Šta je novo?

Dodatni ruter za SBB internet

wolfanix

Poštovan
Učlanjen(a)
04.10.2014
Poruke
11
Poena
54
Cao drustvo,

Potrebna mi je mala pomoc jer su mi mreze slabija strana :)

U novom stanu treba da uzmem SBB internet.

Njihov modem bi bio u dnevnoj sobi gde ce biti TV.

Ja sam od druge sobice napravio sebi mini kancelariju, gde bi mi bili laptopovi i desktop.

E, sad, u toj sobici takodje imam prikljucke za kablovsku, pa me je zanimalo da li bi mogao da se dokupi dodatni modem / ruter da iz njega mogu lan kabl da prikljucim u komp. Kad sam zvao SBB i pitao da li je to moguce rekli su da moze, ali moram sam da kupim uredjaj jer oni nemaju mogucnost da izdaju dodatni.

Pa reko da pitam ovde da li neko ima preporuku koji uredjaj uzeti, gde ga kupiti. Ako imate linkove bilo bi super!

Hvala!

Izvinite ako je pitanje mozda glupo, ili ako moja ideja mozda ne moze da radi, kao sto rekoh mreze mi bas nisu jaca strana :D

Pozdrav!
 
Za ruter ćeš se lako snaći, imaš polovnih ispravnih na oglasima za 1000din. Baš te varijante koje SBB daje korisnicima...
E sad, drugi deo pitanja, ne znam jer nisam to radio.
Ako sam razumeo ti bi ga na coax kabal priključio?
Znam da može preko lan kabla još jedan ruter uz malo podešavanja...


Poslato sa YAL-L41 pomoću Tapatoka
 
to što si zamislio ne može. morao bi da platis još jedan SBB ugovor, tako da ti se ni ne isplati.
uzmeš normalan router, pa povezes lan kablom ili repeter.

Sent from my MI 8 Lite using Tapatalk
 
Cao drustvo,

Potrebna mi je mala pomoc jer su mi mreze slabija strana :)

U novom stanu treba da uzmem SBB internet.

Njihov modem bi bio u dnevnoj sobi gde ce biti TV.

Ja sam od druge sobice napravio sebi mini kancelariju, gde bi mi bili laptopovi i desktop.

E, sad, u toj sobici takodje imam prikljucke za kablovsku, pa me je zanimalo da li bi mogao da se dokupi dodatni modem / ruter da iz njega mogu lan kabl da prikljucim u komp. Kad sam zvao SBB i pitao da li je to moguce rekli su da moze, ali moram sam da kupim uredjaj jer oni nemaju mogucnost da izdaju dodatni.

Pa reko da pitam ovde da li neko ima preporuku koji uredjaj uzeti, gde ga kupiti. Ako imate linkove bilo bi super!

Hvala!

Izvinite ako je pitanje mozda glupo, ili ako moja ideja mozda ne moze da radi, kao sto rekoh mreze mi bas nisu jaca strana :D

Pozdrav!

Tehnički može, ali mnogo zavisi od toga kako si razvukao te kablove po stanu. I realno nije dobro ni jeftino rešenje.

Treba ti ovo dole , plus neki switch i AP ako hoćeš dodatni wifi.

https://www.amazon.com/Dualcomm-Ethernet-over-Adapters-DECA-100/dp/B009AGCLVG

Moja pretpostavka je da tu gde je doveden coax da je došao i UTP. Tada je situacija mnogo lakša.

Ako se još nisi uselio eto prilike da uradiš i kabliranje stana.


Sent from my SM-N960F using Tapatalk
 
Tehnički može, ali mnogo zavisi od toga kako si razvukao te kablove po stanu. I realno nije dobro ni jeftino rešenje.

Treba ti ovo dole , plus neki switch i AP ako hoćeš dodatni wifi.

https://www.amazon.com/Dualcomm-Ethernet-over-Adapters-DECA-100/dp/B009AGCLVG

Moja pretpostavka je da tu gde je doveden coax da je došao i UTP. Tada je situacija mnogo lakša.

Ako se još nisi uselio eto prilike da uradiš i kabliranje stana.


Sent from my SM-N960F using Tapatalk

Cao ljudi,

Hvala svima na odgovorima!

Ne treba mi dodatan wifi, samo mi treba ruter u toj sobici da mogu lan kablom da povezem racunar sa ruterom.

Ruter bi povezao na taj coax kabl.
 
To onda nije ruter nego switch.
Gde završava drugi kraj tog coax kabla.
Ako je blizu glavnog rutera onda možeš sa onim adaoterima utp to coax što sam poslao.
Plus bilo koji switch.

Ipak, mislim da ti je powerline bolje rešenje od toga

U svakom slučaju probaj da angažuješ nekoga sa ti to namesti.

Sent from my SM-N960F using Tapatalk
 
Najbolje neki router sa malo naprednijim os-om tipa merlin, trebalo bi da može da se namesti da radi kao access point koji bi primao signal preko wifi a delio ga preko ethernet portova (i wifi takođe).

Sent from my SM-A600FN using Tapatalk
 
Ja sam rešio sa tendom ac10u u ripiter modu na 5Ghz, izvlači 120-130 od mogućih 150Mbs i na wifi i na lan izlazima, eon i još jedan android vezani tako, ostali uređaji bežično i sve radi odlično

Sent from my MI 8 Lite using Tapatalk
 
U novom stanu treba da uzmem SBB internet.


Ja sam od druge sobice napravio sebi mini kancelariju, gde bi mi bili laptopovi i desktop.

E, sad, u toj sobici takodje imam prikljucke za kablovsku, pa me je zanimalo da li bi mogao da se dokupi dodatni modem / ruter da iz njega mogu lan kabl da prikljucim u komp.
ja sam stavio u desktop usb wifi adapter "Tenda U1", kupio ga nov za 1000 din i imam pun signal u susednoj sobi od rutera, jedino mi ping nije vise 1 nego 3-4.

Ti ovde nisi naveo dve bitne cinjenice. Prva je da li ti je soba do sobe ili imas vise zidova do te sobice. I druga korisna informacija bi bila kakav net ce ti uvesti, na koaks, utp ili optiku ?

Ja kod sbb imam na utp kablu i dali su mi dobar ruter huawei, tako da imam i dobar signal po stanu. Sad, zavisi sta ce biti kod tebe, ali morace da radi u svakom slucaju.
Ako nisu te dve sobe jedna do druge, onda bi trebao nesto bolji usb adapter, ja sam uzeo najjeftiniji jer mi je dovoljan a i radi bolje nego sto sam ocekivao.

to je za desktop, a laptopovi vec imaju usb adaptere i mogu na wifi direktno. Mada imas tu vise varijanti, ali nemas potrebe da komplikujes.
 
Poslednja izmena:
to što si zamislio ne može. morao bi da platis još jedan SBB ugovor, tako da ti se ni ne isplati.
uzmeš normalan router, pa povezes lan kablom ili repeter.

Sent from my MI 8 Lite using Tapatalk
Ja sam pokusao na vise starih rutera operatera i samo sam gasio DHCP i promenio IP adresu za jednu cifru i uvek je radilo pa sam imao dodatni ruter sa posebnim wifi od glavnog i sto je najbolje od svega ide na zaseban kanal pa ne opterecuje druge ukucane niti oni opterecuju moj kanal.
 
Kupi jedan Xiaomi Mesh System AX3000 i zavrsi posao.
 
Kupi jedan Xiaomi Mesh System AX3000 i zavrsi posao.
Uf ne treba mi to, treba mi samo da ubodem LAN kabal SBBa (koji su mi razvukli gore do mog stana kroz hodnik) u neki ruter koji salje 5ghz WiFi i jedan LAN u racunar ponovo. Kupio sam EPC3925 i koristio ga nekoliko godina sve do juce kada poceo stalno da cvili i gasi mi net pa moram da resetujem ruter 20 puta i onda rati pola sata sat i tako. Sada sam kupio UBEE EVW3270 polovan i nadam se da cu uspeti ponovo da ga prebacim na AP ( iskljucim DHCP i eventualno promenim IP ako se gadja sa glavnim ruterom SBBa). Medjutim cuo sam da, ako je bio na SBBu, prepoznace mu SBB MAC adresu i zato mozda nece raditi. U oglasu stoji da nije prijavljen kod operatera ( a polovan je sto mi nije jasno). Model UBEE EVW3270 takodje ne podrzava zamrzavanje MAC adrese na lokalnu adresu IPa sto me sada dodatno zbunjuje da li cu uspeti da namestim da radi lepo. TP link i one "gluposti za 2-3000 RSD nove sam cuo da su krs i da izbegavam. Navodno su najkvalitetniji ovi od "operatera" polovni ili neki preskupi poznatih marki (npr. Asus , Xiaomi itd.) Ovo je sve nesto sto sam sam naucio u hodu i nadam se da sam uopste dobro razumeo, ili ako nisam zamolicu nekog da mi dodatno pojasni da li je izvodljivo da ponovo podesim ovo sto sam i do sad imao sa EPC3925. Hvala svima.
 
Kupi jedan Xiaomi Mesh System AX3000 i zavrsi posao.
Jel održiv scenario:
sbb ruter (ugasi se wifi ili se ostavi default wifi mreža na njemu) - poveže se kablom sa 1. nodom mesh sistema - 1. nod se bežično povezuje sa 2. nodom, ili...?
 
Nadam se da jeste, nesto slicno planiram kod sebe u stanu.

"Mesh WiFi systems are designed to replace your existing router. However, you can use mesh with your current router if you need to."
 
Pozdrav, da ne otvaram drugu temu. Da li neko moze da mi preporuci podesevanja za sbb i drugi ruter (Honor wifi 6) koji planiram da povezem sa postojećim ssb Technicolor (beli) ruterom? Hteo bih da sbb ruter koristim smo da progura internet, a uredjaji da se kače samo na novi Honor ruter. Hvala
 
@MightyOutlaw

Baš danas napisah na drugoj temi.

 
Nazad
Vrh Dno