Šta je novo?

MS Cyclops V

Envoy

Cenjen
Učlanjen(a)
09.06.2020
Poruke
1,291
Poena
145
Moja oprema  
CPU & Cooler
AMD Ryzen R5 5600 & Arctic Freezer A35 ARGB
Matična ploča
ASUS TUF GAMING B550M-E WIFI
RAM
32 GB Patriot Viper 3000 MHz
GPU
ZOTAC GAMING GeForce RTX 3080 Trinity OC
Storage
2TB Kingston KC3000 + Apacer 1TB AS2280P4U PRO
PSU
SeaSonic G12 750W Gold
Kućište
ASUS PRIME AP201 White
Monitor
GIGABYTE G27Q
Miš & tastatura
HyperX Pulsefire Dart & HyperX Alloy Origins Core
Mobilni telefon
iPhone 13 128GB
Pristup internetu
  1. Optički internet
Ne mogu da nađem zvaničnu temu a ne bih da oživljavam neku staru ali prikladnu. Juče sam se po prvi put malo ozbiljnije bavio ovih kućištem i evo par zapažanja:

1. Kućište je jeftino i to s razlogom. Prednja strana je od plastike ne naročito visokog kvaliteta a prednjači ona sjajna sa strane koja je meni lično ogavan detalj i ruži ovo kućište.
2. Način kačenja i skidanja prednje strane je takav da cenim da posle trećeg puta neće moći više da se nakači jer će popucati plastične žabice.
3. Prednji filter je relativno solidan ali mu nije tako lako pristupiti baz zbog tog kačenja.
4. Filter odozgo se lako skida i namešta ali nije neki kvalitet dok je onaj odozdo takav da valja voditi računa da se ne pokida pri najmanjim intervencijama.
5. Lim od koga je napravljeno kućište je da ne poverujete ali tanji nego na starim kineskim kung fu kućištima. Bolje obrađen (manje šanse za posekotine) ali tanji. Stranice su neverovatno tanke i deluje da će se iskriviti ako se ne pazi. Prednji lim je takodje sramno tanak, pogotovo ako uzmemo u obzir da nosi ventilatore. Jedino solidno parče lima je onaj kavez za PSU.
6. Otvor za ventilatore pozadi nema filter ali možda mu ni ne treba jer izbacuje vazduh. Gore treba jer prašina pada odozgo iako se tu takođe montira vent koji izbacuje vazduh.
7. Lažu! Na sajtu piše da može primiti 2x12/14 ventilatore. Ja sam to protumačio 2x12 ili 2x14. Zapravo ima mesta za 3x12 ventilatore. 14 ne može da stane, kupio P14 i probao da namestim i ne može. Možda jedna 14ica ali to nekako skrnavo da se namesti. Tri 12ice mogu ali sam ostao kratak 12ica jer sam mislio napred 14ice da stavim.
8. Akrilna stranica je negativni hajlajt kućišta, zajedno sa sjajnom plastikom napred. Grebe se ko ludo i izgleda jeftino. Možda može negde da se nabavi tanko kaljeno pa da se nekako namontira, nemam pojma. Mada teško da će ovaj lim držati bilo koje staklo.
9. Dodali su neki limčić da drži CD drajv koji samo smeta i može se skinuti ali me mrzelo.
10. Kabl menadžment je i loš dobar, za ovu cenu dobar mada se sve radi vezicama (koje morate dokupiti) i zahteva kreativnost. Ja se nisam usrećio, pogotovo ne sa 5 ventilatora u kućištu gde svaki ima daisy chain konektor što znači da su kablovi rogobatni i ne baš laki za sakrivanje.

Kućište je zaista dobro rešeno dizajnerski i radi posao, hladi dobro ali je od jeftinih materijal i sa sumnjivim estetskim rešenjima.

E sad, ja sam povezao četiri venta i jedan za CPU jer više nemam. Zapravo imam F12ice i razmišljam jednu da stavim da izvlači pozadi jer nema filtera a rupe u limu su solidno velike. Dva P12 napred uvlače, P12 na LC-CC-120 preuzima a izbacuje P12 nazad. Odozgo jedan P12 na prvom mestu (nije iznad CPU) izvlači.

Da li dobijam nešto ako dodam još jedan gore ili još jedan dole napred? Imam onaj MS, tih je do 900 RPM. Takođe i F12.

BIOS je podesio da se vrte na 900-1200 RPM i temperature su fenomenalne kad tako rade ali se čuje strujanje vazduha. Nije tišina ali nije ni bučno, neki normalno tih rad uređaja da tako nazovem. Na 40% rade na oko 800 i tad su tihi međutim neki od njih kao da preskaču, čuje se neravnomerno okretanje. Da li što se svaki okreće zasebno jer ih nisam povezao u daisy chain (bilo me strah da ne zabrljam nešto a imam 6 4-pin slotova za priključivanje ventilatora na ploči)? Jel ako ih povežem u niz dobijam da se svi okreće kao jedan i da neću čuti to preskakanje? Ili je to zbog vibracija od tankog lima, prezategnutih ili slabo zategnutih šrafova ili su neki od ventova sa lošim ležajevima? Šta je verovatnije da je razlog. Ne smeta mnogo ali bi voleo da ne čujem to uopšte. Inače GPU je 2400XT pasivni jer 3650 ima neki vent koja nadglasa sve ostale pa sam morao da ga izbacim iz kućišta. Takođe sam izbacio prastari 5.1 surround system jer subwoofer zvili pa takođe kvari zvučnu sliku.
 
11. Napajanja koja su jača(w)/duža od standardnih ne mogu da udju u kućište jer im smeta 3.5" hdd kavez koji je mogao biti pomeren napred kako bi se ovo izbeglo.
12. Kad se uzme u obzir cena kućišta i da dolazi bez ventilatora koje treba dokupiti dolazimo do cenovne kategorije gde ima kvalitetnijih kućišta koja dolaze sa ventilatorima.
 
Ne znam sta se ocekuje od kucista cjenovnog ranga 25-30e???


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
 
Ja bih zadržao taj setup ventova. Što se samih ventilatora tiče, i kod mene se čuje par komada (isto P12). Nisam detaljnije pratio na koliko obrtaja se javlja taj zvuk i slično, planiram da stavim neke gumice na šrafove i vidim da li će da pomogne, možda zamenim i kuler pa i tu eliminišem 2 komada, itd...

Što se kvaliteta tiče, to je što dobijaš za 25-30€. I realno, bolje je od 99% kućišta u tom rangu, bez obzira da li dolaze s ventilatorima ili ne (kakve pa ventove možeš da očekuješ na kućištu od 30€, je li). Kad na tu cenu dodaš oko 30€ za 5-pack P12 dođeš na oko 7000.
E sad, šta još imaš za te pare kod nas a da valja? Skoro ništa. Nekad su imali CM MB511 koji je ok ali dolazi bez ventilatora, koliko znam. Ima Fractal Focus G koji je isto ok (iako malo arhaičan i jeftin) i dolazi sa 2 venta, znači treba ti još par komada. I imaš MS Titan Pro II koji je takođe ok i dolazi sa čak 4 venta sumnjivog kvaliteta.

Nakon toga već idu Fractal Define S (bez providne stranice) koji je (trenutno) 9000 sa 2 venta, dakle treba ti još par što diže cenu na 90-100€. I druga 100-110€ tier kućišta, kojih verovatno i nema kod nas...

Dakle, možeš da biraš između boljih kućišta gde treba da dokupiš par ventova ili mediokriteta od kućišta sa full setom prostojnih ventova.

11. Napajanja koja su jača(w)/duža od standardnih ne mogu da udju u kućište jer im smeta 3.5" hdd kavez koji je mogao biti pomeren napred kako bi se ovo izbeglo.

Prvo važi i za mnogo bolja i skuplja kućišta. Ljudi ne obraćaju mnogo pažnje na veličinu (dužinu) napajanja kad ih kupuju i kad biraju kućišta...Zato ovek favorizujem napajanja od 140mm dužine poput Seasonic Focusa i derivata, eventualno 150mm. 160mm je na nekoj granici gde može da ima zezancija sa kablovima i smeštanjem ako nemaš veliko kućište, a 170+ je već preveliko za moj ukus.
Moje trenutno napajanje je 160mm i knap je, i seriozno razmatram da ga zamenim kraćim, vrlo poželjno nekim SFX-L modelom od 125mm zbog budućeg prelaska na SFF...
 
Poslednja izmena:
Šrafovi će ispasti iz kombinacije kada stignu gumene zakačke sa Alija, pod uslovom da mogu da se namontiraju. Samo nisam baš siguran da je do šrafova taj zvuk.
 
Taman sam mislio da pazarim ovaj Cyclops V i naidjem na temu. Mozda je Winston bolja opcija?

Moze li neka preporuka do 5k za kuciste? Ploca M-ATX, GTX 1080 Mini? Da ima dobar airflow za vazduh, a opet da je koliko toliko zatvoreno dovoljno da se ne cuje grafa posto je Mini i nejde ispod 37% ventilator. :D
 
Sto bi Winston bio bolji? Zar nisu isti osim prednje maske? Winston koliko znam nema mesh napred.
 
Za ove pare best buy, pogotovo ako već imate ventilatore. Juče sam ga pazario i od zamerki bih odmah istakao lošije tolerancije, sve ostalo je vrlo pristojno za 23e.
Jedinu 'muku' koju sam imao je priključivanje naponskog kabla za CPU jer sam već imao instaliran kuler na ploči, tako da je preporuka da priključite kabl pa tek onda da postavite ploču.
Sa dve noctue za usis u izduv ja nisam uspeo ništa da čujem, unutra je MSI RX580 i 9400f....
Gornji i donji filter po kvalitetu izrade vrlo slični filterima na mom CM NR400.
Realno za ove pare, dobija se funkcionalno i dobro provetreno kućište, sve staje uz malo muke i posle ste mirni, preduslov je da imate pristojne ventove, ali to već iziskuju neku jaču cena pa se dolazi do nekih većih cifri.
 
Noctua ventilatori u kućištu koje košta kao jedan takav ventilator, pobogu zašto?
 
Noctue su bile višak, a trebalo mi jeftino airflow kućište za build, doduše ne za mene :)
 
Po meni je Titan II Pro mnogo bolja kupovina.
Kakav je kvalitet izrade ne znam, ali je protok bolji, a ide sa 4 ventilatora (RGB koji, značilo nekome ili ne, koštaju više od običnih), a sudeći po iskustvima vlasnika, uopšte nisu lošu.

Cyclon V sa kupovinom ventilatora će koštati slično kao Titan II koje je bolje, a rekao bih i lepše (ne mislim na RGB, ja sve lampice u kući gasim).
 
Modovao sam kuciste kao Pejic, skinuo MS logo i zalepio MSI ferari zmaja, u cilju poboljsanja estetike kucista, i dobio sam tri puta seljackije kuciste nego sto je original. Dont do it kids. Stavio sam LC vent pored P12 na gornju resetku da izbacuje vazduh i sad moram da ga skinem. Razlika izmedju LC ventova i P12 PWM je nebo i zemlja, ovo LC klokoce vec na 600 obrtaja ne znam kako ranije nisam primetio. Nesnosno je, cuje se i pored graficke i njenog venta koji retardirano radi na 100% svo vreme.

Skinuo sam sve ventove i ponovo ih montirao sa gumenim srafovima da se tako izrazim, oni sto se provlace i razvlace na silu. Dobitak u tisini ne mogu da izmerim ali cini mi se da oni ventovi koji su tako okaceni ne drndaju ni malo. Ali onaj odozgo ne moze tako zbog magnetne mrezice jer nema rupe u mrezici a ovo resenje kacenja strci sa obe strane.

Jos jedna stvar, ko bi da montira prednje ventilatore ispred resetke tj. odmah iza mrezice i prednje maske da zaboravi na to. Ne moze, nema prostora. Ja namestio i ukljucio komp a on se pretvorio u traktor jer su lopatice zapinjale za mrezicu, ugasio sam posle sekundu i po.
 
Da li može neko da mi kaže koliko mesta za hdd-ove ima u ovom kućištu? Da li može da se ubaci kavez 5.25 na 3.5 za dodatne diskove? Imam od starog kućišta, ne znam da li će odgovarati. Cilj je da stane nekih 6-8 diskova (za početak će biti dovoljna dva.

Sent from my SM-G985F using Tapatalk
 
Nazad
Vrh Dno