Šta je novo?

Windows 10 - instalacija i odabir verzije uz pomoc clanova foruma

veliki tesla

Poštovan
Učlanjen(a)
24.08.2014
Poruke
379
Poena
70
Dragi moji clanovi otvorio bih ovu temu ( po preporuci clanova ) ako mi administrator dozvoli. Tema bi pomogla nama laicima i neznancima engleskog jezika a koji volimo da koristimo racunar ili ti laptop i usluge interneta. Ali zbog starijih verzija programa (win7) i vremenom smeca kojeg se nakupi imamo problem sa radom naseg racunara - laptopa.

Pa bih molio clanove ovog odlicnog foruma da nama clanovima koji se ne snalaze u ovoj temi nesebicno pomomognu u prevazilazenju problema kojeg imamo. To jest u instalaciji mladjih programa koji se nude - win10.

Za pocetak ja sam sam nasumice na internetu nasao win10 Version 2004 ( OS Bulit 19041. 450 ), kod ovog win., imam problema sto se kod podizanja nekad ne poveze sa internetom ( nema pravila ).
 
Dell latitude d 630c, molim clanove dobre volje i velikog srca da mi objasne kako da win10 koji sam u predhodnom postu pomenuo instaliram. Sta raditi sa postojecim win 10, da li ga treba izbisati ili nastaviti instalaciju od ponudjenih verzija?
 
Poslednja izmena:
Laptop mi ima hhd od 1TB, u principu zadovoljan sam sa brzinom koju sam imao do pre 5 do 6 neseci. Verovatno se vremenom nakupilo svakojakih djakonija koji usporavaju rad laptopa, pa sam zato hteo da predjem na win10 i na taj nacin ubrazam rad. Instalirao sam verziju koju sam nasao na netu i moram priznati da mi mnogo brze otvara prozore nego sa win7. Ali ocigledno nisam sve odradio kad mi kod podizanja sistema nekad uspostavi vezu sa netom a nekad ne. Citajuci temu vezanu za win10 na nasem forumu videh kolika sam velika neznalica. Zato bih zamolio nase clanove da nama koji nismo vicni instalaciji windows-a drugarski pomognu i upute nas kako se odradjuje instalacija.
 
Vidim da je tema intersantna kada do sada ima 245 pregleda, verujem da u tim pregledima ima dosta clanova koji su slicni meni vezano oko znanja instalacije operativnog sistema. Pa stoga ljubazno molim u ime svih nas ( neznalica ) da se ukljuce clanovi sa znanjem i nadasve dobrom voljom kako bi nam pomogli oko pravilne instalacije. Verujem da ce tema pomoci mladim clanovima koji ulaze u ove vode i zeljni su znanja vezano za ovakvu temu. Vazno je da namse objasni korak po korak kako se sta radi i gde se pojedine stavke nalaze.
 
Zaboravio si poolmaker da sam u prvom postu napisao da neznam engleski jezik ( verovatno i mnogi clanovi moje i priblizne generacije ) pa mi zato nemogu mnogo pomoci. Jedino kad bi nam neko postupno na nasem svetskom jeziku postepeno i detaljno ( korak po korak ) opisao kako se instalacija win-a postavlja pravilno.
 
Nije ni pod tackom razno pogledao sam video koji pominjes ali nesto zaboravljas.
 
Poslednja izmena:
51af6dc1588f2876627f4fd52e7dc343.jpg
31ff7cb81c04921ba8f4bf55737271be.jpg
 
Hvala pogledacu, sto se predjasnjeg mog posta tice mislio sam na pomenutu licencu u tom videu koja je verovatno placena internet karicom ( a ja je nemam ).
 
Da li ti je ovo prvi PC ili prva instalacija windows-a ? Sama čista instalacija je skoro ista još od XP-a.
 
Poslednja izmena:
Nije prvi PC ni laptop ali posto sam jednom insalirao i napravio gresku, nebih da sa desetkom ( koju izgleda nisam kompletirao ) i laptop koji je imao win7 napravim novu gesku jer sam odradio nesto sto nebih trebao.

Zasto se neukljuce i ostali clanovi u diskusiju koji imaju isti problem kao ja a nisu mladi ko zelena trava...
 
Zato sto treba i mi serviseri od necega da zivimo :D
Salu na stranu, tvoji problemi poticu od "nasao sam na netu win..." Kad nemas iskustva skidas Windows 10 sa MS sajta ovde:
https://www.microsoft.com/en-gb/software-download/windows10ISO
Sa Win desktopa ti ponudi Media Creation Tool sa kojim pravis butabilni USB flash.
Sa tim USB-om instaliras sistem, kad zapnes negde, pitaj ;)
Kad ovu stranicu posetis sa Android sistema onda dobijas ISO fajl ovako:
https://software-download.microsoft...1599399273&h=881daa890c3987c3d6ba58fa82533933
Ovakav link traje 24h pa skini ako hoces, ovo je Srpska verzija koju preporucujem neiskusnim ili onima koji ne znaju dobro Engleski jezik.
Ovakav ISO posle mozes vise puta da koristis a pravis ga sa Rufus alatom:
https://rufus.ie/
 
Hvla djalf na savetu, sto se tice clanova mojih godina verujem da ih ima ali ocigledno da su stidljivi ili imaju dobru logistiku. Ja se u ovako odlicnom forumu osecam mladjim i trudim se da budem dobar djak.
 
Drugari pocinjem polako da sizim sa ovim mojim putesestvijem oko instalacije win10. Uspeo sam da udjem u boot sequence ( kod podizanja sistema par sekundi drzao sam tipku F12 ) i postavim na prvo mesto usb fles na kojem se nalazi win10 ( za istalaciju ). Neznam sta sve nisam pokusao da pokrenem instalaciju sa usb-a ali ocigleno neodradjijem kako trebapa molim za pomoc oko saveta kako dalje nastaviti.
 
Mogao si i iz windowsa da pokreneš instalaciju i da izabereš opciju Clean da ne sačuva ni programe ni dokumente znači potpuno čistu instalaciju. Malo bi potrajalo ali rezultat bi ti bio isti. Ovako bolje da si postavio slike šta neće da može. Ubaciš flešku i sve treba da ti ide kao ovde imaš na srpskom prosto ko pasulj.
https://youtu.be/ABY7w3kJiJ4
https://youtu.be/k9oQCXF8JUw
 
Poslednja izmena:
Nije nama pocetnicima bas prosto ko pasulj, ni na jednom klipu nema detaljno objasnjenje kad se udje u boot sequence ( kao u mom slucaju ), pored podesavanja da usb memorija bude prva ( kako bi se iz nje krenulo sa instalacijom win-a koji se nalazi u usb memoriji ), kako dalje nastaviti kako bi lap., nastavio da se krece u zeljenom pravcu.
 
Сваки произвођач лаптопова има своју политику везано за то који ће он F тастера бити за улазао у BIOS, boot selection и тако даље. Оно што је требало да урадиш јесте да изгуглаш како је то одређено на твом моделу.

Даље, на Јутјубу сигурно има клипова у којима је све објашњено. Не треба знати енглески перфектно да би се инсталација одрадила успешно.

Не знам колико имаш година, али ако већ дуго користиш компјутер или лаптоп, логично би било да си нешто научио од терминологије.
 
nekro batice nije mi problem da odem u bios vec kad podesim da mi usb memorija bude prva kako nastaviti i da se stvarno sa te memorije pokrene instalacija tog win10. Jedino je to problem sto me u celoj stvari koci a dalja procedura ce verovatno biti laksa i jednostavnija.
 
Zato sto treba i mi serviseri od necega da zivimo :D
Salu na stranu, tvoji problemi poticu od "nasao sam na netu win..." Kad nemas iskustva skidas Windows 10 sa MS sajta ovde:
https://www.microsoft.com/en-gb/software-download/windows10ISO
Sa Win desktopa ti ponudi Media Creation Tool sa kojim pravis butabilni USB flash.
Sa tim USB-om instaliras sistem, kad zapnes negde, pitaj ;)
Kad ovu stranicu posetis sa Android sistema onda dobijas ISO fajl ovako:
https://software-download.microsoft...1599399273&h=881daa890c3987c3d6ba58fa82533933
Ovakav link traje 24h pa skini ako hoces, ovo je Srpska verzija koju preporucujem neiskusnim ili onima koji ne znaju dobro Engleski jezik.
Ovakav ISO posle mozes vise puta da koristis a pravis ga sa Rufus alatom:
https://rufus.ie/

Odličan odgovor. Šteta što ne mogu da ti dodam još jedan poen za reputaciju. Kada odradiš pripremu koju je djalf naveo, sa F2 uđeš u bios i namestiš da boot 1 USB , a boot 2 SSD ili HDD. Po završetku intslacije vratiš



Win skini samo sa zvaničnog sajta da ne zapatiš neku boleštinu, po uputstvu kao je djalf rekao. Nadam se da ti je ovaj video malo pomogao.

Ako ti ne butuje fleška znači da si u Rufusu nešto pogrešno odradio
 
Poslednja izmena:
veliki tesla@
šta je problem, kada uđeš ovde w.PNG podesiš tako, pa onda dole levo ideš na Esc Screenshot(2).png i kažeš da zapamti promenu i to je to.
Čekaš da pokrene instalaciju neko vreme i ništa ne diraš, ostavi ga tako, ako ti odmah izbaci neki poruku slikaj, vrv. je napravljen butabilni usb flash kao GPT a ne kao MBR.

djalf@ Zašto nije preporuka neke starije 10-ke LTSC nego najnovije 10 ?
 
Poslednja izmena:
Pokusacu koliko se doznajem da postavim slike kako bist mi lakse pomogli.
 
Koliko vidim nemaš ubačenu flešku u računar.
Mada je budeš imao ubačenu uđi na ovo mjesto, selektuj strelicama USB device i kada selektuješ klikni na taster space (razmak).
Time ćeš omogućiti boot sa fleške.

USB će ispred dobiti neki broj. Taj broj kaže da se sa njega može pokrenuti operativni ili instalacija. Svaki uređaj koji nema broj ne može da pokrene instalaciju.

Kada usb device odnosno fleška koju si ubacio dobije svoj broj, selektuj je opet strelicama gore ili dolje i kada dođeš na nju pritisni slovo U.
Tada će usb device da se podigne gore. Pritisni opet U sve dok ne bude na vrhu, prvi sa brojem 1).
Onda pritisni Taster ESC i pitaće te da sačuvaš promjene. Izaberi pomoću strelica lijevo desno opcija SAVE. Opet pritisni taster ESC i izaberi opciju SAVE/EXIT.

Računar će se restartovati i instalacija će početi.

Sent from my SM-N9700 using Tapatalk
 
Ostavi samo flešku i HDD, sve ostalo disejbluj. Kači slike preko https://imgbb.com/
 
Nazad
Vrh Dno