Šta je novo?

GeForce RTX 3000 Thread

Kakva crna ekonomska kriza.....to su samo price za tv vesti.....

Po svetu,ljudi (tj mnogi pojedinci) se razbijaju od para i ne znaju sta ce sa njima,a taj trend polako prelazi i na Srbistan......zato cene ovih kartica nikada nece ni biti nesto (primetno) nize....
 
Ma lupaju ljudi napamet.
Cush, 1500e komp da pogura 3070...koji to komp kosta 1500e?
10900k konfa ne izadje ni 1000e bez grafike, a ne nesto sto je zaista dovoljno za 3070, neki 10600 ili 3600.
Pri tom vec 90% ljudi ima nesto sto ce da proda ili iskoristi i ublazi tu cifru od 400, 500e max.

Dodatno, ljudi stalno u racunici zaboravljaju prodajnu vrednost necega...koliko sada kosta jedna polovna 8700k, 16gb rama i 2070 super konfa?
A realno se tu samo 2070s menja za 3070 i doplacuje se fazon 400e.

Koliko se ustedi na igrama, sto piraterijom, sto bescenjem na akcijama i samim vremenskim padanjem cena?

Verovatno ce vecina nas ovde uzeti i konzolu, ali treba biti realan i ne izmisljati toplu vodu.

Sent from my SM-N975F using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
@Villy
Cene jesu visoke, ali ne mogu mnogo dole. Čipovi su jednako veliki (GA104 je isti kao i GM104, GA102 je malo veći od GM200), ali je proces značajno skuplji, troškovi rastu eksponencijalno. Dodaj inflaciju na sve to, i mislim da nikada nećemo videti situaciju kao pre 5 godina (GTX 970 / R9 390 za ~330€). Realna cena danas za čip te veličine je bar 400€. Što je opet bolje od njihovih 500 za MSRP :d

nVidia je imala odličnu fiskalnu godinu i cilj im je da ostanu na tom putu, nemaju nikakav interes da spuštaju cene dokle god ljudi hoće da plate taj proizvod. Čak iako imaju dobru konkurenciju u segmentu ispod 500€, oni su prošle godine i tu zabeležili veću prodaju i povećali udeo na tržištu. Jednostavno, nVidia je sinonim za PC gejming, da ne kažem Apple u svetu PC hardvera :D I pored svega toga, ljudi već godinama čekaju da promene cenovnu i proizvodnu politiku. Biće, ali kad i Apple krene tim putem :d
 
^
Ne bih se slozio, jer se vrti prica kod poznatijih izvora da je ovog puta TSMC-ev proces proizvodnje bolji od Samsungovog i da je bas zbog jeftinijeg procesa (i bukiranosti TSMC-evih pogona u narednom periodu) Nv i presla kod Samsunga. Doprinos proizvodnog procesa im je takodje losiji, samim tim ce biti i vise skarta, tj grafa iz nize klase. Dobru marzu u svakom slucaju imaju.
Ono sto moze nazalost da nas ocekuje je da dodje do povecanje cena AMD CPU-a, jer sigurno nemaju razloga u narednoj generaciji da undercut-uju Intel niti da im TSMC drzi cene dole.

Za graficke, sva sreca pa AMD jos kaska (i kaskace neko vreme), tako da tu mozemo da se nadamo da ce biti medjusobno undercutovanje u tom mid-tier segmentu. Mada opet sve zavisi koliko je AMD u stanju da ispusti loptu - ako ne mogu da ponude bolju grafu, kao sto se suska da hoce, od 3070 i 10/15% sporiju od 3080 (plus situacija sa drajverima) Nv nece imati razloga da na prolece obori cene... Itekako mogu (i verovatno hoce) da obore cene kada AMD izbaci svoje modele, kako bi opet ispali dobrice. A imaju lufta da undercutuju za 50$/e AMD sa ovim launch modelima...

Ja se u svakom slucaju nadam da AMD moze ovog puta koliko-toliko da ponudi konkurentan cip za makar 3070/3080.
Cene ce morati da idu dole i ujedno da izbace modele sa vise Vrama, 8 i 10gb nece biti dovoljno za 1440p144hz/4k u naredne 2-3 godine.
Ove 30xx grafe od Nvidie vec obsolete i skuplje nego sto bi trebale biti znajuci sta vec imaju na standby-ju. Nisu iz Nv-a dobrice, itekako znaju sta rade i opet gledaju da preveslaju kupce... Zivi bili pa videli pocetkom 2021 kada krene kuknjava ovih sto su kupili 3070 i 3080 modele na izlasku. :)
 
Poslednja izmena:
Izasla je vest (glasina) da je AMD planirao da neku, valjda top tier karticu izbace po ceni od $599, ali da su odlucili da zbog cena 3070 i 3080 ipak spuste na $549... Naravno, po jacini se i nalazi u segmentu izmedju te dve, a ima 16GB vrama, ako se dobro secam.
 
Da je ta buduća AMD karta između 3070 i 3080 ne bi joj oni spuštali cenu da bude ispod cene 3070. Pre će biti da je ta karta približna 3070 pa se nadaju da će je nekom prodati za 50$ manje. I koliko sam razumeo, to im je najjača karta u novoj generaciji.

Sent from my SM-G960F using Tapatalk
 
^
Koliko sam ispratio, da - model koji treba da bude bolji od 3070 i blizu performansi 3080, pritom jeftinija (~550-600$) i sa manje potrosnje (~275w, vs 220w kod 3070 i 320w kod 3090). Za 3090 nemaju odgovor.
Opet, sve su to glasine i ceka se zvanicna najava. (koja sigurno nece pre nego sto NV stigne u rafove i fiksira cene, da ne bi bilo undercutovanje od zelenih)
Ako su mogli da ponude/prodaju 5700xt sa 8gb Vrama za 400-450$/e, jos prosle godine, ne vidim razloga da ne mogu sada da ponude 30-40% brzu karticu sa 16gb vrama za 150$/e vise i imaju istu profitnu marginu u najmanju ruku. Doduse prodajna cena u izlogu ce biti jedno 50$/e vise...


Izasla je vest (glasina) da je AMD planirao da neku, valjda top tier karticu izbace po ceni od $599, ali da su odlucili da zbog cena 3070 i 3080 ipak spuste na $549... Naravno, po jacini se i nalazi u segmentu izmedju te dve, a ima 16GB vrama, ako se dobro secam.

Yep, plus cene za 5700xt idu dole (neki modeli vec mogu da se nadju za ~400e u EU, ~350e rekao bih da ce biti vec super cena), sto je realno odlicno za takve graficke i bice verovatno pozicionirana kao konkurencija za 3060/3050.
Tako da ce i taj nizi mid-tier segment biti interesantan, posebno za trziste u Srbiji. :)
 
Poslednja izmena:
Koja globalizacija i pritom neistinita tvrdnja o bottleneck-ovanju... :) Kačio sam pre neki dan lepu analizu kroz skokove u rezolucijama (FHD, 2K, 4K) i koliko usage CPU-a postaje irelevantan naspram GPU-a.

Najprostiji primer


Jedini pravi nacin da utvrdis da li bottleneckuje ili ne jeste da stavis istu grafu u dve masine sa dva razlicita procesora. Na osnovu usage bi se reklo da 2080ti isto radi u masini sa ryzen 3600 i core i9 10900k jer je u oba slucaja u 4k gpu usage oko 99 posto. fps govori drugacije i cak i u 4k razlika je znacajna. Po netu se mnogo mitomanise o ryzen procesorima a malo govori o njihovim nedostacima. Konketno ovaj moj ima singl core kao neklokovan haswell procesor i ne moze vise. o skokovitoj prirodi napona na ryzen procesorima da ne govorim. ovaj moj super radi na 3.4 all core a vec na 3.9 je mlazni avion. jeste super za ove pare ali nije kao duplo skuplji intel niti ce ikada biti. nije amd uradio sjajan posao nego je intel zaspao i sada imamo situaciju da nema procesora da se kupi koji moze otkljucati sav potencijal top graficke karte.
 
Kakva crna ekonomska kriza.....to su samo price za tv vesti.....

Po svetu,ljudi (tj mnogi pojedinci) se razbijaju od para i ne znaju sta ce sa njima,a taj trend polako prelazi i na Srbistan......zato cene ovih kartica nikada nece ni biti nesto (primetno) nize....

Obe tvrdnje su ti nonsens, bez utemeljenja u empiriji.
 
Jedini pravi nacin da utvrdis da li bottleneckuje ili ne jeste da stavis istu grafu u dve masine sa dva razlicita procesora. Na osnovu usage bi se reklo da 2080ti isto radi u masini sa ryzen 3600 i core i9 10900k jer je u oba slucaja u 4k gpu usage oko 99 posto. fps govori drugacije i cak i u 4k razlika je znacajna. Po netu se mnogo mitomanise o ryzen procesorima a malo govori o njihovim nedostacima. Konketno ovaj moj ima singl core kao neklokovan haswell procesor i ne moze vise. o skokovitoj prirodi napona na ryzen procesorima da ne govorim. ovaj moj super radi na 3.4 all core a vec na 3.9 je mlazni avion. jeste super za ove pare ali nije kao duplo skuplji intel niti ce ikada biti. nije amd uradio sjajan posao nego je intel zaspao i sada imamo situaciju da nema procesora da se kupi koji moze otkljucati sav potencijal top graficke karte.
Sacekaj Zen3.
 
^
Koliko sam ispratio, da - model koji treba da bude bolji od 3070 i blizu performansi 3080, pritom jeftinija (~550-600$) i sa manje potrosnje (~275w, vs 220w kod 3070 i 320w kod 3090). Za 3090 nemaju odgovor.
Opet, sve su to glasine i ceka se zvanicna najava. (koja sigurno nece pre nego sto NV stigne u rafove i fiksira cene, da ne bi bilo undercutovanje od zelenih)
Ako su mogli da ponude/prodaju 5700xt sa 8gb Vrama za 400-450$/e, jos prosle godine, ne vidim razloga da ne mogu sada da ponude 30-40% brzu karticu sa 16gb vrama za 150$/e vise i imaju istu profitnu marginu u najmanju ruku. Doduse prodajna cena u izlogu ce biti jedno 50$/e vise...




Yep, plus cene za 5700xt idu dole (neki modeli vec mogu da se nadju za ~400e u EU, ~350e rekao bih da ce biti vec super cena), sto je realno odlicno za takve graficke i bice verovatno pozicionirana kao konkurencija za 3060/3050.
Tako da ce i taj nizi mid-tier segment biti interesantan, posebno za trziste u Srbiji. :)
Da, bas sam razmisljao o tim varijantama sa starijim serijama... Ljudima ce bas lepo leci ovo ludilo da izvuku neku finu grafiku za "male" pare...

Cak sam razmisljao kako bi bilo upariti dve jeftinije kartice, mada verovatnoca da tako nesto realno probam je mozda 0.1%

@bobster - kako je jeftinija ako je ta kartica $549, a 3070 $499?

To bi trebalo da bude najjaca AMD kartica, pa cemo videti sta ce zapravo biti... Steta sto AMD ne moze da potera Nvidiu da malo regulise cene svojih najjacih kartica, ali sta je tu je... Bar je 3090 $1500, a ne bese $2500 kao titan ako se dobro secam... To je bas bilo ozbiljno preterivanje...
 
Hm, mozda AMD bude izbacio neku kartu 10-15% slabiju od 3090 za 1k $...
 
@nikornla Tim gore. Mislio sam da će biti 50$ jeftinija od 3070 a ne skuplja. Tek sad ne vidim šta bi AMD mogao da ponudi pa da parira Nvidiji u srednjem segmentu, viši i da ne pominjem.

Sent from my SM-G960F using Tapatalk
 
^ Pa nije gore ako je jaca od 3070... Ali ajde, videcemo kad bude zvanicna najava, a onda i testovi.

^^ mislim da je slaba vajda da ce izbaciti bilo sta u tom rangu...
 
Neverovatno... kada god nV najavi nove serije, uvek ista identicna prica: hajp, velika ocekivanja, nize cene, amd uzvraca i uvek isti krajnji rezultat...
Kako vam ne dosadi iz supljeg u prazno svaki put...
I za 1% poboljsanja ce nas nV odrati, jer joj se moze, tu nema nema dileme.
Poboljsanja ce biti, ali sigurno ne toliko koliko se nadamo, setimo se rtx hajpa....
 
Amd jos nije ni izbacio nista a vec se zna sta i kako :D.... ljudi uvrteli sebi u glavu trzisnu situaciju da treba nvidiji se "daje" a od amd-a da se "uzima"...
 
Bojim se sve vise da se necemo mi ove godine nagledati kartica po iole normalnim cenama. NV ce (mnogi izvori kazu) izgleda imati dosta problema sa Samsungom i proizvodnjom, pitanje je veliko kakva ce biti dostupnost jacih kartica. AMD je kod TSMCa, ali na tom procesu treba da izbaci Zen 3 koji ipak donosi veci novac kompaniji (pricalo se i da ce biti N5, ali mislim da ce to biti rezervisano samo za Apple ove godine), kao i isporuci dovoljnu kolicinu cipova za obe konzole. Po i dalje aktuelnim cenama za Turing karte, jos ce best buy biti 1070Ti/1080ti... ko ih nije prodao.
 
Nemacke cene

533d0e0bf4b6a31c5e1ec641cc172e07.jpg


65b1998a3c7b047d742caa51df7b0bdc.jpg


cf9d7b6178494f1abcc2137cdc8cc8b8.jpg


d1975e85979cc6bd5d04e19e43e630dc.jpg
 
Očekivano. Stvarno mi nisu jasni ljudi koji su požirili sa prodajom 2080 Ti i daju je za manje od 600-700€

Evo i slabije varijante?
https://videocardz.com/newz/nvidia-geforce-rtx-3060-super-ti-could-feature-4864-cuda-cores


Neverovatno... kada god nV najavi nove serije, uvek ista identicna prica: hajp, velika ocekivanja, nize cene, amd uzvraca i uvek isti krajnji rezultat...
Kako vam ne dosadi iz supljeg u prazno svaki put...
I za 1% poboljsanja ce nas nV odrati, jer joj se moze, tu nema nema dileme.
Poboljsanja ce biti, ali sigurno ne toliko koliko se nadamo, setimo se rtx hajpa....
Bukvalno :) Ali nama je zanimljivije da trošimo vreme na besmislene rasprave nego da uposlimo svoj hardver o kom toliko pričamo :d
 
Poslednja izmena:
@njikolaj:
Nisu to cene vec "najave" gde mozes da samo obelezis (ali ne i da narucis) da bi voleo da uzmes tu i tu kartu po toj ceni.
U prevodu, ispipavanje terena.
Po mom iskustvu, dok MindFactory ne izbaci cene, nista od ozbiljne igre.
Takodje CaseKing je uvek skuplji od Mind.
Inace svuda krenuli da spustaju cene 20xx serije.
 
Poslednja izmena:
Procitao clanak, ali mi nije jasno kako si dosao do tog zakljucka.
 
Samo kazu da ce predstavljanje biti nakon sto AMD predstavi svoje karte, ali to ne mora da znaci da su direktna konkurencija - mozda ce morati da dodatno pomeraju ceo product stack nakon toga.

Uzgred, nema mi velike logike da se big navi takmici sa 3060Ti/Super. 2080Ti je (valjda) nekih ~35% brzi od 5700XT, i ako oduzmes ocekivanih 15-20% razlike izmedju nvidia kartica, ispalo bi da je big navi isto toliko brzi od prethodnika. To je previse mala razlika, i poret RT i slicnih unapredjenja.
 
Čip iz Xbox X bi trebalo da je u rangu 2080 Super. Ako isti bude korišćen i na dGPU modelu, to će biti konkurent 3060 Ti/Super. Ali to nije big Navi, pošto je ~350 mm^2. Veći čip mora biti ~500 mm^2
 
Samo kazu da ce predstavljanje biti nakon sto AMD predstavi svoje karte, ali to ne mora da znaci da su direktna konkurencija - mozda ce morati da dodatno pomeraju ceo product stack nakon toga.

Uzgred, nema mi velike logike da se big navi takmici sa 3060Ti/Super. 2080Ti je (valjda) nekih ~35% brzi od 5700XT, i ako oduzmes ocekivanih 15-20% razlike izmedju nvidia kartica, ispalo bi da je big navi isto toliko brzi od prethodnika. To je previse mala razlika, i poret RT i slicnih unapredjenja.

2080Ti je oko 45% brži u 1440p, a preko 50% brži u 2160p od RX 5700X. U worst case scenariju, ako je Big Navi = 1,5 * Navi + RT, pa još ako kiksne zbog veličine čipa i slabe optimizacije, first time raytracing implementacije itd, nije nemoguće da se bori sa 3060Ti/Super. Naravno, svi se nadamo da to neće biti slučaj.
 
Neće AMD predstaviti samo jednu kartu tako da je moguće da će se 3060 poklopiti sa jednom od njih.
To je najbitniji segment pa otud nadigravanje i čekanje na ponudu konkurencije.
 
Kad bi bile one cene kao sa screenshot-ova, to bi cak bilo dobro, definitivno manje nego sto bih ocekivao... ROG 3080 za (svega) 800e je djabe...

Sto se ostalih komentara tice, uvek ista prica, uvek se isto desava, *mjau**mjau**mjau*... Uvek se ocekuje da ce AMD koliko toliko odgovoriti Nvidia karticama i nikad ne umire nada da ce ih zadrzati da ne polude sa cenama... a mi eto nemamo pametnija posla, pa recikliramo komentare iz godine u godinu, jedino se cifre razlikuju :)

Ja cu svakako uposliti svoj novi hardver, a i planiram sve komplet novo. Najvise ce biti muke oko grafike i cpu, pa ce tu najvise komentara pasti, kao i najvise pracenja sta se desava.
 
Nazad
Vrh Dno