Šta je novo?

Konfiguracija do 60000 dinara

Maraja

Poštovan
Učlanjen(a)
03.08.2016
Poruke
0
Poena
50
Pozdrav,

Potrebna mi je preporuka za konfiguraciju u ovom cenovnom rangu (ili manje ukoliko će vršiti funkciju).

Imam monitor, SSD i periferije. Monitor je Dell-ov, U serije, Full HD i odgovara mi za sada.

Nije mi potreban CD ili sličan uređaj.

Ono što mi je potrebno jeste tiha, izdržljiva i dobro rashlađena mašina koja će moći da radi bez problema i po 12 sati u udarnim periodima.

Komp treba da se koristi za:

1) izradu edukativnih video tutorijala (snimanje ekrana + editovanje i montaža video fajlova)

2) online tutoring koji često uključuje Chrome Remote Desktop sesije

3) video konferencije

Ostale namene su povrememo sređivanje fotki u PS i neke druge manje zahtevne aktivnosti.

Šta biste mi preporučili u ovom slučaju i koliko je grafika važana (ako nije, tu bih uštedela najradije)?

Dakle, neki optimalan odnos između performansi i kvaliteta (pouzdanosti i stabilnosti) komponenti.

Na kompu se ne igraju i neće se nikad igrati igrice.

Hvala!
 
Da li ovo ima smisla i kako bi se moglo korigovati:

AMD Ryzen 5 3400G - 150
MSI B450 GAMING PRO Carbon AC - 170
2x8GB HyperX Predator DDR4 3200 CL16 - 100
Napajanje - ?
Kućište - ?
Hlađenje - ?
 
Mora sve novo ili moze i polovno, moras da kupis u radnji ili ti ne smeta i kupovina iz Madjarske preko KupujemProdajem?

Ako ne mora apsolutno sve kod nas onda bih preporucio

Proc: Ryzen 2700 (nagadjam da koristis Adobe Premiere) ~150e
Maticna: Bilo koja sa 4 slota za RAM, npr AsRock B450M pro 4 ~80e
RAM: Patriot Viper 2x8GB 3200 CL16 ~65e
Napajanje: Bilo koje krsteno, Antec VP500PC npr. mada imas tu i Cooler Master, Seasonic S12III itd ~55e
Kuciste: MS Industrial Cyclops V + Arctic F12 ventilatori (ima na kupujem prodajem pakovanja od 5 komada za 20ak evra) ~50-70e
GPU zavisi od toga cime renderujes, ako ti apsolutno nije bitno onda neka GT710 bilo koja - 50e

Hladjenje ce ti u prvo vreme zavrsavati i stock kuler jer ti je ostatak kucista lepo provetren zbog gornjih ventilatora.

Neka bude ovako za pocetak pa ce se prikljuciti jos neko da dosteluje ovo, GPU je djubre ali je i jeftin
 
Ovako...

Ta ploča je previše skupa, pogotovo za B450 čipset. Uzeo bih B450 ploču ali MSI Mortar Max ili Tomahawk Max, koji su 12500 i 14000-14500 u našim radnjama, respektivno. Mala prednost za Mortar Max, ako odgovara mATX format, jeftiniji je, ima više USB portova i +1 M.2 slot. To je automatski ušteda od 60€, a ima i jeftinijih ploča koji bi završile posao (kao pomenuti ASRock), ako zatrebaju pare za nešto drugo...

Te pare bih usmerio u procesor. Ryzen 3600 bi lepo legao, pristojno jak za editing i PS. Problem je što nema integrisanu grafiku, doći ćemo do toga...
Pošto je najmanja verovatnoća da od svega u mašini crkne procesor, ja bih ga naručio preko Kupujuem-Prodajem od HU preprodavaca, jer je 20-ak evra jeftiniji i najmanja je šansa da će nekad doći do cimanja s garancijama. Ako ne biste da rizikujete i preferirate naše radnje, ok.

RAM: https://www.itsvet.com/ram_memorija_gskill_f4_3000c16d_16gisb-pdaa1-71.i?id=3535 ili šta je Lanikor predložio, šta god ima veću garanciju. Nećete osetiti razliku između 3000 MHz i 3200 a ušteda u odnosu na onaj Kingston RAM je pristojna.

Napajanje: Stavka gde ne bih pravio kompromise, pogotovo za intenzivan rad. Ja bih Seasonic Core GC-500, za nekih 9000 u Atomu, 5 god. garancije (proverite s njima da li ga imaju). Naravno, ima jeftinijih koja bi mogla da posluže ali razlika u kvalitetu je prevelika u odnosu na razliku u ceni.

Kućište: situacija sa dobro provetrenim i jeftinim kućištima je loša kod nas, a KP preprodavci ili izbegavaju da ih dobavljaju ili se debelo ugrađuju. Moj izbor:
Cooler Master NR400 za 8000. Dobro provetreno, solidno, ali samo za mATX ploče.
Fractal Design Focus G (ATX verzija) za nepunih 7000. Nije ništa posebno ali je provetrenost dobra.
Fractal Design Define S za 9000, najskuplje i najkvalitetnije od ova 3. Slabije provetreno od prethodna dva ali sam imao Fractalovo kućište istog dizajna uz mrcinu od grafičke karte i temperature su bile ok.
Predlog za MS Industrial + pakovanje Arctic ventilatora je ok ali ukupna cena je samo malo manja u odnosu na ovo iznad a samo kućište je gore. Opet, 1000-2000 manje i ventilatori bolji od ovih koji dolaze u kućištima nije za bacanje.
Generalno, pošto se neće igrati igre i čak i da uzmete grafičku kartu, sistem se stvarno neće previše grejati, procesor nije naročito vreo. Takođe, sva 3 kućišta imaju po 2 ventilatora u sebi i stvarno preporučujem da se doda bar još jedan (2 napred da ubacuju vazduh, 1 pozadi da izvlači). Preporuka za Arctic P12 PWM (ili P14, za Define S) ventilator, u tom slučaju.

Za procesor koristite ventilator koji dolazi uz njega, za početak. Biće vruće i bučnije prilikom intenzivnog rada ali mislim da su druge stvari preče od kulera, bar za početak. Ako rešite da uzmete jedan, imate za nekih 25€ (ili manje, po oglasima) LC Power LC-CC-120. Dolazi u 3 verzije, uzmite najjeftiniju...to može i kasnije.

E sad...grafika. Pošto sam pomenuo Ryzen 3600 koji je nema, trebaće i grafička.

Loša vest:
Procesor - 24000 (ili manje, preko KP)
Matična: 12500, ako ima Mortara. Može i par hiljada manje, ako zatreba.
RAM - 8000
Napajanje - 9000
Kućište - 7000
Praktično tačno na budžetu, ne ostaje para za grafiku.

Dobra vest: treba vam grafika čisto da baca sliku na ekran. Možda neki od programa koji koristite za editovanje može da ima benefita od CUDA akceleracije kod NVidia karti, ali to je sporedno. Za "slika na ekranu" svrhu može da posluži bukvalno bilo šta. Polovna grafika od 30-40 evra bi odradila posao. Problem je što je to extra trošak i tu je pitanje pouzdanosti, polovna grafička i to...
Druga dobra vest: na raznim mestima mođe da se uštedi pomalo, hiljadu tamo, dve onamo, i skrpi se za grafičku. Možda se skrpi i za neki novi krš od 6-7000...Problem: prave se kompromisi.

Ako vam gornja varijanta sa polovnom grafičkom ne odgovara, ima dve alternative.
Jedna: jeftiniji procesor, Ryzen 1600AF ili 2600 za nekih 16000 ili čak Ryzen 2700 za 19-20000 i onda ostaje nešto para za grafičku, plus cinculiranje s ostalim komponentama, ali slabiji procesor...
Druga: Ono što ste prvobitno predložili - Ryzen 3400G, što je najslabija varujanta, s tim što onda ne razmišljate za grafiku i imate više slobode s ostalim stvarima. Mada, ne biste dobili naročito mnogo, skuplje kućište ili napajanje neće doneti mnogo a izgubićete primetno na performansama. Izbegao bih tu varijantu.

PS: stanje na tržištu je loše, prvo zbog COVIDa, divljaju cene, zalihe su loše, plus su naši prodavci stoka i obožavaju da oglašavaju stvari koje ustvari nemaju na stanju ili ima ali ne po toj ceni.
Stoga, ne gine prepiska i zivkanje prodavaca da se vidi gde šta ima i po kojim cenama...pogotovo ako se kupuje preko KP.

PPS: kurafte wall of text...
 
Poslednja izmena:
Preporuka za Fractal G kuciste, imam ga u beloj boji od skora, izuzetno je kvalitetno i robusno. Sa Box kulerom R3600 ne prelazi 73 stepena, bar nisam primetio, jedino mora malo profil ventilatora da se korigijw, ume da bude iritantan, stalno menja brzinu, ali je relativno tih.

Za memoriju obavezno garancija, ja sam uzeo G.Skill RipJaws V 3200 i jedan modul je malo defektan, pa mi menjaju u garanciji. Vidim po recenzijama u DE da je cesta pojava.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Hvala na ovako opširnim preporukama. Budžet može još malo da se razvuče, max 5K, ukoliko se ukaže potreba za tako nečim.

Što se komponenata tiče, preferiram nove s tim što bih MB, memoriju i napajanje (?) kupila u prodavnici, a ostalo gde pronađem. Vidim da je situacija na trzištu poprilično loša i da nije dobro vreme za kupovinu, no nažalost moj stari i sjajni Dell XPS L502X mora u penziju posle više od osam godina intenzivnog rada (koristila sam ga jednako i kao mobilni i desktop uređaj uz odgovarajuće periferije).

Alternativa svemu ovome bi bila da možda nabavim novi laptop (npr. Honor MagicBook 14) ukoliko bi isti mogao da zameni pomenuti Dell na goreopisani način i ukoliko se ne bude mogla sklopiti odgovarajuća konfiguracija (s obzirom na stanje na tržištu). Da li je to uopšte uporedivo ili je klasičan desk ipak nebo u odnosu na bilo kakav laptop?

Odoh da proveravam dostupnost komponenti i pravim kalkulacije
 
Ako ti bas ne treba mobilnost nema sta da trazi taj laptop pored pomenutih desktop varijanti.

Desktop ces kroz dve tri godine moci da nadogradis, taj laptop neces.

Ulozi tih 5K u kvalitetnije napajanje i uzmi Core GC-500 i za ostatak dopuni za neku najosnovniju grafiku.

Napajanje cementiraj pa racunaj sa ostalim komponentama i budzetom.



Sent from my MI MAX 3 using Tapatalk
 
U redu, onda ipak desktop i procesor sa šest jezgara koji je bolji za multitasking :)

Samo da proverim Samsung Evo 850 SSD se uklapa uz ove ploče, kućišta, kako to ide već...?

I ojš samo ako može preporuka za konkretnu grafičku karticu, novu, pa da zaokružimo priču.

Hvala još jednom!
 
Cudi me da niko nije razmotrio Intel varijantu, npr 10400 koji ima integrisanu grafiku na sebi, nije valjda da je on sada los za standardnu upotrebu.

On kosta 23k, ostace i kusur, a ja verujem da niko od nas nema srca da postavi link nove kartice iz prodavnice do 100e, buduci da je to tesko bacanje para:)
 
Poslednja izmena:
Uh, ja sam krenula od ovog AMD Ryzen jer sam videla neku podelu, možda sasvim laičku, da je on bolji za multitasking upotrebu, a Intel za igranje koje meni ne znači baš ništa.

A i ne treba mi video produkcija na nekom visokom nivou. Planiram da pravim neke tutorijale za LMS, dakle snimam ekran, propratni govor i ubacujem po potrebi slajdove, poneki umeren efekat.

Pored ovoga često koristim Chrome Desktop Remote kad radim nešto sa programerima skupa, video konferencije itd.

Ostatak je kuckanje teksta, UX i slično za šta može da posluži bilo šta.

Uložila sam dosta za periferije i taj deo mi je lepo pokriven.

Ići ću svakako na kvalitetno napajanje i kućište. To je imperativ. Ostatak da bude taman koliko treba za gore opisano.
 
Ako mi veruješ, uopšte se nisam setio za 10400 :)

A poslužiće itekako. Možda 5% slabiji od Ryzena 3600 ali ne treba grafika i Adobe programi lepo iskorišćavaju Intelovu integrisanu grafiku. I Intel 10400 i Ryzen 3600 imaju isti broj jezgara i vrlo je mala razlika što se multitaskinga tiče, opet zavisi za šta se koristi.

MSI B460M Mortar izgleda kao odlična ploča uz 10400, košta koliko i AMD-ov B450 Tomahawk.
Memorija bi ostala ista, možda bi čak moglo da se uglavi i 2x16GB nekako, pošto grafika nije potrebna.
Potencijalno više slobode s ostalim komponentama pošto ne treba uzimati grafiku...A i Intel je generalno više noob-friendly od Ryzena.
Ovo nije loša opcija, definitivno bih razmotrio. Rhher se dobro setio.

Zvrčke: trebaće neki kuler, pošto je onaj koji ide uz 10400 neupotrebljiv za intenzivan rad. LC Power rešava to za 25€ ali ne znam da li imaju kačenje za Intelov 1200 socket, to može da bude zezancija...
RAM je ograničen na 2666 MHz, no šta je tu je. Ograničeno apgrejdovanje na jači procesor, ako nekad bude trebalo.

Procesor: Intal i5-10400 - 22500 (Baito)
Ploča: MSI B460M Mortar - 14500 ili jeftinija varijanta (koja ima i WiFI i Bluetooth) MSI B460M PRO-VDH WIFI za 11000...pitajte za obe u Exceedu. Pošto bi se povezale s monitorom, proverite koje konektore imate na monitoru i da li ima odgovarajući na ploči (HDMI, Display port, DVI).
RAM: 2x8GB G.SKILL 3000MHz F4-3000C16D-16GISB AEGIS (Exceed, ne znam kolka je garancija) za 7500 ili Patriot Viper 4 3000MHz PV416G300C6K (20 god. garancije) za 9000
Napajanje: Seasonic Core GC-500 9000 (Atom)
Kućište:
1. Fractal Design Focus G - 7000 (plus još 1-2 120mm ventilatora, poželjno Arctic P12 PWM)
2. Fractal Design Define S - 9000 (plus još 1-2 140mm ventilatora, poželjno Arctic P14 PWM), najveće, najkvalitetnije i najtiše od predloženih, provetravanje je malo ograničenije od njih ali sasvim adekvatno za ono šta vam treba
3. MS Industrial Cyclops V - 3500 plus pakovanje od 5 komada Arctic P12 PWM PST ventilatora koje naručite na KP (oni su 25-27€ za to pakovanje)...ukupno nekih 7000 otprilike. Jeftinija varijanta, ne naročito kvalitetno kućište ali hrpa dobrih ventilatora

S ovim bi trebalo da ste tu negde u budžetu, možda hiljadu-dve više, otprilike iste snage kao Ryzen 3600 varijanta (možda za nijansu slabije ali nikakav hendikep) i ne morate da dajete pare za grafiku.
Novac koji biste dali preko možete da upotrebite za nešto drugo, ako hoćete. Uz one jeftinije varijante i ako dodate još nešto, možete da imate 32GB memorije umesto 16, uzmete 2 ona kompleta od 2x8GB umesto jednog, na primer, dobro dođe za editovanje videa...

U svakom slučaju bih uzeo neki jeftini kuler za procesor, samo vidite da pasuje na Intelov LGA1200 socket koji je relativno svež pa nemaju svuda na zalihama kulere koji pasuju...


