Šta je novo?

GeForce RTX 3000 Thread

Potrcali su da izbace a nemaju karti za prodaju jednostvno su zeleli da budu pre AMD-a.
 
Deluje da nakon ovog fijaska sa launchom, AMD ima zicer ako izbaci kartu u "ballparku" 3080 po pitanju performansi (tj izmedju 3070 i 3080) za manje novca i uz krstene drajvere od samog starta.

Mada to je opet AMD, tako da me nista ne cudi. Doduse i ljudi ce nastaviti da kupuju Nvidia grafe i davace 1k za krstene 3080 modele, jer je opet brze i jeftinije od nasviranih 2080ti cena.
 
To je samo za ljude iz Nemacke.
Ja sam se zeznuo jednom da narucujem iz firme koja nema predstavnistvo/prodavnicu u AT.
Za reklamaciju u garantnom roku mi je preselo, posebno sto ni LG tada nije prihvatio jer nije bio predvidjen za AT triziste.
Za online porudzbine samo Amazon(de). ili provereni prodavci
 
aha, sad vidim da je sa `future-x.at` zapravo dispatched is Nemacke... mislim cudno mi ako je vec AT domen, da prave problem sa bilo cim, ali verujem da je tako kad kazes, ipak imas iskustva s tim...
 


Buildozoid je primetio, a i ovde se vidi, da sve štampane ploče za 30xx kartice imaju padove za MLCC kondenzatore. Očigledno je provobitno planirano da se koriste isključivo MLCC, pa je kasnije NVidia odobrila AIB partnerima da koriste i polimer kondenzatore da bi troškovi proizvodnje i cene kartica bili što niži. Sad će verovatno svi morati da se vrate na prvobitni dizajn, a verovatno će i cene tih kartica biti više. A i očigledno su uradili ono što AMD često radi, nategli su kartice do maksimuma i margina za overklok praktično ne postoji, a boost klokovi su postavljeni malo previše optimistično.
 
Poslednja izmena:
Sto indirektno implicira da se boje AMD buduce ponude, cim su toliko nategli karte. Ne za 3090 kartu, vec za 3080 i nize, 3090 je nedodirljiva i to se vidi po tome kako su je zacepili

Zivo me zanima koja je usteda kad umesto jednog mlcc stave polimerski
 
Da li su se uplašili konkurencije ili nisu postigli performanse koje su želeli?
Pre će biti da je ovo drugo jer znamo da bi nVidia opet rađe u xx80 stavila manji čip odnosno GA104, a taj sad nije dovoljno brži u odnosu na TU104.
Videće se kad izađe 3070 gde je GA104.
 
Da li su se uplašili konkurencije ili nisu postigli performanse koje su želeli?
Pre će biti da je ovo drugo jer znamo da bi nVidia opet rađe u xx80 stavila manji čip odnosno GA104, a taj sad nije dovoljno brži u odnosu na TU104.
Videće se kad izađe 3070 gde je GA104.

Taj cip ce pokazati da li je Ampere kao arhitektura promasaj (makar trenutno ;) ). Ovo je bukvalno odokativna metoda sa 3 minuta istrazivanja i dve formule, ali... prema 4K rezultatima sa Computerbase (najlakse mi je za poredjenje zbog procenata) 3090 je po performansama 2080S (najjaci TU104 cip) + 77%. 3070 ce, kako stoje stvari, imati 5,888 "jezgara", pa je onda 3090 ugrubo 3070 + ~78% izvrsnih jedinica. Ovaj odnos kaze da je uz idealno skaliranje 3070 tu negde sa 2080S. Naravno, mozda i gadno gresim u ovom proracunu (ili nesto previdjam) :p.
 
Da li su se uplašili konkurencije ili nisu postigli performanse koje su želeli?
Pre će biti da je ovo drugo jer znamo da bi nVidia opet rađe u xx80 stavila manji čip odnosno GA104, a taj sad nije dovoljno brži u odnosu na TU104.
Videće se kad izađe 3070 gde je GA104.

Postigli performanse koje su zeleli da AMD ne bi bio brzi, moze i tako da se posmatra :D jedno bez drugog ne postoji.
 
Lol, kako li ce ovo smesno da izgleda :D Kada se kupi kartica prvo ce se otpakivati u radnji da se vidi koji su kondenzatori na njoj :d
 
Ma jok, narucis online, imas 14 dana da vratis :)
ali tacno se zna koje karte sta imaju
 
Sto indirektno implicira da se boje AMD buduce ponude, cim su toliko nategli karte. Ne za 3090 kartu, vec za 3080 i nize, 3090 je nedodirljiva i to se vidi po tome kako su je zacepili

Zivo me zanima koja je usteda kad umesto jednog mlcc stave polimerski

Koliko mi se cini sa slika umesto jednog POSCAP se stavlja 10 MLCCova. E sad koje su cene jednih i drugih pojma nemam...
 
MLCC je otprilike 5 puta jeftiniji kad se kupuje na veliko. Ali ide 10 MLCC 47uF kondenzatora umesto jednog 470uF polimerskog. I mašina mora da zalemi 10 kondenzatora umesto jednog što takođe povećava troškove proizvodnje.
 
10? Lol, nisam ni gledao, mislio sam da taj blok ima 6 komada. Ali opet, sumnjam da su ustedeli znacajno.
 
WeChat Image_20200930093238.jpg

ovo i nije toliko strasno ali RTX3090 modeli su bezmalo 67% skuplji od preporucene cene. Doduse, ima mesta na kojima moze da se poruci FE za tacno 1500e ali je rok isporuke do kraja tekuce godine. koji fejl.
 
Covek malo da se zapita sta se desava, kao da se kupuje lek za nesto, u roku od par dana skace cena za 50%, i ljudi i dalje kupuju.....
 
Potpuno ocekivano, zakon ponude i potraznje, as simple as that. Proizvoda nema, mnogi hoce da ga kupe, cene idu gore. Zasto nema proizvoda je naravno najvaznije pitanje ;)
 
Mnogo onih koji ne zarađuju, sedi kod kuće, dosađuju se i traže od roditelja da im kupe najnovije/najbrže grafičke.
 
Potpuno ocekivano, zakon ponude i potraznje, as simple as that. Proizvoda nema, mnogi hoce da ga kupe, cene idu gore. Zasto nema proizvoda je naravno najvaznije pitanje ;)

Da ponovim isto što i djalf... :)

FaroffLawfulEquine-size_restricted.gif
 
Mogu da se slozim u principu, ali ako je ljudima zadovoljstvo da se igraju i mogu da odvoje taj novac... go for it, sta drugo mozes da kazes.
 
Nazad
Vrh Dno