Šta je novo?

GeForce RTX 3000 Thread

EVGA mi se mnogo sviđa i mislim da rade sve kvalitetniji hardver, ali i softver, a imaju jako dobre cijene. Rade slabo marketing i nisu brendirani kao ROG ili AORUS, a mislim da su kvalitetniji. MSI također radi sjajan hardver, ali nekako cijenom su uvijek visoko pozicionirani, tako da uvijek uzmem Gigabyte za značajno manje para.
 
Sv proizvođači imaju svoje jeftinije i premium modele, i to se vidi.
Npr. MSI Ventus ne može biti bolji od Gigabyte Aorus serije, tako da sve treba staviti u kontekst.
 
Pa dobro, šta sad ti kažeš na osnovu ove slike koju si tražio da postavim?
Jesu li navodi “krivi”? U prošlom postu si rekao da nema šanse da bude ispod 50C sa Premierom, PS i...? Pa kolika je temperatura procesora na 40% loada? Nemamo svi iste konfiguracije, pa da imamo iste temperature. A to nipošto ne znači da nešto kod drugih nije u redu. A što se tiče ful loada tu sam ga namako na 80C i to je to, ali samo sa stres testom, a u realnosti tu temperaturu nikada neću videti. Dakle, kao što sam na samom početku rekao ja nisam uspeo šta god da sam radio i igranjem da vidim da mi je temperatura CPU preko 60C.

Pa poenta je da na bench forumu slabo vajde ima od pisanja kolike su temperature u idle, 20-30-40% load-a :). Takodje, na Balkanu rijetko ko ima novca da kupi konfiguraciju zasnovanu na 10900K i 3070, a da ne koristi ni trecinu mogucnosti takve masine ;). Ako nista drugo, odvrnuce bar CP na max detaljima i onda vise nema nista od tih temperatura tokom duzih sesija.
Kolega @zajebani je u pravu, kad insistira da se prilikom testiranja/oc za potvrdu stabilnosti i radne temperature upotrebljavaju za to predvidjeni programi i testiranja od minimum 30-40min, mada bi za pravu sliku trebalo i dosta duze.
Ranije, bez 12/24h Prime-a small ftt, nisi smio ni da se registrujes na forum :p.


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
 
I generalno, propagiranje tih sub 60 temperatura za high end komponente, u sadasnjem momentu niti je realno, niti moguce, niti ima ikakve poente
CPU tesko, zapravo nikako, ali grafike izgleda da mogu da se ukrote na 60~65c na vazduhu, ima ovde par primera u 3080 temi. Ja to iskustvo nisam imao sta goda sam radio sa tim 3080 kartam... Za sad se najbolje pokazala od svih koje sam proba ova sto sam je zadrzao 3090 MSI suprim X, 75c vent na 75% PL 100 sto je board power 440w maksimum.

Kolega je bio malo nejasan, verovatno nema svest o tome da se ovde meri svaka rec u recenici :p Svakako treba korigovati ako nesto nije bas tako kao sto je napisano jer svakome se sem meni :-devil-: desi da nesto napise sto nije bas najtacnije definisano... Ipak od svega toga daleko je vaznija primerena komunikacija bez mnogo emocija i lozenja :p sem ako bas ne uleti neki supermudonja koji resava trgovce kao rebus i naravno zna sve o svemu :d te takve treba zestoko turirati da se ne razmnozavaju :p

-------------------------------
Vezano za nabavku 30xx karti...
Javaljam cene u ponedeljak svima koji su se javili pa pravim spisak na osnovu odgovora, kao sto sam ranije vec napisao prednost imaju kolege sa najvise staza za koje znam da nisu preprodavci ili mineri i tako po redu stavicu sve na spisak koji su se javili a koji se jave da im odgovaraju oslovi prodaje, cene... Nema ni puno karti 12~20.
 
Poslednja izmena:
Ijao, stize 12-20 karti, a garant ti se u Inbox javilo 50 ljudi :)

To malo govori i koliko pogresno procenjujemo trziste.
Bilo je reci od par forumasa da je maks 50 ljudi kupilo 3080, ali cenim da je cifra bar 10 puta veca, ako ne i dosta vise...
To sto ljudi ne pisu po forumima, potpuno je irelevantno. Gomila ljudi kupuje PS5 za 1000e i karte za po par stotina evra preko msrp po oglasima.

Ako EVGA uvozi 12-20, toliko isto ce uci i Asusa, Gigabyte-a, MSI itd..
I tako na svake 2 nedelje verovatno, i uvek je sve rasprodato..
Trose se pare, sve je to sada jedan od retkih izvora zabave kad nema putovanja
 
Extra, ta informacija se trazi :)
 
Ijao, stize 12-20 karti, a garant ti se u Inbox javilo 50 ljudi :)
Za malo si pogodio :p

Ako EVGA uvozi 12-20
Mislim da je uvezno barem jos toliko, a ovo je samo za ljude koji se meni jave preko bencha foruma jer maloprodaja mora da ispostuje i svoje redovne kupce, tako da je 12karti za ljude sa bencha sigurno a mozda bude i vise od toga... Ovi iz kruga dvojke nisu normalni, ne pitaju za cenu samo kupuju :p
Ne znam da li si malo propratio oglese gomila 3080 karti je otislo po ceni od 1400e, bolesno, kao da ne zivimo u Srbiji :p Cene u sledecoj turi idu gore to je sigurno, i ovaj uvoz je jaci sa cenom za nekih 5~10% od predhodnog. Situacija je takva kakva jeste, ko moze naka kupuje ko ne meze sta da se radi.
 
Koje su okvirne cene za nadolazeće karte?

Sent from my GM1900 using Tapatalk
 
^
Nema okvirno, javi cu tacno a ovo sam napisa javno jer par njih je vec pitalo putem PM pa da se ne cimamo znam da ce videti ovde... Necu nikoga da reklamiram niti zelim da o bilo cemu diskutujem na forumu da se ne bi tako protumacilo, a vama koji se odlucite za kupovinu ako ste zadovoljni kupovinom niko ne bravni da pohvalite :) Cene me ne zanimaju niti bilo sta da diskutujem na tu ili neku drugu temu... Mogu da budu samo u skladu sa aktuelnim okolnostima, ni povoljno, ni nepovoljno, pa kome odgovara neka kupuje.
Moja uloga je da napravim selekciju od zainteresovanih kako bi karte otisle gamerima a ne preprodavcima i minerima, tu se sve sto se mene tice zavrsava i to je jedino sto me zanima.
 
Pitam jer nigde ne mogu da vidim cene kod nas u prodavnici a KP ne računam. Ono je ludilo [emoji856][emoji856][emoji856]

Sent from my GM1900 using Tapatalk
 
Za malo si pogodio :p


Mislim da je uvezno barem jos toliko, a ovo je samo za ljude koji se meni jave preko bencha foruma jer maloprodaja mora da ispostuje i svoje redovne kupce, tako da je 12karti za ljude sa bencha sigurno a mozda bude i vise od toga... Ovi iz kruga dvojke nisu normalni, ne pitaju za cenu samo kupuju :p
Ne znam da li si malo propratio oglese gomila 3080 karti je otislo po ceni od 1400e, bolesno, kao da ne zivimo u Srbiji :p Cene u sledecoj turi idu gore to je sigurno, i ovaj uvoz je jaci sa cenom za nekih 5~10% od predhodnog. Situacija je takva kakva jeste, ko moze naka kupuje ko ne meze sta da se radi.

Znaci bolece nas :D
 
Zaista mi je trulo da se više sa nekim ubeđujem i da dokazujem nešto.
Svi znate od kojih komponenti je sastavljena moja konfiguracija i sve što sam napisao stojim iza toga. To su jednostavno moja iskustva sa mojom konfiguracijom.
Dakle, kao što sam napisao ja nisam primetio, ponovo napominjem u onome za šta ja koristim kompjuter, a mislim da ga dovoljno opterećujem, da temperatura procesora skače preko 60C, odnosno tu je negde gore/dole 55. I ako skoči u nekom trenutku pojačava se brzina ventilatora, tako da se vrlo brzo temperatura spusti ispod 50C.
Ovo je poslednji put da kačim sliku gde se sve vidi. Znači Premier u radu - clip od 500MB, Photoshop u radu, a istovremeno se konvertuje muzka u FLAC.

https://imgur.com/CydtD6j

Ja i da hoću ne znam kako bih ga više opteretio. Jedino Stres Testom koji mi je preporučio @zajebani što sam takođe odradio i naterao procesor u ful loadu do 80C, što su po meni extremne i nerealne svakodnevne situacije, odnosno da ću do toga ikako doći najzahtevnom upotrebom.
Ukoliko vi nemate ove temperature CPU-a sa loadom od oko 40% ne znam u čemu je problem, a ne da me ovde prozivate i kao neki nazivate lažovom.
Toliko od mene, neću više da idem u off i ovde završavam priču na temu temperature procesora.

Šteta što ovde imamo ovoliko sujetnih genijalaca i stručnjaka, koji ko hijene odmah napadnu nekoga ko ima drugačije mišljenje i iskustva. Ali nažalost, to je slika i prilika Srbije.

Sve to je prilicno lagani load. Posebno ako se premier oslanja na GPU render... Sve je jasno kad vidis da trosi 94W CPU. Taj CPU treba da trosi skoro 200W kad je ful opterecen.

Ajde lepo pusti sve to sa HWinfo, a ne core temp koji niko ne koristi vec 5+ godina. Da vidimo lepo core load, tacnu potrosnju i sve ;)
 
Ja i dalje koristim CoreTemp :D
 
^
Meni je za sve 2066 soc procesore CT pokazivao tacne temepreature a nista mi sem toga ne treba :p

Znaci bolece nas :D
Pa boli od samog pocetka, najvise ove mastovite sto oce da kupe 3080 za 800e :p vec ih vidim kako nesto troluju ovde po temi na racun evge... Ko ima para neka kupuje, ko nema sta da se radi, takve su okolnosti nista bolje nego sa 20xx kartama.
 
Ja sam se osigurao sto se tice izbora kupovine "iz keca u kec", zajebani zna :d....
 
Meni se uopšte ne pale ventilatori na grafičkoj dok igram Diablo 2, niti prelazi 50 stepeni, stvarno ne znam šta vi radite s tim vašim grafikama pa vam idu preko 70...dovoljno je što mi procesor nadruka čak 40 dok browsujem, skoči mi pritisak...

Šta pa uopšte reći, kakva je zemlja, situacija, društvo pa daš 15000 evra za auto a on troši gorivo...to sve lopuže i prevaranti, samo da ti uzmu pare na tim pumpama. Neću ni da kupujem više dok to ne naprave kako treba, da ide bez potrošnje goriva, nisam *mjau**mjau**mjau**mjau**mjau**mjau* da me farbaju...
 
Je l' se dobija od domaćih prodavnica kod za Cold War kada se uzme 3080?
 
Inace jedna interesantan post sa JG foruma od Jon Gerowa vezano za nestasicu napajanja i cene, koja ce da pogodi i druge PC komponente...
Takodje je vrlo interesantno ovo za zadrzavanje robe

Well... I did learn a thing or two about allocation during this pandemic.

Someone was complaining that there was no SF750 in stock anywhere. I looked in the warehouse and there were a FEW THOUSAND. I looked two weeks later and they were still there.

I asked and they said that we had a backlog for a big customer that ordered a larger quantity than what was in the warehouse. So I asked, "you can't partially ship or ship them to another customer until more comes in? Surely you know how many more are coming in from China and how long it will take?" The answer was "nope. First in, first out and nothing goes out until the order is completely filled."

Ouch.

So I can see this being a problem for smaller volume regions. They might WANT 3000 units to sell. But there's 10000 in the warehouse and orders for 30000. So if they ask whoever their rep is when they can get 3000, the answer might be "I don't know" or so far down the road that the product might as well be discontinued because there's already something else on the roadmap to replace it!

This next year is going to be tougher.

People are already leaving the factories and heading home, trying to get ahead of any massive COVID lock downs. They're afraid that if they wait until the start of CNY, the government won't let them leave because they don't want overcrowded trains and buses. For those who do manage to escape, they're going to need to quarantine for two weeks after coming back after CNY. So I expect everything is going to be a month or two late this year.

Expect more shortages. Expect more price gouging.
 
Kineska nova godina je cudo, uvek izazove nestasicu neke robe, a sada kada je nestasica i bez njihove nove godine jasno je zasto cene idu gore, a ostace gore zato sto Nvidia i AMD tako zele, to im odgovara, snadbevace trziste tako da nikad ne dodje do zasicena koje dovodi do toga da se proizvodjaci takmice cenama i kvalitetom za kupce, do situacije koja normalizije cene. Ne vidim nista sto bi moglo da promeni ovaj sled dogadjaja, tako je bilo sa 20xx kartama, to nas ceka i sa 40xx i tako u nedogled.
 
Kao što rekoh, sve je drastično skočilo što se tiče tehnike, masa stvari koje sam kupio do novembra otišla je bar 30% gore. Primer, u avgustu sam kupio android Sony televizore 43” za dečije sobe na sniženju po 399e, model 2019, sada su ti isti TV-i u 2021-oj 550e (akcijska cena, regularna 600e), iako treba da budu još jeftiniji, pošto su stari modeli. I što je najgore, planu odmah čim se pojave na lageru. I to ih kupuju oni koji nisu hteli da ih plate po 399e u avgustu, jer su išli logikom, sačekaću još malo da padne cena. Tako da... šta reći.
 
Poslednja izmena:
Fora je ovde sto se roba zadrzava namerno "dok se ne popuni kvota" iako mogu da je isporuce ka manjim trzistima ili retailerima i ocigledno je da mogu da saturisu trziste i odrze cene normalnim sto nije u interesu i bilo kakve javne izjave/izgovori su nebulozne totalno.
Ovo sa stanjem na lageru odmah me je podsetilo me na onu pricu o "pronadjenim" MSI RTX30xx karticam u nekom skladistu, samo sto je MSI tu ispao ovca pa su ih uhvatili.
Nema naznake da ce se ovo popraviti jer ovako mogu do besvesti da rade a ima onih koji ce da preplacuju, jedino da puknu kriptovalute...

Inace u MM AT (verovatno i ostalih retailera EU) znam da stizu ove nedelje isporuke GPU-a i Ryzen 5000 CPU (pustice ih pocetkom februara u promet, sta pretekne), pa onda sledeca veca isporuka ide pred njihov Uskrs...
Mada koliko videh nemci su prosle nedelje dobili Ryzene i kod njih je bolja situacija sa nabavkom tako da je bolje kod njih da se "lovi" hardver...
 
Poslednja izmena:
Mada koliko videh nemci su prosle nedelje dobili Ryzene i kod njih je bolja situacija sa nabavkom tako da je bolje kod njih da se "lovi" hardver...

Maticnu sam kod njih cekao tacno dva meseca.... porucio i laptop,pise za 2-4 dana,posle stize mail prolongirana isporuka na dve nedelje,pa na mesec,pa zadnji mail pocetak isporuke OD 14.05.2021. sto isto tako nije znacilo da bih tada dobio uredjaj i jednostavno morao sam odustati. Ram skace sa cenama iz dana u dan,ali mislim da je sa grafickim najgora situacija,em cene paprene em tesko doci do njih. I sto je najgore nigde nagovestaja da bi cene mogle bar 10% nazad
 
Preorder je kocka pogotovo kada je cena primamljiva, pouzdano znam da masa ljudi koja je platila karticu po dobroj ceni unapred (konkretno Gigabyte RTX3080 Gaming OC za 799e) sredinom novembra preko scan.co.uk, isporuka im je konstantno odlagana po mesec dana iz razloga da odustanu i da im vrate novac, jer su iste te kartice isporučivali ljudima koji su posle njih naručili preko preordera po većoj ceni. Lik je plaća 999e 27.decembra i dobija je 10.januara.
 
Poslednja izmena:
Čudi me da niko od vas nije pomenuo problem sa povremenim crnim ekranom. Na Evga forumu, ( i na mnogim drugim forumima) o tome se piše prošla 2 meseca, pa je i nVidia dodala crni ekran na spisak bagova:



Problem se ogleda u tome da za vreme poptuno random surfovanja (uglavnom dok čitate neki forum, dakle gde nema nikakvog naprezanja grafike) ekran zacrni signal se izgubi na par sekund i ponovo može da se nastavi. Dakle nema reseta, niti zamrzavanja sistema, samo se signal prekine na 5-10sek i nastavljate gde ste stali. Problem je učestaliji ako koristite 2 monitora (nekim sa jednim ekranom se uopšte ne dešava ili ako se koristi neki drugi brauzer). Takođe je pogođen MPC ali se njegov problem izgleda odnosi na postojanje drugog monitora, sa njim sam imao 0 problema pre nego što sam nakačio još jedan monitor.

Zanimljivo problemi ne postoje prilikom igranja, benchmarkovanja,rendera odnosno naprezanja (ne utiče na produktivnost). Konačno, problem se može "lako" rešiti ako u nvidia drajveru uključite "Prefer maximum performance". Meni ovo stoji uključeno samo za Chrome i koristiću to rešenje do ne stigne drajver. Grafika troši (zbog tog podešavanja) 38w u proseku, sa povremenim (vrlo kratkotrajnim spajkovima na 90-100w). Ali se crni ekran više ne pojavljuje.
Taman htedoh da napišem da mi se ovo desilo i da sam googlanjem našao temu na nekom forumu gde se odavno na ovu temu piše i da je tek nedavno Nvidia uvrstila ovo u listu bugova.

Kod mene je slučaj sa dva ekrana od kojih jedan gsync što verovatno dodatno komplikuje situaciju.

Ekrani se zacrnili pa se vratili i ponovo par puta do BSOD VIDEO_TDR_FAILURE.

Primenio sam ovaj "temp" fix pa ćemo videti.

Sent from my OP 7t Pro using Tapatalk
 
Vidim da AGESA 1.2.0.0. dodala podršku za Resizable BAR. Da li je neko testirao i da li ima ikakvog pomaka? Jel podržala to Nvidia uopšte kroz drivere?

New GeForce RTX graphics cards starting with the GeForce RTX 3060 will have support for Resizable BAR. NVIDIA and our GPU partners are also readying VBIOS updates for existing GeForce RTX 30 Series graphics cards starting in March.
 
Poslednja izmena:
Vidim da AGESA 1.2.0.0. dodala podršku za Resizable BAR. Da li je neko testirao i da li ima ikakvog pomaka? Jel podržala to Nvidia uopšte kroz drivere?

Testiracu kad stigne 3080. Ali sam dobio sa AGESA 1.2.0.0 3% performance boost u CB na istom kloku. (4.5GHz manuelni OC)
 
Uzimam za koji dan 3070, uspeo prodati 5700xt skoro za duplo pa za malu doplatu uzimam ovu kartu koja je nebo i zemlja u odnosu na 5700xt i verujem da ce se osetiti upgrade pogotovo jer idem na 4k TV varijantu. Moje pitanje dal bi ovaj 2700 obican, Ryzen bio bottleneck u 4k rezoluciji, u 1440p i 1080p bi sigurno bio a kako vidim na yt snimcima u 4k grafika ide tu oko 94-95% sto je super.. sad ne znam koliko je tacno to sve
 
Nazad
Vrh Dno