Šta je novo?

Cudno ponasanje novog kompjutera, molim savet

cmmon

Cenjen
Učlanjen(a)
30.08.2009
Poruke
19
Poena
155
Pozdrav !

Pre nepunih mesec dana sam menjala komponente na kompjuteru, ostala je stara graficka
nvidia Geforce 1060 6gb i Chieftek 650, ostalo je promenjeno na -

MB: Asus B450M-K (M.2 NVMe support)
CPU: RYZEN 3600 X
Memory: DDR4 16GB Kingston Fury 3200MHz

prve dve nedelje je radilo odlicno. onda se odjednom poceo gasiti kompjuter, sam od sebe. apc ups, drzi lepo i kad nestane struje, nije do toga.jednostavno se samo usred rada ugasi. pokrenem ga, sve radi. ok. stavila sam hw monitor da pratim temperaturu, kad nista ne radim je oko 50 kad igram neki mmo, ne previse zahtevno, ide do 74. bio je glasan, kazu ne valja originalni cooler, narucila novi, thermaltake ux200. nakon instalacije kazu u servisu, cudno, ali temperature su iste ! donesem kuci komp, ukljucim, osim coolera nista ne radi, samo on svetli, graficka ne.vratim u servis, stave drugu graficku, ne radi ni ta. kazu mi da ostavim komp, ok, zove me posle par sati da se zeznuo bios, srecom ima dva pa su pokrenuli tako.radi.par dana stvarno radi, podjednako se greje ali je tiho skroz.onda jedno jutro ga upalim, plavi ekran,:( your pc has run into a problem and needs to restart.doslo do 100% i nista , cekala nekih pola sata pa ga ugasila / upalila, sve radi.danas smrzla slika, sve komponente svetle i mis i tastatura i graficka i cooler ali nista ne reaguje.morala sam ga pozadi ugasiti.pokusavam da ga upalim na start napred na kucistu, nista se ne desava. skinem ga sa upsa, promenim kabolve, nista.vratim sve kao sto je bilo, nista.skuvam kafu i pitam se sto sam menjala ista kad je ranije sve radilo lepo :) posle pola sata pokusam ponovo,ulljuci se, sve radi. rekoh da napisem brzo sta ima, dok jos radi ! nadam se da mi neko moze pomoci savetom / sumnjam na plocu jer ni druga graficka nije radila, mozda ni senzori na njoj ne rade kad je ista temperatura sa novim coolerom ali eto, da pitam strucne ljude za savet, da znam sta konkretno da kazem, trazim u servisu.mozda vi znate bolje nego oni :) hvala !
 
Uradiš standardne provere za početak, dijagnostika ram memorije, dijagnostika hard diska, ako imaš drugo napajanje ili imaš od koga pozaajmiti probaš kako se ponaša sa drugim napajanjem. Moguće je i da je do ploče ili biosa ali prvo uradi nabrojano.
Imaš i mogućnost da si nosila u pogrešan servis, neki servisi jednostavno ne znaju, a neki suprotno od toga (odlično znaju šta rade, ali na tvoju štetu).
Na daljinu je nezahvalno nešto više reći, ako nemaš iskustva najbolje je da se raspitaš za drugi servis.
 
[emoji2] Moze da bidne svašta..I hardverski i softverski po tvojoj priči.
Ako si već nosila kod servisera i platila uslugu nosi im dok im ne pobeli kosa.Naravno bez naknade ako nije neki hardver riknuo pa placaš kupovinu drugog.
Sve zivo je moguce..nije mi jasno kako u servisu nisu sredili problem.
Mozda ploča,mozda napajanje,ram?

Послато са Redmi Note 8 Pro помоћу Тапатока
 
Kako ti je setovana RAM memorija? Spusti je na 2133MHz pa probaj neko vreme da vidis kako se ponasa. Koliko je staro napajanje? Ono je isto sumnjivo sa tim simptomima.
 
hvala svima za savete ! nove komponente su uzete kod njih, oni su instalirali pa nosim tamo zbog garancije. ne razumem se u komjutere, znam osnovne stvari, znam da ima 2 slota za memoriju na ovoj ploci, stavljena je na onu koja je blize sredini ali ne znam sta znaci setovanje i kako da spustim na 2133Mhz ali cu im svakako spomenuti u razgovoru, da bi barem zvucalo kao da znam nesto :) napajanje je staro oko 4 godine. radilo je sve odlicno pre nego sto sam uzela nove komponente a uzete su jer je sve osim graficke bilo starije na kompjuteru , nismo isli na letovanje zbog korone pa ostala ustedjevina i rekoh da uzmem na vreme, dok jos nije sve otislo.ironicno jel da :) zato sam sumnjala na nove delove ali mozda se poklopilo slucajno da je bas napajanje problem. moram odneti pa da sve ovo sto ste naveli isprobaju, ako su voljni naravno ali mi puno znaci sto na osnovu vasih komentara znam sta da ih pitam, sta da trazim. hvala !
 
Po mom misljenju bi trebala prvo testirati napajanje pa plocu pa graficku....Uglavnom zbog ovih komponenti zna da se desav to sto si opisala.Po meni ram nije problem,ako bi bio neispravan neki modul racunar ga ne bi prepoznao ili uopste ne bi upalio. Kada je napajanje problem zna da se desava da se komp restartuje (uzrok nestabilna struja),probaj nabaviti neko drugo za testiranje. Kada je problem u grafickoj kartici dolazi do smrzavanja kocenja nestabilnog rada i restartovanja,trebala bi probati staviti neki linux da vidis kako se ponasa racunar u tom okruzenju..sto se tice ploce....ona iste simptome daje kao kada je graficka neispravna....plocu bi mogla testirati tako da povadis sve komponente koje nisu neophodne za rad (da ostane jedna memorija i neka druga graficka kad vec nemas integrusu) u biosu sve vratis na default. Nakon toga pratis kako se ponasa...ako je stabilan u osnovnom okruzenju bez dodatnog opterecenja probas instalirati neke programe koje znaju da opterete pojedine delove racunara...memorija graficka procesor....i lagano pratis.....
 
Nazad
Vrh Dno