Šta je novo?

GeForce RTX 3000 Thread

Ljudi stvarno imaju pamcenje zlatne ribice. RTX 2080 je kostala kao i ovaj RTX 3080 699 dolara, realno vise. Ti model je kostao 999 dolara. realno vise tacnije 1200 dolara evra pa na gore. Sta tacno dobijas cekanjem? Ako nisi imao za 2080Ti nemas ni za 3080Ti toliko je jednostavno. Nista oni nisu spustili cene samo nastavili po starom. Zapravo je jos gore nego ranije jer je RTX 2080Ti fino jaca karta od RTX 2080 a RTX 3080 sa 20 GB VRAM ce biti manje vise ista za 300 dolara vise.

Oko next gen igara, tako sam i ja mislio sad ce next gen aktuelne karte mogu u kantu. Kad ono, igara nema ni u najavi. Dok dodje prva next gen multiplaform igra eto i RTX 4080. Ljudi preorderovali konzole, dali pare i sad cekaju dva meseca na uredjaj na kome nece biti nijedna nova igra kakvu ocekuju. Nikad nije bilo ovako lose a za to je kriva dron filozofija kupovine.

Meni treba vrlo specificna stvar sto se igranja tice a to je 4K60 u popularnim igrama modovanim do balcaka jer nijednu od njih nisam igrao (GTA, Witcher 3, Skyrim, Fallout 4 itd). Nijedna od tih igara nazalost ne podrzava DLSS tako da je cupavo dobiti stabilnih 60 fps i sa kartom ranga 2080Ti. Pored toga hocu da se igram WiiU, Switch, PS3 igara za dz (emulatori, isto u 4K60). Za buduce igre treba nvidia zbog DLSS jer nema seme da ce raditi u 4K60 iako ne budu punokrvni next gen, namerno ce da napraviti tako. AMD nije neka opcija jer puno softvera fali a nVidia poprilicno skupa, trosi puno struje, zahteva zamenu napajanja verovatno jaci procesor. Konzole su mesto gde se sve papreno naplacuje. Iskreno ne znam sta radim.

Losa je ovo prica kada ne mozes igrati nabudzene stare igre bez da se istovaris zestoko na ovaj ili onaj nacin (PC skup hardver, konzole skup softver). Progutao bi zabu kada bi neko napravio univerzalni upscaler za sve igre. Neka ne bude kao 4K ali bar da bude bolje od 1080p.

To je mnogo nagađanja na jednom mestu...

Pređi lepo na 1440p i miran si.

I prestanite da se ložite na 4K gaming, ne primajte se na marketing i hype. Treba da prođe bar još jedna generacija da se kocke poklope i to bude kako treba, i kod grafika i kod monitora i kod procesora...
 
Poslednja izmena:
Ne treba da prođe ništa. Treba ljudi da budu svesni hardvera i softvera koji (bi da) koriste. Kao što ni za 1080p ili 1440p ne treba svakome sve na ultra i 150+ FPS, tako ni za ugodan 4K gejming nije potrebno da sve bude na max. podešavanjima i 60+ FPS. Meni lično sve osim native rezolucije ne odgovara (ni manje ni veće), pa da se igram na 4K monitoru, pre bih spustio kvalitet prikaza nego rezoluciju.

Ova tema kao da je za Radeon a ne za RTX. Svi se žale da je potrebno novo napajanje, da karte troše kao TA peć, da drajveri treba da se doteraju, da nema dovoljno karti na tržištu (paper-launch ili ne?), da su izbacili high-end kartu sa malo memorije (sećate se kako je Fury X bila 4K karta sa samo 4GB memorije :d ), da je zvanična prezentacija prevarila ljude (jeste 2x brže, ali samo RTX u Minecraftu), da im fale nove tehnologije (NV link?).... Nije ni čudo što je lik rekao da će Nitro biti najbolja izvedba :D

Na temu, 3090 je ~20% brža od 3080 u TimeSpy testu, manje više prema očekivanjima. Cenim da će biti taj prosek i u igrama, ±3%.
https://videocardz.com/newz/nvidia-geforce-rtx-3090-3dmark-time-spy-scores-leaked
 
Bio jedan lik, kako li se zvao, koji je identicno pisao i svadjao se sam sa sobom u Bench sajt komentarima...

Uuuu secam se :d, nije citao uopste sta drugi pisu, samo opali nekoliko random postova na strani :type: .... neki vlada, tako nesto cini mi se.....
 
Mislio sam da gaming treba da bude relaksiranje od svakodnevice. Ovde čovek, kroz razne postove, skonta kako se odvaja od usta, dižu krediti, čeka uvek 'nešto', pokazuje kupovna moć, itd. Baš onako, zastranjivanje...
Čovek globalno treba da se ponaša onako kako mu je najležernije, kada krene dubioza, nestaje smisao.

Ovo pisanje za settinge na ultra na 4K je super primer. Mi kada smo bili deca iz kraja, igrao se GTA 3 na Rivi64 na low i celeronu, ma samo da se pegla. Danas su standardi svuda nametnuti na 'ultra', od igara do sojki na Instagramu. Gde bi nam kraj bio da se svi tako setuje visoko kao socijalno odgovorno društvo za ono što je stvarno bitno... :)

Ovde se sagorelo energije za napajanje 3090 rig-a, a niko još ne kupi 30xx da nam kaže utiske.
 
Da,da dizu se krediti za hardver, ovo je trenutno vaganje sta uzeti a da ne boli, super za ljude koji nemaju problem da kupe skup hardwer i tome se radujem jer dobicemo iskustvo vise. Mene vise interesuje fullHD(144Hz). Tako da cekam slabije modele iz serije 3000.
 
Ako se očekuje da 3090 bude 20% jača od 3080, koliko gde li će se onda plasirati 3080 Super/Ti po performansama i ceni?
 
Cek, cek, a 760-850e je mala cena za graficku karticu koja ce potencijalno da choke-uje u visim rezolucijama kada naidje talas pravih next-gen naslova?

Dečko mnogo dramiš, još ćeš i zaplakati...

Sve čekam kad će neko da kaže kako su igrice bolje ako se igraju u 4K i kako se ne vredi igrati bez 4K...
 
Uuuu secam se :d, nije citao uopste sta drugi pisu, samo opali nekoliko random postova na strani :type: .... neki vlada, tako nesto cini mi se.....

Vlada EVGA kako bih mogao njega da zaboravim :) . Otkazao sam svoju porudzbinu, niko ne zna kada ce da stignee Strix a bolje je da pare budu kod mene nego na racunu prodavnice. Cilj mi je igranje u 1440p tako da ce 3080 sa 10 GB biti i vise nego dovoljna.
 
Izgleda da su se ljudi navukli na igranje tokom karantina i korone, 30x0 serija rasprodata kako dođe. Preorderi za PS5 planuli svuda za par sati, pa i u Srbiji, a konzola izlazi tek za dva meseca, a novih količina neće minimum do NG.

Kako bilo PS5 sam uplatio, za 30x0 ću još promisliti malo, ova moja hoće na Taru za zimski godišnji, tu već moram da razmislim oko prioriteta :d
 
Mislio sam da gaming treba da bude relaksiranje od svakodnevice. Ovde čovek, kroz razne postove, skonta kako se odvaja od usta, dižu krediti, čeka uvek 'nešto', pokazuje kupovna moć, itd. Baš onako, zastranjivanje...
Čovek globalno treba da se ponaša onako kako mu je najležernije, kada krene dubioza, nestaje smisao.

Ovo pisanje za settinge na ultra na 4K je super primer. Mi kada smo bili deca iz kraja, igrao se GTA 3 na Rivi64 na low i celeronu, ma samo da se pegla. Danas su standardi svuda nametnuti na 'ultra', od igara do sojki na Instagramu. Gde bi nam kraj bio da se svi tako setuje visoko kao socijalno odgovorno društvo za ono što je stvarno bitno... :)

Ovde se sagorelo energije za napajanje 3090 rig-a, a niko još ne kupi 30xx da nam kaže utiske.

Slažem se 100%.

8n9b6f641y051.png
 
Mnogo faktora je uticalo da bismo dosli do meme-a sto je postavio HSV ali o tom nekom drugom prilikom... Ono sto je bitno je da su ljudi iz Nvidia-e pokidali sa RTX3080, samo da se ove svoje GTX1080Ti rijesim i putovanje ka RTX3080 moze da pocne :d
 
Ako se očekuje da 3090 bude 20% jača od 3080, koliko gde li će se onda plasirati 3080 Super/Ti po performansama i ceni?

Da, ocekivao sam da 3090 bude nesto jos malo jaca negde izmedju 20 - 30%, deluje mi ova 3090 kao neka Nvidia false flag, udarili cenu 1500$ vs 700$ za 3080, iako visa cena nikako ne opravdava oko 20% jacu karticu, trebalo bi da bude minimum jaca za nekih 30 -40% ako je skuplja za 800$.

I, tako mogu da prodaju tu neku 3080S/Ti za recimo 900-1000$ i da bude jaca od 3080 za nekih 10 -20%, ali zato sto ima vise memorije, morace ipak da se uzima ako neko hoce da bude miran na 4K.

Inace, koliko sam video testove i posto licno igram 4K60fps lock i max.grafika, u nekim igrama upravo nesto malo fali ovoj 3080 za lock minimalni 60fps, izgleda da ce ta neka 3080S/Ti biti jos bolja sto se tice 4K gaminga i 60fps minimum.
 
Dečko mnogo dramiš, još ćeš i zaplakati...

Sve čekam kad će neko da kaže kako su igrice bolje ako se igraju u 4K i kako se ne vredi igrati bez 4K...

Da si imao prilike da odigras koju igru (samo sa konzola) u 4k na Oledu, sa upaljenim HDR-om, mozda i ne bi to izjavio...
A to sto tebi deluje da kmecim uzmi kako god hoces, svako neka radi sa svojim parama sta zeli, ali opet ako tebi ne deluje da je Nvidia odlucila da prevesla kupce, kul.
Pocetkom 2021. kada se cene i zalihe stabilizuju videcemo tek kako stoje stvari.

Na kraju dana, bolje da iskuliram od teme, da ne bude da samo piskaram - okacicu samo jednu za tebe i Djukove oci, cisto da ne bude da sam "all mouth no trousers", ili kako on rece jednom prilikom "da mu ne sh*tpostujem po forumu..." :d

ili sto bi moja baba rekla - "u moj si persun dosao da s3r3s?!" :S:
 
Poslednja izmena:
Koja konzola može da tera 4k native? Možda xbone. Upscale izgleda lepo ali nije to to.

Sent from my GM1910 using Tapatalk
 
Tera i ps4 pro.
 
Jok, upscale radi.

Sent from my GM1910 using Tapatalk
 
Нема теорије да је бржа само 10% са толико више шејдера
 
Ovo mora biti fake.
 
Pa nije to kad konzola ne može da tera AAA u native 4k. Minecraft i remastere ne bih da komentarišem.

Sent from my GM1910 using Tapatalk
 
Igrali drug i ja warzone, on na 4k, ja na 2k.
On jedva do 60 fps, ja preko 120.
Cudno, bolji sam od njega sa vise kilova... pitam se zasto...
Dzaba je prelep 4k kada nista neces uraditi u brzim fps naslovima sa tako malim fps.
Zato i dan danas pro igraci cepaju fhd na 24 monitorima, kao jadni ne mogu da priuste bolje :)
 
Posto mi je bitna tisina i temperatura kartice malo sam pogleo i ovako stoje stvari.

Guru3d testovi :

https://www.guru3d.com/articles-categories/videocards.html

ASUS GeForce RTX 3080 TUF Gaming OC, 62c i oko 1880rpm i acoustic 39DBa

MSI GeForce RTX 3080 GAMING X TRIO, 71c i oko 1280rpm i acoustic 33DBa

Palit GeForce RTX 3080 GamingPro OC, 70c i oko 1820rpm i acoustic 38DBa

GALAX GeForce RTX 3080 SG, 70c i oko 1830rpm i acoustic 39DBa.

Znaci od ovih kartica najbolje su sto se tice temperature i nivoa buke, ASUS TUF i MSI X TRIO, 60 - 70c u zavisnosti od fan rpm i acoustic je odlican.

ASUS i MSI tek trebaju da pokazu svoje najbolje primerke, tako da po svemu izgleda da su dosad najbolje odradili odnos temperature i nivoa buke.
 
Nista ovo nije relevantno dok ne zabodes u svoj komp sa svojim HW-om.
 
Ne bih se ja radovao toliko novim jačim modelima. Biće jaca cena, 200-300e na preporučenu €700.

Sent from my GM1910 using Tapatalk
 
Nazad
Vrh Dno