Šta je novo?

Poređenje grafičkih kartica

nemanja123

Čuven
Učlanjen(a)
28.10.2007
Poruke
8,543
Poena
665
Jel postoji neki sajt gde se mogu uporediti kartice po jačini? Dakle koliko je jedna jača od druge.

Isto pitanje važi i za FPS koji se može očekivati od različitih kartica sa istim podešavanjima slike. Idealno, raspoređeno po rezolucijama.

Nešto gde bi se moglo videti koje bi sve kartice (i/ili koja minimum) mogle da daju 1080p/1440p/4k na 60/75/120/144 Hz/FPS.
 
https://www.techpowerup.com/review/?category=Graphics+Cards&manufacturer=&pp=25&order=date

Par primera:

relative-performance_2560-1440.png
jedi-fallen-order-2560-1440.png
jedi-fallen-order-1920-1080.png
 
Poslednja izmena:
Što ste tiče poređenja brzine kartica ja se oslanjam na ovo https://www.techpowerup.com/gpu-specs/ . Kad u pretrazi klikneš na neki GPU otvoriće ti se stranica sa specifikacijama GPU čipa i relativnim brzinama drugih čipova u odnosu na izabrani. Na stranici je označeno obojenim kvadratićima za koju rezoluciju se preporučuje. Neki GPU čipovi mogu biti izostavljeni u prikazu relativnih brzina ali se mogu naći u pretrazi. A koliko koja daje FPS u nekoj igri traži guglanjem ili računaj. :)
 
Veliko hvala svima!
Uz pomoć ovih sajtova može lepo da se vidi međusobni odnos kartica.
Gledao sam uglavnom za FPS, poneka vožnja i flight simulation igre.

Razmišljam o:
1. 1080p 60 FPS
2. 1080p 70-75 FPS
3. 1440 60 FPS
Šta bi tu bio minimum (većinu igara da može da izgura sa tim podešavanjima), a šta optimum (da sve igre gura na tim podešavanjima ili baš blizu)?

Ja sam stekao sledeće utiske (ispravite me ako grešim):

Vidim da je za 4k 60 FPS, za optimum, potrebna najjača karta (a ni ona ne daje uvek toliko), dok za minimum ne znam šta je potrebno, jer su rezultati mešoviti.

Za 1440p 60 FPS (kao i za 1080p 70-75 FPS) - za minimum RTX 2060 Super, za optimum RTX 2070 SUPER.

Za 1080p 60 FPS - za minimum RTX 1660 Super (za većinu dovoljna, za neke čak i na 70-75 FPS), optimum RTX 2060.
 
Kupi 2070 super i ćao
 
Kao neko kod ima 2070 Super i igra se na 2K mogu da preporucim isti kombo 'value for money', jer trenutno ne vidim koja je opcija bolja. Uvek ima izuzetaka, naravno. Prosle godine kada sam imao istu nedoumicu, bilo i je i "sacekaj malo na ovo i ono" saveta, ali u tom cekanju proslo bi mi skoro godinu dana igranja i opet bi bio u istoj situaciji, manje/vise. :)
 
Veliko hvala svima!
Uz pomoć ovih sajtova može lepo da se vidi međusobni odnos kartica.
Gledao sam uglavnom za FPS, poneka vožnja i flight simulation igre.
Razmišljam o:
1. 1080p 60 FPS
2. 1080p 70-75 FPS
3. 1440 60 FPS
Šta bi tu bio minimum (većinu igara da može da izgura sa tim podešavanjima), a šta optimum (da sve igre gura na tim podešavanjima ili baš blizu)?
Ja sam stekao sledeće utiske (ispravite me ako grešim):
Vidim da je za 4k 60 FPS, za optimum, potrebna najjača karta (a ni ona ne daje uvek toliko), dok za minimum ne znam šta je potrebno, jer su rezultati mešoviti.
Za 1440p 60 FPS (kao i za 1080p 70-75 FPS) - za minimum RTX 2060 Super, za optimum RTX 2070 SUPER.
Za 1080p 60 FPS - za minimum RTX 1660 Super (za većinu dovoljna, za neke čak i na 70-75 FPS), optimum RTX 2060.

Izgleda da te niko, pa ni ti sam, nije obavestio o nekim stvarima. Ljudi koji testiraju grafike na YT rade sa ekstra jakim računarima da im CPU ili memorija ne bi bili usko grlo. Ako imaš konfiguraciju iz opisa ti ni tu GTX 1060 nisi uspeo da poteraš onoliko koliko može. Jednostavno, imaš praistorijski računar na kojem i da staviš 2080ti nećeš dobiti ni frejm više od onoga što ti daje GTX 1060. Athhlon 64 i 4GB DDR2 su odavno zaboravljeni sistemi za igranje bilo čega što je mlađe od 7-8 godina na iole pristojnim podešavanjima.
Ili nisi promenio sistem u profilu, jer sa tom konfiguracijom je čudo da i 1060 učini igranje iole podnošljivim..
 
Moje misljenje da je za gaming i dalje najbolja 1080p rezolucija :) Sve vise rezolucije za rad :)
 
Možda pre par godina. Ko jednom pređe na 4k gaming više se ne vraća nazad.

Sent from my SM-G960F using Tapatalk

4k gaming ,jos i limitiran na 60hz u 99% slucajeva :D Na sve to , danas imas igre koje ne mozes u fulu pokrenuti ni sa 2080ti u 1080p... :D
pa mi se jos jurimo sa 2k 240hz, a 4k 144hz je jos uvek pojam. Nema hardvera to da isprati jos uvek,a cena je besmislena...
ko jednom prebaci 75hz vise nema nazad. Salu na stranu , 144hz pruza duplo brzi odziv u pikselima, prosta matematika 16.6ms vs 6.94ms , i na sve to,prikazuje vise nego 2x vise slika. Razlika je tolika da ocima vise covek ne moze na 60hz pa da je ne znam sta.

Naravno , treba iskustva pri odabiru panela, modela, potreba,velicine, itd. Ali kvalitetan 2k 144hz > 4k 60hz bez razmisljanja. Doduse ja sam na 34" 3440 x 1440 na 144hz, xiaomi mi curved 34. da idem na 16:9 tu je sada novi Samsung odissey 2k 240hz. Zaista monitori su sve pristupacniji , kvalitetniji , i verovatno nas uskoro ceka era jeftinijih 4k 144hz...

do tad jedino kome treba za rad, 4k 60hz.
 
Poslednja izmena:
Neko ide jednim a neko drugim putem. Ja sam izabrao 4k jer su televizori smešno jeftini. Pri tom tih 4k se mogu dobiti i skaliranjem, frejmovi ne mogu. Te zaludjarije sa hercima su za klince što gledaju, prate i učestvuju u esports. Ja imam 35 godina nije to za mene. Nvidia predstavnika nove grafičke i nijednom nisu spomenuli high refresh rate monitore. Samo 4K.

High refresh rate na lcd monitoru moram priznati nisam nikad probao. Ali jesam 144 hz na CRT monitoru dok su bili u modi. Probao pa posle otpanjio rezu na 85 hz. Tad smo držali 85 ili 100 hz jer je bila priča da na nižim osvežavanja šteti očima. Posle prešli na 60 hz lcd i niko to više nije pominjao jer kao 60 hz u lcd nije isto kao 60 hz na CRT. Marketing he čudo.
 
 
Pozdrav kolege, vidim zahuktala se rasprava, pa da iskoristim content flow da priupitam koja je po Vašem mišljenju bestbuy grafika za 1080p gaming do nekih 200€ (ne mora nova).

Ideja je da se sad uzme neko ovakvo rešenje da se "pokrijem" godinu-dve, i da se čeka da izađe nova generacija grafika, čime će ova sadašnja najnovija generacija postati pristupačnija, tj. sa cenovnog ranga 400-500€ pasti na 200€...

Neke od opcija koje sam gledao su RX 580 8Gb, GTX 1060 6Gb, GTX 1070 8Gb, dok su RTX i RX grafike sigurno van zacrtanog finansijskog limita...

Značilo bi mi da mi uz konkretan model date i preporuku proizvođača i tačan naziv serije (npr. RX 580 8Gb Sapphire Nitro +).

Hvala
 
Pozdrav kolege, vidim zahuktala se rasprava, pa da iskoristim content flow da priupitam koja je po Vašem mišljenju bestbuy grafika za 1080p gaming do nekih 200€ (ne mora nova).

Ideja je da se sad uzme neko ovakvo rešenje da se "pokrijem" godinu-dve, i da se čeka da izađe nova generacija grafika, čime će ova sadašnja najnovija generacija postati pristupačnija, tj. sa cenovnog ranga 400-500€ pasti na 200€...

Neke od opcija koje sam gledao su RX 580 8Gb, GTX 1060 6Gb, GTX 1070 8Gb, dok su RTX i RX grafike sigurno van zacrtanog finansijskog limita...

Značilo bi mi da mi uz konkretan model date i preporuku proizvođača i tačan naziv serije (npr. RX 580 8Gb Sapphire Nitro +).

Hvala

Što se mene tiče upravo ta kartica koju si pomenuo :)...
 
1070 naravno, ako je pronađeš po toj ceni. Nažalost, 99% da je i ona bila u rudniku.
 
Što ti je tehnologija. Nekada je bilo "koji procesor i koja grafa" i znaš kakvu mašinu imaš za igre. Posle toga je bilo "koji procesor i koja grafa i koliko ti je brz RAM" da bi znao kakvu igračku imaš. Ali sa ovom AMPERE tehnologijom biće "koji procesor, koja grafa, koja memorija i koji monitor da sve to potera". 1080p na 144Hz ili 1440 na 120 ili 4K na 60Hz, da li osam jezgara ili manje, koliko herca memorija, da li imaš 3000 seriju nvidia ili...
Kakav je hajp na interntu da mogu da nađem 3070 za 500$ koliko sutra bi je kupio, iako mi ne treba ni za krasni. Niti igram pucačine, niti imam para za ne znam kakav monitor, sa igrama koje igram (RDR2, Odyssey, Witcher 3...) mi je 27 inča 1920x1080 na 60Hz sasvim dovoljno za uživanje, ali nešto mi je u svemu ovome baš zanimljivo. Dok je za Nvidia Ampere leak-ovalo na sve strane, za novi NAVI se ne zna ama baš ništa. Ali Nvidia očigledno zna jer je suludo da 3070 cene 500$ iako je brža od 2080 ti (kako kažu) koji košta 1200$.
Nešto nas tu očekuje iznenađujuće za jedno mesec dana...
 
Sto rece kolega kada ze vec zahuktava da iskoristim priliku i da pitam i ja. Posto mi je finansijski iskrslo da mogu opet da upgrjedujem komp (graficku) po ovim temama koje sam pratio nekako najbolje deluje uzeti 2070 ili 5700xt? Do sada sam gledao najvise asus strix rog rtx 2060 jer je najtisa i najhladnija sto mi je sada glavno pri izboru. Moze do nekih 500 e da se ide.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Izgleda da te niko, pa ni ti sam, nije obavestio o nekim stvarima. Ljudi koji testiraju grafike na YT rade sa ekstra jakim računarima da im CPU ili memorija ne bi bili usko grlo. Ako imaš konfiguraciju iz opisa ti ni tu GTX 1060 nisi uspeo da poteraš onoliko koliko može. Jednostavno, imaš praistorijski računar na kojem i da staviš 2080ti nećeš dobiti ni frejm više od onoga što ti daje GTX 1060. Athhlon 64 i 4GB DDR2 su odavno zaboravljeni sistemi za igranje bilo čega što je mlađe od 7-8 godina na iole pristojnim podešavanjima.
Ili nisi promenio sistem u profilu, jer sa tom konfiguracijom je čudo da i 1060 učini igranje iole podnošljivim..
Nisam ni rekao da bih stavljao na trenutnu, prastaru, konfiguraciju ;)
Grafička koju imam je maltene status "u celofanu", služila isključivo da povežem PC sa TV-om za 1080p filmove (zbog CPU ne može 4k) i za retki QuakeLive/Serious Sam (a i to na 1440x900 rezoluciji).

Gledam GPU/Monitor za igre za narednih 5-6 meseci (a onda i CPU/Mobo/RAM koji će to ispratiti) pa ću kompjuter ostaviti bratu, eventualno ću ostaviti grafičku (ako je od ovih jačih, jer se on ne igra) i uzeti sve novo za 144hz gemjing (grafičku bih onda zamenio za neku bolju kad/ako nove serije budu bolje).
 
Poslednja izmena:
Sto rece kolega kada ze vec zahuktava da iskoristim priliku i da pitam i ja. Posto mi je finansijski iskrslo da mogu opet da upgrjedujem komp (graficku) po ovim temama koje sam pratio nekako najbolje deluje uzeti 2070 ili 5700xt? Do sada sam gledao najvise asus strix rog rtx 2060 jer je najtisa i najhladnija sto mi je sada glavno pri izboru. Moze do nekih 500 e da se ide.


Sent from my iPhone using Tapatalk


Sačekaj 3070, pa kupi to.
 
Nisam ni rekao da bih stavljao na trenutnu, prastaru, konfiguraciju ;)
Grafička koju imam je maltene status "u celofanu", služila isključivo da povežem PC sa TV-om za 1080p filmove (zbog CPU ne može 4k) i za retki QuakeLive/Serious Sam (a i to na 1440x900 rezoluciji).

Gledam GPU/Monitor za igre za narednih 5-6 meseci (a onda i CPU/Mobo/RAM koji će to ispratiti) pa ću kompjuter ostaviti bratu, eventualno ću ostaviti grafičku (ako je od ovih jačih, jer se on ne igra) i uzeti sve novo za 144hz gemjing (grafičku bih onda zamenio za neku bolju kad/ako nove serije budu bolje).

Prvo moraš da zameniš taj praistorijski procesor, matičnu na koju je i MSI zaboravio i memoriju koja još nekim čudom radi pre nego što razmisliš o bilo čemu drugom. Kažem ti, da uzmeš i 3090 sa nekim SAMSUNG OLED TV om ne bi ništa dobio jer ti je mašina u domenu "spremno za otpad". :) Samo kažem da gledaš pogrešno - prvo CPU/MB/RAM pa tek onda razmišljaj o ostalom.

Nesto bas nisam siguran da ce kod nas biti za 500 e zato i trazim neku alternativu

Kad se bude pojavila u oktobru i kad bude u Nemačkoj ili Mađarskoj 500-600€ smem desnu ruku da dam da kod nas neće biti ni u ludilu moguće je naći za ispod 900 - 1000 €.
Evo, SADA je Gigabyte 5700XT OC u Nemačkoj 360€, a kod nas nema šanse da je nađeš ispod 70.000. Zamisli kako je tek sa novom tehnologijom.
 
Onda ili neka skuplja pare za 3070 ili neka uzme 2070 Super...ili neku 2080-icu ako padne cena. Počeće da ih prodaju po oglasima vrlo brzo...
 
Gledajuci budzet i savete kolega mislim da cu najpre moci 5700xt da uzmem jer su ostale varijante dosta skuplje... znam da je 2070 super najbolja opcija ali i kosta mnogo vise, bacicu pogled opet i na bench oglase ako ispadne nesto povoljno.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Prvo moraš da zameniš taj praistorijski procesor, matičnu na koju je i MSI zaboravio i memoriju koja još nekim čudom radi pre nego što razmisliš o bilo čemu drugom. Kažem ti, da uzmeš i 3090 sa nekim SAMSUNG OLED TV om ne bi ništa dobio jer ti je mašina u domenu "spremno za otpad". :) Samo kažem da gledaš pogrešno - prvo CPU/MB/RAM pa tek onda razmišljaj o ostalom.



Kad se bude pojavila u oktobru i kad bude u Nemačkoj ili Mađarskoj 500-600€ smem desnu ruku da dam da kod nas neće biti ni u ludilu moguće je naći za ispod 900 - 1000 €.
Evo, SADA je Gigabyte 5700XT OC u Nemačkoj 360€, a kod nas nema šanse da je nađeš ispod 70.000. Zamisli kako je tek sa novom tehnologijom.
Mislim da se i dalje ne razumemo.
Menjam sve odjednom. Ali da bi to uradio polazna tačka je grafička, a nju treba da isprate monitor i CPU/MoBo/RAM.
Ako bih uradio kako predlažeš i uzeo prvo procesor (npr Ryzen 3600) postoji mogućnost da će biti usko grlo za grafičku. Takođe, ne znači mi 144hz monitor ako grafička neće dati 144 FPS, ili uzmem 60-75hz monitor a grafika daje 120-144hz.
Nadam se da se sad razumemo :)

Grafiku bih svakako uzeo u Nemačkoj.
Onda ili neka skuplja pare za 3070 ili neka uzme 2070 Super...ili neku 2080-icu ako padne cena. Počeće da ih prodaju po oglasima vrlo brzo...
Mislim da će tako nešto i biti na kraju :)
 
Svakako sacekaj 3070, bice best buy, a izgleda da stvarno brzo izlaze. DLSS postaje izuzetno fina stvar.
 
Pozdrav, da li neko može da mi objasni razlog zašto npr. Gigabyte 1660 super gaming oc 6GB DDR6 RAM kod mađara košta cca25€ manje od npr. Sapphire RX 580 Pulse 8GB DDR5 RAM (dakle Pulse ne Nitro +)?

Da li ta dva GB rama više sirove snage znači majnerima pa se bustuje cena (mada mi i to nema potpuno logike jer je GTX štedljivija u potrošnji struje od RX)?

Pitam, jer u uporednim testovima koje sam gledao za gejmere (i sve ostale, osim možda majnera) GTX 1660 je bolja grafička od RX580...
 
Pozdrav, da li neko može da mi objasni razlog zašto npr. Gigabyte 1660 super gaming oc 6GB DDR6 RAM kod mađara košta cca25€ manje od npr. Sapphire RX 580 Pulse 8GB DDR5 RAM (dakle Pulse ne Nitro +)?

Da li ta dva GB rama više sirove snage znači majnerima pa se bustuje cena (mada mi i to nema potpuno logike jer je GTX štedljivija u potrošnji struje od RX)?

Pitam, jer u uporednim testovima koje sam gledao za gejmere (i sve ostale, osim možda majnera) GTX 1660 je bolja grafička od RX580...
Radeon je bolja za mining.
 
Nazad
Vrh Dno