Šta je novo?

IDE Controller is not installed ?

Overdrive

Poznat
Učlanjen(a)
17.12.2019
Poruke
49
Poena
40
Pozdrav svima, možda je ovaj problem više za softver, ali je sve počelo hardverski pa da objasnim:

Kako sam pre neki dan upalio PC tako je najpre crklo napajanje.
Istog dana sam kupio drugo, zamenio i sve ok..ali

Ali CD-DVD ne radi.

Probao sam da ubacim drugi (za koji znam pouzdano da je ok) i takođe ne radi.

Onda sam krenuo da ispitujem kablove, levo desno, da li ga Windows 7 vidi (vidi ga u Device Manageru)

Onda sam odradio sve one neke postupke koji se preporučuju (Uninstall pa reset, brisanje drajvera, ATA Channel 0-1, proveravanje BIOS-a vamte namte..ništa)


Da skratim priču - kao krajnji rezultat (Troubleshooting) je AZC3AZ2P IDE Controller is not installed

U pitanju je LG Blue Ray DVD rezač, plejer. Ploča je GA-P55A-UD4

Nigde na netu nisam uspeo da nađem pomenuti drajver - mogu li da skinem neki drugi kao zamenu?

I ako neko ima ideju šta bi još uopšte moglo da bude


E DA!
MIsterija: dok smo drugar i ja pokušavali da petljamo sa svim softverskim varijantama (BIOS, ulazak u regedit vamte namte) i potpuno očajni i bez ideje šta bi moglo da bude, DVD se na kraju najednom SAM OTVORIO !
Odmah sam ubacio neki DVD da ga probam, sve ok, učitao ga za sekund, mi svi srećni..i kad je ponovo sklopio kućište, ponovo je prestao da radi.

Kablove smo opet proverili sto puta, uključivali isključivali za slučaj da ih je nešto "zgnječilo" isl...bilo kako bilo, posle svih truobleshootinga, programa za skeniranje drajvera i upgrade, poruka koja se stalno ponavlja je AZC3AZ2P IDE Controller is not installed pa mi je još ostalo da vidim gde da nađem to i šta i kako .

Izvinjavam se na opširnosti.
Pozdrav
 
Probaj neki live Linux ili Hirens/Sergey Strelac pa vidi radi li pod njima.

Sent from my VOG-L29 using Tapatalk
 
Za ovo otvaranje DVD plejera ste verovatno pritisnuli dugme za otvaranje jer mu je samo napajanje potrebno za to.

Gesendet von Mi Note 10 Lite mit TT
 
A jeste probali daj DVD na nekom drugom SATA konektoru? Vidim da ta ploča ima dodatne kontrolere, možda je neki od njih sprežen kada je crklo napajanje?
Šta imaš u device manageru pod disk kontroleri?
 
Probao sam one kablove kojima su Hard diskovi prikačeni i opet isto.

sada mi na troubleshoot pokazuje da nedostaje IDe Controller samo sada ispre piše AJKH8YEN

ff.jpg
 
za ovo sa Linuxom nisam baš vešt oko ovih stvari, u svakom slučaju hvala
 
evo ovde gde je označeno crvenom, tu sam probao sva mesta da uključim DVD, ali neće.
3004.jpg
 
A jesi li probao taj DVD na drugom računaru?
 
Nisam, ali je moj drugar probao njegov DVD (koji je ok) i takođe nije hteo da radi.

Ono što je misterija je da je u jednom trenutku proradio, pa posle, čim smo sklopili kućište, opet ništa.

Da dodam i da sam probao i da otvorim DVD iglom (kroz onu rupicu s prednje strane) i kada ubacim disk pa malo gurnem, neće da ga onako "prihvati" i očita na PC-ju, nego moram sam da ga gurnem do kraja, ali se svejedno ništa ne dešava.
 
evo, definitivno posle svakog troubleshoota dobijem različit naziv, sada mi je izbacilo da fali drajver za A235NL2 IDE CONTROLLER

uuopšte nemam ideju o čemu se radi
 
Kao da je i kontroler crkao, verovatno kada je i napajanje.

Baš si probao taj DVD u svaki od SATA portova na ploči, i plave i bele si probao? Probaj neki drugi SATA kabal ako imaš, za svaki slučaj. I taj drugi CD koji ste probali, isto ste probali u različitim SATA portovima, ne samo u tom u kom je bio DVD? A probaj i DVD na nekom drugom računaru.
A u device manager, ono pod DVD, BWV... to je taj DVD ili imaš još neki? Ništa mi google ne izbacuje za njega, zato pitam :)
 
Sve sam to probao, ali evo šta sada nađoh.

taj drajver za A235NL2 IDE CONTROLLER, evo ga u device manageru

fdfd.JPG

kada pokušam da ga update, dobijem ovo

dsds.JPG
 
nemam drugi DVD, ali imam neki "virtuelni" koji se instalirao jednom davno za neke muzičke programe evo kako ga PC vidi

Capture.JPG
 
a HDD ti je povezan na koji kontroler, intel (oni plavi SATA konektori), ili onaj dodatni kontroler (beli SATA konektori)? I on radi najnormalnije?
 
imam 3 HDD,a i svi rade ok.
Čak sam i njihove kablove ubadao u DVD, ali evo sada gledam Disk Management (buni me ovaj virtuleni ISO disk, jer sam hteo da ga izbrišem, možda on pravi neke konflikte)

međutim njega Disk Management ne vidi (trebalo bi da ga vidi kao J)

dd.JPG
 
ovaj zaokružen crveno
Capture.JPG
hteo sam da ga izbrišem, da vidim da li on pravi problem, ali ga Disk Management program ni ne vidi, da li ima neki drugi način da se on izbirše?
 
Idu u programs and features (add/remove programs), verovatno je tu program koji ga je instalirao, pa kada ga skloniš, trebalo bi da skloni i drajver za taj virtual cd.
 
možeš da vidiš na slikama da imam 3 HDD, a i svi rade ok.

Sada sam deinstalirao ISO, tj taj virtuelni disk i ponovo drajvere za DVD i IDE controllere, ali opet ništa..
 
Opet otišao u Device manager, i reko da probam Scan for hardware changes, i on mi ponovo instalira CD (?)
Kao da odvojeno čita DVD i CD plejer.. ne znam uopšte u čemu je stvar

evo ovaj žuti, to je sada instalirao

hh.JPG
 
opet ptobao kablove, nije do kontrolera, svi diskovi rade, ali kada ubodem kabal od DVD ja u mesto gde je HD ništa se ne dešava.
Restartujem, kaže da instalira drajvere i sve kao ok, ready to use, ali niti otvara vrata, niti prihvata DVD kada ga stavim i otvorim na iglicu.

Nadao sam se da će makar tako da učita DVD kada ga stavim, ali se ni to ne deševa.
 
evo konačno neki pomak
promenio sam kabal od napajanja (što ide u DVD) malo ga prodrmao i sada radi na dugme, otvara i prima disk, ali ga ne čita.
 
A probaj da dodeliš neko drugo slovo tom DVD disku, da ne bude B, neka bude X, Y, Z, šta god. Jel ti i ranije bio B i radilo je?
Treba sistem i da ga vidi onako žuto gore što si stavio, ono HL... onaj BWV... je virtual disk.
 
već sam to promenio, ne sećam se ranije kako je bilo, ali sam negde čuo to kao savet i uradio..evo sada ga deinstaliram opet, pa ću mu posle dati novo slovo, da ako to upali..
 
evo ga radi.

Hvala tebi puno na strpljenju !

Sve se pokrenulo kada sam promenio kabal za napajanje. Video sam da svetli plava neka tačkica na DVD-ju pa prestaje i to mi je bio znak da je kontakt u pitanju.

Restarotvao i sada ga (konačno) čita.

A taj sam kabal i pre nekoliko puta vadio i ubadao, pa eto izgleda da je ili bilo do konktakta ili šta već..uglavnom to je to

Hvala još jednom i pozdrav, nadam se da će nekome koristiti
 
Nazad
Vrh Dno