Šta je novo?

NAS ili ruter sa usb 3.0 portom?

IRS

Čuven
Učlanjen(a)
05.12.2003
Poruke
113
Poena
620
Zdravo svima, imam dilemu oko cloud rešenja za kućne potrebe, pre svega pristupa i pregledanju fotografija i video klipova i filmova iz lokala, preko kućnog rutera i wifi-ja.
Standardan pristup preko mobilnih uređaja i računara. Ono što mi je bitno jeste stabilan i friendly interfejs android aplikacija za pristup tim sadržajima preko telefona i tableta, i naravno
brzina pristupa. Trenutno od opreme imam ruter TP Link C2 v750 Archer (onaj sa 2 antenice), 5Ghz mu je jako slab, ali kapiram da mu je usko grlo USB 2.0 port na koji sam postavio eksterni SSD
disk koji mi je višak trenutno. Kapiram da na relaciji USB 2.0 - ruter dolazi do najvećeg usporavanja čitanja. Sa druge strane, aplikacija koju koristim na telefonu je krš, neka koja pliva u reklamama,
ali jedina koja radi posao kako treba u pristupu preko lokalne IP adrese.

Šta je sada moje pitanje. Da li ima smisla uzimati NAS uređaj, video sam da ima povoljno Synology ili WD Book live, i onda preko UTP kabla povezati ga sa ruterom, te je za očekivati da se dobije
veća brzina preko wifi-ja, ili je bolje ići na skuplji neki ruter koji ima USB 3.0 port, budući da mi je fijokica za hard 3.0, to bi onda radilo svakako brže?

Minus za bolji ruter je što i dalje ostaje problem interfejsa na dostupnim aplikacijama za tu svrhu, a kod NAS uređaja je minus to što su im aplikacije u poslednje vreme ocrnjene najgore,
očigledno zbog katastrofalnih updejtova.

Dakle ima li neko neki predlog šta bi bilo najbolje u ovoj priči uraditi?
 
Ako već imaš SSD, probaj sa Nextcloud-om na RPi 4 (Trebalo bi lepo da radi sa USB 3.0). NC ima dobru aplikaciju za iOS, kontam da je jednako dobra i za Android
 
Cool, hvala, nije loše za razmišljanje. Doduše nemam iskustva sa Raspberijem ali mogu da probam.
 
Ako već imaš SSD, probaj sa Nextcloud-om na RPi 4 (Trebalo bi lepo da radi sa USB 3.0). NC ima dobru aplikaciju za iOS, kontam da je jednako dobra i za Android

Samo da li onda instalirati Raspeberi OS ili Linux na njega? Koliko sam video na NC sajtu ide na Linux ili Windows..
 
Ima gotov image,znam za rpi3 proveri za rpi4.

https://ownyourbits.com/nextcloudpi/

Edit:pogledaj I openmediavault,takođe može da se instalira nextcloud a dobijaš kompletno NAS rešenje.

Sent from my T1 7.0 using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Openmedia valut je isto odlicno resenje, ali ga nisam preporucio zato sto nemam iskustva sa njim. Nisam siguran kakve su aplikacije i ostalo, a za NC znam da je odlicna aplikacija.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Samo da li onda instalirati Raspeberi OS ili Linux na njega? Koliko sam video na NC sajtu ide na Linux ili Windows..

Instaliras redovan Raspberry Pi OS (koji je ustvari verzija linuxa optimizovana za Raspberry Pi), pa na njega Nextcloud, mozes kao snap paket, docker, mozes sve od nule, ili preko vec gotovih skripti.
Ovo sto si video na NC sajtu, to su klijent aplikacije, one postoje za mac,win, linux, android i ios, A server paketi se mogu instalirati samo na linuxu
 
Openmedia valut je isto odlicno resenje, ali ga nisam preporucio zato sto nemam iskustva sa njim. Nisam siguran kakve su aplikacije i ostalo, a za NC znam da je odlicna aplikacija.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Ako pod NC podrzumevaš Nextcloud bez problema se u omv-u instalira kao docker image,I koristi klijentsku aplikaciju.Ja je koristim na androidu I odlično radi.

Sent from my T1 7.0 using Tapatalk
Pogledajte prilog 289487
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno