Šta je novo?

Hardver Nov vazdusni kuler za CPU

Procesori, matične ploče, memorije, hlađenje, grafičke kartice i ostale PC komponente

sekspir019

Poštovan
Učlanjen(a)
23.12.2014
Poruke
405
Poena
80
Moja oprema  
CPU & Cooler
AMD Ryzen 7 3700x - Be quiet! Dark Rock Pro 4
Matična ploča
MSI MAG B550 tomahawk
RAM
G.SKILL Trident Z Neo 16GB 3600MHz CL16
GPU
MSI RTX 3060 Ti 8gb gaming x Trio
Storage
SAMSUNG SSD 970 EVO PLUS 500GB NVMe M2 2280 - KINGSTON HyperX Predator 240GB, PCIe Gen2 x4 - Samsung hdd 1TB ST1000LM024
Zvuk
Integrisan
PSU
Coolermaster G650M 650W
Kućište
Thermaltake Commander C32 TG ARGB Edition
Monitor
LG 24MP76
Miš & tastatura
Asus echelon - Redragon Vata K580 RGB
Laptop
Lenovo Ideapad
Mobilni telefon
Huawei P30 Pro - Honor Magic 5 Pro
Pametni uređaji
Huawei watch GT2
Pristup internetu
  1. Optički internet
Koji vazdusni kuler kupiti za cpu iz potpisa (I7 4790K koji je na default kloku). Imam trenutno LC CC 120 ali bih ga promenio i uzeo neki sa push pull varijantom, sve preporuke su dobrodosle a sto se budzeta tice samo neka je dobar, od 5-10 hiljada. Naravno i buka je bitna.
 
Ne radi ti posao LC? Ili ti je samo bučan?
Ako je ovo drugo u pitanju, samo mu zameni ventilator sa Arctic P12 PWM...
Sa push/pull ćeš dobiti možda 2-4 stepena (na istom kuleru), pa ako misliš da vredi troška...

Kakvo ti je provetravanje kućišta?
 
Odlicno. Imam kuciste deepcool kendomen sa 5 kulera, 2 napred, 2 odozgo i 1 pozadi. Bogami cuje se kuler od cpu-a solidno. Prethodni procesor koji sam imao intel i5 4670k na njemu se ovaj kuler LC CC 120 nije cuo uopste, mada je on i znatno slabiji bio po frekvenciji. Samo preporucite koji da uzmem. Menjam ga sigurno. Eto neka bude buka presudna a i koji stepen dole i obavezno push pull varijanta kulera da bude.
 
Noctua Hladnjak za procesor - NH-D15S - CPU Cooler visoka kompatibilnost sa RAM i VGA PCIe, Ventilator NF-A15 PWM, termalna pasta NT-H1, Intel/AMD multi-socket sistem za montažu

Cena 10.800,00 RSD u našim radnjama, nije push i pull ali je 150mm ventilator, postoji mogućnost dodavanja i drugog ventilatora, samo proveri da li stane u kućište pošto je visok 160mm
https://noctua.at/en/nh-d15s/specification
 
Poslednja izmena:
Onda Scythe Fuma 2 preko KP, ako ga imaju u HU. Košta nekih 60e, izuzetno tih i efikasan.

I ukloni prednji od ona dva odozgo, samo uzima vazduh od procesora (ako si stavio da izvlači)...
 
Poslednja izmena:
Pa oni trenutno nerade jer imam mogucnost da kontrolisem ventove preko prekidaca na kucistu, samo kad pojacam na najjace ta 2 gornja se pale. Inace sta mislite o ovome kuleru DEEPCOOL Procesorski hladnjak NEPTWIN V2?
 
Ok zato sam i pitao, neki drugi...
 
THERMALRIGHT Silver Arrow T8 bi ispao ~9000din, kao alternativa za NH-D15S, i Dark Rock Pro 4 je isto tu negde, Fuma 2 je takodje dobar izbor, uzmi koji god ti se svidja vizuelno, i ok ti je cena.
 
Sad videh da je visina kulera Dark Rock Pro 4 162,8mm a moje kuciste podrzava kulere do 160mm.
 
Da sam na tvom mestu, ja bih poslušao savete iznad.

1. Podesi ventilatore na kućištu kao što ti je rečeno (prednji gornji izbaci, a zadnji gornji ostavi da uvek radi).
2. Očisti sve ventilatore (pogotovo taj na CPU hladnjaku i podmaži ih) i izduvaj kućište od prašine.
3. Promeni termalnu pastu na CPU kuleru.
4. Ako posle svega CPU ventilator bude bučan zameni ga novim (ili onim koji si izbacio sa vrha kućišta, ako odgovara)

Ovo iznad je sat vremena posla u vrh glave i ne košta te ništa (ako imaš pastu i probaš sa gornjim ventilatorom na CPU hladnjaku).

Sve pomenuto možeš i da testiraš sa paljenjem/gašenjem ventilatora i da se uveriš u razliku.
Uradi to i dobićeš veću tišinu i bolje hlađenje od uzimanja novog hladnjaka.
Ako posle toga i dalje želiš drugi hladnjak (pretpostavljam zbog estetike) onda slobodno, ali revidiraj svoju push-pull odluku (svi testovi pokazali da donosi 1-3 stepena manje, što je u okviru statističke greške, a nosi veću buku).
 
Poslednja izmena:
Nemoj nikako da gasis/izvlacis taj drugi ventilator gore, to je veoma los savet, generalno si izdobijao uzasne savete i objasnicu zasto.

Prednja maska nema filter za prasinu, dok gornja maska ima gusti filter, tako da ce prednja 2 ventilatora unositi daleko vise vazduha nego sto bi zadnji+jedan gornji ili 2 gornja mogla da izvuku iz kucista, taj efekat je pojacan ako nisu popunjena sva mesta za HDD ili ako ti je izvadjen opcioni HDD kavez.

Ono sto je tebi potrebno je da ti ventilatori blago vise izvlace vazduh nego sto uvlace. Treba napomenuti da se cilja na samo blagu razliku kako ne bi imao previse prasine u kucistu kad ono vec nema filtere za prasinu sa prednje strane. Malo je tesko laiku proceniti da li je pogodio balans i onda je bolje ici na veliku razliku kako ne bi rizikovao gore temperature.

Glavna negativna strana jaceg uvlacenja vazduha u odnosu na izvlacenje jesu vise temperature u kucistu, sto povlaci sa sobom vise temperature komponenti, a samim tim i vecu buku. Tu buku proizvode ventilatori graficke karticem napajanja i procesora sa varijabilnom brzinom okretanja koji u pokusaju da odrze nize temperature komponenti moraju da se okrecu brze.

Glavna pozitivna strana jaceg uvlacenja vazduha jeste daleko manje prisustvo prasine u kucistu.

Ukoliko je moguce povezi te ventilatore iz kucista direktno na maticnu i preko BIOS-a ili nekog softvera im smanji broj obrtaja. To na starijim maticnim plocama nije bas lako uraditi(zavisi od proizvodjaca ploce), ali mislim da ti je to daleko bolja varijanta nego da ti se pale/gase odredjeni ventilatori. Ukoliko to nije moguce onda bi trebalo da prespojis ventilatore tako da ti se gase jedan prednji(onaj koji ne duva preko hard diskova ili ako oba duvaju onda gornji od njih) kao i jedan gornji ventilator(onaj koji je blizi prednjoj strani kucista). Objasnio sam zasto je lose da se gase ta 2 gornja ventilatora bez gasenja prednjih ventilatora iznad.

Pojava "uzimanja vazduha" od procesora, odnosno procesorskog hladnjaka je nesto sto se ne desava sa tower hladnjacima(ili bar ne na znamenitom nivou), vec iskljucivo sa top down hladnjacima, odnosno hladnjacima kojima je ventilator usmeren da duva direktno u maticnu plocu(kao box hladnjaci). Moze da se javi u tower hladnjacima, ako se ventilator hladnjaka okrece na dosta manjem broju obrtaja, od ventilatora kucista, ali posto je to situacija koja se gotovo nikad ne desava zanemaricemo je. Ventilatori cpu hladnjaka su generalno daleko jaci(jace pomeraju vazduh) od ventilatora za kucista na uporedivim brojevima obrtaja pa gotovo da ne postoji sansa za "gusenjem" procesorskog hladnjaka.

