Šta je novo?

GeForce RTX 3000 Thread

Ocekivano, vest koja je ukazivala na to je objavljena pre nekoliko dana.

GeForce RTX 30 series cards tight supply until end of year

But there is one story I wanted to sit down and make sure I wrote, and that was from an industry source who told me that post-launch there will be "no stock will be available till the end of the year". The first wave of cards is said to be small, very, very small -- possibly the smallest launch in many years.

Zakon ponude i potraznje.
 
I onda skok cena 15% na sledećem batchu
 
To je realno vec vidjeno za prvi talas, drugi kada bude moze biti i daleko veca razlika (kao 2017. godine), posebno ako cipova ne bude dovoljno (sto je realna mogucnost, posebno za GA102).
 
Ovdje u SW koliko vidim strix modeli 3070 preko 600eur, 3080 1000eur, 3090 2000eur. To su te cijene, do 50 eur gore ili dole zavisno o prodavnici gdje kupujete. Najveci problem koji ja vidim sa 3070/3080 jeste VRAM koji ce zasigurno biti usko grlo na rez 4K, posebno u next-gen naslovima. Ima recimo vec sada par igara gdje mi se popuni vram od 11GB na 2080ti. Ja se nadam da ce uskoro (do 6 mjeseci) i 3080ti verzija da izadje a ne nakon godinu dana ili sl.
 
Popuni ti se ram jer igre koriste kes. To ne znaci da ti 10gb nece biti dovoljno.
Pogledaj zauzece u FS kada ukljucis developer mode.
 
Ja se sećam samo kad je radeon 5800 serija izašla. 5850 grafike su bile po 200e, a čim nije bilo odgovora od nv su skočile za 50% i ljudi su ih u žiži kopanja prodavali polovne po 70-80e više nego što su ih plaćali move. Poučeni time, možda nije loše uleteti na prvu seriju...još ako amd kasni sa izbacivanjem, sigurno će nv cene ići gore
 
Ne bi se slozio jer osjetim trzaje tokom igre a pratim framerate i zauzece VRAM-a u realnom vremenu i bas u trenutku micro stutter-a se vidi kako se isprazni zauzece vrama za par GB recimo i onda opet repriza toga za kratko vrijeme, znaci tipican problem manjka VRAM-a u tom trenutku. U nizim rezolucijama problem ne postoji.
 
Ja se sećam samo kad je radeon 5800 serija izašla. 5850 grafike su bile po 200e, a čim nije bilo odgovora od nv su skočile za 50% i ljudi su ih u žiži kopanja prodavali polovne po 70-80e više nego što su ih plaćali move. Poučeni time, možda nije loše uleteti na prvu seriju...još ako amd kasni sa izbacivanjem, sigurno će nv cene ići gore

Verujem da ce tako biti i sada, mada su najavili male kolicine za pocetak, bice stvarno cupavo:)

Elem, sto se Vrama tice, trenutno koristim gtx 570(Fermi) karticu, koja ima 1.2gb memorije, i sa njom igram Witcher 3 na medium sa oko 45fps u proseku, bez nekog preteranog trzanja(osim Novigrada gde je katastrofa:)).

Iako sam mislio da se igra nece ni pokrenuti, zanimljivo je kako uspreva da radi sa vrlo neadekvatnim resursima. Naravno, vise je bolje, posle greske sa memorijom na 970-ci, verujem da im ne treba jos neki skandal, pazljivo su odmerili da bude taman na granici, mora nesto da se ostavi i za sl. seriju:)
 
Zanimljivo, obzirom da zivim u EU.

ASUS ROG Strix GeForce RTX 3070 468€
Naravno, ebay pun 2080 karti za lepe pare.
e093a30199e6d6e7408c7a24a91f80c1.jpg
 
A kod nas utapaju 1070ti na oglasima za 36.000 i kao prodato :D Verujem da su fake oglasi u pitanju... Pa te cene nisu bile realne ni pre 5 meseci, a ne sad
 
Doce jos do promena cena u 2000 seriji da li na gore ili na dole kad zvanicno krene prodaja 3000 serija, ali realno ko nije prodao 20xx seriju pre eventa za 30xx je nazalost pukao dobre pare.

Sent from my SM-G770F using Tapatalk
 
A kod nas utapaju 1070ti na oglasima za 36.000 i kao prodato :D Verujem da su fake oglasi u pitanju... Pa te cene nisu bile realne ni pre 5 meseci, a ne sad

pa jeste. obicno ne komentarisem druge. i meni se desi da mozda nekad stavim nesto skupo (a kako znam i tebi ponekad :p :d)
ali mi je to bilo neverovatno 310e za 1070ti...
jos ajd da su nvidia super za rudarenje -a nije bas
 
Zanimljivo, obzirom da zivim u EU.
ASUS ROG Strix GeForce RTX 3070 468€

Gledajući MINDFACTORY obična 2070 je tek nešto ispod 400€, dok su 2070 SUPER debelo preko 400€, pa i preko 500€. Ne verujem da će 3070 biti toliko, jer bi u tom trenutku morali ovim karticama da smanje cenu za najmanje 200€ ili da ih bace sve komplet...
 
Ja se sećam samo kad je radeon 5800 serija izašla. 5850 grafike su bile po 200e, a čim nije bilo odgovora od nv su skočile za 50% i ljudi su ih u žiži kopanja prodavali polovne po 70-80e više nego što su ih plaćali move. Poučeni time, možda nije loše uleteti na prvu seriju...još ako amd kasni sa izbacivanjem, sigurno će nv cene ići gore

*mjau**mjau**mjau* da sada kod nas u radnji ima 3070 za 500e uzeo bih je odmah....
 
Kukanje i plakanje sto umesto 167 frejmova moze da se izgura samo 149.

Znaci, pricamo o 60fps gamingu i maximalne graficke postavke.

I, ako vec neko uzima grafu od 800 - 900E najnovije generacije, onda ne moze bas bilo koji procesor, jer moze da bude problem cak i na 1440p i 4K rezoluciji sa danasnjim igrama. Da ne pricamo o 1080p rezoluciji gde ima par igara gde i jedna 2080ti ne moze da prebaci 60fps ili je tu negde okolo (naokolo :D) i gde ne postoji trenutno procesor koji moze potera ovu grafu u *mjau**mjau**mjau**mjau**mjau* na ovoj rezoluciji i onda se moze zamisliti koliko je veliki cpu bound i kolika je razlika u perfomansama procesora.

A sta da pricamo za next game igre, gde ce verovatno biti par dobrih igara koje ce cak i jedna 3080 vrteti na oko 60fps u 1080p i koliko je onda potreban vrlo jak procesor.

https://www.youtube.com/watch?v=bm4U_S_5dSo&feature=youtu.be

Evo 2080Ti bez overkloka kako se ponasaju procesori 10900K vs 3800XT, i na 4K ima igara gde je razlika u korist 10900K cak i 20%, da ne pricamo za 1440p i pogotovu za 1080p. I, sad u tu racunicu ubaciti 3080 i ubaciti i 1440p jer nece ova 3080 sigurno moci bas sve igre da gura 4K 60fps.

I, jos jedna racunica, recimo 56f, vs 64f, dobijas sa razlicitim procesorima cak i na 4K rezoluciji. A to je granica da dobro i fluidno sljaka igra na 60fps.

Eno tamo na onom buba forumu muku muce,:d jedan oce da spari i7 8700 sa 3080, ima da bude to bas festa....;)
 


Bukvalno placem... :S:
 
Dobra analiza i poređenje na osnovu postojećih podataka...
 
Stigle cene

094528189f5c96d8f17cdb99ee506e57.jpg


f27465fa4f3f988b229e8b12652687e5.jpg


27339ea21fd798b2a254f3fcd923f0de.jpg


eb8b66539172cfe07f0986a6c6b39c68.jpg


cf8b4c42ebd7cef7cf335ceeb2038fc8.jpg


076d564bf147ea9cd1e7c5f07c8f54fa.jpg



Nisu daleko od preporucenih cena.
 
Poslednja izmena:
Bilo bi lepo pazariti ovo negde u inostranstvu, i dobiti povracaj poreza
 
Ništa dok se ne vidi šta Navi ima da ponudi.
10Gb na 3080 nije na duže staze opravdano ulaganje.
 
^
Ti/super 16gb modeli sigurno nece ici jeftinije, mozda obore ovim prvim serijama cenu ali i to je upitno...
Kako stvari stoje bolje uzeti jeftinijeg BN2 3080 konkurenta sa 16gb vrama (~10-15% sporija, ali imace headrooma za OC i peglanje drajvera, zato i 50-70e manje) ili pak 3070 8gb, pa prodati za 2 godine i uzeti uz doplatu neku 3080ti/super.
Sve ovo sto su nagurali od tehnologija necemo videti da se koristi kod igara u mainstreamu barem jos 2-3 godine, mozda ce biti na pristima da se nabroje AAA naslovi, tako da moze i sa AMD-om da se progura na nesto duze staze ili 3070 na krace.


Odradili su zeleni svoj domaci vrlo dobro da bi ispali pozitivci... Pritom su cene ovako "povoljne" uz to i prica o limitiranim zalihama dok u stvari je pravi razlog Samsungov izradni proces koji donosi dosta "skart" cipova (barem po onom sto je igorsLAB pricao).
Kako god da se okrene nista prvih par meseci ne bi valjalo uzimati - AMD standardno zbog drajvera, Nv zbog "manjih zaliha" i cene ovih gimpovanih modela.
 
Poslednja izmena:
Hype je ogroman i sigurno je da će mnogi kupovati 3080, čim se pojave u radnjama.
Očekujem drugi talas kuknjave posle prezentacije AMD-a.
 
Ne bi ja radio upgrade na "samo 8/10vram" koji god da je model
 
Koliko se inače očekuje povećanje zahtevnosti u next gen igrama? Odnosi se samo na ray tracing ili će sve navi karte da imaju perf dropove i bez rt? Ako je samo rt u pitanju, onda će navi kartice 1st gen moći još 2-3 godine da teraju sve igre na fhd i max detaljima (bez rt naravno).

Zapravo, ispada da sve preko 3070 je overkill za fhd...
 
Poslednja izmena:
Očekujem drugi talas kuknjave posle prezentacije AMD-a.

Ako nije fanboyizam, po čemu si formirao to mišljenje? Čime je to do sad AMD ugrozio Nvidiu pa da možemo da očekujemo nešto veliko od AMD-a? Oni tek treba da dostignu prethodnu generaciju Nvidie. Zaista ne vidim kako mogu da pariraju ovim specifikacijama i ovim cenama.

Sent from my SM-G960F using Tapatalk
 
Pa možda iznenade kao sa procesorima, ko zna.

Sent from my MI 9T using Tapatalk
 
Iskreno, u trenutnim naslovima to i nije neki problem ali "nextgen" stize za 2-3 meseca i tek tada cemo da imamo bolju sliku sta nas ocekuje u buducnosti. Videcemo koje upgradeove su dobili multiplatform endzini i da li ce biti nekog boljeg memory managementa, pre svega sto 4k i vec najavljene 8k texture i veca rezolucija ostalih efekata na 4k rezoluciji mogu lagano da popune tih 10GB vrama i naprave potencijalno stucanje. Verovatno i devovi pri portovanju imaju u vidu sve ovo, ali opet dok se to zapravo sve ne isproba nemamo neke prave informacije tamo do polovine novembra.

Doduse 3090 sa 24GB rama svakako ce biti futureproof da se ne razmislja o ovome u bar neko dogledno vreme. :)
 
Ako nije fanboyizam, po čemu si formirao to mišljenje? Čime je to do sad AMD ugrozio Nvidiu pa da možemo da očekujemo nešto veliko od AMD-a? Oni tek treba da dostignu prethodnu generaciju Nvidie. Zaista ne vidim kako mogu da pariraju ovim specifikacijama i ovim cenama.

Sent from my SM-G960F using Tapatalk
To ostaje da vidimo. AMD karte me ne zanimaju, nemam živaca za njihove drivere. Važno je da pariraju dovoljno, da nVidia ne divlja sa cenama još više i neka 3080 20gb bude ok kupovina.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno