Šta je novo?

GeForce RTX 3000 Thread

Ne znam sta da ti kazem Djuce...
Ja evo gledam u RTX 3080 modele na geizhalsu, bacam pare na monitor da se sit naigram ali se nista ne desava... :S:

Sta te sprecava da kupis 2xxx seriju? Ima ih jeftinih sada i izigras se dok se ne nakane sa 3080 a to ce biti i pola godine.
Zapeli ljudi za 3080 kao da je jedina i onda se cudimo odakle dizanje cena...
 
Hm, ovo mozda?

Sacekacu sta i AMD ima da ponudi, u svakom slucaju mi se ne zuri mogu da sacekam do BF ponude krajem novembra...
 
Nista onda drug moj, samo ti cekaj, bice pre ili kasnije poklapanje zvezda i sazvezdja za kupovinu necega.
Evo npr ja danas utrosio ravno 5 sati u warzone i tarkov.
Pola sa ex yu ekipom u war, pola sa madjarima u tarkovu.
I to kakvih 5 sati, prolete...
I to sa setup-om od 1080 i 9500f, sa sve ram i mb da uzmes novo danas kosta koliko, max 500e? I imam jadnih 100fps u 2k...
I dok ti stignes do petka crnog, mi cemo imati stotine fenomenalnih sati igranja.
Da si PCBeast, Guru, Dominator, koji razvale u atome svaku seriju da vide sta moze pa da razume covek.
Plus si u Austriji, imas velik izbor i komponenti i vrste placanja. Da si u Srb pa ok, ovako samo kmecis po forumu bezveze...
Odoh dalje da radim, treba zaraditi za 3080 :D
 
Nista onda drug moj, samo ti cekaj, bice pre ili kasnije poklapanje zvezda i sazvezdja za kupovinu necega.
Evo npr ja danas utrosio ravno 5 sati u warzone i tarkov.
Pola sa ex yu ekipom u war, pola sa madjarima u tarkovu.
I to kakvih 5 sati, prolete...
I to sa setup-om od 1080 i 9500f, sa sve ram i mb da uzmes novo danas kosta koliko, max 500e? I imam jadnih 100fps u 2k...
I dok ti stignes do petka crnog, mi cemo imati stotine fenomenalnih sati igranja.
Da si PCBeast, Guru, Dominator, koji razvale u atome svaku seriju da vide sta moze pa da razume covek.
Plus si u Austriji, imas velik izbor i komponenti i vrste placanja. Da si u Srb pa ok, ovako samo kmecis po forumu bezveze...
Odoh dalje da radim, treba zaraditi za 3080 :D
To je ova logika: https://www.tomshardware.com/news/nvidia-rtx-gpus-worth-the-money,37689.html

Da li je za uživanje u pomenutim fast pace multiplayer igricama neophodna 4K rezolucija sa Ultra podešavanjeima i grafička od preko 1000e?
Da li se uvećan framerate od 30% u Ultra podešavanjima prenosi i u 30% veće uživanje ili u žaru borbe se ta razlika i ne primećuje?
I ono što meni najviše smeta, da li je to uvećano uživanje, koliko god da je, jače od osećaja da svojevoljno dopuštamo da se neko (nVidia ili preprodavci) okoriste o našu potrebu da imamo sve najbolje u tom trenutku.
Možda, ako imaš vremena da 5 sati dnevno igraš igrice.
 
I ono što meni najviše smeta, da li je to uvećano uživanje, koliko god da je, jače od osećaja da svojevoljno dopuštamo da se neko (nVidia ili preprodavci) okoriste o našu potrebu da imamo sve najbolje u tom trenutku.

Zivot je kratak i zelim slobodno vreme (kojeg je sve manje) da iskoristim na najbolji moguc nacin.
Stoga igranje u 4k/60, gledanje 4k hdr filmova i slusanje muzike u flac formatu.
Koliko procentualno uzivam vise nego da se igram u 1080p, gledam divx i slusam 128kb mp3, ne mogu da ti kazem. Ali se ni ne zamaram time.
Ne postoji mnogo stvari u zivotu koje me usrecuju...zato mi nije zao da potrosim novac, svakako ga necu poneti sa sobom na onaj svet ;).

To naravno ne znaci da sam spreman da platim 3080 1000+ evra. Ali 750-800 cu dati bez razmisljanja.
 
Poslednja izmena:
Podržavam. Ali treba imati u vidu da većina ljudi ne primećuje razliku između FLAC i 320 kbps formata ;)
S druge strane, koliko cenim svoje vreme, toliko cenim i svoje stavove, pa ne mogu da prihvatim da me neka kompanija zeza sa svojim proizvodima. Ovde ne mislim na nVidia-u i 3000 seriju, pošto je situacija ovakva zbog tržišta, oni su svoj deo odradili ok (i proizvod i msrp). Više mislim npr. na izdavače AAA naslova koji su u normalnom stanju tek 6 meseci nakon izlaska. I tako dalje
 
Otkud znas, ima nas raznih fetisista...

Mozda neko voli da ga **bu za njegove pare... :d

Ceo problem price je hajp kome ljudi podlezu kupovinom d1, cime se dalje ohrabruje ponasanje NVidie i (pre)prodavaca (podizanjem cene, laznim marketingom, pa i ovim paper launchom) - i ljudima je to sasvim ok, a kao sto vidimo ici ce kao alva.
A onda nastaje problem kada se zalete sa kupovinom pred launch nove serije ili modela konkurencije, sto ce u ovom slucaju biti vrlo skoro. (sto povlaci objavu rtx serije sa vise vrama i nove kuknjave)


@shin
to je i ok cena (sto sam i ocekivao da ce biti), problem je sto krstenih modela nece biti po istoj narednih par meseci (neki se nadaju "mesec dana") dok se ne namire rudari i ovi kao sto worshipuju kao Djuk... :p
 
Zivot je kratak i zelim slobodno vreme (kojeg je sve manje) da iskoristim na najbolji moguc nacin.
Stoga igranje u 4k/60, gledanje 4k hdr filmova i slusanje muzike u flac formatu.
Koliko procentualno uzivam vise nego da se igram u 1080p, gledam divx i slusam 128kb mp3, ne mogu da ti kazem. Ali se ni ne zamaram time.
Ne postoji mnogo stvari u zivotu koje me usrecuju...zato mi nije zao da potrosim novac, svakako ga necu poneti sa sobom na onaj svet ;).

To naravno ne znaci da sam spreman da platim 3080 1000+ evra. Ali 750-800 cu dati bez razmisljanja.
I bre Bojane, što bi Balašević rekao, još si suviše mlad da misliš o grobu. :D
Razlika između flac-a i 128kbps MP3 je velika, ali između flaca i 320kbps MP3 i nije. Između 4K i 1440p gaminga takođe ali je razlika u ceni poprilična.
Kada dođe vreme da se gleda unazad, verovatno nećeš žaliti što si igrao u 1440p umesto u 4K, već što nisi otputovao u Španiju kad si mogao, što nisi naučio da sviraš gitaru ili propustio priliku da kresneš neku strava ribu dok si mogao 4 puta bez vađenja.
 
Velika je razlika izmedju 1440p i 2160p, suprotno tvrde samo ljudi koji ne igraju u obe rezolucije na velikim ekranima.
Trenutno igram 4 igre, u 1080p, 1440p i 2160p. Horizon Zero sam krenuo u 4k, ali ne radi lepo i morao da spustim na 1440p, razlika je ogromna.

Sent from my SM-N975F using Tapatalk
 
I na svakoj ponudi pise datum isporuke nepoznat.
Katasrofalan nastup nV a mi ovce, sve oprastamo i vicemo udri jace... bolje ni ne zasluzujemo
evo kada krecehttps://www.cyberport.de/pc-und-zubehoer/komponenten/grafikkarten/msi/pdp/2e12-3l7/msi-geforce-rtx-3080-ventus-3x-oc-10gb-gddr6x-grafikkarte-3xdp-hdmi.html
Ja dobio iste informacije od prodavca
 
Zivot je kratak i zelim slobodno vreme (kojeg je sve manje) da iskoristim na najbolji moguc nacin.
Stoga igranje u 4k/60, gledanje 4k hdr filmova i slusanje muzike u flac formatu.
Koliko procentualno uzivam vise nego da se igram u 1080p, gledam divx i slusam 128kb mp3, ne mogu da ti kazem. Ali se ni ne zamaram time.
Ne postoji mnogo stvari u zivotu koje me usrecuju...zato mi nije zao da potrosim novac, svakako ga necu poneti sa sobom na onaj svet ;).

To naravno ne znaci da sam spreman da platim 3080 1000+ evra. Ali 750-800 cu dati bez razmisljanja.

+1

Otkud znas, ima nas raznih fetisista...

Mozda neko voli da ga **bu za njegove pare... :d

Ceo problem price je hajp kome ljudi podlezu kupovinom d1, cime se dalje ohrabruje ponasanje NVidie i (pre)prodavaca (podizanjem cene, laznim marketingom, pa i ovim paper launchom) - i ljudima je to sasvim ok, a kao sto vidimo ici ce kao alva.
A onda nastaje problem kada se zalete sa kupovinom pred launch nove serije ili modela konkurencije, sto ce u ovom slucaju biti vrlo skoro. (sto povlaci objavu rtx serije sa vise vrama i nove kuknjave)


@shin
to je i ok cena (sto sam i ocekivao da ce biti), problem je sto krstenih modela nece biti po istoj narednih par meseci (neki se nadaju "mesec dana") dok se ne namire rudari i ovi kao sto worshipuju kao Djuk... :p

Tako funkcionise danasnje trziste. Prodavci su reagovali zbog nedovoljnih zaliha i porasta potraznje i podigli cene. Ali takodje je jasno da je sa RTX3000 serijom to isto trziste i omogucilo "nize" cene u racunici dobijeno/ulozeno. Videli smo kako je Nvidia lose prosla sa RTX2000 serijom u enthusiast rangu. Vecina nije bila spremna da da EUR 1200+ za upgrade u odnosu na 1080Ti, a RTX2080 je nudila mizerno povecanje u odnosu na 1080Ti po istoj ili skupljoj ceni. To im se ocigledno odrazilo na prodaju. Sada su sa 30XX morali da reaguju i da sto pre izadju na trziste sa "nizim" cenama jer konzole nude 4k raytracing pricu za EUR 400-500, plus AMD RDNA2 uskoro stize.

Sto se mojih potreba tice, smatram da je 700-800 eur za performanse 2080Ti + 30% sasvim ok. Najverovatnije cu sacekati 20GB varijante cisto da budem miran da nece doci do zasicenja ako izadje koja next-gen igra u bliskoj buducnosti. Prethodni upgrade mi je bio sa 980Ti na 2080, otprilike dupli dobitak u perf, a tako ce biti i sada sa RTX3080. Cilj mi je 60FPS 4k HDR na TVu i 100+FPS 2k na monitoru.
 
Velika je razlika izmedju 1440p i 2160p, suprotno tvrde samo ljudi koji ne igraju u obe rezolucije na velikim ekranima.
Trenutno igram 4 igre, u 1080p, 1440p i 2160p. Horizon Zero sam krenuo u 4k, ali ne radi lepo i morao da spustim na 1440p, razlika je ogromna.

Sent from my SM-N975F using Tapatalk
Velika je razlika zato što je tvoj televizor 55 inča sa nativnom rezolucijom 4K (kao i moj). Bolje je nativno 4K sa DLSS-om (ako ima) i sniženim detaljima, nego na sniženoj rezoluciji sa Ultra detaljima.
A meni je tih ravnih 55 inča preveliko za ozbiljno igranje. Jedva sam se navikao i na ova moja zakrivljena 32 inča.

Sent from my SM-G970F using Tapatalk
 
Meni je 55" super sa 1.5m koliko su mi oci udaljene kada sedim za kompom. Treba da predjem na 65", najvise zbog gledanja serija i filmova iz kreveta, ali cu i veci sto uzeti, pa cu biti udaljeniji, valjda ce biti ok.

1440p je prihvatljivije kada se malo odaljim, ali je 4k prava stvar, tu nema poredjenja uopste.

Zato sam se obradovao ovom grafickom, sto je dovoljno jaka za 4k, a ne kosta kao 2080ti...

Sent from my SM-N975F using Tapatalk
 
evo kada krecehttps://www.cyberport.de/pc-und-zubehoer/komponenten/grafikkarten/msi/pdp/2e12-3l7/msi-geforce-rtx-3080-ventus-3x-oc-10gb-gddr6x-grafikkarte-3xdp-hdmi.html
Ja dobio iste informacije od prodavca

a jedina druga verzija koja ima datum je 12.11. :whip:
 
Ja se bas privikao na 55", sa nekih
~1.5m, desktop opusteno, samo tabovi i prozori ne preko celog ekrana, ostala multimedija vrh u full formatu... i da, nesto na nivou 3080 bi bilo taman :D...
 
Ja igram uglavnom sve na 1440p na 43 incha TV. Razlika izneđu 1140p i 4k zavisi od igre do igre, npr u Gridu se ne vidi dok je u AC Odyssey wow razlika :)

Sent from my GM1900 using Tapatalk
 
EikX-3IVkAYBLxr.jpg
 
 
Mi kako smo krenuli sve vise da se priblizavamo (fizicki) sve vecim ekranima, polako idemo ka situaciji kao iz one jedne epizode black mirror-a gde su bukvalno okruzeni ekranom u maloj sobi... Mislim da ima neki film sa slicnom forom, ne mogu da se setim koji je u pitanju...
 
Postoje neki limiti, Samsung Odyssey G9 mi se činio kao odlično rešenje ali imam osećaj da bih se ušinuo nakon nekog vremena. 34" je neki max za PC gaming.
 
Los ti je osecaj.
Igrao na 46" CS 1.6 od 2008. godine i koristio ga kao monitor, sve super.
Pre 2 godine presao na 55" 4k koji je bas dosta veci i takodje sve super.
Bojim se da cu preci granicu komfora sa 65", ali cu probati da namestim idealnu daljinu sedenja od TV-a i nema problema.

Sent from my SM-N975F using Tapatalk
 
Meni je 55" super sa 1.5m koliko su mi oci udaljene kada sedim za kompom. Treba da predjem na 65", najvise zbog gledanja serija i filmova iz kreveta, ali cu i veci sto uzeti, pa cu biti udaljeniji, valjda ce biti ok.

1440p je prihvatljivije kada se malo odaljim, ali je 4k prava stvar, tu nema poredjenja uopste.

Zato sam se obradovao ovom grafickom, sto je dovoljno jaka za 4k, a ne kosta kao 2080ti...

Sent from my SM-N975F using Tapatalk
Sa 1,5m igram samo Fall Guys. Za bilo kakav rad i ozbiljno igranje sedim na 40cm a za to je 55" previše.

Sent from my SM-G970F using Tapatalk
 
Imas opciju koja se zove desktop resizing u NV panelu, pa smanjis ako ti za nesto specificno treba manji ekran, ali ne vidim sta to ne moze na vecem, a moze na manjem ekranu.

Ljudi su samo navikli da bulje u male ekrane...kada se jednom naviknes na veliki ekran i shvatis koji je to odmor za oci...nema nazad.

53f529317daef35817f6dc9b2a4375ab.jpg



Ja ne znam kako uspete da sedite 50cm od ekrana, unisticete zdravlje tim grbljenjem...meni su toliko tastatura i mis udaljeni od ociju.

U clanku iznad pise da je min za 55" 87cm, a da od 1.13m celu povrsinu ekrana vidis jasno.

A ja sam sada izmerio, sedim na 110cm od ekrana...bio sam ubedjen da je vise.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno