Šta je novo?

GeForce RTX 3000 Thread

Ajde pročitaj prvo to što si quotovao...
Za 4k 120Hz igre već postoje, ne kapiram sta je nejasno? Čak sam i link gore okačio... Dalje neće biti 5700xt nego nova arhitektura RDNA 2 ( ne 1 nego 2) i Zen 3.
Što se cpuova tiče, što je nerealno očekivati da se clock podigne na 4.8-5GHz na novoj generaciji, sa 4.7GHz koliko je na 3800xt i 15% u overall clock per clock perf? Pa to svi najavljuju, a ne da "ja očekujem". Bitno je samo da se lupi reply a nidje veze....

Imas prevelika i nerealna ocekivanja jer i na tarabi moze da pise svasta... 4k120hz na konzoli u ovoj nadolazecoj generaciji konzola, za sve igre ili "selektovane"? (citaj nezahtevne naslove) Kao sto ti rekose u drugoj temi, slobodno nam okaci testove kada to bude. GPU je donekle vec i potvrdjen za PS5, 5700xt performanse pisali smo o tome i u PS5 temi ali dobro, ti si izgleda vise upucen...
To sto ocekujes i za CPU (50%) je previse nerealna cifra, mozda dogodine za "xt" ili 5000 seriju, ali hajde neka bude, sacekajmo testove pa ti se javim za to u predvidjenoj temi. Just for laughs... :)

On-topic
Pojavljuju se vesti da 3070 ima manje mem.badwith-a od 2080ti, odnosno da koristi sporiju ddr6 mem., sada da li ce biti za sve custom modele ili samo neke ostaje da se vidi... Sve vise deluje da je 3070 macka u dzaku i bolje sacekati ponudu crvenih pa onda i 10/12/16gb modele od zelenih...
 
Poslednja izmena:
Ma da, ne treba se zanositi tim pricama 4k, 8k.. tetris u 8k ne bi mogao da radi na XSX ili PS5, a ne nesto redovno... nek kostaju i ove graficke po 800e, i ako su stvarno perf. 3080 da je toliko jaca od 2080 ,pre bih uzeo nju nego PS5, jer jasno mi je da se konzole ne pomicu od 30fps a to je meni neigrivo.
 
I samo da dodam, jer mi se cini da niko nije spomenuo, da se na listi onih igara u 4K@120 kaze "up to", sto znaci da nema nista od tih da kazemo stabilnih 120FPS sto mislim da se otprilike ocekuje kad se kaze da neka igra radi na toliko FPS... Mislim da tu nema nikakvog hejta kad se da zakljucak da je takav gejming u nacelu nemoguc na novoj generaciji konzola...

Sto se same serije 3000 tice, svakako se mora sacekati AMD odgovor, nvidia prosirenje modela, pa onda i svi testovi kako bi se svela odluka sta je najbolja kupovina... Iako sam u startu bio "3080, toeto", sad razmisljam, mozda bolje 3070, pa malo brzi upgrade kad izadje neka nova serija, mozda cak za godinu dana... Kad bih mogao da se presaltam odmah jedno 2-3 meseca u buducnost i skratim ove "muke" sa odlukom [emoji1]
 
^
Bice sigurno u opcijama 2 moda, resolution (gde je fps zakljucan na recimo 4k30fps) i performance (varijabilni, otkljucan refresh rate nizoj rezoluciji).
To je ono sto smo pricali u temi za konzole bice super ako zakucaju pravih 4k30fps-a i 1440p60fps, posebno ovaj drugi za neke naslove iz trenutne generacija PS4-rke koji nisu najsretnije radili i na PS4pro-u...

Ja ne bih sada ni sa 3070 bio siguran da je dobra kupovina za 1440p144hz gaming na 2-3 godine, uzeci u obzir da su krenuli i sa 360hz pricom. Cak i 3080 sa "samo" 10gb vrama je diskutabilno za 4k na duze...
RDR2 (jes da je neoptimizovan) udara u ~60hz na 1440p, sta treba onda ocekivati za nadolazece next gen naslove? Pri tom ne mislim na ove godisnje FPS-ove sto iskacu...

Moguce je da AMD ceka sto duze kako bi Nv izbacila svoje modele i fiksirala cene pa tek onda odradi najavu i undercut sa svojim modelima... Mislim da u tom slucaju Nv i partneri ne smeju da odrade promenu (obaranje/prilagodjavanje) cena neki period.
U svakom slucaju tek pocetkom 2021. vredi razmotriti kupovinu kada se celokupna situacija iskristalizuje.
 
Šta su rekli kad će da predstave 3060?
 
Zanimljivo, obzirom da zivim u EU.

ASUS ROG Strix GeForce RTX 3070 468€

U Srbiji ASUS Turbo GeForce RTX 3070 235€. Isto realno koliko i to ;)


A kod nas utapaju 1070ti na oglasima za 36.000 i kao prodato :D Verujem da su fake oglasi u pitanju... Pa te cene nisu bile realne ni pre 5 meseci, a ne sad

Drugar i kolega sa foruma prodao 1080 za 35.000. Ja sam prodao 1080Ti za 400eur. Ima ljudi koji su realni i ne veruju u prodaju magle.
 
Poslednja izmena:
Zar ima ljudi koji hoce da plate 400e za 1080ti?
Ja sam ocekivao da izvucem oko 300.

Ovo je sa vodenim blokom plus zna covek da nije rudarila ni dana jer je moja od prvog dana.
Ja ne bih prodavao ispod 350e na tvom mestu. Jednostavno nece biti nista bolje od toga za taj novac jos neko vreme.
 
Ja moju nisam mogao da prodam za 345e a kamoli 400e ne znam sta da ima na njoj..na kraju u kompenzaciji nekoj je otisla. Strix model u pitanju. I onda kad procitam neko da je prodao za 35000 obicnu 1080 i 1070 ti za te novce, da sigurno...
 
Cuda I OpenCL.
221dc76986b41186e74203bde18c3d30.jpg
 
Šta ćemo sa činjenicom da u Doom Eternal testu 3080 pada na 90 i nešto fps kad se zagužva?
 
Imas prevelika i nerealna ocekivanja jer i na tarabi moze da pise svasta... 4k120hz na konzoli u ovoj nadolazecoj generaciji konzola, za sve igre ili "selektovane"? (citaj nezahtevne naslove) Kao sto ti rekose u drugoj temi, slobodno nam okaci testove kada to bude. GPU je donekle vec i potvrdjen za PS5, 5700xt performanse pisali smo o tome i u PS5 temi ali dobro, ti si izgleda vise upucen...
To sto ocekujes i za CPU (50%) je previse nerealna cifra, mozda dogodine za "xt" ili 5000 seriju, ali hajde neka bude, sacekajmo testove pa ti se javim za to u predvidjenoj temi. Just for laughs... :)

On-topic
Pojavljuju se vesti da 3070 ima manje mem.badwith-a od 2080ti, odnosno da koristi sporiju ddr6 mem., sada da li ce biti za sve custom modele ili samo neke ostaje da se vidi... Sve vise deluje da je 3070 macka u dzaku i bolje sacekati ponudu crvenih pa onda i 10/12/16gb modele od zelenih...

Ti si očigledno ili nepismen ili provokator. Prvo nema "druge teme", pisali su u ovoj temi. Drugo 50% za cpu niko nije pominjao, nego 15%. To si bukvalno sam citirao. Jedan pet, ne pet nula. Znam da nekim ljudima slabo ide matematika, ali ovo je stvarno tužno :)
Javi se na pp, ako ti je nešto nejasno
 
Šta ćemo sa činjenicom da u Doom Eternal testu 3080 pada na 90 i nešto fps kad se zagužva?

Da, to sam i ja primetio, dva tri puta pada na oko 95fps (ne vidi se lepo). Malo sam gledao koliki je minimalni fps za 2080Ti u uglavnom je oko 80fps, ali ima vise vrsta merenja minimalnog fps i ovde recimo :

https://www.overclock3d.net/reviews/software/doom_eternal_pc_performance_analysis_and_optimisation_guide/9

Cini mi se da je to ovaj 99th Percentile - 71fps za 2080Ti, gde je za 3080 oko 95fps.

Dok je ovaj drugi 95th Percentile - oko 78fps za2080Ti, gde je 3080 recimo odokativno ,) negde na oko 105 - 110fsp. Tako da ispada razlika negde oko 35 - 40%.

Ajd videcemo za neki dan kakvo je stvarno stanje.
 
Poslednja izmena:
Razlike ce biti sigurno kao i sa svakom serijom, mada iskreno ne verujem kao sto govore da ce 3080 biti jaca 70-80% od 2080. Ako tako bude bice super ali realno ocekujem 40-50%. Ja se pripremam za 3080 cim izadje, dok cekam vec sam mixeru poslao da doradi 2x8 pin na 3x8pin[emoji3]

Sent from my SM-G770F using Tapatalk
 
Evo samo jos ovaj video test :

https://www.youtube.com/watch?v=hIL43rf_A3E

Koliko samo video 2080Super je minimalni oko 60fps, dok je 3080 na oko 85fps, znaci razlika za minimalni fps maximalno oko 40 - 45%, average verovatno malo vise (meni je bitniji minimalni fps)

Ali, mozda treba dodati malo procenata dok dodju drajveri za 3080, tako da mozda i bude ta neka magicna cifra od 50%. :guitar:
 
Poslednja izmena:
NVIDIA...massively overpromising and massively underdelivering
 
Jos malkice nagadjanja. :eyebrows:

https://twitter.com/_rogame/status/1303014612397436935

Razlika u Geekbench 5 cuda core score 3080 vs 2080Ti oko 53000. Tolika je razlika recimo izmedju bas 2080Ti vs 2070Super. I koliko sam video u gamingu razlika izmedju ove dve kartice je oko 40% na 4K rezoluciji.

Znaci sve govori da je razlika 3080 vs 2080Ti mozda oko 40%. Bas me zivo interesuje :smoke: kolika ce biti tacno razlika. I, ova 3080 10GB, cena 'okey', ali izgleda malo memorije i sta onda da se radi, da li da se ceka neka TI ili SUPER verzija. :trust:
 
Bez bar 16gb ništa. [emoji41]
 
Ajde pročitaj prvo to što si quotovao...
Za 4k 120Hz igre već postoje, ne kapiram sta je nejasno? Čak sam i link gore okačio... Dalje neće biti 5700xt nego nova arhitektura RDNA 2 ( ne 1 nego 2) i Zen 3.
Što se cpuova tiče, što je nerealno očekivati da se clock podigne na 4.8-5GHz na novoj generaciji, sa 4.7GHz koliko je na 3800xt i 15% u overall clock per clock perf? Pa to svi najavljuju, a ne da "ja očekujem". Bitno je samo da se lupi reply a nidje veze....

Standard za vizuelno najprijemčljivije igre će opet biti 30fps-a, to govore i izvori iz industrije. MP kompetitivni naslovi, sportske simulacije, vožnje, će vijati tih 60 fps-a, u nekim slučajevima i 120, ali na uštrb samog prikaza.

Što se tiče one liste, obrati pažnju na to da na njoj imaš samo jedan PS5 naslov. XBSX će imati nešto jači hw i deo njihovog marketinga od starta je bilo 60/120 fps-a, oni igraju na tu kartu i optimizovaće igre da izguraju to. Nemoj očekivati od Naughty Dog, Santa Monica naslova 60 fps-a, pogotovo ne u grafički najkvalitetnijem modu.

Spajdermen spinof koji će ispratiti izlazak konzole i koji je baziran na osveženom last-gen endžinu će imati dva moda, kvalitetniji @30fps i perfomance mod @60fps. Što znači da već na samom startu gde nije izvučen pun potencijal hw-a, biti kompromisa na tom polju. Po najavama glavna razlika će biti to što je u performance modu biti ugašen ray tracing. Treba sačekati i videti koji su tu još kompromisi u pitanju.

Svakako uzimam i PS5 day one, LG B9 samo čeka da se konzola bocne u HDMI 2.1 port, tako da nemoj misliti da je ovo neki konzolni hejt, već samo upozorenje da si poleteo sa očekivanjima.
 
Poslednja izmena:
Evo samo jos ovaj video test :

https://www.youtube.com/watch?v=hIL43rf_A3E

Koliko samo video 2080Super je minimalni oko 60fps, dok je 3080 na oko 85fps, znaci razlika za minimalni fps maximalno oko 40 - 45%, average verovatno malo vise (meni je bitniji minimalni fps)

Ali, mozda treba dodati malo procenata dok dodju drajveri za 3080, tako da mozda i bude ta neka magicna cifra od 50%. :guitar:
Pa nije ovo samo do GPU-a već i do CPU-a. Pričali smo i da nema sta da vozi RTX kako treba.
 
3070ti I 3080ti će koštati 699 i 999 dolara. AMD će imati nisku preporučenu cenu i 50% uvećanu tržišnu, zbog rudarenja.

Ko hoce sve na max ovo su karte za naredne dve godine, ne duže. Ja ne patim od tog sindroma ali je 4k veoma zahtevna rezolucija a mali broj igara podržava dlss. Umesto monitora sam kupio tv i ne žalim zbog toga. Uzeo bi i 30 incha monitor ali nemam gde sa njim. Glavni je problem sto ove karte su prezahtevne po pitanju psu i procesora. Nadao sam se mnogo nižoj potrošnji a na netu su pisali da je ryzen 3600 dovoljan da isprati 2080ti, što nije tačno. Svi AMD procesori bottleneckuju 2080ti a sa novim će situacija biti još gora. Ryzen 3700x nije adekvatan parnjak nijednoj od ove dve karte. Moj procesor je smešan u poređenju sa 3700x, oko 20-25% sporiji.

Ovo nisu karte sa se kupe sada pa da budeš miran narednih 5 godina nebitno koliko memorije imale. Mozda tek sledeća generacija ili ona posle nje bude potrajala oko 4-5 godina.

500 za 500 evra, 3070 je adekvatan parnjak konzolama ali da bi ispratio 3070 treba ostatak kompjutera da košta 1500 evra a ne 700 evra kako sam se ponadao. To je problem. Govorimo o 2000 i više evra naspram 500 evra za konzolu. Da je dovoljno da dodam tih 500 evra sve bi bilo okej ali nije tako. Treba sve novo i jače a komp star tri meseca. Čemu se tek nadaju ljudi sto bi ove karte da upare sa haswell procesorima.
 
3070ti I 3080ti će koštati 699 i 999 dolara. AMD će imati nisku preporučenu cenu i 50% uvećanu tržišnu, zbog rudarenja.

Ko hoce sve na max ovo su karte za naredne dve godine, ne duže. Ja ne patim od tog sindroma ali je 4k veoma zahtevna rezolucija a mali broj igara podržava dlss. Umesto monitora sam kupio tv i ne žalim zbog toga. Uzeo bi i 30 incha monitor ali nemam gde sa njim. Glavni je problem sto ove karte su prezahtevne po pitanju psu i procesora. Nadao sam se mnogo nižoj potrošnji a na netu su pisali da je ryzen 3600 dovoljan da isprati 2080ti, što nije tačno. Svi AMD procesori bottleneckuju 2080ti a sa novim će situacija biti još gora. Ryzen 3700x nije adekvatan parnjak nijednoj od ove dve karte. Moj procesor je smešan u poređenju sa 3700x, oko 20-25% sporiji.

I sta je bilo kad si se probudio?
 
Koja globalizacija i pritom neistinita tvrdnja o bottleneck-ovanju... :) Kačio sam pre neki dan lepu analizu kroz skokove u rezolucijama (FHD, 2K, 4K) i koliko usage CPU-a postaje irelevantan naspram GPU-a.

Najprostiji primer
 
Poslednja izmena:
Cene su jake. 3070 je i dalje preskupa i ima 8GB. Da je 350e, bila bi super za FHD gde ram ne bi bio problem. Otkud se i potegla priča (na pogrešnu stranu) oko konzola. Ovi kažu da će cena memorija i ssdova da pada, ali eventualni novi covid talas i potražnja zbog delova novih konzola lako mogu da izazovu nestašicu. Samo AMD može da spase situaciju i ubije cene na normalan nivo. Malo mi je apsurd da i dalje posle ekonomske krize koja sledi/u toku je gruvaju grafike na 500/700/1500 $. Ove orve dve moraju na nivo cena 980/970

Edit: a opet ako ne kupoš, može da skoči u 3 lepe. Šta raditi?
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno