Šta je novo?

Xiaomi Mi 10T / Mi 10T Pro

Sto se kamere tice nema bitnih razlika, Mi 10T je generalno dosta bolji telefon ako Amoled nije obavezan.
 
Nema to veze sa hajpom i marketingom, vec sa sustinom fotografisanja. U nocnim uslovima Mi10T Pro ce da pojede Mi10T koji koristi znatno manji senzor.
Kod dnevnih fotografina, razlike u samoj fotografiji izmedju telefona su minimalne. Medjutim i tu Mi10T Pro odnosi pobedu zbog boljeg dinamickog opsega, prirodnijih boja, detalja u modu 4 piksela u pikselu gde softver kamere na silu povecava ostrinu pa su rezultati prosecni.
 
To pije vodu samo na papiru i za RAW fotografije, u praksi je druga prica. Softver kamere za telefone nije spreman za ove 108MP senzore, za Sony senzore GGam ubija, matematika je jasna.

Pixel sa biblijskim senzorom pravi bolje fotke od 10T Pro, zasto?
 
Poslednja izmena:
Ja sam imao 9T i u noćnom režimu je ta kamera smiješna u odnosu na 10T Pro.

Sent from my Mi 10T Pro using Tapatalk
 
Nije za poredjenje stock na 9T sa ovim, samo GCam HDR+ Enhanced i GCam Night Mode. Stock na 9T je katastrofa.
 
Testirao sam (doduse u dnevnim uslovima) mi 9 gcam vs mi 10 stock i gcam.. U vecini slucajeva mi izgleda mi 9 gcam bolje nego mi 10 stock ili gcam.. Okacicu link kasnije ako ne zaboravim.. Cisto da vidite, mozda sam lud haha..

Mi 10
 
https://youtu.be/dJs1FVMibPo

Evo direktno poređenje, po noći je dosta od pomoći OIS primeti se razlika u odnosu na običan 10T.

Kod LCD me jedino nervira što se javlja ghosting i prelivanje boja dok se skroluje kada hladno napolju [emoji1751]

Sent from my Mi10T using Tapatalk
 
Testirao sam (doduse u dnevnim uslovima) mi 9 gcam vs mi 10 stock i gcam.. U vecini slucajeva mi izgleda mi 9 gcam bolje nego mi 10 stock ili gcam.. Okacicu link kasnije ako ne zaboravim.. Cisto da vidite, mozda sam lud haha..

Mi 10
Ja sam baš poredio Mi 8 i Mi 10, stock vs stock Mi 10 je 3x bolji u svim uslovima. Gcam vs stock opet uglavnom bolji Mi 10. Kad se zumira malo vidi se koliko više detalja i oštrine izvlači Mi 10 iako dok se ne zumira deluje skroz suprotno i slika na Mi 8 deluje svetlije Jedino još malo da srede night mode i biće ok. Mana kamere je naravno fokusiranje, a koliko vidim u video modu mnogo brže i tačnije fokusira.
Prednja kamera na Mi 10 je osetno lošija od Gcam na Mi 8, tu nema dileme.
Sve u svemu ok je 108mpx ali nije iskorišćeno ni pola potencijala senzora, niti će se nešto promeniti u narednom periodu.
 
Slazem se ja da software i algoritam prenosa svetlosti sa senzora u oblik fotografije ima najbitniju ulogu. Ali izgleda da Google jedini raspolaze sa vrhunskim algoritmom (naravno, njihov OS), pa drugi bas i ne mogu da se porede. Sta bi tek bilo da Google Pixel telefoni koriste ovaj senzor izvorno i da za njega razvijaju algoritam.
Zato i ne poredim GCam na Googlu vec kamere na uredjajima. GCam za druge uredjaje je necija konfiguracija koja nekad da bolje rezultate, a nekad da gore rezultate od stocka. Bar sam se uverio koristeci dugo Mi Note 3.
Ali opet razlika izmedju GCam na Mi 10T i Mi 10T Pro u nocnim uslovima opet ide u korist Pro verzije. Ponavljam, bolji dinamicki opseg, vise detalja, manje suma, slike punije.
U dnevnim idealnim uslovima, kod vecine telefona tu su razlike minimalne, i primetne su tek kada krene uporedjivanje detalja i obrada istih. O poredjenju RAWa ne mogu da pricam, posto moj Mi Note 3 nije imao obradu fotografija u tom formatu.
 
Stiglo danas, vidjet cemo kako se ponasa u narednim danima.

Ja nemam problema s paljenjem displaya pri razgovoru, jest da nisam puno razgovarao..
c9a83591a9da1b3a61a8d99fdb8fc09a.jpg
 
Slazem se ja da software i algoritam prenosa svetlosti sa senzora u oblik fotografije ima najbitniju ulogu. Ali izgleda da Google jedini raspolaze sa vrhunskim algoritmom (naravno, njihov OS), pa drugi bas i ne mogu da se porede. Sta bi tek bilo da Google Pixel telefoni koriste ovaj senzor izvorno i da za njega razvijaju algoritam.
Zato i ne poredim GCam na Googlu vec kamere na uredjajima. GCam za druge uredjaje je necija konfiguracija koja nekad da bolje rezultate, a nekad da gore rezultate od stocka. Bar sam se uverio koristeci dugo Mi Note 3.
Ali opet razlika izmedju GCam na Mi 10T i Mi 10T Pro u nocnim uslovima opet ide u korist Pro verzije. Ponavljam, bolji dinamicki opseg, vise detalja, manje suma, slike punije.
U dnevnim idealnim uslovima, kod vecine telefona tu su razlike minimalne, i primetne su tek kada krene uporedjivanje detalja i obrada istih. O poredjenju RAWa ne mogu da pricam, posto moj Mi Note 3 nije imao obradu fotografija u tom formatu.
Meni je na Mi 8 gotovo u 99% slučajeva Gcam pravio bolje fotke od stock. Jedino gde je stock dosta bolji jeste video.
 
GCam za druge uredjaje je necija konfiguracija koja nekad da bolje rezultate, a nekad da gore rezultate od stocka.
GCam za druge uredjaje je port postojece GCam aplikacije i nista drugo. Na senzorima koji su slicni ili isti kao onima na Pixelu GCam daje fantasticne rezultate. To "necija konfiguracija" aludira da je to neko skarabudzio, sto je veoma pogresno. To je nesto u sta je ulozen debeo trud i to se lako vidi. Na RN5 i 9T nisam ukljucivao stock kameru uopste, GCam je u svim uslovima pravio drasticno bolje slike. Na 10T Pro nema razlike izmedju GCam i stock.

Cist primer je Mi 8 koji ima isti senzor kao Pixeli (IMX 363 dobri stari) i isti chipset, telefon je kostao ispod 300e je razvaljivao telefone od 1000e sa kvalitetom fotogtafije, uz GCam naravno.
 
GCam za druge uredjaje je port postojece GCam aplikacije i nista drugo. Na senzorima koji su slicni ili isti kao onima na Pixelu GCam daje fantasticne rezultate. To "necija konfiguracija" aludira da je to neko skarabudzio, sto je veoma pogresno. To je nesto u sta je ulozen debeo trud i to se lako vidi. Na RN5 i 9T nisam ukljucivao stock kameru uopste, GCam je u svim uslovima pravio drasticno bolje slike. Na 10T Pro nema razlike izmedju GCam i stock.

Cist primer je Mi 8 koji ima isti senzor kao Pixeli (IMX 363 dobri stari) i isti chipset, telefon je kostao ispod 300e je razvaljivao telefone od 1000e sa kvalitetom fotogtafije, uz GCam naravno.
Tacno tako, u potpunosti sam saglasan.. Dok sam imao Mi 9, stock kameru sam upalio jedino prvi dan dok nijesam pronasao odgovarajuci gcam.. Sada na Mi 10 je druga prica.. Gcam je negdje bolji, a negdje stock, zavisi kd uslova.. Jednostavno gcam za ovaj 108 mp senzor nije jos uvijek razvijen.. A pitanje je i hoce li uopste kad nije do sada?

Mi 10
 
Pa zato sto je Google razvio algoritam sa svim podesavanjima za vrhunsku fotografiju na tom senzoru. Medjutim GCam za ostale uredjaje je u vecini portovana modifikovana aplikacija koja ima bagova (ne rade nekada svi modovi) i ima razlicitih konfiguracija (donose i razlicite rezultate u razlicitim uslovima za fotografisanje).
Sta ce biti kada i ako neko uspe da konfigurise GCam za druge senzore osim Exmora? Potencijal je daleko na strani senzora u Pro verziji kao i samog sociva.
Doduse jos uvek nisam video da je neko poredio Mi10T sa GCam i Mi10T Pro sa stock om.
 
Na redmi note 4x sa omnivision senzorom gcam je bukvalno transformirala uredjaj po pitanju kvalitete fotografija dok je stock kamera bila neupotrebljiva..
 
Gcam je samo softver koji transformise sliku. Bukvalno poredite ko bolje manilulise jpegom...
:)
Slikajte u raw i svaku sliku mozete da editujete i napravite po svojoj volji bolje od nekog algoritma

Sent from my SM-G780F using Tapatalk
 
Na kraju sve zavisi od algoritma koji to radi.
 
Sta je Restrict data usage u app permission?
 
Ogranicenje koji internet aplikacija moze da koristi.
 
https://youtu.be/zI_rQiASAN4
Po ovoj recenziji pre 4 meseca GCam na IMX 682 (senzoru na Mi10T) pravi ispranije i losije fotografije od Stock kamere.

Na tom snimku se lepo vidi sta u stvari radi taj gcam - malo zamuti sliku, malo zatamni i malo pojaca boju, ali sta od te tri radnje uradi zavisi i od jacine svetlosti momentalno.

Ovima koji porede kamere (kod 10T i 10T pro) mogu samo da kazem da je razlika u kvalitetu jako minimalna i uocava se malkice u stabilizaciji kod video snimaka u pokretu i malkice je primetna razlika u nocnim snimcima jer je kod mi10T snimak za nijansu svetliji. To ne znaci da se onaj drugi ne moze posvetliti.

Kada se porede kamere, pogresno je tu u pricu ukljucivati softverska sminkanja, tj slike obradjene u programima poput fotoshop-a, koga izigrava taj gcam.

I na kraju, da sam trazio da kupim kameru, ne bih kupio telefon, vec asahi, jasiku, canon i sl. a posto mi telefon sluzi uglavnom za po koju amatersku fotografiju, snimci sa telefonom mi zadovoljavaju i tu i ne gledam da li ima "dlake u jajetu". Sve u svemu, ako uzmemo u obzir da je kod mi 10T pro kamera od 108 MP, a kod mi 10T 64, gledajuci fotografije pa i video snimke, ne bih nikada pogodio da je tolika razlika u pikselima ako ne bih znao unapred tu informaciju.

Moje licno misljenje je da razlika u kvalitetu te dve kamere niti zasluzuje tolike diskusije, niti opravdava razliku u ceni od 75 evra samo zbog toga.

Ovima sto se zale na senzor i da im se pali svetlo dok telefoniraju... - meni se gasi kad pricam na spikerfonu, a ja ga stalno ponovo palim :)
A kada ne koristim spikerfon, onda mi se ne pali ekran. Mozda se pali onima koji zevaju u nebo iznad svoje glave i prevrcu ocima dok pricaju telefonom :)
 
Ti ne razumes razliku u tehnologiji ta 2 senzora kamere. Ne razumes razliku u potencijalu Samsung senzora u odnosu na IMX. Neke od razlika su izolovani pixeli, bolja automatska kontrola ISOa - smanjenje suma u vecini uslova, faznu detekciju piksela i jos mnogo mnogo prednosti. E sad senzor zavisi i od sociva i od softvera koji palu svetlost na senzor obradi u fotografiju. GCam za IMX je nenadmasan. I nije samo C/B uloga GCama.
E sad sto se sociva tice, rekao sam. Steta pa su pristedeli na socivima na Mi10Pro. Prvo socivo manje (mada generalno ovaj senzor trazi 9 za vrhunske fotografije - pokazace vreme). A drugo sociva su jeftinija nego na Mi 10 Pro i ne poseduju premaz za zastitu gorenja sociva (lens flare) pa ima problema kada izvor svetlosti udara direkt u kameru (mozda je neko primetio one svetle tacke - obicno plave).
Sto se tice same pikselizacije, ona je interpolirana i dolazi do izrazaja kada fotografije pravis sa velikim zumiranjem. Mada na telefonu to je nuznost.

A ovo poredjenje tvoje se svodi kao da neko kaze nikakva razlika u 5nm procesoru i 12nm.
Ja realno brzinu izmedju SD660 i SD865 ne primecujem u svakodnevnom radu (ekran na 60Hz). Pa ne bih rekao nikom da uzme tel sa SD660 procesorom naspram SD865.
 
Ovo za direktnu svetlost je skroz tačno, bukvalno mnogo lošiji kvalitet slike kada sunce gleda u kameru u odnosu na ostale okolnosti
(Poredio sa iPhone 11 max, tamo slika top, kod mene kao da ima 8mp :D , u hladu fotografije približne )

Sent from my M2007J3SG using Tapatalk
 
Probaj da ukljucis AI kamere, i cekaj malo da prepozna da imas svetlost ka kameri. Popravices fotografiju znatno vise (bolji od Iphonea 11 - provereno). Jedino ce ostati one svetle tacke, nekad je manja, nekad je malo veca pa zahteva obradu fotografije i uklanjanje tih tacaka.
 
Pali ekran i na Truecaller!!!

Nista ovo ne valja. Uzas!!
2 meseca kasnije, i dalje kukas za proximity :D

Sta je tesko da kliknes power dugme i zakljucas telefon kad krene poziv, ako treba u toku poziva FP-om otkljucas?

Ako te vec toliko nervira, sto ne promenis telefon? Da meni nesto toliko smeta ne bih trpeo, leteo bi odmah :)
 
Nazad
Vrh Dno