Šta je novo?

GeForce RTX 3000 Thread

Sve bi to imalo smisla da 4k monitori koštaju 150e, kao sada normalni fhd. Ovako davati 450e za monitor i još 1400 za grafu koja to tera kako treba je suludo. Ne bih da offtopicujem, sa 400e i ps5icom koji če podržavati 4k i 8k u high refresh ratu i out of box podršku za miš i tastaturu... Cene su i dalje *mjau**mjau**mjau**mjau**mjau**mjau*ske. Treba to za 150e manje u 3070-3080 klasi.
 
To ostaje da vidimo. AMD karte me ne zanimaju, nemam živaca za njihove drivere.

Prelazak sa jedne arhitekture na drugu je izazvao probleme sa drajverima, a pošto će sada biti reči o istoj, ne verujem da će drajveri više biti problem. Još pre nekoliko meseci su bili dovoljno ispeglani, a sada nema ni trunke problema.

Što je krajnje neobično za Radeone.
 
Ispeglani za sve do 5700/XT, nove grafe - novi problemi.
 
Koliko diskusije...a nista se ne desava...kad dodje prvi test videcemo i cene i ostale stvari...a cene sigurno nece biti za normalne modele kao sto su rekli...
 
+1
Hoće, al 1080p...
 
Ne bih da offtopicujem, sa 400e i ps5icom koji če podržavati 4k i 8k u high refresh ratu i out of box podršku za miš i tastaturu... Cene su i dalje *mjau**mjau**mjau**mjau**mjau**mjau*ske.

Kad bude neka igra radila na 8K i 60fps na PS5 slobodno mi prosledi link te prezentacije.
 
Obe konzole imaju HDMI 2.1, tako da su 8k60 i 4k120 vec podrzani, doduse ovaj prvi uz DSC, posto ce HDMI bandwidth biti na 40GBps. High refresh rate se takodje vec odavno promovise kao jedna od bitnijih tema i najverovatnije da ce neke kompetetivne i sportske igre imati te modove, kao sto je recimo najavljen Dirt 5 120fps za obe konzole.

8k 60fps cisto sumnjam da ce biti sem u nekoj veoma prostoj igri, ali postoji mogucnost da ce se pojaviti u nekom daljem refreshu hardwera, verovatno kroz neku godinu, tako da za sada treba zaboraviti na to.
 
Bilo bi blam da izbacuju 30 fps igre kada za PC postoje 360 Hz monitori tako da očekujem 4k60 da bude standard naravno uz novu iteraciji checkerboard renderinga. Ja konzoli ekosistem ne volim ali ps5 će kod fante košta 500 ili manje evra dok će ova 3070 sigurno biti 550 a nit imam cpu niti psu da je isprati. Meni se igraju modovani skyrim, Witcher 3, gta 5 i naravno ovo novo što izlazi a izgleda da će sve ove modovano dobiti remaster za ps5. Ko ima intel 10700k i bolji i 750w napajanje za njega ove karte imaju smisla. Ja toliko nisam mogao da se protegnem tako da će ipak biti konzola za igranje plus neki gpu od 100 evra čisto da više ne gledam ovu starudiju u kućištu.
 
Kad bude neka igra radila na 8K i 60fps na PS5 slobodno mi prosledi link te prezentacije.
+1
Hoće, al 1080p...

Aham...'oće...



Momci, vi očigledno niste gledali ni jednu najavu za ps5icu :)

Elem, vrv sam medju par ljudi na forumu koji ima 8k tv, tako da ću relativno brzo testirati novi ps5. Samo znam da neću davati 1500e za 3090, ako ps5ica bude bacala 120/60Hz na 4k.

Thinking out loud
Nvidia je uspela da nam za 500e prodaje xx70 seriju, što je i dalje bezobrazno puno para. 70 serija je koštala uvek do 350e. Kao neko ko ima i pc i ps4, ne vidim kako če da lansiraju nove seriju grafika uporedno sa novom serijom konzola i da očekuju da će ljudi kupovati, recimo 3070 naspram ps5ice. Dakle pričamo o launchu, ne "čiji je duži" i "pc master Race" forama.

Klinci koji igraju igrice će garant pre tražiti novi xbox ili ps5icu mamama i tatama u sezoni praznika 2020, nego nv grafu. Da ne pominjemo da se usput traži i ganc novo napajanje, pcie 4.0, cpu u rangu 10900k / ryzen 3700x da ta grafa radi kako treba.

Nisam advokat za konzole, nego logički razmišljano, vrv će igračka populacija koju čini ipak finansijski zavisna mladja populacija se pre opredeliti za ključ u ruke nove konzole, nego novu grafu.
Možda to i posluži nama kao krajnjim kupcima, pa nv još spusti cene... Svakako uzbudljiva jesen

Edit: Preteče me Envoy na objašnjenju :)
Šipak bi gledali ove "povoljne" cene da nv sa druge strane nišana ima samo AMD. Sad su i nove konzole tu...
 
Poslednja izmena:
Naravno da će da izbacuju 30fps igre, svaki put se obeća drugačije ali od toga nema ništa. Igre iz prethodne generacije možeš očekivati da rade u 60fps ali glavni naslovi da bi bili grafički napredniji ostaće na 30. I to je tako sa svakom generacijom i potpuno je razumljivo i za tu cenu prihvatljivo.
 
Momci, vi očigledno niste gledali ni jednu najavu za ps5icu :)

Elem, vrv sam medju par ljudi na forumu koji ima 8k tv, tako da ću relativno brzo testirati novi ps5. Samo znam da neću davati 1500e za 3090, ako ps5ica bude bacala 120/60Hz na 4k.

U toj rezoluciji i refresh rate-u Ps5 može da baci samo tetris na ekran.

Kupac 3090ice i nije isti profil kupca kao za Ps5 tako da se te dve kategorije ne sudaraju.
 
U toj rezoluciji i refresh rate-u Ps5 može da baci samo tetris na ekran.

Kupac 3090ice i nije isti profil kupca kao za Ps5 tako da se te dve kategorije ne sudaraju.

Ajde da se vratimo na ovaj tvoj post za 2 meseca ;) Već ima 3-4 igre najavljene za 4k 120Hz.

A za to za kategorije si u pravu. Konzole čine 80% sistema za igru. A od preostalih 20% grafike od 1500e se prodaju u promilima.

Ne kapiram bezpotreban hejt na konzole i hajp na prenaduvane nv cene, no dobro...
 
da li je moguce da su konzole 80% trzista? ne pratim to detaljno.al mi to deluje neverovatno..ps4 sam probao 2-3 meseca..isto tako i ps3 svojevremeno... dal je moguce da me pregazilo vreme
 
25% pc, oko 30% konzole, ostalo mobilni gaming.

Sent from my SM-N975F using Tapatalk
 
Izvor? Nemoguće mi je da sve konzole zajedno imaju samo 5% tržišta više od PC-a.
 
da li je moguce da su konzole 80% trzista? ne pratim to detaljno.al mi to deluje neverovatno..ps4 sam probao 2-3 meseca..isto tako i ps3 svojevremeno... dal je moguce da me pregazilo vreme
Pa je l vidiš cene? Treba da das 3k evra za PC ili 500 za konzolu?

Inače, ako računamo tu i telefone - PC nema ni 20%. Nema ni 10%.

Kinezi samo stancuju ove gaming telefone i u svim recenzijama se uvek spominju gaming performanse - što meni nije jasno, ali onda shvatiš da je samo novac tu bitan. A to su telefoni i konzole - PC je na samom kraju.

A kako i ne bi bio - Windows 10, 10 godina dominacije Intela, 15 godina dominacije nVidie, duopoli na tržištu memorija, hard diskova, mining groznica, sad poslednje - nema kvalitetnih napajanja??!

Totalna gnjavaza, plus sada agresivni ransomware koji je ubio bolje pirateriju nego bilo koji copy protection.


A čak nemamo ni konzole već samo Playstation zbog platformskih ekskluziva. Svaka čast XBoxu, ali to je druga najbolja konzola.
 
Gledajte digital copy sales. Svi imamo i gaming telefone i oc i neki konzole, pa je tu preklapanje. Tu konzole kidaju. Steam ima npr 125 milion korisnika, ali samo 60ak miliona aktivno igra igre. Igrice za konzole su i jeftinije, pa je i normalno da se više prodaju

Edit: a tek ako se gleda steam statistika to je ubistvo. Full hd, pa 720p, 1440p, zatim u grafikama intel integruše prednjače, pa 1060. Daleko je to od 4k i grafika od 500e.

Da ne oftipikujemo. Ove cene su posledica diskreditovanja rdna2 arhitekture i u novim amd karticama i u novim konzolama. Zato je i launch mesec dana pre konzola, da se uzme što se uzeti može. Ja kad bih uzimao, uzeo bih odmah sad novu nv čim izadje. Previše je varijabli koje mogu da odvedu u poskupljenje grafika...dizanje cena memorijskih čipova, amd grafike koju nisu konkurentne, covid kriza part 2 i nestašica zbog nekog novog lockdowna...
 
Poslednja izmena:
Gledajte digital copy sales. Svi imamo i gaming telefone i oc i neki konzole, pa je tu preklapanje. Tu konzole kidaju. Steam ima npr 125 milion korisnika, ali samo 60ak miliona aktivno igra igre. Igrice za konzole su i jeftinije, pa je i normalno da se više prodaju
Kako jeftinije, valjda skuplje? 70-80e na dan izlaska, dok PC ide i preko raznih key-eva, regiona, VPNa itd.

Cena softvera, tj. onog što je jako teško prodati je na strani PC-a i zato je on popularniji bio kod nas u ogromnoj razmeri. Čak i ako je PC 2x skuplji od konzole, zbog 100% piraterije lako je on ranije sebe isplacivao.

E, ali...
 
Kako jeftinije, valjda skuplje? 70-80e na dan izlaska, dok PC ide i preko raznih key-eva, regiona, VPNa itd.

Cena softvera, tj. onog što je jako teško prodati je na strani PC-a i zato je on popularniji bio kod nas u ogromnoj razmeri. Čak i ako je PC 2x skuplji od konzole, zbog 100% piraterije lako je on ranije sebe isplacivao.

E, ali...

Nažalost nije tako. Na PSN npr možeš da za 50e pretplate dobijaš aaa igre za dž godinu dana. Doduše kako kad izbace i šta izbace. Ja imam, npr, sve aaa naslove u zadnjih 5 godina skoro za dž preko psn pretplate. Zatim, konzolnim igrama uvek brže pada cena (zamena diskova, polovni diskovi) što se odrazi i na digital copyjeve. God of war novi, ac odisey, novi star wars, lare kroft itd idu od 10 do 25-30e. Red dead je npr 30ak eura bio. Na steamu sve drži cenu po 50e i godinu dana nakon izlaska, ili moraš da čekaš neku rasprodaju. O game sharingu na ps4ici i xbox windows sharingu da ne pričamo.

Edit: lista 4k 120Hz igara za nove konzole i neverne tome
https://www.kotaku.com.au/2020/08/xbox-series-x-ps5-games-120fps/
 

Prilozi

  • Screenshot_20200906_222102_com.android.chrome.png
    Screenshot_20200906_222102_com.android.chrome.png
    209.3 KB · Pregleda: 115
  • Screenshot_20200906_221925_com.android.chrome.png
    Screenshot_20200906_221925_com.android.chrome.png
    175.7 KB · Pregleda: 107
Poslednja izmena:
Kako jeftinije, valjda skuplje? 70-80e na dan izlaska, dok PC ide i preko raznih key-eva, regiona, VPNa itd.

Cena softvera, tj. onog što je jako teško prodati je na strani PC-a i zato je on popularniji bio kod nas u ogromnoj razmeri. Čak i ako je PC 2x skuplji od konzole, zbog 100% piraterije lako je on ranije sebe isplacivao.

E, ali...

Pogresno je posmatrati svjetsku potrosnju/kupovinu bilo cega kroz prizmu naseg izuzetno siromasnog drustva.


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
 
Google je vas prijatelj.

Sent from my SM-N975F using Tapatalk
 
Nažalost nije tako. Na PSN npr možeš da za 50e pretplate dobijaš aaa igre za dž godinu dana. Doduše kako kad izbace i šta izbace. Ja imam, npr, sve aaa naslove u zadnjih 5 godina skoro za dž preko psn pretplate. Zatim, konzolnim igrama uvek brže pada cena (zamena diskova, polovni diskovi) što se odrazi i na digital copyjeve. God of war novi, ac odisey, novi star wars, lare kroft itd idu od 10 do 25-30e. Red dead je npr 30ak eura bio. Na steamu sve drži cenu po 50e i godinu dana nakon izlaska, ili moraš da čekaš neku rasprodaju. O game sharingu na ps4ici i xbox windows sharingu da ne pričamo.

Edit: lista 4k 120Hz igara za nove konzole i neverne tome
https://www.kotaku.com.au/2020/08/xbox-series-x-ps5-games-120fps/


Strasnih li igara u toj pretplati, idi begaj... zali boze te pretplate, 1x sam uzeo pretplatu na god dana i nikad vise
 
Nema šanse da 30 fps postoji igde kao standard, ne u vremenu kada se klinci kunu po internetima da im igrice seckaju na stabilnih 60 i da bez bar 120 fps nema fluidnosti. Ni na mobilnom nisu više u 30 fps. Ove novije imaju 60 fps u opcijama a neke mislim da mogu i iskoriste high refresh rate oled ekrane. Bas će Call of Duty na PS5 da radi u 30 fps kada će sledeće godine da patchuju Android/iOS verziju da radi na 120 fps. Dovoljan je hendikep gamepad u odnosu na touchscreen ako bude još i nizak fps na konzolama klinci će se radije igrati na mobilnom. Pc ima prednost miša i njegove apsolutne preciznosti.
 
Ajde da se vratimo na ovaj tvoj post za 2 meseca ;) Već ima 3-4 igre najavljene za 4k 120Hz.

A za to za kategorije si u pravu. Konzole čine 80% sistema za igru. A od preostalih 20% grafike od 1500e se prodaju u promilima.

Ne kapiram bezpotreban hejt na konzole i hajp na prenaduvane nv cene, no dobro...

Nadam se samo da si svestan sta pricas, i da je ispod haube PS5-ice apu u rangu 5700xt desktop graficke (da ne pominjem 16gb deljene ram memorije), koja by the way ima variabilni klok (i verovatno problema da odrzi isti na max zbog problema da se ohladi, cak i da bude liquid metal solution kao sto se najavljuje)
4k30fps im je cilj i tu je plafon, u najoptimisticnijem slucaju 1440p 60fpsa (performance mode) + checkerboard upscale na 4k... Ma koliko god da im je optimizacija dobra.
8k neces videti u ovoj generaciji na konzolama, 4k60 mozda u nekim nezahtevnim igrama, sigurno ne u najjacim ekskluzivama i ne do refresh slim/pro verzija... Pun potencijal tog hardvera na startu konzola se video tradicionalno posle ~2 godine, sto ce isto otprilike vaziti i za desk grafe. A kada to stigne na red 3070 i 3080 ce vec choke-ovati.

Nisu sisali vesla, trebaju i mid-gen konzole da prodaju sa nekim Radeonom u rangu 3080ti/super verovatno, ako budu mogli da hlade to cudo...Isto kao sto je i Nvidia namerno gimpovala ovu prvu seriju sa vramom. Ovo sto sada vidimo od njih, kada padnu cene, bice dobro da se spusti 1440p standard medju siroke mase naredne 3-5 godine.

Ocigledno da si malo out of touch sa konzolama... Isto kao i sa procesorima ako ocekujes onoliki boost kao sto si naveo u CPU temi (i prodao 2 cpu-a) ove godine od AMD-a. Mozda dobijes iduce godine taj iscekujuc performance boost ali sa Ryzen 5000 serijom, sada ce famoznih up to 15-20% na sintetici... Nece sigurno jos kanibalizovati ovu arhitekturu dok dogodine ne izbace novu, treba jos zaliha ocistiti ;)
 
Poslednja izmena:
Nadam se samo da si svestan sta pricas, i da je ispod haube PS5-ice apu u rangu 5700xt desktop graficke (da ne pominjem 16gb deljene ram memorije), koja by the way ima variabilni klok (i verovatno problema da odrzi isti na max zbog problema da se ohladi, cak i da bude liquid metal solution kao sto se najavljuje)
4k30fps im je cilj i tu je plafon, u najoptimisticnijem slucaju 1440p 60fpsa (performance mode) + checkerboard upscale na 4k... Ma koliko god da im je optimizacija dobra.
8k neces videti u ovoj generaciji na konzolama, 4k60 mozda u nekim nezahtevnim igrama, sigurno ne u najjacim ekskluzivama i ne do refresh slim/pro verzija... Pun potencijal tog hardvera na startu konzola se video tradicionalno posle ~2 godine, sto ce isto otprilike vaziti i za desk grafe. A kada to stigne na red 3070 i 3080 ce vec choke-ovati.

