Šta je novo?

GeForce RTX 3000 Thread

^ za sada zotac, evga, msi dok asus nema problema. Nemaju bas navedeni tacno koji modeli.

Sent from my SM-G770F using Tapatalk
Procitah da modeli sa 5 POSCAPs + 10 MLCC
Nemaju tih preoblema jedino da nisam dobro procitao posto se probudio pre 15 tak min.:d
 
@arki na guru3d pise Zotac Trinity, MSI Ventus 3X OC i neki i jos neki od zotac i evga. Koji model od evga ne znam.

@djape08 moguce je i to sto kazes

Sent from my SM-G770F using Tapatalk
 
Ove i kad se pojave kod nas,ko bude kupovao,iskljucivo online nikako u radnji,pa sedmodnevni test gajbi cc
 
@arki na guru3d pise Zotac Trinity, MSI Ventus 3X OC i neki i jos neki od zotac i evga. Koji model od evga ne znam.

@djape08 moguce je i to sto kazes

Sent from my SM-G770F using Tapatalk
pa to ti Modeli imaju samo 6 POSCAPs bez MLCC,dok je Tuf samo sa MLCC, koliko sam video Evga je testirala XC3 seriju ima 5 POSCAPs i 10MLCC nema ti problema
mozda i zbog ovo problema kasne isporuke ko ce ih znati sta muvaju:D
 
^ sigurno kasne ali povlaci i cene gore. Ja cekam strix a nadam se da nece biti preterana cena, bio bih zadovoljan do 900€.

Sent from my SM-G770F using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Strix je startovao sa 850 dolara u Americi, nikada nije bila najavljenih 700 dolara. Obzirom da e to jedina 3080 koja radi kako treba, mozemo reci da 3080 nikada nije imala cenu koja je digla hajp.Ne znam sto se kupci ne skupe i pokusaju da tuze nvidija zbog obmanjivackog marketinga?
 
A ako su uradili sve sto je nvidia zahtevala kroz specifikaciju, odnosno ako je NVIDIA zeznula stvar? Da li i onda treba da ih kazni i baci anatemu? l]

Meni ovde više liči da zbog neke bezveze uštede je neko odlučio da ugrađuje 3rd rate komponente koje kao ispunjavaju kriterijume ali bas i ne ili su na samoj granici. Otuda "lutrija".

Kad se setim nekih ranijih vremena pa te proizvodjaci poštuju kao kupca pa i na modele od 150-200 EUR ugrade japanske kondezatore koji mogu da rade 10 godina na temperaturama od 120 °C.
 
Ne.

Ovo nema veze sa "driverima".

Time što ljudi, nažalost, crpe "znanje" iz, kupim kartu i "stavim drivere", to je jednostavno krivica interneta.

Kao kad bi bilo ko napisao, jao crkao mi šporet u kuhinji, krivi su "driveri" u računaru.

Kao što je desetinama puta NShappy pisao, neke stvari, jako teško ili gotovo nikako nije moguće pisati na forumu. Može samo da se zagreje stolica.



Ne.

Postoji nVidia referetni dizajn, kao i dokumentacija. Ne može AIB ići van okvira dokumentacije bilo kog proizvođača. Baš kao i što svaki proizvođač aktivnih i pasivnih elektronskih komponenata, propisuje radne uslove samih komponenata.

Za oba posta, jedan video:



Donekle priznanje od strane EVGA:

Message about EVGA GeForce RTX 3080 POSCAPs


Pa izvinite vase visocanstvo sto nismo trazili dozvolu od vas i vaseg podanika da pisemo na forumu.
To za zagrevanje stolice kazi ovom na linku, on je napisao da je MOGUCE da su problem drajveri i da MOZDA nisu bili spremni da se kartice testiraju kako treba u proizvodnji.
 
Strix je startovao sa 850 dolara u Americi, nikada nije bila najavljenih 700 dolara. Obzirom da e to jedina 3080 koja radi kako treba, mozemo reci da 3080 nikada nije imala cenu koja je digla hajp.Ne znam sto se kupci ne skupe i pokusaju da tuze nvidija zbog obmanjivackog marketinga?

Zato što bi samo platili troškove tužbe koju ne bi mogli da dobiju. MSRP cena nije fiksna, već preporučena cena proizvođača ka AIB partnerima. Proizvod se može prodavati i ispod MSRP cene.
 
Nvidia daje saglasnost AIB kada provere sve pre nego sto krene u prodaju.

Reč provera je ovde, možda, u pogrešnom smislu. To naravno, ne znači da ne proveravaju.

U ovom slučaju, proizvođač, možda bolje dizajner, razmatra i proverava najbolji i najgori mogući slučaj, a da sama stvar funkcioniše kako treba. Da ima zadovoljavajuće izlazne karakteristike. Kada se to utvrdi, sređuje se i kompletira dokumentacija.

Dokumentaciju dobijaju AIB proizvođači i shodno tome, prave krajnji proizvod. Bez dokumentacije, to je malo lutanje u mraku. Ovo zadnje, ne treba shvatiti doslovno, kao da ne umeju da naprave grafičku kartu, već da je manevarski prostor ograničen na dokumentaciju.

Po ovome je krivica nvidie.

Ako gledamo pojedinačno, onda možemo napisati tako. Jer, nVidia je ta koja je odobrila, u svojoj dokumentaciji, mogućnost AIB-ovima da stave svih šest, da se izrazim, crnih "kocki" pozadi, sa lošijim ESR-om.

Međutim, po meni, ako pogledamo generalno (ili globalno) je krivo nešto čega su se svi uhvatili, a to je reč:

BOOST. Boost trend.

Boost ovoga, boost onoga, boost tamo, boost vamo, boost CPU, boost GPU, boost reklama, boost bilo čega, čemu to?

Istina, postoji to odavno i ne mislim ovde na bilo kakav overklok. Već na to da se konstantno pomeraju granice krajnjeg proizvoda, umesto nekih fiksnih vrednosti ili primereno današnjem vremenu, nekih fiksnijih vrednosti, gde je krajnji proizvod siguran 100%. Ili 99,9999999%. :D

Asus zakon

attachment.php

Uh, ne.

Slika koju si postavio, sadrži svih šest kondenzatora sa lošijim ESR-om.

Da probamo da rezimiramo, hm, koliko je to moguće:

Svih šest "crnih" kocki -> loše

Svih šest "žutih" grupa -> dobro

Naravno, može i mešano, imamo primere za to. U tom slučaju, sve zavisi od izlaznih karakteristika samog proizvoda koji se ispituje, da bude zadoljavajuć. U principu, što više žutih, to bolje.

Verujem da negde može biti i dovoljno i makar jedna "žuta" grupa, jer se i tada smanjuje ukupan ESR. Ali, da li je to dovoljno, kao i u krajnjem slučaju (najgori i najbolji), utvrđuje se ispitivanjem, ponajpre osciloskopom.
 
Poslednja izmena:
^ na slici je svih 6 "crnih" kockica, dok na videu koji sam postavio par postova ranije ima 6 "zutih" kockica. Ko je vise kriv tesko cemo mi saznati. Korisnici kojima su zapali da kazemo falicni primerici sigurno ce dobiti druge kartice, ovo je samo usporilo trziste pa ce kartica na pocetku biti manje.

Sent from my SM-G770F using Tapatalk
 
Koliko sam ja ispratio, ovo se dešava na boost klokovima, a na stock klokovima nije bilo krešovanja. Boost klokovi spadaju u overklok, a overklok nikad nije bio garantovan ni od jednog proizvođača. Tako da ne vidim nikakvu obavezu da Nvidia, ili AIB partneri, menjaju ljudima kartice. Kartice rade u okviru svojih specifikacija, a što neće preko toga, to je druga priča.
Koliko znam ni AMD nije menjao Ryzen procesore koji nisu bustovali onako kako je obećavano.

I ovaj kaže tako nešto. Valjda Asus TUF OC krešuje, a non OC ne. Spustio klokove na OC verziji za 50 MHz i ona se stabilizovala.

 
Poslednja izmena:
@qryak gledajuci od asusa strix verziju ide oc do 1740mhz, boost clock 1710mhz, base clock 1440mhz. Bilo je na nekom webu ne mogu da nadjem da strix iz kutije ide na 1930mhz. Sto onda proizvodjaci ne ogranice na to sto garantuju?

Sent from my SM-G770F using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
@qryak gledajuci od asusa strix verziju ide oc do 1740mhz, boost clock 1710mhz, base clock 1440mhz. Bilo je na nekom webu ne mogu da nadjem da strix iz kutije ide na 1930mhz. Sto onda proizvodjaci ne ogranice na to sto garantuju?

Sent from my SM-G770F using Tapatalk

Mislim da si tu pomešao dva modela Strixa: non-OC (bez oznake) koji ide do 1740Mhz, i Strix OC koji deklarisano ide 1935mhz (trenutna razlika među njima je 80-100eur).
Međutim nijedna ni druga boost vrednost nisu fiksne, karta će dizati klok onoliko koliko bude mogla (jedino da se undervoltuje i ograniči klok).
 
^ moja greska, kod asusa pise kako si rekao. Pre nije bilo ali su sada sredili podatke na webu. Po tome sto sam video kod strixa nece biti problema dok ne bude neko hteo rucno da ide preko 2000mhz. Valjda ce to srediti hardverski ili laksim putem kroz bios da ne moraju vracati korisnicima kartice sto njima ce ici u korist.

Sent from my SM-G770F using Tapatalk
 
karte su vec nategnute, gotovo da nemaju OC potencijala, zasto je nvidija izbacila ovako nategnut chip ne znam vjerovatno da bi RTX 3080 bila brza od Big Navi kartice sigurno da oni imaju insider info o AMD konkurentu pa su nategli kartu do maksimuma a to je rezultiralo i ogromnom potrosnjom i zahtjeva ocito vrhunske komponente. U prevodu da nisu nategli ovako chip ne bi se nista desavalo.
 
Pa okej jasno je svima da ce izmeniti taj deo HW-a svi,ako je do toga uopste hah
 
Koliko vidim, ne radi mu overclock, a na default radi normalno?

Sent from my SM-N975F using Tapatalk
 
Ma sve krašuju kad su klokovi oko 2 GHz. Non OC modeli uglavnom rade, a za OC modele je privremeno rešenje da se malo obore klokovi i spusti power limit na 95 posto.
 
Pa okej jasno je svima da ce izmeniti taj deo HW-a svi,ako je do toga uopste hah

Pazi, u ovoj priči oko kondenzatora, ne radi se o tome, da li je do toga ili nije. Radi se se o tome, šta se radi i šta se ne radi. Šta se suštinski radi ili ne radi.

Kad god imamo, bilo u kolu od 10 RSD ili 1000€, velike kondenzatore sa velikim ESR-om, težimo da ga smanjimo. Obično su to mali kondenzatori sa malom kapacitivnošću, koje dodajemo. Ako potreban veći kapacitet, više njih vezujemo u paralelu. Kao što možete videti 10 MLCC "žutaća" po grupi. Ili potpuno zamenimo velike kondenzatore sa velikim ESR-om, odgovarajućim (ekvivalentnim) sa manjim. To činimo, jer to je dobra praksa, neki dašak zdravog razuma, za svačje dobro i tako dalje...

Kondenzatore i njihove karakteristike, ne možemo promeniti, bilo kakvim softverom koji pada napamet, to su fizičke veličine. Kao u onom vicu:"Koliko je programera potrebno da bi se promenila sijalica?".

Ono što je ovde neshvatljivo, nezavisno od toga, da li je sam proizvod ispravan ili ne, da li radi ili ne, kako je neko mogao da razmatra, da ne stavi nijednu grupu MLCC-a, tj. "žutaća"? To je suština koja mnogo ne valja i koja treba da brine.
 
Poslednja izmena:
Treba da brine nV i partnere, jer ce se njima obiti o glavu.
Nas kupce to ne zanima, jer ako nesto ne radi, vratis i cao.

Sent from my CPH1951 using Tapatalk
 
Ma briga me koji je tabor, ko prvi da kompletan proizvod po razumnoj ceni, uzimam u razmatranje.
2xxx serije sve vise u oglasima, i to ce biti dobro ako kiksnu oba :)

Sent from my CPH1951 using Tapatalk
 
Pale su cene i kod komsija,2080 super gigab. Windforce 625eur tj jaca cena u radnji al izadje 625eur fina cena.
 
Pa i ne bas, po svim projekcijama 3070 ce biti i brzi i jeftiniji.
 
Kad na leto 2021 kad bude moglo da se kupi
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno