Šta je novo?

GeForce RTX 3000 Thread

I ja planiram sve novo, i toliko sam srećan što sam odložio kupovinu da sačekam nove grafičke karte, ali kao što kaže kolega gore, sada je veći problem sa procesorom svakako, tj koji procesor uzeti.
 
Poslednja izmena:
2080Ti je oko 45% brži u 1440p, a preko 50% brži u 2160p od RX 5700X.

U pravu si, u glavi mi je bila razlika u 1080p. Videcemo krajnje performanse, ali pre svega dostupnost svega sto je planirano, i dalje ne mogu da se otmem utisku da ce biti problema sa nestasicama na obe strane.
 
U pravu si, u glavi mi je bila razlika u 1080p. Videcemo krajnje performanse, ali pre svega dostupnost svega sto je planirano, i dalje ne mogu da se otmem utisku da ce biti problema sa nestasicama na obe strane.

Sa obzirom na hype koji je nVidia stvorila, probleme sa Samsung proizvodnim procesom, gužve kod TSMC-a i probleme sa snabdevanjem, nestašice su nažalost gotovo neminovne, pogotovo u Srbistanu.
 
^
Super, znaci odose cene dodjavola. Otici ce kao alva, a prodavci ce moci da podignu cene koliko im se digne/

Neverovatno... kada god nV najavi nove serije, uvek ista identicna prica: hajp, velika ocekivanja, nize cene, amd uzvraca i uvek isti krajnji rezultat...
Kako vam ne dosadi iz supljeg u prazno svaki put...
I za 1% poboljsanja ce nas nV odrati, jer joj se moze, tu nema nema dileme.
Poboljsanja ce biti, ali sigurno ne toliko koliko se nadamo, setimo se rtx hajpa....

Trebao im je citav jedan vek za IT industriju da konacno sustignu performanse 1080ti, valjda je za ponadati se da su konacno provalili da odrade i grafu koja moze da dobije i 2080ti za 15-20% "na misice".
Sudeci po njihovom roadmapu i onih 50% povecanje perf. za RDNA2 to bi trebalo negde izmedju 3070ti i 3080 da ih (dizvines) uguzi...
Sustigli su (i prestigli) Intel, mogu valjda i Nvidiji da pariraju u tom srednjem segmentu, jer ih high-end "ne interesuje"... A sudeci i po cenama verujem da ce taj segment od 300-600e biti i najprofitabilniji jer ce vecini kupaca biti najinteresantniji (zbog finansija) kada se objavi ceo lineup.
Ovog puta imaju i bolji proizvodni proces, naravno ostaje pitanje hoce li moci njihova RDNA2 arhitektura to i u potpunosti da iskoristi. Meni je licno 5700xt delovao kao eksperiment za istu, kao i 20xx serija kod Nv. (RTX beta test, seti se samo hvalospeva i hajpa oko iste od novinara, tj influensera. Ista situacija kao sada oko 30xx serije.

800e za 10gb 3080, 550-600e za 8gb 3070 ili pak ~600 12/14/16gb grafu koja ima performanse izmedju 3070/3080 - za sta bi radije dao novac ako planiras da se igras naredne, reci 2-3 godine bez razmisljanja da je menjas izmedju za refresh modele?

Naravno uvek je argument oko AMD drajvera ali hbg makar nisi primoran da je u skorije vreme prodajes zbog uskog grla sa Vramom u vecim rezolucijama i refresh rate-om...
Zeleni ce u svakom slucaju da preveslaju kupce ove prve serije kada krajem ove/pocetkom sledece najave refresh sa vise Vrama i Samsung ispegla izradni proces, uz naravno nasvirane cene (say 1-1.2k za 3080ti) "jer im se moze".
A zbog takvih sto podlezu hajpu i moze im se. Jedini nacin da se obuzdaju ove sulude cene Nvidie je da AMD ponudi koliko-toliko konkurentan proizvod u tom srednjem segmentu odnosno 3070 seriji i dole

Ako nista drugo makar zbog cena nadam se da AMD ima NV za 00 u saci i cekaju samo da ih stisnu (undercutuju) kada Nv i partneri objave i puste na rafove sa zvanicnim cenama koje posle ne mogu da menjaju neki period.
 
Poslednja izmena:
2080Ti je oko 45% brži u 1440p, a preko 50% brži u 2160p od RX 5700X. U worst case scenariju, ako je Big Navi = 1,5 * Navi + RT, pa još ako kiksne zbog veličine čipa i slabe optimizacije, first time raytracing implementacije itd, nije nemoguće da se bori sa 3060Ti/Super. Naravno, svi se nadamo da to neće biti slučaj.

Jeste, ipak je 2080Ti u 1440p i 4K brza od 5700X za oko 50% u proseku, iako ima negde da je brza i skoro 60%, ali negde oko 35%., ali se uglavnom krece u ovim gore ciframa.

https://www.purepc.pl/test-wydajnosci-kart-graficznych-w-rozdzielczosci-3440x1440?page=0,4

Situacija koja je izgledala na pocetku dobra, cena okey, 3080 10G isto okey, sada deluje potpuno drugacija, 10GG deluje nedovoljno,moguce nestacise, mining, AMD mozda nema sta da ponudi u segmentu 3080 i 3080Ti, i moguce da ce cene da odu na gore.
 
I ja planiram sve novo, i toliko sam srećan što sam odložio kupovinu da sačekam nove grafičke karte, ali kao što kaže kolega gore, sada je veći problem sa procesorom svakako, tj koji procesor uzeti.

Racunaj da si odlozio za kraj godine. Tad MOZDA nabavis neku 3000 kartu ;)
 
Racunaj da si odlozio za kraj godine. Tad MOZDA nabavis neku 3000 kartu ;)

Pa kada sam čekao do sada, čekaću i do tada. Strpljenje je majka :d

Ko zna šta još može da se dogodi do kraja godine, vidim da najavljuju padove cene ram memorije i ssd diskova, mada je pitanje da li će se ti padovi preneti na Srbistan.

Takođe ako se ne varam, u Oktobru trebaju da izađu novi Rajzeni?
 
^
Sorry za off...
Vrlo je iffy po pitanju cena memara i ssd-ova.
Ako imas nekog prekog neka ti tempira za Black Friday ponudu. U svakom slucaju su nahrckali zalihe ali pitanje je koliko i da li ce da obore cene.
Ja sam skoro uzeo Samsung evo 970 2x1tb za 120e komad, eventualno (alternativa je bila ADATA sx8200 pro), za 10-20ak evra ispod nisam hteo da cekam ako bude za BF ponuda.
Imas trenutno na Amazon(de) "krs" Corsair vengeance lpx 16/32gb 3200mhz (2x8, 2x16 cl16) za 57/100e, mada je licno Crucial bolja opcija (77e za 16gb3600 i 140e za 32gb/3200mhz). Cene za 16gb su trenutno povoljne (3200/3600 cl16), za 32gb zavisi od modela ali bolji nisu ispod 135e.

Ne videh da su se nesto pretrgli prodavci i za obaranje cena 2070/2080super i ti modela, Ryzeni (3600/3700) su malo oborene cene - ako se uhvati trenutak kada prazne rafove (kada izbace novu seriju) tada ce biti ok, ali ce brzo da plane i zavrsiti kod manjih ili pak preprodavaca.
..
 
https://quasarzone.com/bbs/qn_hardware/views/477737

[RTX 3080 3dmark]

11049 FS Ultra (+36% 2080Ti, +64% 2080S )
20101 FS Extreme (+24% 2080Ti, +45% 2080S )
31919 FS (+25% 2080Ti, +43% 2080S )

8548 TS Extreme (+38% 2080Ti, +59% 2080S )
17428 TS (+28% 2080Ti, +49% 2080S )

11455 PR (+45% 2080Ti, +64% 2080S )


4K Gaming vs 2080S

Far Cry 5 +62%
Borderland 3 +56%
AC Odyssey +48%
Forza Horizon 4 +48%

Ako je tacno onda u odnosu na 2080Ti razlika mozd da bude negde oko 40 -50%.
 
Zasto u 4k porede sa 2080s? :D
 
Stvarno, zasto 2080S :trust:, ko ce ga znati, mozda zato sto je nova 80 vs stara 80.

Ima jos nekih testova :

https://www.overclockers.co.uk/forums/threads/nvidia-next-generation-ampere-8nm-graphics-cards.18866747/page-893

Results:

Max settings for all of these, running on the press driver for RTX 3080 reviews (456.16). 10700k @ 5ghz, 4133 cl17 32gb

Forza Horizon 4 - 4K at 150FPS
Far Cry 5 - 4K at 100FPS
Borderlands 3 - 4K at 61FPS
Horizon Zero Dawn: 4K at 76FPS
Assassin's Creed Odyssey: 4K at 67FPS

Shadow of the Tomb Raider:
RTX with DLSS OFF - 84FPS at Native 4K
RTX with DLSS ON - 100FPS at 4K

Control:
RTX with DLSS OFF - 50-60FPS at Native 4K
RTX with DLSS ON - 100FPS at 4K

Death Stranding:
DLSS OFF - 100FPS at Native 4K
DLSS ON - 160-170FPS at 4K

3DMark Fire Strike Performance: 31919 (+25% 2080Ti, +43% 2080S )
3DMark Fire Strike Extreme: 20101 (+24% 2080Ti, +45% 2080S )
3DMark Fire Strike Ultra: 11049 (+36% 2080Ti, +64% 2080S )
3DMark Fire Strike Time Spy: 17428 (+28% 2080Ti, +49% 2080S )
3DMark Fire Strike Time Spy Extreme: 8548 (+38% 2080Ti, +59% 2080S )
3DMark Fire Strike Port Royal: 11455 (+45% 2080Ti, +64% 2080S )

Pa, moze da se uporedi sa 2080Ti.
 
^ po ovome sto si napisao 3080 ce biti full za 1440p 144hz ili 4K 60hz. Znaci mozda ce 3080ti ako se pojavi i 3090 ce biti idealne u 4K.

Sent from my SM-G770F using Tapatalk
 
Pa, ispada tako nekako, ako su priblizno tacni testovi gore, ali to je ipak za ove starije igre, za next gen games verovatno nece biti slicno.
 
^ vrlo moguce da ce noviteti koji budu dolazili imati jos manji fps zbog ray tracinga. Posebno me zanima fps kad izadje witcher 3 u ray tracingu.

Sent from my SM-G770F using Tapatalk
 
20200909_194153.jpg
Kako je krenulo moze se ocekivati ovakve cene:d
 

Prilozi

  • Screenshot_20200909-193641_Samsung Internet.jpg
    Screenshot_20200909-193641_Samsung Internet.jpg
    633.9 KB · Pregleda: 123
Poslednja izmena:
Nove igre ce imati manji fps...sto je i normalno, jer su napredovale...tako da 1440p 4k ce ok raditi, sve drugo je marketing..
 
Pun potencijal tog hardvera na startu konzola se video tradicionalno posle ~2 godine, sto ce isto otprilike vaziti i za desk grafe. A kada to stigne na red 3070 i 3080 ce vec choke-ovati.

U svakom slucaju tek pocetkom 2021. vredi razmotriti kupovinu kada se celokupna situacija iskristalizuje.

I duže od toga. Postavlja se pitanje zašto uopšte žurite sa kupovinom sad, barem oni koji imaju sad neki gejming PC? Tako samo možeš da ispadneš klasična vuna koju vrte na ringišpilu consume & obey društva. Kvalitetnih igara za taj hardver nema ni u najavi, a i ako izađu relativno brzo za 2-3 god ove karte će biti prevaziđene. Nije kao da je ovo zlatna era gejminga sa nekim oh em dži mast plej igrama pa da jedva čekaš da imaš nešto kao Voodoo 2 '98 ili 9700 Pro '02.

Slično važi i za konzole. Ništa se ne gubi kad se sačeka nekoliko godina da se pojavi kakva-takva biblioteka igara i Slim i refresh modeli, može samo da se dobije. Ako neko spomene razlog tipa podržavanja kompanija, može samo fejspalm da se stavi na to.
 
Pricano 100 puta, prodje zivot cekajuci nesto novo. U ovom trenutku ima smisla sacekati makar AMD da objavi nove graficke (28.10.) pa prelomiti ali isto pricati nekom u julu ove godine nema poentu.
 
I duže od toga. Postavlja se pitanje zašto uopšte žurite sa kupovinom sad, barem oni koji imaju sad neki gejming PC? Tako samo možeš da ispadneš klasična vuna koju vrte na ringišpilu consume & obey društva. Kvalitetnih igara za taj hardver nema ni u najavi, a i ako izađu relativno brzo za 2-3 god ove karte će biti prevaziđene. Nije kao da je ovo zlatna era gejminga sa nekim oh em dži mast plej igrama pa da jedva čekaš da imaš nešto kao Voodoo 2 '98 ili 9700 Pro '02.

Slično važi i za konzole. Ništa se ne gubi kad se sačeka nekoliko godina da se pojavi kakva-takva biblioteka igara i Slim i refresh modeli, može samo da se dobije. Ako neko spomene razlog tipa podržavanja kompanija, može samo fejspalm da se stavi na to.

Meni licno je bio u planu desk jos prosle godine oko NG, koji ce da zameni/dopuni lap posto nema smisla da bacim 2k na hw-ski inferioniji gejmerski lap - gde realno ispod 3k generalno vise nema kvalitenog celokupnog paketa kao ranije ispod 2-1,5k, a desk bi me (tada) kostao oko 1350-1500e.
Odlucio sam da sacekam jos do proleca kada se i dogodilo ovo s.... sa pandemijom da bi na kraju ispalo da kupujem/sklapam desk vec godinu dana...
Meni i nije nesto zapelo,deo vec uzeo i ostale su mi "samo" glavne komponente - ram/mobo/cpu/gpu.
Nije da mi se zuri ali tako mogu jos do leta da razvlacim i sacekam i tu refresh seriju, pa pad cena i tako u krug. Samo dokle? :)
Posebno sto ide dosta remastera i par interesantnijih "AAA" naslova (CP2077 pre svega, novi Baldur's, remasteri Mass Effecta...).

A sto se konzola tice meni je u planu opet tek kada izbace slim verziju PS5-ice, ps4pro mi je otisao kod buraza a tu sam se sve najbolje ekskluzive obrnuo osim ove poslednje 4 koje je mozda bolje ostaviti za sledecu i bolji hw PS5-ice da pogura bez stucanja...

Btw. ja sam jos na hw-u iz 2012. pa ti vidi kakav bi mi apgrejd bio, jer sam sa "AAA" igrama stao negde 2015. Sva sreca pa preferiram rts/rpg/indi i "sinematske" avanture gde je bilo u poslednje vreme dosta interesantnijih naslova... :D
 
Poslednja izmena:
I dok ti sklapas mi se siti izigrasmo...
 
Poenta je bila da sada ne vredi zaletati se za ove prve modele jer cim AMD izbaci/najavi svoje sa 16gb, ide najava od NV sa modelima sa vise VRama...
I ove naduvane cene ce ici dole...

Ako si toliko pratio cene u Nemackoj, a verujem da jesi (moz' i dupalis geizhals i pogledas u price history), video bi da je do pre mesec dana bio skok od min 20-25% (i nestasica) za pojedine komponente...
AT je cak jos i manje povoljan sa cenama tehnike.
 
Poslednja izmena:
Kome se žuri, kupiće. Kome se ne žuri, sačekaće. Ja razumem ljude koji žele odmah novo (bilo hardver ili softver) i to je ok. Ja nažalost još nisam zavšio Desperados III, a čekam ga više od godinu dana i uzeo sam ga kao pre-order. A posle njega idu Partizani 1941, prethodni Hitman, itd tj. ne trebi mi novi hardver. Tako da će mi Cyberpunk 2077 i novi Hitman doći na red 2022. verovatno :d
 
Cyberpunk je i najveci problem - kupiti ili ne kupiti novi hardware. :D
 
Meni se čini da je pravi razlog osakaćene memorije na nVidia kartama (pored velike marže koja je njihov zaštitni znak), bojazan da ne ugroze Quadro za compute poslove. Priča da je cena pravi razlog ne pije vodu, jer je AMD pre godinu i po dana izbacio kartu sa čipom u skupljem procesu (tada se tek počelo sa 7nm) i više skuplje memorije (16GB HBM) po istoj ceni kao sada 3080. U proizvodnji je Radeon VII morao biti bar 100$ skuplji, verovatno i više.

Pa upravo je Radeon VII dokaz kako je količina skupe memorije jedan od razloga uspešnosti neke karte jer koliko je Radeon VII potrajao - 4 meseca pre nego što je proglašen EOL ? Preskupih 16 GB HBM memorije koje ni tada ni sada nisu služili gejmingu a bespotrebno su dizali cenu koštanja karta pa je Radeon VII bio sporiji (a i sada je) od RTX 2080 koji ima duplo manje memorije a nisu mogli da spuste cenu ispod 2080 zbog ukupne cene koštanja.

Pratim temu na AT-u u vezi sa mišljenjem da li je 10GB dovoljno za 4K gejming u naredne 3 godine, i 70% korisnika misli da nije. Neki će čekati da AMD pokaže šta nudi, neki će čekati Amper sa više memorije, a neki će prihvatiti da od naredne godine smanje kvalitet zarad FPS-a

Pa korisnici nemaju pojma, šta tu ima novo :)
Da nastavimo sa primerom karti RTX 2080 i Radeon VII - kada su izbačene to su bile recimo entry 4K karte. Nakon 2 godine, gledano sa aspekta količine memorije, ništa se nije promenilo tj. memorije ne manjka 2080-ici čak ni u 4K. Ono što se jeste promenilo je to da se ove karte prebacuju sa 4K upotrebe na 1440P jer raste grafička zahtevnost igara. Rezultat ovog prelaska sa 4K na 1440P (ili niže) jeste da se količina potrebne memorije smanjuje sa smanjenjem rezolucije pa karte mogu da se koriste i u budućnosti sa istom količinom meorije ali u manjoj rezoluciji.
Tako i ovde, po meni RTX 3080 sa svojih 10 GB će biti gotovo sigurno dovoljan za 4K u naredne 2 godine a nakon toga dolazi sledeća genracija, igre postaju zahtevnije, karta se spušta za nižu rezoluciju itd.. Mada i nakon toga će verovatno moći da se koristi za 4K sa aspekta količine memorije isto kao što i danas RTX 2080 sa svojih 8GB može da se koristi za 4K bez da je količina memorije problem.

Poneta je da će uvek pre grafička udariti u zid što se tiče compute power nego količine momorije.

Svaki put je isto kukanje za količinu memorije a nikad nije opravdano.
 
Mora da se generiše hype i panika, treba prodati najnovije igračke...

Ljudi se cimaju oko VRAMa i 4K, dok svega 2% igrača na Steamu (prema avgustovskoj anketi) ima 4K monitore i gro ljudi se igra u 1080p ili na 768p laptopima...bezveze.

Isto, loženje na 8+ jezgara zbog konzola...nema veze što neće sva ta jezgra da budu upotrebljena za grafiku, što je sama grafika osakaćena verzija desktop varijanti i što će verovatno da throtluje jer mali Džimi neće da gasi konzolu po 6 sati i nema pojma o TDP-ovima i kako će generisana toplota da izađe iz tih konzola koje su efektivno SFF sistemi...ili što se već godinama ljudi lože na jezgra a do nedavno su se svi oduševljavali kako 4c/8t AMD i dalje piči igre bez problema u 2020., ili što se na svakoj novoj generaciji konzola vade na famoznu "optimizaciju" iako se ispostavi da se to svodi na ogromne količine motion blura i upscaling i konzole sazru nakon par godina a dotle izbace refresh ili tebi dođe vreme za apgrejd grafike i čemu onda sve to, je li...

Ljudi treba da se spuste na zemlju malo. Manje hajpa, više bacanja đubreta u kontejnere i pranja ruku...
 
Poslednja izmena:
@DAS

Ljudi su opravdano zabrinuti jer su sva dosadasnja poredjenja sa igrama iz trenutne generacije, nova konzolna generacija startuje sa 16GB od cega ce verovatno bar 12 ili mozda i 13GB i vise biti slobodno i nerezervisano za OS i ostale sistemske poslove. Naravno, igre ce raditi kako treba ali je uvek pitanje da li moze sve do kraja na 4k a dao sam 600 i vise evra za kartu koja stuca jer nema dovoljno VRAM za buffer. Dosta toga je nepoznato za sad i ja ne bih uzimao jos nista zdravo za gotovo dok ne krenu prvi multiplatform naslovi pa da vidimo kako se sta ponasa. Uz ovo necu cak ni napominjati ni ostale konzolne optimizacije tip cache scrubbere (PS5) koji brzo ciste i menjaju adresni prostor uz pomoc low latency I/O koji na PC-u jos necemo skorije ni videti.

Inace, sto se tice tvog primera, ja bih naveo bolji primer, ne znam da li se secas ili si igrao Shadow of Mordor koji je izasao relativno na pocetku trenutnog konzolnog ciklusa i kako je stajala zamaskirana ona opcija za ultra texture koje nisu mogle bez 6GB VRAM-a, sto su samo mogli najskuplji GPU-ovi ekvivalentni 3090 koji je apsolutna sigurica sada.
 
Poslednja izmena:
Ne vidim toliku frku oko vrama da ce biti malo 10gb na 3080. Gledajuci control koji je full ray tracing u 4K sve na ultra povuce oko 5.9vrama.

Sent from my SM-G770F using Tapatalk
 
Nazad
Vrh Dno