Šta je novo?

Konfa za igraonicu do 70k

MarcusS

Slavan
Učlanjen(a)
02.06.2007
Poruke
2,224
Poena
425
Moja oprema  
CPU & Cooler
Ryzen 5600 & ID-COOLING XTS 224
Matična ploča
AsRock B550m STEEL LEGEND
RAM
2x16 GB Corsair Vengeance RGB PRO sl 3600mhz
GPU
Sapphire PURE 7700XT 12GB WHITE
Storage
M.2 Kingston KC3000 512GB + 2TB Toshiba + 4TB Seagate
PSU
Cooler Master Bronze 650w
Kućište
Zalman S5 White
Monitor
Benq Zowie XL2540K
Miš & tastatura
Logitech G910 spectrum & Logitech G PRO mouse
Ostale periferije
Logitech G PRO X
Mobilni telefon
Google Pixel 7 Pro
Pametni uređaji
Huawei Watch GT2 Pro
Pristup internetu
  1. Kablovski internet
Ćao svima.

Kada imaš neki limit, a ovo jeste neki limit mada bih se pružio malo preko ako moram ali malo jer svaka promena cena je x15 kompova, nije lako, ali ovo je neki plan. Zanima me mišljenje benčera može li se nekako skockati više za iste pare..

PLOČA: neki 320 čipset, jednostavno samo za gaming i igraonicu, ne daje mi se pare za bilo šta više.
PROCESOR: pucam na ryzen 3100, nema 3300x i gde ima cena je paprena...
HARD: 2TB, ne zanima me SSD
KUĆIŠTE: bilo koje
NAPAJANJE: LC Power 600w
GRAFIKA: najveći izvor troška ali mi nema smisla da uzimam bilo šta ispod 1660 super, da bude cela priča koliko toliko future proof.
MEMORIJA: pojavili se neki moduli kingston 8GB na 3200 za 4500 pa bih na to pucao tj 16 ukupno.

Jedan od komercijalista sa kojima sam pričao oko cena, predlaže 1 stick od 16GB i tu može par hiljada da se ušteka. Možda da idem na to, pošto, koliko evo gledam, razlike u performansama su realno u par procenata ako i toliko i ako je verovati youtube-tu i recenzijama.

To je neki inicijalni plan, ali realno jako je malo mesta za nacifravanje, opcije su po meni ili jači procesor a slabija grafika ili obrnuto.. OStalo je i ovako na minimumu...

Al ko pita ne skita :)
 
Poslednja izmena:
ne mogu ti previse pomoci ali malo ovo

za plocu da.najjeftinije moguce jer kad moras da bas stedis a za igraonicu je tu onda..nije sjajno ali najmanje utice

ako si spreman na igru mozes juriti polovne grafike.sad je problem sto je rudarenje opet isplativo...


ne znam dal je mozda bolje 240gb ssd+ 500gb hdd? iako je to malo skuplje ali brze...
 
Otvaraš igraonicu u sred pandemije?

Otvorena je već, menjam računare.

Što se hard diska tiče, SSD mi je bacanje para jer da stavljam 256 zbog windowsa (koji će i ovako realno raditi super brzo) mi je iskreno bacanje para, pogotovu zbog igara jer ako je SSD 256, jako malo mogu da ih stavim na njega, a windows se brzo napuni kojekakvim glupostima. Da uzimam 512 i jače - preskupo mi je. 10 minuta sigurno neće čekati.

Ništa polovno ne dolazi u obzir, kompovi koje sada imam mi i dalje ok odrađuju posao (1300x, 1050ti, 8GB rama), ali garancije ističu, i volim da sam miran sa te strane.

240gb + 500 je malo. Samo fking fortnite je 70+ gb :(
 
Otvaraš igraonicu u sred pandemije?

Zvuči čudno ali igraonica od mene radi punom parom 24h. Čak mora da se zakaže. Naravno SSD 1TB, 16 GB nekog svetlećeg rama, prozirna RGB kućićta, mehaničeke tatatature, 1060 grafike, corsair miševi, HyperX slušalice. U prostoru neko RGB svetlo. Cena sata 150 dinara. Grad Jagodna
 
Ja da se pitam uzeo bih SSD makar od 120GB.
Na njega Win, i svi launcheri (Steam i slicno), programi koji rade u pozadini i slicno.

A instalacije igara na obican HDD.
 
Iskreno SSD ispada iz priče, jedino bih stavio 1TB pa se štekao oko igara i prostora, a to mi je trenutno neizvodljivo finansijski. Da stavim 128gb samo zbog wina koji će - ponavljam - i na ovim mašinama raditi kao lud - bacanje mi je para. Sa 2TB sam barem miran oko prostora. 200ak GB za win, ostalo za igre i ćao.
 
Kako to radi sistem kao lud na hard disku kad je isti spor? Mozes ti da imas 3950X ali ucitavanje Win-a je uslovljeno hard diskom.

Skromne su mi mušterije. Koji vam je, dok im igra dobro radi, *mjau**mjau**mjau**mjau* im se koliko se buta windows. Barem ovim mojima. Ne radim ovo od juče, 9a godina.

Da ne pričam koliko leti windows u odnosu na ono što imaju tj nemaju kući od računara.
 
Zvuči čudno ali igraonica od mene radi punom parom 24h. Čak mora da se zakaže. Naravno SSD 1TB, 16 GB nekog svetlećeg rama, prozirna RGB kućićta, mehaničeke tatatature, 1060 grafike, corsair miševi, HyperX slušalice. U prostoru neko RGB svetlo. Cena sata 150 dinara. Grad Jagodna
Isto u NS u samom centru, prepuna igraonica.... Prolazio sam skoro...

Sent from my MI 9 using Tapatalk
 
Obavezno 16gb, mene jebavao Warzone zbog 8gb (sa slicnim konfiguracijama koje imas trenutno)

Ssd mozes sad, mozes naknadno. Meni kombinacije sa 128 i 256 + 1tb su dovoljne, sve ispod je zajebancija. Uzeo sam povoljno neke 480gb ssd, do prvih apdejta je bilo ok posle problem, uslovljen sam bio da imam samo fortnite, pubg, dotu, lol i csgo na tim racunarima...


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Čovek naplaćuje vreme u igraonici, u interesu mu je da se win i igre duže učitavaju
 
16gb rama se podrazumeva.

A 2TB su tu baš zato da ne bi imao nikakva uslovljavanja. Bolje mi je da imam prostora za koliko god igrica nego da mi se win boota duže za 5 sekundi...

@weedman984 dobra teorija, ali vreme kreće da se troši tek kad se win a i program dignu :)
 
vreme kreće da se troši tek kad se win a i program dignu :)

Mislim da si onda na gubitku sa HHD-om jer će manje ljudi proći kroz igraonicu dnevno...ajd', za Windows nije bitno što će sporije da se učitava (4-5x sporije, kakvih 5 sekundi), startuješ ga na početku radnog vremena i to je to (pretpostavljam), a tu je i sleep mode.
Ali učitavanje nivoa u igrama (prvo pokretanje pogotovo) na HDD-u budu 2-10x sporiji, zavisno od igre. Tih 30+ sekundi puta ko zna koliko učitavanja i pokretanja po osobi puta broj mašina puta sati u radnom vremenu puta dana u mesecu...skupi se.
Ne znam, imaš dilemu da li ti je bolje da ti što više ljudi prođe kroz igraonicu dnevno ili da ti oni koji dođu sede za mašinom što duže...ako se ne iznerviraju zbog čekanja i idu drugde sledeći put. Šta je za tebe bolje, to ti treba da znaš...
 
Inače sam stavio smajli na taj post, ali se iz nekog razloga nije učitao... Hoću da kažem da je to trebala da bude šala ali sa dozom istine, jer polazim od sebe koliko mi se civ6 (primera radi) brže učitava otkad sam ga prebacio na ssd. Mada bih i ja pre uložio u jaču/ekonomičniju kartu nego u ssd.
 
Poslednja izmena:
Da pokušam poslednji put da objasnim. Nema mi smisla da kupujem SSD od 256 za win i 2 igre. 500 i tera mi je preskupo, uzimam 14 kompova, ne 2. Lepo sam napisao u prvom postu da neću SSD, ali ne vredi, najviše o tome se priča. Ajde malo poverenja, valjda znam zašto sam tako odlučio i valjda poznajem svoje mušterije, konkurenciju, ima li je ili možda nema i sl. Hvala :)
 
AMD Ryzen 5 3600 - 170e
Asus TUF A520M Plus - 75e
16GB (2 x 8GB) Corsair Vengeance 3200 MHz - 70e
Seagate Barracuda 2TB 7200rpm - 55e
Gainward GTX 1660 Super (Bliss) - 225e
Fractal kuciste - izmedju 50/60e
600W beQuiet! System Power 9 - 60e
__________________________________
715e

Ovo prebacuje budzet, ali ako je za igraonicu onda je odlicna opcija na duze staze :d
E sad, ako bas hoces da ustedis:
- umjesto Ryzen 5 3600, za procesor mozes da ubacis Ryzen 3 3100 (3300X se ne isplati)
- umjesto GTX 1660 Super, mozes da ides na RX 5500 XT ili GTX 1650 Super
- umjesto Fractal kucista mozes da se odlucis za neki MS Industrial, ali za ventilatore ces svakako morati da doplatis

Sta mislis?
 
Poslednja izmena:
Mislim da si profurao cifru za 15.000 :)

Ali si mi indirektno pomogao da rešim da uzmem barem memoriju i procesor kod Mađara mnogo je jeftinije a to su komponente koje se retko ili nikad ne kvare, a garancije su mi jako bitne i jedan od galvnih razoga što uopšte menjam kompove. Imajući u vidu jeftinije komponente, na 90% sam da se od 3100 pružim do 2600x.

Kućište uzimam Falcon sa staklom (tj verovatno plastika) u emmiju za 2400, oborio sam malo cenu an količinu inače su oko 2700.

Napajanje, ostajem pri LC Power 600w.


Treba mi savet ljudi, memorije koja me zanima nema na listi podržanih memorijua na sajtu ploče. Ploča je GA-A320M-H (rev. 1.1), memorija koja me zanima je:

https://ipon.hu/shop/termek/corsair...-3000mhz-cl15-kit-cmw16gx4m2c3000c15w/1661475

Da li bi to možda radilo ako nema na spisku podržanih memorija?...
 
Poručio sam 3100 ryzen i 16gb beli corsair na 3200. Ipak sam se odlučio na 3100 jer se ispostavilo da razlika u radu i nije tolika koliko u ceni, 35 eura po mašini, što na više mašina nije malo.

Sad razmišljam da dam malo više za ploču i odem an B450.
 
To bi bilo pametno
 
Nazad
Vrh Dno