Šta je novo?

Acess point za lokalnu mrezu

djokosrb

Banned
Banovan
Učlanjen(a)
26.06.2010
Poruke
2,690
Poena
240
Pitanje je verovatno glupo, ali ipak nedoumica je tu....

Uglavnom, treba da zavrsim jedan posao za firmu na terenu, gde treba da kreiram acess point za wi fi.

Naime na terenu jedan uredjaj/kontroler koji ima ethernet port preko kojeg treba da povezem router i pustim wifi za lokalnu mrezu, internet pristup nije dostupan/potreban.
Taj kontroler ima neku svoju ip adresu i u njenom opsegu treba da stavim i ip adresu routera koji ce biti acess point za pristup preko rqcunara, telefona, tableta itd...sta vec treba u samom poslu. DHCP nije dozvoljen.

Moje pitanje je sledece: Ja pre svega toga treba da podesim taj router, dakle da mu dodelim neku ip adresu u tom opsegu, preko lapa i da kasnije samo povezem sa tim kontrolerom i da mreza sljaka.
Da li je dovoljno da stavim zeljenu ip adresu routera ili imam jos neke postavke koje treba sredim?
Recimo primetio sam na ovom tp link routeru sto imamo da stoji ispod ip adress i source ip adress. Da napomenem nije u pitanju standardno 192.168 nego nesto totalno drugo, tipa 20.20.
 
Uzmi bilo koji AP. U WAN port uljuči LAN kabal iz "jedan uredjaj/kontroler". Na AP-u podesi za WAN port da dobija automatski adresu. Za LAN Ti dodeli adresu iz tvog opsega (naprimer 20.20.0.1), ne može biti ista kao dolazna u WAN port. Isključi DHCP server, svim uređajima ćeš morati ručno da dodeliš IP adrese iz tog opsega (20.20.0.2 - 254, 1 je zauzet AP-om). Ovo je problematično ako pristupaš sa mobilnih telefona.
 
Pristupace se preko ipad-a.

Dakle kad budem hteo da se povezem na tu mrezu preko acess point-a, moracu na ipad-u da podesim adresu?

Takodje, nigde ne mogu, ni online, da nadjem za wan port da dobija automatsku adresu....Router je tp-link w8951nd.
 
Poslednja izmena:
To je ADSL ruter, ili si pogrešan model napisao? Ako je ADSL nema WAN port, njemu je da kažemo WAN port RJ11 :) treba ti drugi ruter.

A daj malo više detalja, taj uredjaj, on je na nekoj internoj mreži tu ili kako? Pa onda hoćeš samo da dodaš i AP?

Ako imaš samo taj uredjaj i nemaš i mrežu tu i neki DHCP server na njoj, najlakše bi bilo, kada uzmeš drugi ruter, a ne treba ti internet preko njega, recimo da je ip adresa tog uredjaja 20.20.0.1, povežeš taj uredjaj na lan1 port rutera a ruteru dodeliš adresu 20.20.0.2 na primer. I u DHCP podešavanjima rutera staviš da dodeljuje adrese iz opsega na primer 20.20.0.100-20.20.0.200. Neće biti interneta, imaćeš lokalnu mrežu, a telefoni i bilo šta wifi može da se nakači i dobiće adresu bez da mora bilo šta da se na njima čačka. A biće ustoj mreži sa tim uredjajem, pa ćeš moći da se loguješ na njega, ili već šta je potrebno. Naravno prvo podesi ruter samo sa prikačenim laptopom, pa kada namestiš poveži ga sa tim uredjedjem ili mrežom tu na lokaciji.
Ali bez nekih više detalja, sumnjam da može bilo šta više da se kaže :)
 
Da, da, da ovo je adsl ruter koji sam ja *mjau**mjau**mjau**mjau**mjau* :d

"Ako imaš samo taj uredjaj i nemaš i mrežu tu i neki DHCP server na njoj, najlakše bi bilo, kada uzmeš drugi ruter, a ne treba ti internet preko njega, recimo da je ip adresa tog uredjaja 20.20.0.1, povežeš taj uredjaj na lan1 port rutera a ruteru dodeliš adresu 20.20.0.2 na primer. I u DHCP podešavanjima rutera staviš da dodeljuje adrese iz opsega na primer 20.20.0.100-20.20.0.200. Neće biti interneta, imaćeš lokalnu mrežu, a telefoni i bilo šta wifi može da se nakači i dobiće adresu bez da mora bilo šta da se na njima čačka. A biće ustoj mreži sa tim uredjajem, pa ćeš moći da se loguješ na njega, ili već šta je potrebno."

Ovo je upravo sta mi treba, konkretno preko ipad-a moram da se logujem/pristupim tom uredjaju radi jedne aplikacije koja je na njemu. A konkretno acess point mi treba jer je taj kontroler u suterenu, a tamo gde treba da radim je na 5tom spratu :d Pa je jedino resenje acess point na ethernet kabl od jedno 50m da se razvuce spolja i spusti dole.

Edit: Ali sad vidim lepo u specs stoji da moze da se koristi ovaj tp link kao acess point i ja sam napravio sledece po yt guide:

Stavio mu ip adresu 20.20.30.250 (radi testa) i iskljucio dhcp. Kada sam ponovo hteo da pristupim, na adapter settings sam na lapu stavio adresu na tom opsegu, recimo 20.20.30.249. I to je ok. Kada sam probao preko fona wifi acess, stavio sam za fon static ip adresu za tu mrezu 20.20.30.248. i gateway adresu od rutera i to se povezalo bez problema.

E sad, ako ostavim ovako i povezem ovaj ruter sa tim kontrolerom na terenu, i odem sa ipad-a da pristupim moracu opet da rucno unesem ip adresu, a za gateway adresu kontrolera (koju imam), a ne rutera ovu 20.20.30.250 i to bi valjda trebalo biti to?
Povezivanje kontrolera i rutera, naravno lan port.
Napomena: Na specifikaciji kontrolera gde stoji njegova ip adresa, jasno stoji dhcp is not permitted.

Totalno cu da skrenem od ovoga :d
 
Poslednja izmena:
Koji kontroler je u pitanju ako nije tajna ? Iskreno mislim da tu mozes DHCP na vise nacina upaliti i da ne bude nikakvih problema. Mozes cak AP odvojiti na sub-mrezu i tu definitivno ne moze biti problema sa DHCP-om, jedino ako sam kontroler ima neku blokadu da mu se ne moze pristupiti sa sub-mreze (mada iskreno sumnjam).
 
AP mode podrazumeva spajanje uredjaja u istu mrezu (bridge). Ako na mrezi ne postoji DHCP onda uvek moras podesavati static ip na svim uredjajima na mrezi. Gateway adresa nije potrebna da se unosi ako na mrezi ne postoji gateway (router) koji omogucava pristup internetu ili rutira saobracaj ka nekoj drugoj mrezi razlicitog subnet-a.

Router mode podrazumeva rutiranje razlicitih mreza, gde jedna moze biti bez DHCP (kontroler subnet) a druga sa DHCP (subnet tvog router-a za wifi uredjaje). Na ovaj nacin ne moras podesavati static ip za uredjaje povezane na tvoj ruter, jer ce oni automatski dobiti ip iz dodeljenog subneta tvog rutera. To moze biti 192.168.0.0/24. Naravno kontroler mora biti povezan na WAN port (ne moze LAN) tvog rutera i WAN mora biti podesen na static ip sa adresom iz subneta kontrolera 20.20.30.0/24.
 
Nazad
Vrh Dno