Inače, nova grafička za uz AMD, što jeftinija...nema nekog izbora. Idu od 5000 naviše i praktično mogu da posluže samo da daju sliku, je li...ne znam da li neki od programa koji koristite može da uposli CUDA kod NVidia kartica, recimo, pa da idemo na nešto specifično.
Od tih najjeftinijih, recimo ovo: https://www.itsvet.com/graficka_karta_gigabyte_gv_n710d5_2gil-pdaa1-25.i?id=5440. NVidia GT710 sa ventilatorom, nije pasivno hlađena, 2GB GDDR5 memorije...ne znam šta vam treba od konektora?
Ili ovo: https://www.itsvet.com/graficka_karta_sapphire_rx550_2gb_pulse_11268_21_20g-pdaa1-25.i?id=5333, skuplja ali mnogo bolja varijanta.
Ako biste uzeli nešto polovno, prošli biste bolje ali koliko sam shvatio, treba vam samo kao izlaz za sliku...

Ne znam, lično mislim da vam je Intel 10400 bolja varijanta samo zbog toga što onda ne treba da plaćate i grafiku pa potencijalno te pare koje biste dali za grafiku možete da uložite u nešto drugo il ida ne uložite uopšte. Inače su skoro iste Intel i AMD varijante...možda malo manje cinculiranja sa Intelom.
Zvrčka s Intelom je što je malo komplikovanije ako biste jednog dana zamenili procesor nečim jačim jer su jači Inteli skuplji i vuku više struje/vreliji su...ali to je ono, jednog dana, futur...
 
Poslednja izmena:
To napajanje je žestok overkill za tu konfu osim ako ne bude dodavanja nVidia kartice kasnije zbog CUDA (AMD svakako otpada u ovom slučaju, kao što i za mene lično nije opcija, AMD jednostavno u ovom momentu nije GPU za profi upotrebu bilo koje vrste). Ja sam mislio da idem na 10400 ali kada sam kupovao nije bilo B460 ploča a CPU je bio preko 30000 dinara. Nešto je sporiji u profi softveru od 3600 a pogotovo od mog 2700 ali je zato za igre poprilično bolji što opet u ovom slučaju ne znači ništa. Ali je zato ugrađeni GPU ogroman plus, šta bi ja dao da ovaj Ryzen ima iGPU. Obavezno ići na 32 GB memorije, to je glavna stavka za bilo kakvu video obradu. Kao i što veći i što brži disk, koliko budžet dozvoljava. Ploča ne mora biti nabudžena, taj procesor se ne klokuje. Bilo koja bazična radi posao a Wifi i BT su plus. Ne treba ni brza memorija, 3000 MHz puna kapa.

Moraš znati jel ti treba nVidia i CUDA ili ti neće trebati tokom eksploatacije ovog računara. Jer ti to određuje da li ti treba Gold rated PSU ili ne. Bez grafičke tu konfu može terati bilo koje napajanje, bitno je samo da ne zuje ventovi a snaga je maltene nebitna jer nikad neće dostići više od 200W potrošnje. Grafička je jedino što određuje da li ti treba dobro napajanje ili ne jer mid range procesori, pogotovo zaključani su jako mali potrošači.

Ako ti treba nVidia da znaš da će nove kartice trošiti nikada više i tih 500W možda ne bude dovoljno. Grafička kartica samo po sebi bukvalno troši duplo više nego ostatka tog računara. Ako pričamo o high end karticama razume se.
 
Poslednja izmena:
Napajanje jeste overkill ali kod nas nemaš ništa kvalitetno od 400-450W. Prosto. Ono što ima je gore a cenovno nije naročito daleko...ono što jeste jeftino je baš loše a pominjao se intenzivniji rad i kvalitetno napajanje.
Plus, ako se nekad bude dodavala grafika neće biti brige.
Ni kod Mađara nije ništa bolje...
 
Poslednja izmena:
Ok, idem onda na Intel sa integrisanom grafikom.

Od ponedeljka poručujem komponente.

Imam onaj produžni za peglanje napona, ali je el. mreža u mom gradiću očajna. Relativno često nestaje struje, nedavno je grom udario u dalekovod itd.

Kapiram da kvalitetnije kućište i napajanje pružaju malo veću sigurnost.

Kad smo kod kućišta, Fractal Design R6 je poskupo, ali da li vredi tih para kao dugoročna investicija? Skrpila bih još nešzo para za njega da ne pravim kompromise velike sa ostatkom.

Videh recenzije da je vrlo tiho, tj. tiše od ovde pominjanih, a meni je stvarno važno da nema zamorne buke, jer ja nekad satima sedim i radim u tišini.
 
Po meni, nije vredno. Define S koji sam pomenuo je pravljen na sličnu foru, sa tapaciranim stranicama, vratancima napred i slično, samo je manji i jeftiniji, cela ta Define serija su silent kućišta (pogotovo ako nemaju staklo/akril na bočnoj stranici). R6 bih možda uzeo samo ako treba negde da smestim hrpicu hard diskova ili neko poveće custom vodeno hlađenje...
Možda je bolje da te pare dodate za još 16GB memorije, recimo. Ili kvalitetnije peglanje napona, od APC-a, na primer.

A buka će najviše zavisiti od ventilatora u kućištu i na kuleru, kao i intenziteta rada...
 
Poslednja izmena:
Ako napravim konfiguraciju MSI MAG B460M Mortar i Intel I5 10400 onda mi ne treba RAM brži od 2666MHz, jer nema poente, ili treba, tj. može da se kupi iako će raditi na toj frekvenci?
 
Da, radiće na toj frekvenciji ako je deklarisan na brže jer je Intel ograničio max brzinu memorije na B pločama na toliko (*mjau**mjau**mjau**mjau**mjau*i). Nije strašno, razliku u performansama verovatno nećeš primetiti ili je mala...
Ako bi htela bržu memoriju, trebala bi ti Z490 ploča. Problem je što su jeftinije Z490 ploče krševi u poređenju s B460 Mortar a bolje ploče koštaju više i bezveze je platiti više samo da imaš 10-ak procenata bržu nemoriju.

I da napomenem, za te brzine treba da se uđe u BIOS i aktivira XMP profil za memoriju, fabrički su sve sporije od tih deklarisanih. Posao od par klikova...
 
Kod komšija
beQuiet pure power 11 500w 75e
bitfenix formula 450w 68e
xilence performance x 550w 65e
Ima i core ali ga ne bih razmatrao kao skupljeg a losijeg od pure power 11
Tu je i sistem power budzetski,ali je losiji od xilence x a cena slična.
bitfenix je najbolji,ali fixni kablovi,ako ne odes na BQ CM verziju,i nema dovoljno snage za vega grafike do 550w.Kod whipera moze i to da se resi zamenom pozicije kablova cpu-gpu sa napajanjima 450/550w u kombinaciji vege.
Ali vrv neces ni videti ti vegu pretpostavljam
Najduza garanija bitfenix 5,BQ 3,xilence 2 god.



Послато са Redmi Note 8 Pro помоћу Тапатока
 
Poslednja izmena:
Nema nigde Seasonica? Bla...upravo ono šta sam pričao...

Ako Mađari dolaze u obzir, Corsair TX550M Gold, Bitfenix Formula od 450W (kablovi su fixni ali nije strašno) ili Be Quiet Pure Power 11 CM, tim redom...šta god ima najbolju (i pisanu) garanciju.
Jedino je pitanje kolika se garancija dobija. Raspitivao sam se za sebe kod preprodavaca ovih dana i niko nije davao više od dve godine, bez obzira šta piše na Iponu. Nebuloze tipa 6-12 meseci na Seasonic napajanja sa 10 godina standardno...svašta.

Ne znam ima li čega da je iole prostojno kod nas, pogotovo za cenu onih iz HU...

EDIT: Možda ovo: https://atom.rs/?sid=26875 - Antec Neo Eco Gold Zen, 5 godina garancije, Gold, modularno.
 
Poslednja izmena:
Ako smem da se nadovežem, pošto planiram za nekih mesec dana da sklapam novu konfiguraciju..
Kakav je ovaj novi Ryzen 4650g, 6c/12t, vidim da je oko 200 evra? doduše nema ga u ovim većim radnjama (gg, ww..)
Slični su mi zahtevi kao otvaraču teme
 
Nazad
Vrh Dno