Šta je novo?

GeForce RTX 3000 Thread

Što se napajanja tiče, pitao na Corsair forumu da li je bolje novo TX850 ili 5 godina staro Hx750i za ryzen 5xxx uparen sa 3080 i JohhnyGuru mi je odgovorio sledeće:



Isto se plašim spajkova pa ću verovatno menjati za Hx1000i ili neko Seasonic ekvivalentno.

Pukom srećom sam uspeo danas da naručim 3080 FE, pa se nadam da je narudžbina prošla i da ću moći da izmerim potrošnju na ovom napajanju i da potvrdim ili opovrgnem teoriju Johhnyja. Možda ću morati da ga prebacim u single rail mode za stabilnost.

Koji je rizik od štete ako se preoptereti i dođe do gašenja?

Sent from my OP 7t Pro using Tapatalk

Cek kako sad to, kad se ovde stalno pise kako napajanja stara par godina gube ogromne procente svoje snage i nisu sposobna ni sijalicu od 60W da drze upaljenu :d
 
Kako los sa naponima ? Definitivno se ponovo pokrece. Cuje se onaj klik kao kad se napajanje pali ili gasi i ponovo dize sistem. Ako znas o cemu se radi aj objasni da naucimo nesto ?
Ako se psu preoptereti on se gasi,ne pokreće se ponovo.Mozda naponi padaju nisko kad se psu preoptereti pa se zato pokreće ponovo.To što čuješ je možda relej kad se psu pokrene.Nisam neki stručnjak ali mislim da nisam pogrešio.

Послато са Redmi Note 8 Pro помоћу Тапатока
 
Mozda naponi padnu nisko kad u piku povuce struju pa se aktivira neka zastita. Ocito da onda nije preopterecenje. Ili zato sto je 660W staro 7-8g. Ko ce znati.
 
Sto vise gledam cene na zapadu cini mi se da je nestasica bila vestacki izazvana. Da se razumemo, ne verujem u teorije zavere, ako je bilo necega bila je biznis odluka u pitanju.

Kada na nekom agregatoru cena za EU pretrazite cene Turinga i Ampere kartica (uzeo sam 2080 Super i 3070 kao primere, oba su xx4 cip u pitanju (tri ventilatora, zero fan mode, garancija 3+ godine, ukljucena isporuka u Nemackoj, dostupno za najvise 4 radna dana), dodjes do zakljucka da najjeftiniji 2080 S kosta 775 (neki Palit), a najjeftiniji 3070 685 eur (MSI). 3080 je vec dosta skuplji, nema nista ispod ~1100 eur sa ovim karakteristikama.

Ocigledno je u retailu ostalo mnoooogo kartica 2000 serije koje su preskupe, a niko nije hteo da ih uzima mesecima unazad iscekujuci Ampere i Big Navi. NVIDIA vise nema sta da ceka, 6800 serija ce uskoro u prodaju, a svakako su konkurentniji nego sa proslom generacijom.

Ovo bi mi objasnilo zasto nije bilo 3070, 3080 je dosta veci cip i tu svakako imaju dosta problema u proizvodnji.
 
Dovoljno je videti da Nvidia nije objavila javno da spušta cene 2xxx seriji, tako da si u pravu.
 
Pa mogli su očekivati da ako postepeno ne spuštaju cene stare generacije dođu u sudar sa novom i to im se obije o glavu, narod nije toliko glup da kupuje masovno nešto što je precenjeno, pa ranije su karte značajno spuštane sa cenom tokom vremena, a sada je haos. Nego, kad se očekuje 3070ti?
 
Pa mogli su očekivati da ako postepeno ne spuštaju cene stare generacije dođu u sudar sa novom i to im se obije o glavu, narod nije toliko glup da kupuje masovno nešto što je precenjeno, pa ranije su karte značajno spuštane sa cenom tokom vremena, a sada je haos. Nego, kad se očekuje 3070ti?
Pa cim izadje 3070 obicna u slobodnu prodaju. :)

Sent from my Redmi Note 8 using Tapatalk
 
Ko je spreman da plati (vise), kod madjara ima 3070 opcija... Kako redovno pratim poslednjih 10ak dana, uvek je bilo bar 2 opcije, a bilo je i 5-6, samo sto brzo odu... Uleti povremeno i neki 3080, ali se i to brzo razgrabi...
 
Sto vise gledam cene na zapadu cini mi se da je nestasica bila vestacki izazvana. Da se razumemo, ne verujem u teorije zavere, ako je bilo necega bila je biznis odluka u pitanju.

Kada na nekom agregatoru cena za EU pretrazite cene Turinga i Ampere kartica (uzeo sam 2080 Super i 3070 kao primere, oba su xx4 cip u pitanju (tri ventilatora, zero fan mode, garancija 3+ godine, ukljucena isporuka u Nemackoj, dostupno za najvise 4 radna dana), dodjes do zakljucka da najjeftiniji 2080 S kosta 775 (neki Palit), a najjeftiniji 3070 685 eur (MSI). 3080 je vec dosta skuplji, nema nista ispod ~1100 eur sa ovim karakteristikama.

Ocigledno je u retailu ostalo mnoooogo kartica 2000 serije koje su preskupe, a niko nije hteo da ih uzima mesecima unazad iscekujuci Ampere i Big Navi. NVIDIA vise nema sta da ceka, 6800 serija ce uskoro u prodaju, a svakako su konkurentniji nego sa proslom generacijom.

Ovo bi mi objasnilo zasto nije bilo 3070, 3080 je dosta veci cip i tu svakako imaju dosta problema u proizvodnji.

Dovoljno je videti da Nvidia nije objavila javno da spušta cene 2xxx seriji, tako da si u pravu.

Pre bih rekao da je ovaj drugi scenario problem - problemi u proizvodnji. Izgleda da se Samsung dosta namucio sa ovim cipom i ima dosta skarta, bar sto se 3080 i 3090 modela tice. Nekako mi je kontradiktorno da namerno izazovu nestasicu da bi podigli cene, a nakon toga ne odgovore vecom ponudom da zaista iskoriste te cene. Ovako je ponuda toliko slaba da se bilo koji model razgrabi u roku od 2min od pojave na bilo kojem sajtu. Rezultat svega toga je da nisu naplatili to "pumpanje cena" i izgubili su potencijalne kupce koji ce iz nemogucnosti da nabave 3080 karte preci na AMD (ako ponuda bude bolja).
 
U Control izgleda bolje nego u nativnoj rezoluciji, ako tako izgleda i u novijim igrama onda je dlss velika prednost . Mene najvise intefesuje RT i zbog toga sam presao u nvidija tabor a vukao sam amd jos od 2900 xt mrcnine.

Sent from my Redmi Note 8 using Tapatalk
 
Nekako mi je kontradiktorno da namerno izazovu nestasicu da bi podigli cene, a nakon toga ne odgovore vecom ponudom da zaista iskoriste te cene. Ovako je ponuda toliko slaba da se bilo koji model razgrabi u roku od 2min od pojave na bilo kojem sajtu.

Da mozes da usetas u prodavnicu i kupis kad god zelis onda ni cena ne bi bila tolika. Zakon ponude i potraznje.

Kako god, poenta mog posta je bila sa su mozda zeleli da pociste lager kartica prethodnih generacija kojih je ocigledno puno, a sada nemaju nikakvu svrhu. 2080 Super je po svemu inferiornija od 3070, a kosta znatno vise - ko ce to da kupi? Sada je vec kasno i za neku clearance rasprodaju, jer ako previse obore cenu niko ne bi uzimao novu generaciju.
 
Pa nek obore onda cenu taman koliko treba [emoji1]

Sa cenom 3070 preterase vise nego sa 3080, tj mnogo su je priblizili 3080, pa se sporije i prodaju...
 
Da mozes da usetas u prodavnicu i kupis kad god zelis onda ni cena ne bi bila tolika. Zakon ponude i potraznje.

Kako god, poenta mog posta je bila sa su mozda zeleli da pociste lager kartica prethodnih generacija kojih je ocigledno puno, a sada nemaju nikakvu svrhu. 2080 Super je po svemu inferiornija od 3070, a kosta znatno vise - ko ce to da kupi? Sada je vec kasno i za neku clearance rasprodaju, jer ako previse obore cenu niko ne bi uzimao novu generaciju.
Sto je najgore, ta 2xxx nije ni proizvedena u ne znam ni ja kakvom tiražu i sve vreme imaju lošu prodaju i sada kada bi I mogli da je je prodaju po realnijim cenama imaju problem sa proizvodnjom ove a izazvali su pažnju i pokušavaju da ostvare max. profit i od stare serije. Nisu ni te karte spore i sigurno bi se prodavale ali neee, mora nVidia da zaradi, malo im para.
 
Jos jedna potvrda da je potrebno ozbiljno napajanje.

Veceras Stigao Zotac 3080 i gasi se sa Seasonic SS-650KM3. Konkretno probao FF XV 4k sve na max 60Hz.

Mogao bih brzinski da nabavim neki polovan Corsair 1000W iz rig-a, ali da li se zezati sa ovim?

Ili ako neko ima predlog za odgovarajuce napajanje koje moze da se kupi danas u NS-u - ne ceka mi se ponedeljak...
 
Koliko je star taj KM3? To je matora X serija, koliko se sećam...

Možda i ima dovoljno vati, bitni su i sama arhitektura i zaštite...
 
Ljudi, čisto informativno, kakav je Zotac kao proizvođač, u slučaju da ne uspem da nađem nekog Asusa 3080icu kao što imam nameru, da li je i Zotac dobra kupovina?
 
Jos jedna potvrda da je potrebno ozbiljno napajanje.

Veceras Stigao Zotac 3080 i gasi se sa Seasonic SS-650KM3. Konkretno probao FF XV 4k sve na max 60Hz.

Mogao bih brzinski da nabavim neki polovan Corsair 1000W iz rig-a, ali da li se zezati sa ovim?

Ili ako neko ima predlog za odgovarajuce napajanje koje moze da se kupi danas u NS-u - ne ceka mi se ponedeljak...
Nema ništa pametno u ns što se tiče polovnjaka,kao i na celom kp.Uglavnom su rm1000X(I) po 100 e,sišli sa linije u prvom kvatralu 2016,što nije baš mlado.A i cene loše...Bolje kupi nov u ponedeljak sa garancijom i miran si.Nemoj da si nestrpljiv pa posle da žališ.

Послато са Redmi Note 8 Pro помоћу Тапатока
 
odlican je tuf 3080 OC. morao sam da prepakujem masinu u malo vece kuciste. max temperature na 100% zauzeca su oko 65C u piku uz defaultan fan curve.
iskreno sam bas zadovoljan i mislim da ce napokon ova karta da se izbori sa 3440x1440p rezolucijom i 60fps u novijim naslovima, barem za pocetak.
imam evga t2 850 napajanje, relativno novo, sve radi bez greske.
 
kakav je gigabyte gaming oc 3080, da cekam TUF ili da uzmem ovaj jer jedino se on moze naruciti
 
Nema ništa pametno u ns što se tiče polovnjaka,kao i na celom kp.Uglavnom su rm1000X(I) po 100 e,sišli sa linije u prvom kvatralu 2016,što nije baš mlado.A i cene loše...Bolje kupi nov u ponedeljak sa garancijom i miran si.Nemoj da si nestrpljiv pa posle da žališ.

Послато са Redmi Note 8 Pro помоћу Тапатока

Grafičku bih možda i uzeo iz riga (i jesam, radi lepo), ali napajanje ni u ludilu. Ko zna koliko kartica je bilo vezano na njega, verovatno je bilo nategnuto do maximuma ili blizu i radilo non-stop. Neka, hvala...
 
Ja sam uzeo i jedno i drugo[emoji3]..Šljakaju za sve pare..[emoji3]Kad se sabere koliko su plaćeni mogu da crknu i sutra i opet da uzmem isto bio bih u plusu u odnosu na novo. Ali naravno da treba da budeš obazriv.Zato je uglavnom bolje ne kupovati polovno.Slažem se za to 24/7.Sad za to da je radio na maximum, 100%,90%..manje više ne,zavisi i od uslova.Kvalitetna napajanja mogu da istrpe dugo naprezanje,i rad pod velikim opterećenjem.Sve ima svoje,i treba malo matematiku uključiti da ili ne.
Primer je bio i kod mene,rm1000x ,neotvaran,sišo sa linije zadnjih nedelja 2017(kad je kupljen?+neka nedelja minimum)u trenutku raspada majninga stačunah da je radio oko 1 god u rigu,cena 60 evra,ili da sam kupio nov npr SP9 za te pare.Izabrao ovo prvo..A i jednostavno više volim da kupujem polovne stvari (hardver)upola cene,nego novo..Jer eto nije baš budzet neograničen..Već 5,6 godina tako radim,i imam vrlo nizak % otkaz neke komponente,još ako kupuješ šta je na ceni kasnije možeš prodati sa vrlo malom razlikom u gubitku,neretko i nemaš ih.

Послато са Redmi Note 8 Pro помоћу Тапатока
 
Znaci sa 650w napajanjem 3080oc gasi komp, a sa 850w radi, jos da se javi neko sa 750w pa da vidimo min W za 3080.
 
Mislim da nije problem sa jacinom napajanja, vec sa transient load-om, koji se pominje na dosta mesta, pogotovo stari modeli Seasonic-a...

I jos malo da razjasnim, nisam imao vremena puno da testiram, FF XV mi je samo instaliran i mogu da ga pokrenem, pod uslovom da iskljucim nvidia efekte, kad njih ukljucim napajanje samo kvrcne i restartuje.

Control sam pre neki dan uninstalirao, ako me ne bude mrzlo, probacu ga ponovo pa javim.

Def necu uzeti polovno, sada je samo pitanje sta uzeti:
NZXT E850
Corsair HX850(i), RM1000x

Nesto trece, pod uslovom da se moze naci kod nas (moze i preko madjara naravno) i da ne moram da ga cekam 2 nedelje...
 
Ja prvi sto cu da uradim na grafickoj je undervolting, apsolutno onda nece biti problem sa napajanjem. Graficka ce manje da se grije i cuje
 
Mislim da nije problem sa jacinom napajanja, vec sa transient load-om, koji se pominje na dosta mesta, pogotovo stari modeli Seasonic-a...

I jos malo da razjasnim, nisam imao vremena puno da testiram, FF XV mi je samo instaliran i mogu da ga pokrenem, pod uslovom da iskljucim nvidia efekte, kad njih ukljucim napajanje samo kvrcne i restartuje.

Control sam pre neki dan uninstalirao, ako me ne bude mrzlo, probacu ga ponovo pa javim.

Def necu uzeti polovno, sada je samo pitanje sta uzeti:
NZXT E850
Corsair HX850(i), RM1000x

Nesto trece, pod uslovom da se moze naci kod nas (moze i preko madjara naravno) i da ne moram da ga cekam 2 nedelje...

NZXT je prepakovani Seasonic Focus Plus. Uzmi Corsair HX, ako nisi siguran.
 
Nazad
Vrh Dno