Šta je novo?

GeForce RTX 3000 Thread

Da kartice imaju vise od 10gb, bile bi drasticno skuplje.
Ko moze da ceka, odlicno za njega, to je sigurno pametniji izbor.
Ja uzimam 3080 jer hocu da odigram CP na pravi nacin.
 
@rAMA
Niko nije čekao. I GTX 970 i 1060 3GB su imali alternative sa više memorije, i pokazalo se da su te alternative duže mogle da guraju AAA igre sa boljim kvalitetom. Tj. onaj ko se dvoumio između 970 i 390 (ta rasprava je bila "najglasnija" i ovde :d ), i izabrao 390 8GB, takođe se sit izuživao i naigrao, možda i duže od tebe :D Ni sad ne treba da se čeka, zapadnjaci rasprodaju 2080 Ti za sitne novce, verovatno manje nego što će biti 3070. Da nVidia zaista misli da su karte sa manje memorije idealne, ne bi prodavali verzije sa većom količinom.

Inače kada CP2077 izađe, na tržištu će verovatno biti i konzole i RX6000 serija, pa i Xbox Series X može biti pravi način, za manje para :D Mada verovatno neće biti odmah dostupan za nju i PS5, bar ne full port

Sasvim je u redu krajem 2020. kupiti 8GB/10GB karte za 4K igre i naigrati se sit, kao što PCBeast kaže, ali treba znati i koja su ograničenja. Da ne bi ljudi za godinu dana kukakali kako neki novi AAA naslov ne radi tako dobro kao na 12/16 GB verzijama

@DAS
Radeon VII je proglašen EOL kada je AMD izbacio kartu koja je bila 5% sporija a 30% jeftinija, pa ni neki fanboy više nije imao razloga da je kupi. Isti čip ide u akceleratore (MI50) koji se doduše prodaju po 3 puta većoj ceni

QHD vs UHD
Mene zanima koliko ljudi koji odluče da pređu sa 1080p na veću rezoluciju zbog gejminga ode na 1440p a ne na 4K? QHD može biti dobar izbor zbog ostalih poslova, ali nisam siguran da će neko reći: "Neću više da se igram u FHD, hoću veću rezoluciju", i izabere QHD. Vidim u steam statistici da 3x više igrača ima QHD nego UHD, samo ne znam da li im je gejming bio primarna stavka tokom izbora. Ja se dvoumim čime da zamenim dual-monitor FHD sistem, i trenutno su mi UW (2560x1080) ili 2xQHD najbliži izbor. Mislim da mi 4K nikad neće biti na stolu :d
 
Poslednja izmena:
Ne znam sto potencirate 4k monitore, to niko živ ne kupuje kada za iste pare moze kupiti duplo veći oled TV. Za pare koliko koštaju entry level 1440p monitori sa krš panelima ima entry level televizora sa barem duplo boljom slikom. Ja se uopšte ne kajem sto sam uzeo 4k tv umesto gejming monitora iako se na forumu u oglasima prodavao 49 incha ultra ultra wide qled za 350 evra. Toliko trebaju da koštaju takvi monitori, kakvih crnih 800-1000 evra to je smešno. Kada naprave oled monitor pa ajde da kažemo ima smisla da košta 1000 evra, lcd ni u ludilu. Ali kao i sve gejming cene su otišle u nebesa.

Već vidim novembar mesec, kod fante za 450 evra PS5 digital a cene 3070 650-700 evra i ne može da se nabavi. Jasno je šta je bolji dil pogotovo ko voli igre kao RDR i gta koje će u next gen izvedbi za pc tamo negde 2025-2027.
 
Pretpostavljam da ljudi koriste PC i za druge stvari i da nije baš sjajno držati 49" ekran na metar od sebe. Bitno je da izbor postiji (TV, monitori, konzole, grafike...) i da svako može da izabere šta mu najviše odgovara.

Teško da ćeš u novembru naći PS5 za 450€, možda 550 u najboljem slučaju.
 
Ne znam sto potencirate 4k monitore, to niko živ ne kupuje kada za iste pare moze kupiti duplo veći oled TV. Za pare koliko koštaju entry level 1440p monitori sa krš panelima ima entry level televizora sa barem duplo boljom slikom. Ja se uopšte ne kajem sto sam uzeo 4k tv umesto gejming monitora iako se na forumu u oglasima prodavao 49 incha ultra ultra wide qled za 350 evra. Toliko trebaju da koštaju takvi monitori, kakvih crnih 800-1000 evra to je smešno. Kada naprave oled monitor pa ajde da kažemo ima smisla da košta 1000 evra, lcd ni u ludilu. Ali kao i sve gejming cene su otišle u nebesa.

Već vidim novembar mesec, kod fante za 450 evra PS5 digital a cene 3070 650-700 evra i ne može da se nabavi. Jasno je šta je bolji dil pogotovo ko voli igre kao RDR i gta koje će u next gen izvedbi za pc tamo negde 2025-2027.

Nadji mi 4k OLED TV za 500e, odmah danas idem da kupim, jedan za mene i jedan za tebe na kucni prag da ti donesem...

Solidan gaming monitor 1440p/144hz sa VA panelom u EU mogu da nabavim za 360-380e (Dell S3220dgf). Dobar 50" TV za igranje, pritom mislim na krsten entry-level HDR (i ok panel) koji je glavni razlog za kupovinu pre monitora, ne ide ispod 650+ evra (u najboljem slucaju)

Te cene za konzole uzeci u obzir da i PS5 izlazi u EU krajem ove/pocetkom sledece, te cene sigurno nista pre kraja jeseni ili mozda zima 2021.
A i za grafe ce biti interesantno ako zaista bude ovo mining ludilo kao sto pricaju i ako klepi jos jedan talas pandemije ove zime pa opet bude nestasica komponenti.

Evo bas gledam za PSU, neki modeli koji su bili 120e (Corsair RMX) otisli na 170e, jer im se moze...


Takodje na kom zapadu idu polovne 2080ti, evo gledam ebay i willhaben, ispod 700e nisam video mozda vise od 5 ponuda? (1-2 bile ~550e)


@shin
Da hoces da odigras CP na pravi nacin sacekao bi GOTY verziju sa svim ekspanzijama, naravno pokrpljenu i sa zabodenom 3080ti (12/16gb vrama) u masini... :p :p :p
 
Poslednja izmena:
Pretpostavljam da ljudi koriste PC i za druge stvari i da nije baš sjajno držati 49" ekran na metar od sebe. Bitno je da izbor postiji (TV, monitori, konzole, grafike...) i da svako može da izabere šta mu najviše odgovara.

Teško da ćeš u novembru naći PS5 za 450€, možda 550 u najboljem slučaju.
Naravno da koriste, ja prvi radim vec 20god graficki dizajn. Mislim da bi najveci problem bio da radim na takvom televizoru sam panel. Ako je oled brzo bi dobio duhove od staticne slike, mislim na alate koji stalno stoje na istim mestima kao i photoshop, coreldraw....

Sent from my SM-G770F using Tapatalk
 
pa i Xbox Series X može biti pravi način, za manje para :D Mada verovatno neće biti odmah dostupan za nju i PS5, bar ne full port

Moze, ali tek sledece godine :).


Solidan gaming monitor 1440p/144hz sa VA panelom u EU mogu da nabavim za 360-380e (Dell S3220dgf). Dobar 50" TV za igranje, pritom mislim na krsten entry-level HDR (i ok panel) koji je glavni razlog za kupovinu pre monitora, ne ide ispod 650+ evra (u najboljem slucaju)

Onda ne vidim ni sto davati velike pare za graficku.
Dobar panel je mnogo veci upgrade od kupovine nove graficke.
 
Poslednja izmena:
Ljudi sto je ciniti nama koji ostajemo na fullhd 144hz jos koju godinu - da li je rtx 3070 suvisan za fullhd ?
 
Za 144fps u AAA naslovima je pitanje da li je 3080 dovoljna...

Sent from my SM-N975F using Tapatalk
 
^ mozda nece u svakom AAA moci 144fps ali 100+fps ce sigurno biti.

Sent from my SM-G770F using Tapatalk
 
Naravno, ali je covek spomenuo 144.
Moci ce i 70 i 90, negde i 400...

Sent from my SM-N975F using Tapatalk
 
Bice dovoljno.

Sent from my SM-N975F using Tapatalk
 
ja planiram da sa svoje 1080ti predjem na 3080, a imam neko malo cfx600w napajanje, ne znam dal ce to biti dovoljno.... umesto monitora kotistim 4k tv pa mi treba neka kartica da mi lagano drzi 60fps

I meni treba nesto za 4k, ali morace malo da se iskristalise slika, zvanicni testovi, jedino .ebe :D amd sto ce malo kasnije da izbaci 6000 seriju, i naravno prica oko kolicine v-rama itd..
 
^ to sa amd mislim da nece biti nista specijalno, posebno ako u novu generaciju ubace ray tracing bice im tek prva serija pa ce biti puno peglanja drivera po cemu su poznati. Jedino po ceni mogu parirati nvidia a po snazi mislim da ce biti maksimalno negde izmedju 3070 i 3080. Mozda realnije ispod 3070.

Sent from my SM-G770F using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Evo opet ja i kao neka moja predvidjanja,:rtfm: recimo ovde :

https://videocardz.com/newz/nvidia-geforce-rtx-3080-synthetic-and-gaming-performance-leaked

nvidia.png

Znam da je pre 3D Firestrike bio dobar pokazatelj jacine kartica i ovde na Ultra (2160p) 3080 vs 2080Ti je razlika oko 36% (ne znam kako su oni dobili 26%....:trust:).

Ta razlika u 3D Firestrike Ultra je odprilike slicna kao 2080Ti vs 2070Super :

https://www.guru3d.com/articles_pages/palit_geforce_rtx_2070_super_gamingpro_review,21.html

I, na tom Guru3d test 2080Ti je jaca u igrama od 2070Super na 4K rezi, u zavisnosti od igre 30,45, 35, 42, 27,47, 38,36,37 procenata.

Valjda bi tako negde trebalo da se krece i razlika za 3080 vs 2080Ti ako je tacno da u 3D Firestrike Ultra 3080 ima skor oko 10900.... (na onom sajtu je tacan skor za 2080Ti,....oko 8100)
 
Poslednja izmena:
Ono sto mene realno frustrira jeste sto je ukinut SLI za 3080. Nema potrebe polemisati zasto, to je jasno kao dan ali kako vreme prolazi nVidia postaje sve nemoralnija ako mogu tako da se izrazim.
Jasno je da u biznisu toga nema ali opet. naucili su svoje fanove i kupce na jedan nivo i standard kroz tehnologiju i sada su to oduzimaju korak po korak.
Ja bih opusteno uzeo dve RTX 3080 ako ne odmah ali kasnije sigurno ubacio jos jednu. Srecom za visoke frejmove i uzivanje u najzahtevnijim igrama za QHD nece biti preko potrebno ali obzirom da znam sta je SLI zver
i koliko se dobije, iz tog sam sveta, moze se reci i ciljne grupe. Nazalost tako je.

@ jurodivi

Nikad ne bih uzeo 4K monitor koji nema minimum 144hz i FreeSync/Gsync. Naravno da se podrazumeva pre svega 10 Bit panel kao i da bude 32" u 16:9 odnosu.
Kad kupujem vrlo dobro znam sta zelim i sta mi odgovara, zato na kraju uzivam u punom sjaju.
Jos uvek nije 4k kako treba da bude. Inace preciznije to su UHD monitori, 4k je samo marketinski.



@rAMA

Upravo. Bas tako.
 
Poslednja izmena:
mozda su i sami videli da od SLI-ja nema vajde. previse peripetija oko drajvera i same podrske u igrama.
mozda je neko imao srece sa dve grafike ali u igrama je uzas.
ja sam sa tadasnjim aktuelnim gtx680 imao uglavnom gore performanse nego sa jednom kartom.
tako da sto se mene tice SLI je mrtav odavno i mogu slobodno da ga ukinu na svim kartama.
 
Poslednja izmena:
Iskreno meni je svaki SLI radio toliko dobro da nemam reci. Bez i jedne greske. Tako glatko, stabilno. Sto se tice podrske u igrama, pa veliki je spisak igara za SLI, ne znam da li je par bilo koje sam igrao
da nije bilo dostupno a i za te neke sam koristio profile pa je radilo takodje bez greske.

Sto se tice 3080 i SLI vec sam objasnio razlog ukidanja. SLI 3080 bi razvalio 3090 bar za 40% - grube procene jer ne znam tacne performanse RTX 3090 ali nisam ni daleko. Za manju cenu znatno bolje performanse.
Nisu zeleli da ugroze eksluzivu a opet pri tom ostaju sa najjacom kartom u cenovnom rangu 1000$ +.
 
Meni žao što su ukinuli 4way SLI. Najlepše nešto mi bilo kada Kingpin uradi rezultat na azotu sa 4way SLI. A i zanimljivo je svakako.

Sent from my MI 9T using Tapatalk
 
Iskreno meni je svaki SLI radio toliko dobro da nemam reci. Bez i jedne greske. Tako glatko, stabilno. Sto se tice podrske u igrama, pa veliki je spisak igara za SLI, ne znam da li je par bilo koje sam igrao
da nije bilo dostupno a i za te neke sam koristio profile pa je radilo takodje bez greske.

Sto se tice 3080 i SLI vec sam objasnio razlog ukidanja. SLI 3080 bi razvalio 3090 bar za 40% - grube procene jer ne znam tacne performanse RTX 3090 ali nisam ni daleko. Za manju cenu znatno bolje performanse.
Nisu zeleli da ugroze eksluzivu a opet pri tom ostaju sa najjacom kartom u cenovnom rangu 1000$ +.

Razlog je premali procenat koriscenja sli. Nece ljudi da se cimaju, plati i uzme najjacu i cao.
 
Ah, krenule su teorije zavere...lol.
Ovaj lik je još grđi fanboy od onog Adoreda...
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno