Šta je novo?

Win 10 sistem na jednom boot na drugom disku - POMOĆ

Čika_Kure

Čuven
Učlanjen(a)
04.11.2010
Poruke
4,524
Poena
715
Pozdrav kolege, instalirao sam sve generacije Win os bezbroj puta, ali ovo mi se prvi put desilo.

Naime imam dva fizička diska, jedan SSD (i taj je podeljen na dve particije - Local Disk 1 C: i Local Disk 2 D: ), i jedan HDD koji mi je ustvari backup podataka sa starog kompa i on je Local Disk 3 E: .

Sistem je instaliran na na prvoj particiji SSD (LD1 C: ), ali Win 10 njega ne vidi kao boot particiju već kao boot i (lažnu sistem) particiju vidi HDD disk tj. LD3 E: .

Kad u Biosu stavim da butabilan bude SSD onda izbacuje "operating system wasn't found error" isko je sistem 2000% instaliran na tom disku (jer je ovaj HDD pun kao oko i na njemu ni nema mesta za WinOS), a kad u biosu namestim da boot bude sa HDD ide sve normalno, iako je win OS na drugom disku.

Ne znam kako se ovo desilo, jer ovaj HDD ni na starom kompu nikad nije bio sistemski, ne znam kako i gde je "pokupio" sistemski boot.

Takođe ne znam kako da ovo rešim, uz napomenu da ne dolazi u obzir da brišem podatke sa HDD (na SSD osim Win i pratećih programa ovako nema ništa).

Molim pomoć.

Clipboard01.jpg
 
Poslednja izmena:
Kada si insatlirao OS na SSD-u, u trenutku instalacije u kompu bili su povezani i HDD i SSD, da li je tako bilo?
 
Poslednja izmena:
Da, tako je bilo, ali odabrao sam ssd... Mada kad vratim film, kap da mi je vec na tom prvom prozoru oba diska pokazivao kao sistemska...
 
Povuklo je na HDD kada si instalirao OS, kažeš da ti je samo OS na SSD-u, preinstaliraj ponovo OS ali otkači HDD, samo da bude SSD tokom instalacije.
To gde je povuklo na HDD pronađi i obriši.
 
Hard disk ima aktivnu particiju, zato ti tamo gurao Boot sekciju. Otkacis HDD i samo na SSD instaliraj sistem a posle u Disk Management skini tu Aktivnu sa hard diska.
 
Hard disk ima aktivnu particiju, zato ti tamo gurao Boot sekciju. Otkacis HDD i samo na SSD instaliraj sistem a posle u Disk Management skini tu Aktivnu sa hard diska.

Prvi deo mi je jasan, drugi ne.

Dakle, ako sam dobro razumeo kada otkacim HDD ponovo instaliram sistem na SSD, pa ponovo priključim HDD imaću dva boot diska, jedan SSD na kojem će stvarno i biti OS, a drugi HDD gde će kao i do sada biti samo boot (lažni sistemski disk).


Kako da posle svega toga u Disk Menagmentu da skinem boot sa HDD?
"Sirova" fora koja mi pada na pamet, a koju ne bih ni mogao realizovati jer nemam još jedan HDD dovoljnog kapaciteta, je da sve podatke sa ovog boot HDD-a prebacim na taj drugi, pa boot HDD formatiram, pa vratim podatke na njega.


U svakom slučaju zezancija...
 
djalf ti je napisao u za drugi deo "problema"
System management > Disk Management > desni klik na particiju na hardu (primarna ili boot, zavisi od trenutne strukture) i odštikliraj da je aktivna
Ovo možeš naravno da uradiš i nekim odgovarajućim specijalizovanim softverom (MiniTool Partition Wizard i slični)

Sirovom forom, kako si je nazvao, dobićeš najviše: svež fajl sistem, dodatni prostor koji je zauzimao Win, itd..

Pomenuti alatom možeš malo ozbiljnije da barataš hardom - merge partitions, itd, samo pazi šta radiš :)
Prebaciš samo podatke sa te particije na ostale, formatiraš je/ubiješ, resajzuješ drugu da zauzme slobodan prostor...
 
Poslednja izmena:
@BokiPK
Na HDD disku (lažnom sistemskom disku) Win OS ne zauzima ništa jer nije ni instaliran, tu se samo nekim čudom našao boot. I tu je ceo problem, što je sistem na SSD, a boot na HDD.
 
Ahhh, mislio sam da je ostatak od ranije :)
Onda samo "štikla"
 
Neka ti ovo uradi neko ko se bolje razume.

Sent from my SM-G960F using Tapatalk
 
Tako je to kada uđeš u pogrešan voz sve su ti stanice pogrešne.Trebalo je da napraviš malu particiju na početku SSDea od nekih 200mb da ti bude aktivna i boot bez slovne oznake a pored nje obične particije za windows. Tako se boot particija lako održava i popravlja i čak premešta na drugi disk usled neke ne planirane havarije...... Sa Acronisom ili sa Strelec koji ima Acronis je napraviš da je aktivna i da su ostale particije sve i sa hard diska ne-aktivne, i pomoću EasyBCD na njoj snimiš boot loader i pomoću njega urediš meni operativnih sistema i to snimiš. Sasvim jednostavno ko na slikama:
 
Tako je to kada uđeš u pogrešan voz sve su ti stanice pogrešne.Trebalo je da napraviš malu particiju na početku SSDea od nekih 200mb da ti bude aktivna i boot bez slovne oznake a pored nje obične particije za windows. Tako se boot particija lako održava i popravlja i čak premešta na drugi disk usled neke ne planirane havarije...... Sa Acronisom ili sa Strelec koji ima Acronis je napraviš da je aktivna i da su ostale particije sve i sa hard diska ne-aktivne, i pomoću EasyBCD na njoj snimiš boot loader i pomoću njega urediš meni operativnih sistema i to snimiš. Sasvim jednostavno ko na slikama:

Hvala ti druže.

Sa EasyBCD sam sve rešio za dve i po sekunde i jedan klik.
Uklonio je boot sa E: i namestio Win OS boot menager na C: kao što si i napisao da će biti.

Sad je sve ok i kako treba da bude.

Jedina mi je misterija kako je uopšte zakačio boot na HDD.





Hvala i ostalima.

Može LOCK, a može i da ostane tema, možda će nekom trebati.
 
"Zakačio" boot zbog activne particije.
 
Jedino to da se desilo.

HDD je Disk 0, a SSD Disk 1, verovatno je povukao boot na prvi aktivni disk, a to je bio HDD...

Vidim da se HDD i dalje vodi kao aktivni, ali više nije boot...
 
Pa sada više nema veze jedino ako neki update ne napravi restore particiju, valjda neće. Ja ima još 2 diska sa aktivnim particijama,jedan sa insider i jedan sa Linuxom pa nema problema.
 
Nazad
Vrh Dno