zamenio stare uredjaje za nove i dozvolio im da zadrze te stare uredjaje.
Uredjaj koji je doneo je dobro poznati ConnectBox Wirelles Home Gateway CH7465LG-LC. Klasican uredjaj tog tipa koji ima mogucnost da prima signal za internet putem kabla, a ima i mogucnost rutiranja (802.11 b/g/n/ac). Ima cetiri ethernet porta na poledjini koji daju brzine do 1Gbps.

Posto je vec dobio taj uredjaj, drug je probao da konfigurise wifi mrezu u stanu, posto je do sada nije imao.
Najpre je koaksijalni kabl direktno ukljucen u uredjaj i probali smo tako automatski da dobijemo konekciju od SBB-a. Nije uspelo, moja pretpostavka je da je uredjaj zakljucan samo za koriscenje unutar UPC.ch provajderove mreze i nije ga moguce koristiti kao kablovski modem putem druge mreze. Zamolio bih nekoga ako je pokusavao nesto slicno sa nekim drugim uredjajem slicnog tipa i uspeo da dobije internet signal da napise kako mu je to uspelo, ako je to moguce.

Posto ova metoda nije uspela, pokusali smo da ovaj ConnectBox konfigurisemo kao obican ruter. Koaksijalni kabl je ubacen u postojeci Thomson kablovski modem, a Connect box je ethernet kablom povezan sa Thomson modelom. Iphone se automatski povezao sa novom mrezom i internet funkcionise bez problema. Android telefon nije uspeo da se poveze sa mrezom (sa stalnom porukom Obtaining IP address...). Za android i nije toliko bitno posto mu je to rezervni telefon i skoro ga i ne koristi, ali je veci problem sto laptop koji svakodnevno koristi ne moze da se poveze na novu wifi mrezu. U pitanju je Acer laptop sa Intel Wirelles AC-9560 wifi karticom u njemu. Pri dijagnozi greske windows izbacuje poruku "Wifi does not have valid IP configuration". Pokusao sam da to sredim sa svim mogucim savetima koji su se pokazali uspesniim ali nije uspelo. Zamolio bih ako neko zna resenje za prvi ili drugi problem za pomoc.

P.S. Kada se laptop poveze ethernet kablom sa ConnectBox-om, internet sljaka bez problema.

Unapred hvala na odgovoru. :)
 
Malo mi je konfuzno ovo što si napisao, da probamo da uprostimo:

U ruter od provajdera ulazi koaks, iz lan porta rutera u Wan ili lan port tog connect boxa?

Dva rutera u mreži koji rade dhcp su često uzrok problemima, najlakše je drugi ruter ubaciti u access point mode ako ga ima i uključiti kabl u lan port (ne Wan), ako nema access point mode, bar isključiti dhcp server na njemu.

Ako nije neophodan taj prvi ruter zbog wifi, ubaciti njega u bridge mode, iz njegovog lan porta u Wan port connect box I njega podesiti kao klasičan ruter.

Sent from my SM-G985F using Tapatalk
 
Evo da pojasnim jos malo:

Nisu oba uredjaja ruteri. Prvi je klasican kablovski modem sa koaksijalnim ulazom i LAN portom, a drugi je Wirelles Home Gateway uredjaj koji ima kosaksijalni ulaz, 4 Ehternet (LAN porta) i dva porta za telefonsku liniju. Nema WAN portova ni na jednom uredjaju. Najpre sam probao da konfigurisem net samo sa COnnect Boxom, ali nij uspelo, pretpostavljam da je zakljucan uredjaj van originalne mreze provajdera, nisam siguran. Potom sam ubacio koaksijalni kabl u kablovski modem koji se trenutno koristi za net, a ruter Connect Box je ethernet kablom povezan sa kablovskim modemom. Na laptopu ima neta samo kad je povezan eternet kablom, na wifi nikako.
 
Jedino mi pada na pamet da probaš da kloniraš Mac adresu sa modema na taj home gateway, da probaš da li će tako da se poveže na mrežu.

Sent from my SM-G985F using Tapatalk
 
Zdravo,

Sa obzirom da imam dosta problema sa ruterom (wi-fi) koji sam dobio od SBB-a, razmisljam da kupim jos jedan kvalitetniji ruter
Pa me interesuje da li je moguce prikljuciti ga direktno na poseban koaksijalni kabl/prikljucak?

Da budem precizniji, ovaj SBB-ov ruter bih postavio u dnevnu sobu i povezao sa TV-om UTP kablom.
A novi ruter bih stavio u radnu sobu, gde imam dodatni koaksijalni izlaz iz zida, ali nisam siguran da li mogu da rade zasebno ili moram da povezem rutere medjusobno na LAN?
 
Ne mogu da rade zasebno. Ne možeš prikaciti ništa na koaks, mora u sbbovo čudo. Meni ranije archer c7, sad ax20, pokrivaju stan od 100kvm bez problema, WiFi ugasim na sbb cedu :))
 
taj drugi coax kabl je za TV (kartica ili box). moguće je samo povezati ruter mrežnim kablom sa SBB-ovim gateway-om ili modemom
 
Imam slično pitanje.

Na SBB UBEE ruter sam povezao dodatni TP-Link Archer C6 ruter postavljen u AP mod, iskoristio sam WAN ulaz, postavio statičku adresu i sve je radilo kako treba - mesecima. Sada bi želeo da postavim svoj VPN server, što ruter C6 omogućava ali sam ruter mora da se prebaci u "Router mode".

Kada sam postavio C6 ruter u "Router mode", odjednom više nisam mogao da mu priđem sa računara koji je povezan kablom u lokalnoj mreži na UBEE ruteru. C6 ruter se nije odazivao na ranije postavljenu statičku adresu. Jedino sam uspeo da mu priđem kroz njegov WiFi (koristeći adresu http://tplinkwifi.net/) i video da je:
Internet Connection Type = Dynamic IP (što objašnjava gubitak postavljene statičke adrese).
Začudo pristup internetu preko njegovor WiFi-ja radi.

Osim DHCP-a, šta još treba da pogasim a šta smeta kada je ruter u "Router mode"-u?
Da li kabl koji ga povezuje sa osnovnim SBB UBEE ruterom može da ostane u WAN ulazu ili treba da ide u neki od "switch" ulaza?
Šta treba da podesim da C6 ruteru mogu da priđem iz lokalne mreže?
Kako da se odaziva na podešenu lokalnu fiksnu IP adresu? (ovo mi i nije neophodno, ali bi bilo korisno)
 
wan i lan su posebne mreze
u wan mu namesti isti opseg kao ubee, a lan drugaciji. korisnici se kace na lan. (recimo wan 192.168.0.2(zato sto je sam ubee na 192.168.0.1), lan 192.168.1.1).
ako mu ugasis dhcp onda to vise njie ruter.
korisnici iz lana ce moci da pristupe 192.168.0.1.
za vpn moras da forwardujes port i na ubee i na tplink. mozda ti dmz na ubee pomogne da ne moras da forwardujes sve portove. dmz podesis na 192.168.0.2.
takodje, ako nemas fiknsu adresu, moras da imas dns server. tp link ima svoj servis koji je besplatan
 
wan i lan su posebne mreze
u wan mu namesti isti opseg kao ubee, a lan drugaciji. korisnici se kace na lan. (recimo wan 192.168.0.2(zato sto je sam ubee na 192.168.0.1), lan 192.168.1.1).
ako mu ugasis dhcp onda to vise njie ruter.
korisnici iz lana ce moci da pristupe 192.168.0.1.
za vpn moras da forwardujes port i na ubee i na tplink. mozda ti dmz na ubee pomogne da ne moras da forwardujes sve portove. dmz podesis na 192.168.0.2.
takodje, ako nemas fiknsu adresu, moras da imas dns server. tp link ima svoj servis koji je besplatan
Hvala na objašnjenju.

Uz njega sam namestio OpenVPN na ruteru Archer C6. Ali
  • Ruter C6 i dalje radi kao ruter... što znači da imam osnovnu lokalnu mrežu (koju pravi UBEE sa adresama 192.168.0.xx) i unutar nje još jednu lokalnu mrežu (koju pravi ruter C6 sa adresama 192.168.1.xx)
  • Namestio sam fiksnu adresu unutar osnovne lokalne mreže za ruter C6
  • U UBEE sam ubacio tu fiksnu adresu rutera C6 u DMZ
  • iz osnovne lokalne mreže ne mogu da vidim ruter C6 (jer je to za njega elsterna strana), ako želim da ga vidim ili menjam neko podešavanje kod njega, moram da se spojim na njega iz njegovog WiFi-ja ---- mislim da bi mogao da uključim Remote access :-(

Ovo dvostruko rutiranje nije elegantno rešenje (sigurno ni najbrže). A bezveze je što se dva dela moje kućne mreže sada ne vide međusobno!

Pitanje, da li postoji način da Archer C6 radi kao da je u "Access Point" modu (bez rutiranja, DHCP-a...) ali da može da podigne OpenVPN?
 
Poenta je da komplet rutiranje prebacis na c6, a prosirivanje broja portova radis dodatnim svicom.
Cak bi bilo idealno da ubee prebacis u bridge, ali sbb to ne da.

Morao bi malo da eksperimentises ako zelis da uradis to kako si zamislio. Ja na asusu mogu da iskljucim wan i dhcp u ruter modu. Mozda u tom slucaju asus mogu da podesim da lan bude u istom opsegu kao ubee (wan nema svoju mrezu jer ne postoji). U tom slucaju bi se ubee povezao na lan port. Ne mogu da tvrdim da bi vpn radio.
 
Mozda glupo pitanje, ali sto ne probate mikrotik ruterbordove uz dodati zasebni AP uredjaj?
Ili druga opcija ubiquity edge
 
Zato što je to prekomplikovano i preskupo za obične korisnike koji čine većinu ovog foruma. A WinBOX i konzola takvim ljudima deluje zastrašujuće.
 
EdgeRouter X košta oko 50EUR i većina opcija koja je potrebna prosečnom korisniku se može podesiti iz GUIja, a on svakako nije komplikovaniji od DD-WRT.
Jedino što nema WiFi.
 
EdgeRouter X košta oko 50EUR i većina opcija koja je potrebna prosečnom korisniku se može podesiti iz GUIja, a on svakako nije komplikovaniji od DD-WRT.
Jedino što nema WiFi.
Ti ne shvataš da je to mnogo para za "kutijicu" koja košta 50 eura. I ako treba WiFi, to više nije 50 eura nego 70+. Druga stvar je OpenVPN koji sam po sebi traži dosta jak procesor jer nije multithreaded. Na Edge X-u napravi OpenVPN tunel sa AES-CBC 256 enkripcijom, i tvojih 500mbit internet brzine biva skresano na 50 uz ogroman packet loss. Na to sve dodaj i veliki broj istovremenih konekcija sa WiFi-a, i cela ta tvoja formula od samo 50 eura postaje bukvalno neupotrebljiva.
 
Zato što je to prekomplikovano i preskupo za obične korisnike koji čine većinu ovog foruma. A WinBOX i konzola takvim ljudima deluje zastrašujuće.
Ima ljudi koji kupuju gaming rutere i za po 300+ evra (mozda cak i u ovoj temi). Ali winbox deluje jezivo novim korisnicima, slazem se
 
Nazad
Vrh Dno