Šta je novo?

GeForce RTX 3000 Thread

Ja vec rekoh sa mi AC Odyssey vukao svih 11GB rama na 1080ti, pa sabija koliko bolje radi na 2080s sa 8GB.

Sent from my SM-N975F using Tapatalk
 
Evo prihvatam opkladu :)

Btw, u Wolfensten: Youngblood ima opcija Allow Async Preset koja poboljšava performanse dodatno za nekih ~12% kada se koriste RTX i DLSS. kad se uključi RTX 3080 je preko 2x brži od RTX 2080:

https://www.youtube.com/watch?v=nX3W7Sx4l78&t=683s

Bilo bi lepo da ovo postane praksa makar u RTX on igrama.
 
Au brate, ubiste sa tim 4K vs 10GB... Cela Srbija igra u 4K (PC), prosecna plata u srbe 1500e i naravno svi imamo 13tu platu :)

Rece covek iz Gamers Nexus da to nece biti problem... Mislim, sigurno oce za lupam 2 godine, ali o tom po tom...

Takodje, kao sto je neko rekao iznad, taj zauzeti vram je zapravo alociran, a ne zaista aktivno iskoriscen u nekoj igri (naravno nekad u zivotu ce se i zaista sav vram uposliti)... Ako dodje dotle da igri bas treba jos, onda ce razlike postati uocljive, ali to cenim da nece skoro...

Svakako se slazem da je bolje 20 >>> 10, ali videcemo cenu i da li se isplati ulagati...

Iskreno radije bih mozda cak kupio 10GB, pa menjao posle dve godine za novu grafiku, nego da drljam 20GB 4-5 godina... Za te dve godine ce 5080 brisati patos sa 3080/20, pa ce novi naslovi u 4K leteti, jer dzaba ovoj duplo memorije, ako se muci sa ostalim...
 
Ma ljudi ne znaju sta vram usage tacno prikazuje i onda odatle ta panika.

Sent from my Redmi Note 8 using Tapatalk
 
Najveći gubitnici su svi koji su u zadnjih godinu dana kupili Super seriju kartica.

Kupio sam 2080S na početku vanrednog stanja da se igram ko čovek, dao ravno 100k u kešu. Evo posle 6 meseci, izgubio sam gotovo 50% vrednosti kartice. Ne pamtim da se to ikada desilo, a namenjao sam se high-end kartica u zadnjih 7-8 godina...

Послато са SM-N985F помоћу Тапатока
 
Ne znam da li je bilo:
7e222910c3847e13f6fbd9c5c77f3c98.jpg
jeste bilo pre oko 2 dana :) https://forum.benchmark.rs/showthre...-3000-Thread&p=6187214&viewfull=1#post6187214

i dalje ni slovca o 3050 :( ne računajući neku glasinu od pre 2,5 meseca https://www.notebookcheck.net/Nvidi...red-to-already-be-in-production.480835.0.html
 
Poslednja izmena:
Mi na poslu morali da kupimo LGA-2011 za render mesec dana pre izlaska Ryzen-a. I jedan Skylake i7 (4c/8t) za 350€. Malo nakon toga drugi PC sa 1600X od ~220€ koji ga danas lepo gazi u CAD poslovima.

Inače, PC se, kao i sve ostalo, kupuje zato što je potrebno, a ne da bi se imalo. Ko ga je koristio maskimalno (bilo za zabavu, bilo za posao), nije izgubio ništa. Uostalom, na svaki komentar: "Sačekaj novu seriju", sledi odgovor: "Dok to stigne i bude dostupno, ja ću sit da se izigram". Ko se sit izigrao, samo je na dobitku. Koštalo ga je možda 500€ za 6 meseci, ali to je sasvim ok.

Ja za sav moj hardver računam da posle 3 godine vredi 0€. Ako dobijem neki dinar, to je samo plus.
 
eo jedan zanimljiv video kako skaliraju rajzeni sa 3080.

 
Pa pricalo je se jos otkad ikad (sigurno 6 meseci unazad) da ce sledeca (30xx) Nvidia generacija imati nezapamcene performanse. I to je se moglo ocekivati kad se pogleda da je AMD izbacio konkurentne kartice i da je prodaja 20xx kartica bila smesna, da je tehnologija (RTX) bila skupa i neupotrebljiva jer ju je podrzavalo 5 igara, a takodje se jasno moglo videti na Steam Hardware Survey. Ja sam uzeo 1070 pre 4 godine, platio 470, dobicu sada 150-170 (ili koliko god), znaci kostala me kartica 75eura godisnje, a naigrao sam se sit. Zato sam naucio uvek uzmi jacu karticu od one koja ce ti biti dovoljna i imaj na umu da su 1440p i 2160p jos uvek daleko daleko od sirokih narodnih masa iako se godinama promovisu. 65% igraca igra na 1080p jos uvek. Kazem to jer recimo uzmes sada 3080 za 4k, radice ekstra na 100+ FPS-a jedno 2 godine, posle toga izadje neka igra koja ti se bas igra, a ne mozes da imas stabilan FPS cak ni najnizim podesavanjima na native rezoluciji, a ne menja ti se grafika jer je nova generacija preskupa ili ne donosi nista.
 
^^
77 inča LG OLED TV & 3080

 
Poslednja izmena:
^Sad treba ona klasicna benchovska: jel sam JA rekao... :)

@space: pod sit izigrao je bar meni kada si opusten pred kompom gde te nece nervirati sutter i fps drop dok igras sa drustvom.
Ko nije igrao bilo koji mmo sa Bahamudom, taj ne zna sta je propustio. To je jednostavno ne procenjivo. Onda dodas ostatak ekipe i garantovano nasmejan ostavljas komp.

Zato je meni cekanje glupo jer propustas quality time jer eto, stedis ili hoces 10-20% bolje perf ili cenu posle god-dve i sl...
To eventualno vazi ako bi da igras neoptimizovane lesh igre tipa Crisis Remaster, koji je ubog kao i original.
 
A ti bi Djuce sada kesirao u startu kada je nestasica + nasvirane cene + ceka se odgovor AMD-a koji moze biti 100e manje i po performansama -10/15%?
Igra neku ulogu sacekati 2-3 i nemas na cemu da se igras u tom periodu ili morao odmah sada? Ne razumem logiku...
 
A ti bi Djuce sada kesirao u startu kada je nestasica + nasvirane cene + ceka se odgovor AMD-a koji moze biti 100e manje i po performansama -10/15%?
Igra neku ulogu sacekati 2-3 i nemas na cemu da se igras u tom periodu ili morao odmah sada? Ne razumem logiku...

Logika je da se gleda kroz hw kao investicija, slamarica, nesto sto mora da ti vrati pare tj mozes dobro da utopis kada dodje bolje inace nish ne vredi.
A to sto si se naigrao nikom nista jel...
Ovde je nV stvarno spustila vlasnicima 2xxx serije ali opet nije im grafa stojala na polici vec u kompu tj koristili su je, nije uzeta da bleji.
Isto kao kada bih ja plakao sada sto mi nov uzet auto izgubio 40% vrednosti posle par god. A to sto sam uterao 50k, imao sve moguce garancije i servise koji vaze world wide tipa vozi i ne misli kao puj pike ne vazi.
Ne mozes tako gledati na stvari, jer ih kupujes da ti koriste i sluze.
Da si uzeo pre par meseci 2080ti, opet bi dobro prosao jer bi se izigrao kao covek, jer volis igre i sve zivo bi probao.
Izgubio si 50% vrednosti grafe, ali nije odjednom grafa obsolete vec i dalje mozes godinama da je koristis, kao ja sto uvek bez problema furam 1080.
Zato ne razumem niti cekanje niti kmecanje na nove serije.
Bar ja merim hw kroz kvalitetno utroseno vreme, ne kroz pare, mozda gresim, mada ne verujem jer se itekako oseti kod ljudi na discordu razlika u radpolozenju kada sa krsa predje na krseniju grafu...
 
Vreme nema cenu. Pogotovo kad je bio lockdown, tad je svaka grafika bila zlata vredna jer ti je pruzala zadovoljstvo u gamingu. Generalno ko je imao GTX 1070-1080 on nije morao na RTX, naigrao se lepo i sad moze da razmislja posle dve tri godine da radi upgrade. Ko uvek hoce top i novo to mora i da plati.
Posto je AMD dao datum kad predstavlja nove grafike, treba koristiti vrlinu (strpljenje) i posle uzimati po potrebi.
 
Ja ću verovatno na 3080 sa 2060. Ostale komponente su 10 godina stare(i7 2600k, ddr3 itd). Tako da ću ovo prodati i uzeti ceo komp, kako je krenulo to neće biti ove godine zbog nestašica.

Sent from my GM1910 using Tapatalk
 
@Imotep95

2060 je jos uvek dobra za 1080p/1440p,tesko da ces sa tim 2600k dobiti bilo sta na 3080 jedino ko ces uzimati celu konfu,ja sam recimo sa gtx 970 presao na gtx 1070 u najboljem trenutku kada je pukao bitcoin bubble :). prodao gtx 970 za 130 i uzeo iz rudnika 1070 za 200e. moj savet je da se strpis jos malo da amd da odgovor kao i nvidia 3070 ili 3060 pa da se sve lepo izkristalise odnos cena performanse.
 
eo jedan zanimljiv video kako skaliraju rajzeni sa 3080.



Koliko vidim, R3 3100 se odlicno drzi sa ovom azdajom od GPU (poredeci ga sa kudikamo skupljim procesorima)... E sad, gledajuci test 15 igara gde se porede R3 3100 i 3770K (stock), oni su bezmalo isti, eventualno je R3 u nekim igrama bolji 10-ak posto, negde je 3770K malo bolji, ali kada se 3770K klokne na recimo 4.5 GHz, ispadne da je bolji od R3 3100? To mi bas nije najjasnije, da li je dovoljno na recimo moju konfu iz potpisa zabosti nesto tipa 2080, 3080? Koja je poenta onda za igre neki 6-jezgarac, sem da se juri 140+ FPS?
Imam monitor 4K 60 Hz, ne treba mi nista bolje od toga, da zabodem neku zver od graficke i onda da zavrsim posao... Razmisljao sam o prelasku na Ryzen 3600, ali posle ovakvih testova, ne vidim neku specijalnu poentu (sem, kao sto rekoh, da jurim 140+ FPS, sto me ne zanima).
 
Logika je da se gleda kroz hw kao investicija, slamarica, nesto sto mora da ti vrati pare tj mozes dobro da utopis kada dodje bolje inace nish ne vredi.
A to sto si se naigrao nikom nista jel...
Ovde je nV stvarno spustila vlasnicima 2xxx serije ali opet nije im grafa stojala na polici vec u kompu tj koristili su je, nije uzeta da bleji.
Isto kao kada bih ja plakao sada sto mi nov uzet auto izgubio 40% vrednosti posle par god. A to sto sam uterao 50k, imao sve moguce garancije i servise koji vaze world wide tipa vozi i ne misli kao puj pike ne vazi.
Ne mozes tako gledati na stvari, jer ih kupujes da ti koriste i sluze.
Da si uzeo pre par meseci 2080ti, opet bi dobro prosao jer bi se izigrao kao covek, jer volis igre i sve zivo bi probao.
Izgubio si 50% vrednosti grafe, ali nije odjednom grafa obsolete vec i dalje mozes godinama da je koristis, kao ja sto uvek bez problema furam 1080.
Zato ne razumem niti cekanje niti kmecanje na nove serije.
Bar ja merim hw kroz kvalitetno utroseno vreme, ne kroz pare, mozda gresim, mada ne verujem jer se itekako oseti kod ljudi na discordu razlika u radpolozenju kada sa krsa predje na krseniju grafu...

Sve to stoji i slazem se da u nekim situacija vredi uzeti na pocetku EOL-a (posebno ko je aktivan gamer), ali licnog sam misljenja da sada kada smo vec blizu launcha i novih CPU/GPU-a od AMD-a valja sacekati pa izvagati, ako nista drugo makar na odgovor NVidije koji smatram da ce biti brz jer sigurno nece ostaviti da im produkt bude "inferiorniji" (sa manje vrama) za average Joe-ove...
Mislim da je logicnije uzeti kada se unormali situacija za koji mesec nego preplatiti u ovom trenutku (danas videh da su cene skocile po 70-80e za neke modele), a ne verujem da svima gori da moraju bas odmah po nove grafe (niti da performanse istih trenutno toliko opravdavaju ishitrenu kupovinu).


Ako se vracas na onu moju zbog tvog misljenja da sam cekao godinu dana, ispalo je tako zbog citave situacije, kao sto rekoh 90% komponenti sam skoro vec pazario (i to pre koju nedelju) i cekam "samo" za glavne (cpu/gpu/mobo), sto je logicno jer fakat za koju nedelju ide launch...
 
Poslednja izmena:
Kontaktirah sve distributere po Crnoj Gori, kazu da graficke nisu poslate nidje u okruzenju niti im fabrike glavne javljaju kad ce to da se desi.

kakva je situacija u srbiji? Znate li nekog distributera da kontaktiram?
 
A ti bi Djuce sada kesirao u startu kada je nestasica + nasvirane cene + ceka se odgovor AMD-a koji moze biti 100e manje i po performansama -10/15%?
Igra neku ulogu sacekati 2-3 i nemas na cemu da se igras u tom periodu ili morao odmah sada? Ne razumem logiku...

Generalno se sve razumemo, samo ne razumem prednost AMD kartice koja ce biti 100e jeftinija od 3080 sa 10-15% slabijim performansama... ako je npr neka custom 3080 800e (neka okvirno srednja vrednost), a AMD bude 700e to je okvirno 15% niza cena, tako da mu okvirno dodje na isto... u tom slucaju bih svakako pre uzeo Nvidia karticu zbog DLSS-a, pa u krajnjem slucaju i RT-a (iako nema ogroman broj igara koje podrzavaju RT, ali ce ih biti, pa ako vec moze, sto da ne)...

Jedino ako mislis na, najverovatnije, cinjenicu da ce ta AMD kartica imati 16GB... opet razmisljam da bih zbog ostalih prednosti kod NV kartica, ipak odabrao nju, pa ako bas zapne zbog manjka memorije, ponovicu se kad dodje vreme, ~2 godine.... svakako razmisljam ako 20GB verzija bude ~300e skuplja od 10GB verzije, onda mislim da se vise isplati uzeti AMD 16GB za 700e, nego NV 20GB za 1100e... to je ipak vise od 50% razlike u ceni koju nista od navedenih NV prednosti ne moze da opravda po mom misljenju...

Moram polako da biram kuciste, RAM, SSD/M2 (npr Samsung 970 evo ili tako nesto), hladjenje, PSU (najverovatnije neki seasonic 750W), pa da onda za kraj ostane CPU, GPU i MB... cak sam razmisljao o nekoj mini ATX konfiguraciji, ali se malo plasim da sa ovim karticama od po 30cm to i nije najpametnija opcija... i da stane, sve je toliko naguzvano u tom kucistu, a one cepaju 300+W, pa onda jos CPU itd, pa cenim da bi se komp ozbiljno grejao....
 
Nikako mi nije jasno kako se u ovom klipu i gde vidi bottlenecking?

 
Poslednja izmena:
Najveci cpu bound test koliko sam video dosad jeste u Anno 1800, 3900XT vs 10900K, 1440p oko 26% i 4K oko 20%, sto zaista nije bas malo ako govorimo o najacim procevima.

https://www.techpowerup.com/review/nvidia-geforce-rtx-3080-amd-3900-xt-vs-intel-10900k/3.html

Gledao nesto po net-u i kazu da je Anno 1800 stvarno procesorski bas zahtevna. Predpostavljam zato sto ima u igri puno Non-player character ili Computer players i zato je bas zahtevna.

https://anno1800.fandom.com/wiki/Computer_players

Slicna je situacija recimo u Witcher 3 i Novigrad gde takodje postoje dosta NPC. Ali, moguci problem je sto u svakoj igri postoje deonice koje su manje ili vise cpu bound zavisne, postoje u svakoj igri i odredjene scene koje su manje ili vise zavisne i gde moze (opet manje ili vise) da se vidi razlika izmedju ova dva procesora.

I recimo vidim danas da jedan sajt koristi I8 8700K za testiranje 3080 sto je extremni primer loseg testiranja. Mnogi koriste i najace AMD proceve sto ipak na kraju ne daje bas najrealnije rezultate testiranja, narocito u 1440p rezoluciji.

Verovatno ce najaci AMD 4000 biti prakticno kao najaci Intel, samo da vidimo cene svih modela. U svakom slucaju mislim da treba voditi racuna koji cemo procesor uzeti ako uzimamo 3080 grafu i mislim da je neki minimum 3600 i 8700K procevi i slicne jacine od AMD 4000 serije.

Jer ne treba zaboraviti ako pricamo o 60fps gamingu, da 3080 vec i sa nekim sadasnjim igrama mora da bude na 1440p gde je cpu bound sa ovom karticom relativno dosta izrazen.

https://www.purepc.pl/czy-procesor-ogranicza-karte-graficzna-w-wyzszej-rozdzielczosci

Evo recimo jedan bas dobar test, gde su testirali u istoj igri posebno cpu bound deonice i posebno gpu bound deonice i primetio sam da mnogi sajtovi kada testiraju proceve odokativno izabiraju deonice u igri i ne testiraju posebno deonice koje su cpu bound zahtevne i naravno onda nemamo realne rezultate. Nije bas tako lako testirati, ovaj Gamegpu.ru testira u igrama bas takve cpu bound deonice i zato imaju dosta objektivne rezultate, ja ih koristim za gaming i meni su se pokazali dosta tacnim.

https://gamegpu.com
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno