Šta je novo?

Jedan kompjuter, dve mrezne karte

lesa84

Poštovan
Učlanjen(a)
21.04.2016
Poruke
181
Poena
95
Ukratko, kompjuter ima dve mrezne karte, ideja je da se nic1(192.168.1.2/24 recimo) kaci normalno na ruter i net a nic2(10.0.0.3/24) ide u lokalnu mrezu, na switch na koji ce jos biti povezane 4 kamere.
Na nic1 ukljucim dhcp, a na nic2 stavim staticku adresu sa subnet-om i ostalim kamerama dodam staticke adrese iz istog subnet-a kao nic2, ako sam dobro ukapirao potrebno je da ne stavljam default gateway na nic2. Ako je do sada sve tacno da li ce u tom slucaju biti omogucen pristup kamerama sa udaljene lokacije (naravno uz neki port forward)? Tj da li se pravi automatski ruta za 10.0.0.0/24 da izlazi na net (gateway) 192.168.1.2(nic1)? Ako sam dobro opisao postupak?
 
Ne.

Moraš da napraviš bridge između ta dva mrežna adaptera.
 
Cekaj sve isto samo jos u net conn settings obelzim oba adaptera i uradim bridge ili?
 
U principu da.

Odavno to nisam radio. Moguće da treba još nešto što sam zaboravio.
 
nadam se da postoji stvarno dobar da ovo ovako vežeš. definitino ovakav model nije nešto što bi ja izabrao

anyway. ovo nože na nekoliko načina
- ovako kako si krenuo, fali da potvrdiš da je RRAS servis na Win10 aktivan pošto isti treba da funkcioniše kao ruter i da rutira sobraćaj između dve mreže. na GW treba da postoji ruta prema ovom 10.0.0.3/24 subnetu koja gađa nic1. svi uređaji na 10.0.0.3/24 subnetu treba da imaju GW na nic2 ili rutu prema 192.168.1.2/24 preko nic2 i za GW adresu rutera - ne može DHCP na nic1! mora statička adresa zbog rutiranja prema 10.0.0.3/24

- druga varijanta bi bila da aktiviraš ICS na Win10, tj namestiš da sa na Win radi NAT. u ovom slučaju nema potrebe da definišeš dodatne rute na GW. ja se odavnoooo nisam bavio ovim, nekada je postojalo ograničenje glede IP adresiranja na LAN strani ICS-a... ne znam da li ovo još uvek postoji

- treće je ovo da vežeš ova dva nic-a u bridge. tada IP konfiguraciju ne dodeljuješ pojedinačnim nic-ovima nego tom novom logičkom interfesu. tada ova dva mrežna segmeta vezuješ u jedan i uređaji sa obe strane trebalo bi da imaju adrese iz istog segmenta. nije neophodno al' bolje je

ono što bi ja urado je da bi ovaj drugi segment vezao na ruter, dodelio GW-u još jedan subnet i prepustio njemu da radi rutiranje. mnogo lakše, preglednije i manje položno problemima
 
Imas dva razlicita subneta 10.x.x.x i 192.168.x.x da bi ikako kako pristupio drugom subnetu od nekud spolja mora za pocetak tvoj ruter da poznaje da postoji taj subnet na kome su kamere. Posto je saobracaj NAT-ovan trebalo bi da se uradi port forward na IP adresu kamera ili dvra.
bbK1ng bbK1ng ti je dao jedno od resenja da postavis u bridge oba svoja adaptera i time dobijes switch na tvom racunaru. Router ce dodeliti tvojim Ip kamerama neku lokalnu adresu iz istog opsega 192.168.x.x. Gledaj da ih DHCP rezervises kako se ne bi menjale ili da ih staticki vezes za svaku kameru.

Pritom staticka adresa ako nije zakupljena macku o rep sve ovo, danas provajderi zbog ustede ip v4 adresa natuju jednu javnu adresu na vise korisnika i vise port forward ne radi
 
Nazad
Vrh Dno