Šta je novo?

GeForce RTX 3000 Thread

Niko ne sme da krši NDA, osim Nvidia-e, pa evo ga prvi ajmo reći bench:

 
Mislim da je drugi način pravilniji jer CUDA jezgra dele mnoge resorse u okviru SM-a. Ali dobro, nVidia je već objavila 10000+ jezgara tako da su se oni odlučili za prvi način :) Za TMU jedinice, nisam siguran ali mislim da je broj ostao isti po SM-u ?

Ista greska kakvu je AMD napravio sa Bulldozerom - da su ga reklamirali kao 4c8t bilo bi bolje po njih. Ovde ce rezultat biti bolji, karte su zveri svakako, ali se svakako slazemo da je ovde nesto cudno u celoj matematici.

Ono što se meni ne uklapa je potrošnja. Na slajdovima kažu da je efikasnost 1,9x u odnosu na Turing. Da kažemo i da su karte zaista brže koliko tvrde, to bi značilo da je potrošnja u najmanju ruku ostala na nivou Turinga, tj. 250W. Verovatno je cherry picked situacija.

EDIT: Inače, ako je 3080 brži 25-35% od 2080 Ti nek je i 35%, onda ne vidim kako 3090 može biti brži od 2080 Ti za više od 60-65% jer ne očekujem da je 3090 brži od 3080 za više od 20%.
Testovi će za dve nedelje, živi bili pa videli :)

Ko zna sta uporedjuju, ali iskreno ne verujem da je efikasnost i blizu 2x u odnosu na Turing (mozda izolovani RT test ili nesto slicno). 3090 u startu trosi 40% vise u odnosu na 2080Ti, razlika u performansama bi morala da bude znatno veca i od onoga sto sam ja nagadjao. A iskreno mislim da ce 3080 biti nesto vise od 35% brzi od 2080ti, jer gadjaju/kazu da je 3070 tu negde sa starijom generacijom - prema onome sto znamo, 3080 ima daleko vise sirove snage.
 
Evo malo bolji pogled na velicinu strix kartice. Ako nije neka zezancija bice ogromna.
8cab32feee533cff2f882421eccdc99c.jpg


Sent from my SM-G770F using Tapatalk
 
Screenshot_1.png

koliko ova glupost moze da nagrdi kartu.
 
@nevisstarshine zato sam i rekao zezancija, ili photoshop ili itx ploca kao sto kazes. Mada se slazem da ce biti velik kuler iz razloga same potrosnje struje, dok sam koristio 2080 strix na max OC 2115mhz sa memorijom 8270 trosila je 251w.

Sent from my SM-G770F using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Cene su zapravo iste kao u prošloj generaciji. RTX 2080 $699 MSRP, RTX 2070 $499 MSRP. Psle se pojavila RTX 2080Ti za $999. Od vremena od pojavljivanja do danas nijedna od ovih kartica nije moglka da se kupi po ovim cenama.

Cenovno po klasama se ništa neće promeniti samo ćemo dobiti od 30-50% jače kartice za iste pare.
 
Koliko vidim karta ce imati 3x8pin konektore...zar napajanja nemaju 2x8 ? Izgleda da ce proizvodjaci napajanja morati da menjaju broj konektora za grafiku i procesor.Brze,jace,bolje. :D
 
Iole normalnija napajanja imaju 4x8 konektore rasporedjene na dve grane, neka cak i vise od toga.
 
Izvinjavam se,nisam u toku.
Pomesao sam izgleda nesto.:type:
 
Kada pricamo o kartama koje ce bez problema povlaciti 350-400w, nekako mi se podrazumevalo da ne pricamo o napajanju koje moze da isporuci 500 :) Licno se ne bih usudio da stavim te GA102 karte ni kod sebe, a imam Seasonic Prime Ultra Titanium 650W za koje sam bio siguran da ce me "pokriti" za sve single gpu kombinacije.
 
Kada pricamo o kartama koje ce bez problema povlaciti 350-400w, nekako mi se podrazumevalo da ne pricamo o napajanju koje moze da isporuci 500 :) Licno se ne bih usudio da stavim te GA102 karte ni kod sebe, a imam Seasonic Prime Ultra Titanium 650W za koje sam bio siguran da ce me "pokriti" za sve single gpu kombinacije.

RTX3080 + R7 3800x (90% utiliz. tdp-a)+ 2xnvme 1tb +1x 4tb hdd + 2x16gb 3200mhz cl16 + 5x 140mm case fana+mis & tastatura (neka bude i rgb) = 580w (scenario u 8h rada dnevno)

Znaci da 750w gold napajanje moze da pogura bez problema... Lebe mekani da li vas ljudi zaista toliko mrzi da upalite/proguglate za PSU kalkulator (od seasonica recimo)..
 
Mnogo su besne ove grafičke za 3800X, rekao bih za bilo koji Ryzen koji se danas može kupiti. Ne treba ovde samo mnogo jak PSU, ovde treba sve top. Najjača PCIE4 ploča, najjači procesor koji tek treba da se pojavi (pretpostavljam top model Ryzen 4000), najbrža memorija, ultra brzi SSD. Ostatak PC-ja treba da košta 2000 evra.

Rano sam se isprimao na ove grafičke. Prvo će da koštaju 700 i 1000 evra, drugo nisu za ovaj mid-low range PC što sam sklopio. Ko ima PC da isprati verujem da će uživati. Svako dobro.
 
Poslednja izmena:
3070 i vise nego dovoljan za taj "value build"...

3700x (ako ne bude nesto zaista bolje u 4000 lineup-u a ne onih up to 15-20%), nece sigurno biti bottleneck.
x570 unify (moze i x570 tomahawk)
2x samsung evo 970 1tb
fractal ion+ 760p

Ja vec dobar deo sporednih komponenti nabavio, ostaje "samo" ram/cpu/mobo (toko bf akcija) i u januaru/februaru odluciti se za AMD 6800/6900xt ili Nv 3080 (u zavisnosti od cena i testova), plus naravno 1440p 144hz monitor...
Bez monitora i grafe racunam na 1150e (sa gore navedenim), sto je jos i ok.
 
Znaci da 750w gold napajanje moze da pogura bez problema... Lebe mekani da li vas ljudi zaista toliko mrzi da upalite/proguglate za PSU kalkulator (od seasonica recimo)..

Ne da posebno verujem tim "kalkulatorima", ali se slazem da je kvalitetnih 750w dovoljno. Kao sto napisah, imam samo 650 - jedno od najboljih u klasi, doduse, ali nedovoljno za ove karte. Mozda bi i izdrzalo (makar na neko vreme), ali svakako necu to probati ;) Ako AMD ne ponudi nista epohalno, smesi mi se 3070 (nadam se da ce kroz frequency/voltage podesavanje moci da joj se dodatno obori potrosnja.
 
offtopic: da l' može da se preimenuje tema, tj. da se izbaci nVidia iz naslova? da piše samo RTX 3000
:)
 
3070 i vise nego dovoljan za taj "value build"...

3700x (ako ne bude nesto zaista bolje u 4000 lineup-u a ne onih up to 15-20%), nece sigurno biti bottleneck.
x570 unify (moze i x570 tomahawk)
2x samsung evo 970 1tb
fractal ion+ 760p

Ja vec dobar deo sporednih komponenti nabavio, ostaje "samo" ram/cpu/mobo (toko bf akcija) i u januaru/februaru odluciti se za AMD 6800/6900xt ili Nv 3080 (u zavisnosti od cena i testova), plus naravno 1440p 144hz monitor...
Bez monitora i grafe racunam na 1150e (sa gore navedenim), sto je jos i ok.

Ti vec godinu dana kupujes taj komp :D
 
Da sam uzeo kajao bih se, da nisam uzeo kajao bih se... :)
Verujem da bih se pojeo od muke da sam uzeo sada, pocetkom godine, komponente, posebno za grafu... 5700xt 450e, 2070s ~550e... :)
Kuciste, cpu kuler, 2x ssd-a i napajanje vec cekirano prosle nedelje... Ram/mobo/cpu ostavljam za black friday, gpu na kraju... :p
+edit
U principu zbog cekanja, od prvobitno planiranog builda, za 200e vise dobijam 2 tiera bolju grafu, 32gb rama, 2nvme-a (umesto ssd-a) i x570 unify umesto x570 tomahawk
 
Poslednja izmena:
Ove grafulje su vredne cekanja bar po ovome ;)

Jos igre da budu bar nesto bolje jer ovo stvarno je slabo bilo u zadnje vreme sve
 
Cene za 3080 najnize 750e i to pre nego sto je udarila nestasica :D
 
Mnogo su besne ove grafičke za 3800X, rekao bih za bilo koji Ryzen koji se danas može kupiti. Ne treba ovde samo mnogo jak PSU, ovde treba sve top. Najjača PCIE4 ploča, najjači procesor koji tek treba da se pojavi (pretpostavljam top model Ryzen 4000), najbrža memorija, ultra brzi SSD. Ostatak PC-ja treba da košta 2000 evra.

