Šta je novo?

Nov SSD, problem. Pomoc.

Raf991

Poštovan
Učlanjen(a)
10.03.2016
Poruke
226
Poena
80
Pre pola godine sam kupio SSD Kingston 120GB, i u sentinelu se smanjuju procenti svakog meec za 1-2%.
Do cega bi moglo biti?
I u sentinelu sam proverio, takodje sam proverio i onaj program za Kingstvonov SSD, isto pokazuje ove podatke.
Annotation 2020-09-02 171125.png

Jel je kriticno nesto ili da se ne brinem?
 
Ah nooooo, još jedan Sentinel i SSD problem !!! 100 puta rečeno Sentinel nije za SSD.
 
U redu, a ovaj program:
SSD Manager - Kingston Technology

I tu mi izlaze isti podaci?
 
Na mom Kingston sistemskom 250GB SSD disku (doduše NVMe) kupljenom prošlog novembra imam duplo manje upisa uz duplo veći uptime nego ti (mašina se ne gasi), uz izveštaj da je kvalitet diska na 98%. "Napkin math" poređenje sa mojim diskom navodi da su podaci o tvom health statusu u redu jer imamo sličan "wear" po gigabajtu. Ukoliko želiš da smanjiš ovaj trend smanjivanja upotrebljivosti čipova na SSD-u nameće se pitanje šta je glavni izvor od zabeleženih 4.7TB upisa i generalno kako da ih smanjiš u budućnosti.

Ja nisam radio neke velike tweakove na novom sistemu kao što sam to na mom prvom sistemskom SSD-u (trajao mi je od 2010 do 2019 kada sam ga poklonio, i dalje je bio upotrebljiv:)) - samo sam rasporedio šta stoji na kom disku: NVMe SSD služi za OS i sve programe, drugi SSD za virtualne mašine i po neku igricu, 3TB tradicionalni HDD za dokumente i multimediju. Mislim da održavam aktuelnom mašinu u opisu i tu možeš pregledno da vidiš ovo što sam otkucao.
 
Šta radite s tim drajvovima, ja imam oko 5-6 TB upisa na sistemskom 850 Evo koji je nekoliko godina star...
 
sve je normalno. kako se povećavaju gb upisa na disk tako se smanjuju procenti. moj patriot blast 120gb isto tako već 5god. sad je negde blizu 30tb a navodni lifetime je 40tb tako da je pao na ispod 30% i u sentinelu i u njegovoj aplikaciji. i kod tebe je isto tako (imam i Kingston pa znam). naravno to ne znači da će da crkne na 40tb ali dobro je za obratiti pažnju i bekapovati bitno kad bude blizu.
 
Šta radite s tim drajvovima, ja imam oko 5-6 TB upisa na sistemskom 850 Evo koji je nekoliko godina star...

Ne koristimo svi isto. Ti si skroz nezahtevan korisnik, ja osrednji a neko zahtevniji je verovatno pregurao stotku.

gnhxg.png
 
Dok nema nikakvih grešaka.ti "Health" procenti su nevažni, kako na SSD-u tako i na HDD-u. To je samo neka procena po autorovom mišljenju i nekom algoritmu. jedinu ulogu ima da da brz pregled, ako požuti ili pocrveni, onda gledaš dalje, šta je uzrok tome.
samsung.JPG
 
Šta radite s tim drajvovima, ja imam oko 5-6 TB upisa na sistemskom 850 Evo koji je nekoliko godina star...

30tb upisa za godinu i po dana koriscenja. patriot burst iz potpisa. sve na 100% i dalje.
 
Šta radite s tim drajvovima, ja imam oko 5-6 TB upisa na sistemskom 850 Evo koji je nekoliko godina star...

Kako šta pa moj radi 24/7, programi dolaze i odlaze ali nema igara niti download-a na njemu ai windows stalno nešto piskaraju po njemu. Malo nešto preko godinu dana, 55TB.
 
Kako šta pa moj radi 24/7, programi dolaze i odlaze ali nema igara niti download-a na njemu ai windows stalno nešto piskaraju po njemu. Malo nešto preko godinu dana, 55TB.

Zavidim ti !!!

I poslije vise od 4 godine svlacenja sa interenta nisam doterao preko 20tb ali sam blizu.
Hocu Windows !!!

SSD Life Time Indicator na 45% zato sto mi Wear Leveling Count (2004) stoji na 45% .
Sve ostalo 100%.

Bas me zanima sta i kako ce se ponasati kad bude na nuli.
 
Downloads su na 1TB HDD-u. Igre na drugom 250GB SSD-u a W10 Insider na trećem 120 GB SSD-u, Data na drugom, 2TB HHD-u. Backup na trećem HDD-u u fijoci za brzo vađenje.Backup nije pravi ako nije offline.
 
Downloads su na 1TB HDD-u. Igre na drugom 250GB SSD-u a W10 Insider na trećem 120 GB SSD-u, Data na drugom, 2TB HHD-u. Backup na trećem HDD-u u fijoci za brzo vađenje.Backup nije pravi ako nije offline.

Ili pak na serveru-Nas-u.
Iskreno gledano i receno, ssd-ovi su za danasnje pojmove su stvarno nesto na sta se covjek moze osloniti.
Kako na kompjuteru tako i na Nas-u.
 
Dok ne pukne kontroler i efikasno sve podatke pogubis odjednom, bez mogucnosti vracanja cak i u specijalizovanim ustanovama :). Bekap, bekap, bekap.
 
Bekap, bekap, bekap. u svakom slučaju.
 
Da ne otvaram novu temu pa cu ovde da pitam
i meni na ssd pokazuje 98 posto helt
sta da radim pod garancijom je da ga nosim da reklamiram ili ne da mi neko pomogne, evo i slike
12358.png
 
Kad ne'š da čitaš prethodno napisano, nosi na reklamaciju.
 
Kao sto su rekli na prethodnoj stranici meni, sve je ok to. Ne diraj nista.

A ja bih isto da pitam nesto jos
Potpuno je nova konfiguracija, nov i SSD, ali HDD imam star 8 godina, skinuo sam ga sa starog laptopa 320GB i ubacio u komp, na njega drzim download, filmove i slicno...
Ali obzirom da je jako star, da li je potrebno da ga menjam, da li cu sa novim HDD osetiti poboljsanje neko? Inace HDD je na 100% sve.
Testaro sam brzinu sa programima nekim. Da li je premalo?

https://i.ibb.co/fnLT4q7/Annotation-2020-09-09-015926.png
https://i.ibb.co/gg6LWG0/Annotation-2020-09-09-020516.png
 
To je kroz normalna brzina i dovoljna za download, filmove, muziku i ostale manje zahtevne stvari.

Sent from my SM-J320F using Tapatalk
 
Ali obzirom da je jako star, da li je potrebno da ga menjam...

NE!
Ti ima samo da uzivas sto je hdd dobar, da ga nastavis koristiti kao i do sada i da te jos barem toliko sluzi.
To je najbolja stvar kad je hdd tako dobar, mozes biti siguran da ce podatci biti na njemu sigurni a neces imati trosak za kupovati drugog (novog) hdd koji moze biti gori od tog starine...
Novi hdd kupujes samo kad ti treba veci, ne da bi bio nov ili brzi ili sta god trece.
 
Recite mi molim vas, ako je SSD samo 120GB, a skroz je prepunjen, da li ce da se odrazi na performanse racunara o eventualno usporavanje?
 
Ako je sistemsi drajv (verovatno jeste), ne bi trebalo da bude problema jer neće biti nekog upisa a tu se oseća usporenje kad je drajv pun...
 
Naravno da će biti usporenja. I OS i programi koriste temp direktorijume koji se uglavnom nalaze na onom disku na kom je i OS instaliran.
Ako je to i jedini disk na računaru, eto veselja.
Pozdrav
 
Da ne otvaram novu temu. Ako moze mala pomoc za TRIM. U sentinelu stoji da u OS-u(win 10 pro) nije ukljucen, ali kada proverim u cmd-u preko fsutil, stoji mi DisableDeleteNotify=0, sto bi trebalo da znaci da je ukljucen trim.
 
Batalite Sentinel za SSD-ove, x puta je pomenuto...

Ne znam koji SSD imaš ali skini sa stranice proizvoda program koji je sam proizvođač napravio za operacije s drajvom (kao što Samsung ima njihov Magician), i koristi to. Taj alat bi trebalo da ti kaže da li je TRIM aktivan i da aktivira ako nije, mada je TRIM automatski aktiviran u Win 10, koliko znam...promenio sam 3 SSD-a u Win 10 i nikada nisam morao da petljam nešto.
 
Poslednja izmena:
Kingston A400, brzina 500/320 120GB kada radim test brzine pokazuje mi ovo.

Screenshot 2020-12-23 130927.png

Zasto je toliko mala brzina?

Popunjenost SSD-a 80/110GB.
 
Proveri da li je mozda iskljucen write cache. Desni klik na drive u this pc > properties > hardware tab > properties (opet) > change settings > policies tab. Eventualno ce brojke malo da skoce, ali ovo je DRAMless drive i to malog kapaciteta (ne moze da dobije na brzini interleaving-om izmedju kanala/cipova jer ih nema puno) pa ne verujem da ce spektakularno da se poboljsa.
 
Nazad
Vrh Dno