Posto deluje da si laik(bez uvrede, samo primecujem), ne bi niposto predlozio ciscenje ili podmazivanje ventilatora bez da si spreman da kupis nove u slucaju da ih ostetis u tom procesu. Menjanje termalne paste je vec druga stvar i daleko manju sansu imas da ostetis hladnjak za procesor prilikom demontaze i montaze, samo istrazi na youtube-u najbolju tehniku postavljanja i sirenja paste. Na tu temu te mogu samo posavetovati da se sirenje/razmazivanje paste radi iz jednog pokusaja prilikom montaze cpu hladnjaka i da zbog toga tu montazu hladnjaka radis na maticnoj ploci dok je ona van kucista, ne bi li time poboljsao pristup podrucju oko procesora i samim tim sansu za uspeh. Samo postaraj se da kupis termalnu pastu od proizvodjaca prolimatech, noctua ili arctic cooling, one su najbolje od onih koje se cesto pojavljuju na nasem trzistu.

Bez obzira da li se odlucis na prethodna 2 zahvata, definitivno moras da skines ventilator sa CPU hladnjaka(to mozes da uradis bez da ga razmontiras sa maticne ploce i procesora) i da skines sloj prasine koji se sigurno formirao na spoljnoj povrsini rebara hladnjaka(ili na engleskom cooler fins), kao i izmedju njih. Ako si pusac, taj sloj moze da bude lepljiv i nezgodan za skidanje, cackalice ce ti pomoci u borbi protiv njih, stapici za usi nisu preporucljivi.

Ventilator na CPU hladnjaku se okrece na 1400 RPM tako da moze da bude bucan, ali mi je tesko poverovati da se poprilicno cuje, posebno ako si sa prethodnim procesorom imao manje buke. Mozda je problem sto si ga prikljucio na drugi prikljucak pri promeni procesora pa se konstantno vrti na najvecem broju obrtaja ili mozda nisi izvrsio montazu hladnjaka valjano. Ventilatoru mozes ograniciti broj obrtaja ili ga zameniti, ali nikako nemoj ga zameniti sa ventilatorima iz kucista. Ventilatori za procesorske hladnjake su generalno napravljeni tako da "usmerenije" guraju vazduh i tvoj CPU hladnjak spada u grupu onih kojima je to malo vaznije. To je zato sto povrsina na koju naleze ventilator nije ravna i zato sto su sama peraja relativno gusto rasporedjena. Takodje ventilatori koji fabricki dolaze sa kucistima te cenovne kategorije su generalno nizeg kvaliteta od fabrickih ventilatora na CPU hladnjacima i neretko prave vecu buku na istom broju obrtaja uz slabije pomeranje ventilatora, tako da bi i njih preporucio da ponovo oslusas i usporis/promenis po potrebi.

Sto se push-pull varijante tice, savetovao bi te da uradis sa uparenim ventilatorima, a ne da fabricki ventilator kombinujes sa nekim za koji nisi siguran da je uporedivi model. Nisam 100% siguran ali raspareni ventilatori mozda mogu dovesti do vece buke i gorih performansi u odnosu na uparene. Dobici koje ces dobiti od push-pull varijante variraju od hladnjaka do hladnjaka i takodje zavise od ventilatora koje ces koristiti. Samo u slucaju da je prednji ventilator "prejak" za debljinu i gustinu tog kulera mozes dobiti manje od nekih prosecnih 4-5 stepeni dobitka pri najvecem broju obrtaja, sto s obzirom da je trenutni fan 1400RPM ne verujem da je slucaj, a i da jeste, omogucice ti da drasticno vise smanjis broj obrtaja, a samim tim i buku uz odrzavanje starih performansi. Ja smatram da je cak i 3 stepena vredno mizernog novcanog ulaganja u taj novi ventilator jer je mozda bas ta 3 stepena ono sto te deli od stabilnog overkloka ili obaranja frekvencije za 100MHz. Takodje, u push-pull varijanti rizik od "gusenja" CPU hladnjaka od strane ventilatora kucista je eliminisan.



Za kraj cu reci da mi deluje da je najlakse resenje za tebe da sve ventilatore(znaci i na hladnjaku i u kucistu) zamenis Noctua ventilatorima(modelima koji imaju ~1300RPM) i eventualno dodas jos jedan hladnjak na CPU kuleru za taj push pull. Obrati paznju da kupis razlicite modele za CPU hladnjak i za kuciste.
Razlog zasto to predlazem jeste zato sto oni na svom najvecem broju obrtaja(1300RPM) nisu uopste bucni, a takodje svi dolaze sa LNA ili ULNA adapterima za smanjenje obrtaja koje je prosto i lako za ugradnju i za koje ti ne treba nikakvo dalje podseavanje nakon sto ih namontiras odnosno ugradis.
 
Poslednja izmena:
Mozda bolje da promeni kuciste?

Sent from my CPH1951 using Tapatalk
 
Daj covece, sto kvaris... ne vidis kako lep post napisa covek...

Sent from my CPH1951 using Tapatalk
 
Uff, koji sam nekro uradio. Izvinjavam se, bilo je kasno i nisam razmisljao.
 
Posto sam prodao procesor iz "moja masina" i ovih dana trebam da kupim novi i to ryzen 5 3600 ili ryzen 5 5600x (u zavisnosti ako ga bude bilo) pa cak mozda i ryzen 7 3700x ili 3800x, dvoumim se izmedju ovih kulera a citajuci po netu neznam vise sta da mislim.
1. ARCTIC Freezer 50
2.Scythe Fuma 2.
Koji je po vama bolji za navedene procesore posto im je cena slicna.
 
Fuma. Manji je, kompaktniji, mnogo bolja kompatibilnost sa memorijama, ultra tih, proveren.
Arctic je još uvek nov, treba mu malo tweakova, ograničeniji je po pitanju RAM modula.
 
Valja li nesto ovo vodeno hladjenje za ryzen 7 3700x Arxtic Liquid Freezer II 240?
 
Vrlo dobar, tih kao miš i pod najvećim obrtajima. Hladi zadovoljavajuće mada mislm da sam trebao da se potrudim i premestim ovu trostruku fijoku za 3.5 diskove i ubacim 360, taman mu toliko fali da bude fantastičan. Osetljiv na položaj radiatora, kada sam okrenuo da creva budu dole, max temperatura se smanjila za jedno 5c.
Meni je to plus što nema RGB ventilatore ali nekome može biti mana. Onaj mali ventilator na pumpi mi se čini da ne radi ništa ali je moj VRM hladan u svakom slučaju pa nije problem jerbo je nečujan.
Jedina prava mana je što ne pokazuje obrtaje pumpe pa ne može da isključi kompjuter ako ona stane a to ume da se dogodi na nekim pločama kao recimo Hero6.
Učinak na mom systemu, 32c - 71.6c i pod najevećim vrućinama u sobi.
 
Na sajtu deepcool-a pise da na vrhu kucista kendomen moze da stane vodeno hladjenje od 120 i 240mm ali ne pise nista za debljinu ventilatora. Kako da proverim? Mike ako bi mogao nekako da mi izmeris debljinu radijatora sa namontiranim ventilatorima pa da izmerim kod mene da li bi se uglavilo, jedno tako nesto mi pada na pamet.
 
Radiator + fan = 63mm.
 
Hvala Mike na odgovoru, malopre sam montirao plocu i procesor i kad sam stavio plocu u kuciste izmerim od gornjih ventova do ploce ali nema toliko prostora, udara u hladnjak od ploce. Moracu da menjam kuciste a ako neko ima neki predlog za neko kuciste do nekih 10-12k neka kaze.
 
Što da daješ 100€ za kućište, uzmi drugi kuler, izaći će jeftinije...Fuma 2 ti je 60€.

Osim ako si već imao u planu da menjaš kućište jer ti se ne sviđa ili šta već...
 
Sta mislite o ovom kucistu Thermaltake Commander C36 ARGB Edition?
 
Nazad
Vrh Dno