Nisu sisali vesla, trebaju i mid-gen konzole da prodaju sa nekim Radeonom u rangu 3080ti/super verovatno, ako budu mogli da hlade to cudo...Isto kao sto je i Nvidia namerno gimpovala ovu prvu seriju sa vramom. Ovo sto sada vidimo od njih, kada padnu cene, bice dobro da se spusti 1440p standard medju siroke mase naredne 3-5 godine.

Ocigledno da si malo out of touch sa konzolama... Isto kao i sa procesorima ako ocekujes onoliki boost kao sto si naveo u CPU temi (i prodao 2 cpu-a) ove godine od AMD-a. Mozda dobijes iduce godine taj iscekujuc performance boost ali sa Ryzen 5000 serijom, sada ce famoznih up to 15-20% na sintetici... Nece sigurno jos kanibalizovati ovu arhitekturu dok dogodine ne izbace novu, treba jos zaliha ocistiti ;)

Ajde pročitaj prvo to što si quotovao...
Za 4k 120Hz igre već postoje, ne kapiram sta je nejasno? Čak sam i link gore okačio... Dalje neće biti 5700xt nego nova arhitektura RDNA 2 ( ne 1 nego 2) i Zen 3.
Što se cpuova tiče, što je nerealno očekivati da se clock podigne na 4.8-5GHz na novoj generaciji, sa 4.7GHz koliko je na 3800xt i 15% u overall clock per clock perf? Pa to svi najavljuju, a ne da "ja očekujem". Bitno je samo da se lupi reply a nidje veze....
 
Meni se čini da je pravi razlog osakaćene memorije na nVidia kartama (pored velike marže koja je njihov zaštitni znak), bojazan da ne ugroze Quadro za compute poslove. Priča da je cena pravi razlog ne pije vodu, jer je AMD pre godinu i po dana izbacio kartu sa čipom u skupljem procesu (tada se tek počelo sa 7nm) i više skuplje memorije (16GB HBM) po istoj ceni kao sada 3080. U proizvodnji je Radeon VII morao biti bar 100$ skuplji, verovatno i više.

Pratim temu na AT-u u vezi sa mišljenjem da li je 10GB dovoljno za 4K gejming u naredne 3 godine, i 70% korisnika misli da nije. Neki će čekati da AMD pokaže šta nudi, neki će čekati Amper sa više memorije, a neki će prihvatiti da od naredne godine smanje kvalitet zarad FPS-a

Što se cena tiče, očekivane su, manje više. I dalje nove tehnologije (AI based SS, RTRT...) i visoke rezolucije (4k i više) tek treba da zažive u igrama, a to će dobiti zamah sa novim konzolama. Po mom mišljenju, najviše zavisi od Microsofta i tehnologija koje će ubaciti u DX12, a koje će olakšati posao developerima i omogućiti da isti efekti budu mogući i na konzoli i na raznom PC hardveru bez mnogo cimanja (DXR, DirectML...)

Mislim da je 3070 realno dobra kupovina i ko sada planira upgrade sa budžetom od 500€, neće pogrešiti. Ja bih naravno pre uzeo 3070 nego konzolu :D Mada sad je možda bolje kupiti 2080 Ti od paničara po istoj ceni :d

Doalzi nam uskoro CP 2077, za 3 meseca i Hitman 3, pa ćemo početkom godine imati dobar presek stanja svih novih arhitektura i nabolje opcije za gejming :D
 
Poslednja izmena:
mislim da ce sad biti drugacija situacija nego kad se pojavila serija 2xxx... jer kad su dosle 2080ti , 1080ti su bile odlicne za rudarenje.a tad je rudara bilo mnogo sa nvidiama...sad mislim da rudari nece zeleti da kupuju 2080ti. jedino ovo corona ili neka nestasica da izmeni..ako ne mislim da ce cene nvidia sada dole da idu..sad nema rudara koji su spremni da kupuju nove i polovne nvidia..

ima ih za ati kartice ali i to sad brzo pada. jer je dobit rudarska brzo pala..i vec sad mislim da vise niko ne juri kupovine
 
Nazad
Vrh Dno