Šta je novo?

GeForce RTX 3000 Thread

^^
Upravo sam hteo da napisem kao odgovor DAS-u, da li se seca situacije sa 4gb vs 6gb vs 8gb par godina unazad i koliko brzo se podigao standard, odnosno koliko brzo su kartice sa manje Vrama padale tier nize. A secam se da je bilo dileme ovde na forumu nekih clanova da li uzeti 4/6/8 gb grafe...

Slazem se da nije glavni faktor 16gb Vrama (kod AMD-a), da itekako veliku ulogu igra i bandwith memorije, ali mi deluje da je 10gb za 4k karticu itekako limitirajuce na "duze staze". Zavisi od toga i sta se igra, za sadasnje MP shooter u high refresh rate-u dovoljna je i 3070 (i nize), osim mozda za Clancy igre.
Prevashodno ako uzimam takvu karticu (3080 tier) i izvalim 700+ evra ne ocekujem da cu moci da poguram naslove koji su do sada izasli u 4k "ultra" settings (iako mi je licno u planu za 1440p 144hz) vec i naslove koji dolaze i posle CP2077 (koji mozda i nece biti graficki pravi "next gen") - recimo igre kalibra novog GTA6 (say za ~2 godine), koji ce sigurno biti pravi next-gen behemot i itekako ce 10gb VRama biti usko grlo.
Naravno ulogu igra i optimizacija igre- ali slozicemo se da je u vecini slucajeva krs na PC-u...

Ovaj skorasnji test HWUnboxed gde porede 2080ti vs 1080ti u 4k itekako prikazuje sliku da za 4k vise Vrama igra ulogu. I to taman toliko da (planski) choke-uje za ~2 godine i primora da ponovo upgrajdujes hw. Sigurno su zeleni odradili domaci odlicno i ne zele da im se ponovi 1080ti/1070 situacija gde je dobar deo korisnika ostao sa istim i nije upgrejdovao 1,5 gen...
Nvidia je mogla (i trebala) da izbaci modele 3070 sa 10gb i 3080 sa 12gb, ali boze moj, prodace i ove po visim cenama a posle toga super/ti lineup po jos vecim. I to sve pod izgovorom limitiranosti zaliha, koja je vestacka u samom startu, jer je Samsugov proizvodni proces trenutno los.

Ne kazem (niti smatrajte da fanbojisem) da ce AMD imati i biti bolji GPU sa svojih 16gb Vrama, vec da ce samo da primora zelene da otkriju ceo svoj spil i da se tek onda odradi procena sta kupiti. AMD je zadovoljan tu gde jeste, kao sto su rekli posle 5700xt, da budu neka alternativa u tom mid-tieru (10-15% sporiji i nesto "cenovno konkurentniji" -50/100$), a to je da ponudi neku konkurenciju za 3070.
Ukoliko to moze da plasira izmedju 3070/3080 za manje novca (odnosno nesto vise od 3070) utom bolje po nas kupce ili pak ne?

Takodje meni deluje da nema bas toliko velikog performance gaina kao sto se Nvidia busala na prezentaciji (i to u selektovanim naslovima) i da je situacija 30-45% max, ali hajde sacekajmo nezavisne third party testove pa da vidimo. (pritom nemojte smetnuti sa uma da yt i drugi tech influenseri dobijaju golden bin primerke za recenzije)


+edit
Ono sto bih voleo je da se poradi na boljoj HDR implenetaciji u igrama za PC, naravno uz generalno bolju optimizaciju igara ali mrka kapa od toga.
 
Poslednja izmena:
^ slazem se sa svim sto si rekao, 3080 gledam da cu u 1440p moci 100+ fps na bilo kojem naslovu dok u 4K nece moci. Zna nvidia sta radi, zato ce izbaciti 3080ti sa 12gb vrama ili ko hoce opusteno onda ide na 3090.

Sent from my SM-G770F using Tapatalk
 
Ne vidim toliku frku oko vrama da ce biti malo 10gb na 3080. Gledajuci control koji je full ray tracing u 4K sve na ultra povuce oko 5.9vrama.

Control je multiplatform igra dizajnirana oko limita trenutnih konzola koje imaju na raspolaganju 5, 5 i po GB memorije i uz to racunam i XOne X koji iako ima 12GB ogranicen je svojim prethodnikom. PC verzija je uglavnom slicno to uz dodatak RTX i vece rezolucije pojedinih efekata, sto se moze reci za skoro sve trenutne igre koje izlaze na sve tri platforme gde VRAM usage na PC-u skace proporcionalno povecavanjem rezolucije (efekata).

Pravih PC igara i necega sto samo moze da se poredi na PC platformi nazalost nema vec desetak godina, tako da sada kada uskoro krece novi konzolni ciklus, bilo kakva zahtevnost uglavnom se poredi sa konzolnim izdanjima oko kojih je ceo dizajn igre i iskoriscenje hardwera zamisljeno.

+edit
Ono sto bih voleo je da se poradi na boljoj HDR implenetaciji u igrama za PC, naravno uz generalno bolju optimizaciju igara ali mrka kapa od toga.

HDR implementacija na PC-u nije toliko losa zanemareci OS zezancije ali je i dalje sam efekat HDR-a nesto sto sam developer mora da odradi kako treba, ili pak umesto standarnog HDR10 odluci se i za Dolby Vision i njegov dinamicki tonemaping koji stvara bolju impresiju i efekat kod vecine igraca ali nazalost ga nema na svega par naslova.
 
Poslednja izmena:
^ vecina igara koje danas izlaze u 90% slucaja izlaze na svim platformama. Najveci problem je losa optimizacija za PC poput AC Odyssey, shadow of war... Meni na Rtx 2080 ni jedna igra nije povukla vise od 6gb vrama na 1440p sve na max. Zato sam i rekao da gledam da ce 3080 biti idealna za 1440p u 100+ fps dok ce odredjen broj naslova moci u 4K.

Edit:
Sto se tice 8K sto je bilo na eventu po meni je misaona imenica.

Sent from my SM-G770F using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Videcemo, zahtevnost se mora povećati sad sa pojavom next gen igara i na takvim igrama bih voleo da vidim snagu novih kartica, a ne na ovim starim prezvakanim igrama što ni 2060 nisu oznojale a ne nešto više, sve zbog ograničenja sadašnjih konzola.. Mada gledano i sad ovaj npr COD Black Ops Cold War ili kako se već zove, onaj multiplejer, kakav je ono next gen kao kad izgleda lošije od MW.. do pravog next gena verujem da će proći bar 2 godine dok ne vidimo neki novi Uncharted ili TLOU , tek tako nešto će pomeriti standarde.
 
ili pak umesto standarnog HDR10 odluci se i za Dolby Vision i njegov dinamicki tonemaping koji stvara bolju impresiju i efekat kod vecine igraca ali nazalost ga nema na svega par naslova.

Dolby Vision stize na xbox tokom sledece godine, sigurno ce biti i vise pc portova sa podrskom.
 
Stvarno to oko 10GB deluje bas problematicno, ali mozda i nece, ko ce ga tacno znati.

Meni je stvarno dilema, da ne ispadne da se hvalim lovom, imam i za tu famoznu 390, ali mi se ne daje toliko love i koliko vidim i mnogi drugi cak i na zapadu slicno razmisljaju. I, onda da li uzeti sad 10GB ili cekati sa vise memorije. Iako ce i ta neka grafa sa vise memorije biti skuplja i verovatno biti i 1000E i vise i opet mi se ne daje toliko love.

Inace, mislim da ce 3080 biti jaca od 2080Ti za nekih 35 - 50% u zavisnosti od svake igre, zato sto oni koji imaju recimo 2080Ti i ne zele da predju na 1600E skupu 3090, ali hoce recimo da predju na 3080 i u slucaju ako bi ova bila jaca od njihove 2080Ti za recimo samo oko 20% ne znam da li bi vecina presla na 3080. Ovako ako je jaca za 40% i vise procenata onda je ocekivano da prodaju svoju 2080Ti i da dodaju nesto malo love i predju na 3080.

Ovako bi samo oni koji imaju slabiju grafu od 2080Ti kupovali 3080, sto naravno nije u interesu Nvidie. Ajd videcemo uskoro kakav sam prorok....:D
 
Meni treba graficka koja ce trajati bar 2-3 godine za 1080p 144 fps i 3070 ce verovatno to moci da izgura tako da ja planiram kupovinu ubrzo nako izlaska osim ako amd ne izbaci nesto vredno paznje.

Sent from my Redmi Note 8 using Tapatalk
 
Gledajuci ovaj video mislim da ce 10gb biti sasvim dosta za trenutne igre i nove koje dolaze, najvise je povukao ACO koji ima katastrofa optimizaciju.
https://youtu.be/MK5lD5Pb3As


Sent from my SM-G770F using Tapatalk
 
Gledajuci ovaj video mislim da ce 10gb biti sasvim dosta za trenutne igre i nove koje dolaze, najvise je povukao ACO koji ima katastrofa optimizaciju.
https://youtu.be/MK5lD5Pb3As


Sent from my SM-G770F using Tapatalk

Ma, da, sigurica je za stare igre i za mnoge nove, sto neko rece, mozda i do 2 godine. Mozda ce vec Cyberpunk pokazati u kom smeru idu igre sto se tice memorije.

I, sacekati objavu AMD, bilo bi dobro neka 16GB u rangu 3070 i malo vise i videti cene i onda sacekati sta ce uraditi Nvidia sa memorijom i onda tek se odluciti. Takav je moj plan, cekam novembar - decembar i onda tek kupujem.
 
^ poenta nvidie i amd je da kupis svaku generaciju kad izadje. To sto nama kao korisnicima ne odgovara je nesto drugo.

Sent from my SM-G770F using Tapatalk
 
@Gdin_M: Ne sećam se tog primera ali mi liči na loš port sa konzole.

Evo drugog primera: Izlistao sam najnovije igre koje je testirao TPU i korišćenje VRAM-a u 4K. Najviše "vuče" Call of Duty Modern Warfare:

https://www.techpowerup.com/review/...re-benchmark-test-performance-analysis/5.html

vram.png


A evo koje su perfromanse grafika (HD rezolucija):

performance-1920-1080.png


Uz komentar:

Just like in previous Call of Duty titles, the game seems very memory hungry at first, but the performance results from our weaker cards show that all these memory allocations happen preemptively. The philosophy here seems to be "fill up the VRAM as much as possible, maybe we need the data later".

Karte sa 3, 4 i 6GB se uopšte ne guše iako je "zauzeće" memorije 8869Mb u HD rezoluciji.
Bilo je reči o ovome - igra rezerviše vram iako ga ne koristi skroz.

Ja samo znam da se uvek stvara frka za količinu memoriju na grafikama a retko ako ikad je opravdana.

Ono što je bitnije kada su u pitanju zahtevne igre i 4K rezolucija jeste brzina memorije tj. memorijski protok.
 
Mislim da neki ovde uopste ne prate ostala desavanja (nextgen console najave) sem PC hardare najava posto se vrti ista prica, pa da da budem precizniji - od 2005. delimicno a od 2013. definitivno svi multiplatform naslovi se dizajniraju u skladu sa raspolozivom kolicinom memorije na konzolama pa samim tim i trenutne igre ne predstavljaju problem bas zbog te cinjenice, ali uskoro (citaj 2 meseca) stizu nove konzole sa daleko vecom kolicinom memorije i svi koji su trenutno pricaju o memoriji misle konkretno na ovu situaciju i na to kako ce sta u buducnosti da radi.

Primer koji sam naveo nije los port nego konrektan primer da je na pocetku konzolnog ciklusa falilo VRAM-a ako hoces slican i bolji experience koji ti je samo top end hardware davao, kao sto je i sad primer da je 3090 ultimativna karta koja ti obezbedjuje da o ovome ne razmisljas. :)
 
Meni je stvarno dilema, da ne ispadne da se hvalim lovom, imam i za tu famoznu 390, ali mi se ne daje toliko love i koliko vidim i mnogi drugi cak i na zapadu slicno razmisljaju. I, onda da li uzeti sad 10GB ili cekati sa vise memorije. Iako ce i ta neka grafa sa vise memorije biti skuplja i verovatno biti i 1000E i vise i opet mi se ne daje toliko love.


Mislim da fora i jeste u tome da kada izbace 3080ti modele sa vise VRama po ceni od 1-1.2k, za ljude koje uzimaju u razmatranje iste, da se ipak ispruze za 3090.
Meni i dalje ta kartica deluje kao vise orjentisana ka prosumer trzistu, nego za gejming...

Sto opet dovodi u pitanje koliko je u stvari povoljna ova 30xx serija, posebno kada budemo videli testove... Uzeci u obzir da se sada gura prica sa vecim rezolucijama i high refresh rate monitorima donekle dodjemo na isto.
Jedino pozitivno sto vidim je 3070 koja je sa performansama 2080ti sasecena 50% sa cenom i koja moze da "standardizuje" tj omoguci (nadam se) 1440p gaming za sire narodne u naredne 3-5 godine.

Sve u svemu deluje da opet u higher end segmentu cene ostaju iste kao i potencijalni nedostatak gabarita da se pogura "kako Bog zapoveda" kada nalete pravi next gen naslovi. Naravno, sem ako se ne zavuce ruka u dzep za sledecu iteraciju grafa i 25% vece performanse, na papiru...

Mislim da neki ovde uopste ne prate ostala desavanja (nextgen console najave) sem PC hardare najava posto se vrti ista prica, pa da da budem precizniji - od 2005. delimicno a od 2013. definitivno svi multiplatform naslovi se dizajniraju u skladu sa raspolozivom kolicinom memorije na konzolama pa samim tim i trenutne igre ne predstavljaju problem bas zbog te cinjenice, ali uskoro (citaj 2 meseca) stizu nove konzole sa daleko vecom kolicinom memorije i svi koji su trenutno pricaju o memoriji misle konkretno na ovu situaciju i na to kako ce sta u buducnosti da radi.

Primer koji sam naveo nije los port nego konrektan primer da je na pocetku konzolnog ciklusa falilo VRAM-a ako hoces slican i bolji experience koji ti je samo top end hardware davao, kao sto je i sad primer da je 3090 ultimativna karta koja ti obezbedjuje da o ovome ne razmisljas. :)

+1
Tacno tako.
 
Poslednja izmena:
Meni na 1080 u 2k vram od 8gb za ovih par godina nikada nije bio do kraja popunjen, dok bogme 16gb rama itekako jeste i to kod vise igara, koje minimalno igram na high podesavanjima.
 
Control je multiplatform igra dizajnirana oko limita trenutnih konzola koje imaju na raspolaganju 5, 5 i po GB memorije i uz to racunam i XOne X koji iako ima 12GB ogranicen je svojim prethodnikom. PC verzija je uglavnom slicno to uz dodatak RTX i vece rezolucije pojedinih efekata, sto se moze reci za skoro sve trenutne igre koje izlaze na sve tri platforme gde VRAM usage na PC-u skace proporcionalno povecavanjem rezolucije (efekata).

Ne znam odakle ti ovo ali ne pije vodu. Control je najzahtevnija igra na PC-ju i bez RTX efekata. Pri tom uz Metro i možda još po neku je vizuelno najbolja igra.
Na konzolama radi i izgleda katastrofalno, pogledaj video na DF, na Xbox X-u fps pada do 15 u toku bitki. PC i konzolna verzija Control-a su nebo i zemlja.
Može da bude mnogo drugih razloga što troši malo memorije: dobra optimizacija, priroda engine-a...

Pri tom - 99% igara su multiplatformske, tako da ne vidim kako se Control tu razlikuje.

Mislim da neki ovde uopste ne prate ostala desavanja (nextgen console najave) sem PC hardare najava posto se vrti ista prica, pa da da budem precizniji - od 2005. delimicno a od 2013. definitivno svi multiplatform naslovi se dizajniraju u skladu sa raspolozivom kolicinom memorije na konzolama pa samim tim i trenutne igre ne predstavljaju problem bas zbog te cinjenice, ali uskoro (citaj 2 meseca) stizu nove konzole sa daleko vecom kolicinom memorije i svi koji su trenutno pricaju o memoriji misle konkretno na ovu situaciju i na to kako ce sta u buducnosti da radi.

Pa nije baš da će količina memorije biti toliko veća na novim konzolama. Uzmi primer Xbox X vs. Xbox Series X jer je mnogo bliža PC-ju od PS-a. Ukupna memorija 12GB vs. 16Gb. I jedna i druga konzola koriste po ~3GB kao sistemsku memoriju. Pri tom, kod XboX series X 10 GB ima znatno veći protok od ostatka memorije pa kapiram da će nastojati da se ne "upada" na sporiji ram za igre.

Inače pratim stanje sa konzolama prilično detaljno ali slabo pišem u tim temama jer se ljudi tamo mnogo lože :)

^^
Upravo sam hteo da napisem kao odgovor DAS-u, da li se seca situacije sa 4gb vs 6gb vs 8gb par godina unazad i koliko brzo se podigao standard, odnosno koliko brzo su kartice sa manje Vrama padale tier nize. A secam se da je bilo dileme ovde na forumu nekih clanova da li uzeti 4/6/8 gb grafe...

Sećam se da je bilo mnogo kukanja za vram ali da se malo od toga obistinilo. I danas kada bi istestirao karte sa malo memorije od pre nekoliko godina, pre bi im zafalilo raw snage nego video memorije, naravno u rezoluciji i detaljima za koje su danas namenjene.
 
Prve karte ipak kod rudara

3da00ed8de2834ed815caa0147c5b948.jpg



3080 115Mh/s

Ako je tako, mozemo ocekivati kako nestasicu, tako i jaku cenu.
 
RedPanda je bas okacio klip, 80-85mh/s ... Isto neki koreanski izvor i slike.
Mnogo mi je 115
Ali da ce je rudari razgrabiti to stoji :)
 
Prve karte ipak kod rudara

3da00ed8de2834ed815caa0147c5b948.jpg

Procitah negde da je fake, da je ovo fotografija iz prostorije za QC jednog AIB partnera. Naravno, to sto je ova slika mozda lazna ne znaci da ih rudari nece sve pokupovati ;)
 
Kao sto sam vec rekao, samo neka kupuju i prodaju stare sto jeftinije za nas kome nije bitno da imamo sve najnovije i da placamo graficku kao polovan auto :D
RX570 iz rudnika za 60e a grafika je vise nego sposobna za 1080p gaming.
 
Dok se vi prepirete da li je karta skupa, da li su performanse opravdane i da li je kolicina vram-a dovoljna ja cu se uveliko igrati na RTX 3080 a Boga mi mozda i pripremiti jedan test u svom maniru.

Ulazete toliko energije u bespotrebne stvari dok je matematika jasna. Takodje koliko vas realno igra na UHD rezoluciji? Uglavnom su sada svi mahom na QHD a vecina jos uvek na HD.
UHD jos uvek nije standard i ako su takvi monitori dostupni.Za 144/165 Hz u QHD karta u ovom rangu - RTX 3080 je majka Mara. Nema ni reci da ce 10GB biti malo. Ne verujem da ce biti ni za UHD ali ok, lep je taj psiholoski uticaj,
bar da je bilo 12 ili 16GB, sad niko ne bi pominjao kako je malo 10 Gb. Ali za jedno se slazem, ogroman je gap u kolicini memorije izmedju RTX 3080 i RTX 3090. Ukoliko se ne bude punio taj razmak sa jos jednom kartom a verujem
da neki plan postoji a za kada to je pitanje koje ce nVidia da odgovori ako za to bude bilo potrebe ili kada za to bude potrebe ili je vec na roadmap-u koji mi generalno nemamo.
 
Ja jedva čekam da vidim kako će se karta pokazati u Redshift i Octane renderu. Do skoro sam razmišljao kako da napravim Dual GPU rendering mašinu sa dve 2070s, ali mislim da će 3080 obrisati patos sa bilo čim što joj stane na put. A da ne pričam kako mislim da će se pokazati za Hardware Rendering u Adobe paketu.
 
Takodje koliko vas realno igra na UHD rezoluciji? Uglavnom su sada svi mahom na QHD a vecina jos uvek na HD

Upravo ono što pričam...
Već sam pomenuo da po poslednjoj Steamovoj anketi svega 2% ljudi ima 4K monitore.
Kad smo kod 4K monitora...svi se tresu da li će da bude dovoljno VRAMa za 4K gejming a niko se nije zapitao koliko to 4K monitora sa više od 60Hz ima i koliko koštaju. Bacio sam na brzaka pogled na Geizhals i imaju nekih 15-ak 4K monitora na 100+ Hz. Od toga, pola je na 43+ inča i svega nekoliko je ispod 1000€. Dakle, od tih par procenata gejmera sa 4K monitorima, skoro svi igraju na 60Hz jer su high refresh 4K monitori još uvek jedva dostupni smrtnicima. A sve ove karte će s lakoćom da izguraju 4K @60fps. Za onu šačicu srećnika koji imaju ili mogu da uzmu (i smeste) jedan takav monitor, tu je 3090. I čemu onda mlaćenje slame...
 
Ti testovi koliko grafička zauzme u pojedinom naslovu nisu preterano validni, zato što karta rezerviše i kešuje daleko više nego što joj je potrebno.

Takođe, celokupna logika pojedinaca nema baš puno smisla. Ako sam dobro razumeo, tok misli ide ovako: "10GB je malo, neće to raditi kako treba, zato ću ipak sačekati godinu-dve sa starom i daleko sporijom kartom sa još manje vrama i to će biti super..." :D

To me podseća na priču sa GTX970 i "3.5GB vrama". Dok su pojedinci kukali, vodili imagionarne ratove, čekali AMD, ja se sit izuživao i naigrao.
 
Nazad
Vrh Dno