Rano sam se isprimao na ove grafičke. Prvo će da koštaju 700 i 1000 evra, drugo nisu za ovaj mid-low range PC što sam sklopio. Ko ima PC da isprati verujem da će uživati. Svako dobro.

Da, ako neko hoce da izvuce full iz ovih grafika onda i sve ostalo treba pratiti jacinu grafike. Za procesore, recimo 2080Ti na 1080p nijedan procesor danas ne moze ovu grafu u fulu da iskoristi. Sledstveno, na 1440p verovatno ce se pokazati razlika u perfomansama izmedju razlicitih procesora sa ovom istom 2080Ti. Tek na 4K moze da se ocekuje nivelisanje za mnoge procesore Intel i AMD.

Opet, ako je 3080 recimo oko 30 - 35% jaca od 2080Ti pitanje je da li na 1440p postoji danas procesor koji moze ovu grafu u fulu da pokrene. Pa, video sam po raznim testovima da i kod 2080Ti na 4K postoje neke odredjene (ne velike) razlike izmedju najacih procesora Intel i AMD.

Da ne pricamo za zverku 3090, tu je vec pitanje kako se ponasaju razliciti procesori i na 4K.
 
Sta znam, mislim da ce realne performanse biti manje kada izadju nezavisni testovi -> +5/10% u korist 3070 (vs 2080ti, cisto da mogu da kazu da je brza), +35/45% za 3080, i jos 20-25% preko za 3090.
Ako opet ne odlepe cene i ne naprave nestasicu kao pocetkom godine, 3080 skroz ok deluje do 4xxx serije.

Od januara do aprila cene su otisle na +20-25% (pritom sam pratio redovno za iste komponente), sada su skoro imali neke akcije verovatno da rasciste nahrckane zalihe, verujem da ce za BF dodatno da ociste, tako da se i donekle normalizovalo sa cenama u EU.
U svakom slucaju ne treba se zaletati dok AMD ne objavi svoje Navi kartice, jer onda ide najava i za Nv "Ti" modele... Ako je verovati glasinama AMD ima odgovor na 3070 i relativno "kompetentan" model za 3080 (verovatno -10/15%)

@Erik

Da li stvarno treba da neko bude lud i odmah se zaleti da uzme grafu?
 
Poslednja izmena:
3070 i vise nego dovoljan za taj "value build"...

3700x (ako ne bude nesto zaista bolje u 4000 lineup-u a ne onih up to 15-20%), nece sigurno biti bottleneck.
x570 unify (moze i x570 tomahawk)
2x samsung evo 970 1tb
fractal ion+ 760p

Ja vec dobar deo sporednih komponenti nabavio, ostaje "samo" ram/cpu/mobo (toko bf akcija) i u januaru/februaru odluciti se za AMD 6800/6900xt ili Nv 3080 (u zavisnosti od cena i testova), plus naravno 1440p 144hz monitor...
Bez monitora i grafe racunam na 1150e (sa gore navedenim), sto je jos i ok.

Što se tiče monitora, ja opasno razmišljam da kompletan gaming prebacim komplet na ovaj moj LG B9. Biće tu DLSS, a čak i 1440p izgleda začuđujuće dobro na ovom TV-u.

Naravno, moraću da sačekam ampere i hdmi 2.1 za konkretna iskustva na ovom TV-u @1440p/120Hz/Gsync, pa ću onda pričati da li je to to za gaming. Ali imam osećaj da je to, to :)
 
Ja zapikirao Dell S3220DGF (32" Va panel), uzevsi da je Dell S2721dgf (LG 27gl850-b panel) uzasan sa kontrastom i ips glow-om... Imerzija mi je bolja sa monitorom i neretko mi se desavalo da zakuntam na kaucu ispred TV-a dok sam drljao PS...
Meni licno deluje da 3080 "punokrvna" 1440p144hz kartica (mozda i gresim), mada sam skeptican zbog 8gb Vrama (iako ima veci protok i brzu memoriju) za neke igre. Ostaje da se vidi dok ne izadje crno na belo...
 
Kada pricamo o kartama koje ce bez problema povlaciti 350-400w, nekako mi se podrazumevalo da ne pricamo o napajanju koje moze da isporuci 500 :) Licno se ne bih usudio da stavim te GA102 karte ni kod sebe, a imam Seasonic Prime Ultra Titanium 650W za koje sam bio siguran da ce me "pokriti" za sve single gpu kombinacije.

To napajanje moze godinama raditi na 90-95% load-a, tako da 3080 moze sigurno gurati bez problema.
Za 3090 ne bih davao prognozu dok ne izadju zvanicni testovi :).


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
 
Nazad
Vrh Dno