Šta je novo?

Visoko zagrevanje SSD-a u laptopu

Novicki

Cenjen
Učlanjen(a)
02.11.2011
Poruke
214
Poena
180
Pozdrav.

Laptop je HP 15-db1089nm

CPU: AMD Ryzen 5 3500U 2.1GHz
RAM: 8 GB DDR (6 dostupno sistemu)
GPU: Radeon Vega 8

SSD: SK hynix BC501 HFM512GDJTNG-8310A 512,1 GB

OS: Windows 10 Pro 2004

Problem je velika radna temperatura SSD-a. Trenutno dok ovo pišem, na idle, je 65°C a juče je u jednom trenutku skočila i do 74°C! Pri tome je juče kada sam upalio program CrystalDiskInfo health bio na 99% a sada je na 98%.
Laptop je star 7 meseci, i tek pre nekih mesec dana sam primetio da se više greje. Juče sam instalirao CrystalDiskInfo i imam šta da vidim.
Po paljenju je temperatura nekih tridesetak C, ali se jako brzo podigne do šezdesetak stepeni.
Svi drajveri su ažurirani (koliko sam ja svestan) preko HP Support Assistant aplikacije, BIOS je ažuriran na najnoviju verziju.
Inače, laptop tiho radi. Evo sada je skoro pa potpuno nečujan, ali SSD se greje. Ume da zavrti fan malo jače ponekad, ali retko i samo na kratko.

Laptop je korišćen samo za lagano kodiranje i multimediju, nikad za gaming.

bench2.PNG

bench1.PNG


Neki savet? Ili mu ne gine servis?

Hvala unapred.
 
Poslednja izmena:
Video sam tu temu. Izgleda da je tako. :(

Evo pustio sam 1080p film i temperatura SSD-a je 71°C.
 
Poslednja izmena:
Planiram u ponedeljak, nego nadao sam se da možda neko ima neki softverski savet koji bi rešio problem. Gledao sam na netu, nema nigde novi firmware za ovaj ssd. Tj. ima neki na Dell-ovom sajtu ali nemam nameru sa time da se zezam. A skoro da mogu da se zakunem da je počeo da se greje posle nekog windows update-a. A možda je samo slučajnost.

Da li neko ima iskustvo sa slanjem na reklamaciju? Ako mi zamene SSD novijim, pretpostavljam da od podataka nema ništa? Ili će klonirati disk na novi?
 
Poslednja izmena:
Win 10 -2004 update, resetuje sve optimizacije ssd diskova, pa se mora ponovo..
Defragmentaciju,windows search,prefetch u registriju, itd, sve sem indeksiranja...
pozz
 
Identican lap, identican SSD i identican 'problem'. Radi na 70°C+, hard throttle je tek na 85°C. Cisto sumnjam da ce uvaziti reklamaciju za tako nesto iako bi trebalo jer kad dodje do pomenutih 85°C pri instalaciji neke vece igre npr. upis prakticno stane dok se ne ohladi malo. Licno se ne opterecujem mnogo, ako crkne neka ga, ne drzim nista vazno na njemu :)
 
Eto, bar znam da nije samo do mojeg primerka. A je li ti se u startu zagrevao? Meni se nešto čini da je tek od pre dva-tri meseca počeo da se greje, nije dok je bio potpuno nov. I kakav ti je health SSD-a?

Ostalo, kako te služi laptop? Meni je OK, sem što je očajno loš space taster. Sa leve i desne strane ne reaguje nikako, samo ako kucaš po sredini.

Hvala.
 
Pa rečeno ti je već da je do tog ssd diska (i windowsa 2004).

Pročitao sam to, ali je uvek bolje kad nađeš nekog ko ima potpuno identičnu konfiguraciju (u ovom slučaju laptop).
I ne mogu da se zakunem ali mislim da je SSD počeo da se greje pre upgrade-a na 2004.
 
Poslednja izmena:
Ma zvaću ja servis sutra u svakom slučaju, ništa me ne košta. Pa ću videti šta će reći.
Ako kažu to je - što je, biću malo obazriviji sa podacima, radiću back up češće pa kad crkne SSD daće mi valjda novi.

Hvala na savetima.
 
Poslednja izmena:
Eto, bar znam da nije samo do mojeg primerka. A je li ti se u startu zagrevao? Meni se nešto čini da je tek od pre dva-tri meseca počeo da se greje, nije dok je bio potpuno nov. I kakav ti je health SSD-a?

Ostalo, kako te služi laptop? Meni je OK, sem što je očajno loš space taster. Sa leve i desne strane ne reaguje nikako, samo ako kucaš po sredini.

Hvala.

Od prvog dana je ovakav. CrystalDiskInfo ga ceni na 96% Health

Korektan lap za 49k koliko sam ga ja platio, tastatura je i vise nego ok, navedeni problem nemam. Jedinu zamerku koju imam je sto je SATA port za 2.5" mesto izostavljen a SATA port za opticke uredjaje izgleda radi u USB 2.0 modu, mada je moguce da je do HDD Caddy-a, ovo je prvi koji sam ugradio pa nemam bas iskustva sa tim. Inace staje 9.5mm Caddy ali mora da se modifikuje zadnji poklopac :D
 
I ja sam ga platio toliko, iskoristio sam akciju za SBB korisnike pa sam ga dobio sa 20% popusta.
A ovo za tastaturu je onda samo kod mene, i baš ume da nervira. Još uvek nisam zvao da se raspitam za SSD (trebalo bi sutra) pa ću videti i za tastaturu.
Ako ne, onda ću to naglasiti kada budem slao laptop na godišnji servis (što je obavezno za ostvarivanje produžene garancije). Možda može da se popravi.

Hvala na odgovoru.
 
@Novicki Hvala sto si se javio. Ako ti je za utehu moj primerak je dosta mladji, a brze stari od tvog. :D
ssd.jpg

Da li kupiti nov ssd?
 
Poslednja izmena:
Tek sad vidim tvoj post, izvini.

Sve u svemu, ispada da je ovaj SSD krš. I da ga treba menjati pre nego što rikne.
 
Da li je neko imao problema sa prevelikim zagrevanjem Samsunga 970EVO u laptopu? Treba prijateljici da zamenim hdd za ssd u hp Pavilion 14-bk006nm.
Ovaj mali je hp je super notebook za upgrade, sa dva SO-DIMM slota, SATA i M2 slotom. Brine me samo moguće zagrevanje pomenutog Samsunga u malom kućištu laptopa.
 
Mali update...
Reklamirao sam laptop i prihvaćena je reklamacija. Tj. zamenili su SSD ali i tastaturu. Sad čekam da mi vrate laptop.
Potrajalo je...Bogami 3 nedelje ali bar je završeno pozitivno.
Eto, ako neko naleti na ovu temu i ima problem sa svojim SSD-om, neka ga reklamira.

Ja ću dodatno updatovati temu ako bude nekih drugih novosti.

(nadam se da neće :))
 
Mali update...
Reklamirao sam laptop i prihvaćena je reklamacija. Tj. zamenili su SSD ali i tastaturu. Sad čekam da mi vrate laptop.
Potrajalo je...Bogami 3 nedelje ali bar je završeno pozitivno.
Eto, ako neko naleti na ovu temu i ima problem sa svojim SSD-om, neka ga reklamira.

Ja ću dodatno updatovati temu ako bude nekih drugih novosti.

(nadam se da neće :))
Super! Drago mi je da si dobro prosao.

Koji ssd su ti ubacili i sta si im rekao da je problem? Ja sam uzeo u Gigatronu pa bih odneo da i meni zamene.
 
SSD su mi ubacili potpuno isti model, samo nov. Rekao sam im sve što se može pročitati u prvom postu. Plus sam priložio print sa CrystalDiskInfo-a gde se vidi previsoka temperatura SSD-a.

E sad, javio se problem kada sam instalirao Windows Update. Temperatura je opet skočila na kratko na čak 70 C, međutim kada ništa ne radi (idle) temperatura je na 32-34 C što je mnogo manje (duplo manje!) jer mi je ranije bila na 60+ stepeni lagano. Kada se kopira veliki fajl (poput filma) temperatura hoće da pređe 60 stepeni. Posle kopiranja se polako ohladi na tridesetak.
Mislim da jednostavno ovaj model SSD-a nije kvalitetan, tako da ću pratiti kako se stvari odvijaju. Možda je najbolje pitati za promenu modela SSD-a uz eventualno neku doplatu? To ću tražiti ako se problem ponovo pojavi za neki mesec.

Eto, to je moje iskustvo.
 
Odnecu i ja ovih dana i trazicu ssd drugog proizvodjaca samo da ne placam punu cenu nego da doplatim neki procenat.

Sta predlazete kog proizvodjaca da gledam? Transcend mozda ? I da opet bude PCIe M.2 2280?
 
Iskreno, pojma nemam. Vidi sa njima, zavisi šta imaju u ponudi pa onda proguglaj šta drugi kažu.
 
Nazad
Vrh Dno