Šta je novo?

Problem sa pojačalom Dual Cv1400

SOCOM

Slavan
Učlanjen(a)
21.10.2004
Poruke
2,485
Poena
445
Pozdrav Ljudi,

Imam problem sa mojim voljenim pojačalom.
Naime, pre izvesnog vremena je počela da se čuje neka gadna distorzija zvuka, kao neko zavijanje, škripanje, jedva da se čuje sama muzika.
Tako je kada se priključi ulazni signal na bilo kom ulazu, osim kada se pritisne "monitor" taster, tada se čuje relativno čist zvuk.
Mogu i da snimim ovih dana, pa da okačim.

Šta je tu moglo da pođe po zlu?
Pojačalo je staro oko 40 godina ali po meni ima dosta lep zvuk i ne bih ga menjao.
Da li mogu da izvedem neku proveru, da pokušam da popravim?
Ili ako neko ima neki servis, koja je cifra za popravku?

Hvala unapred.
 
Odmah da ti kazem da mislim da su otisli elektroliti(kondenzatori).Imas ljude po oglasima koji rade recap tj zamenu kondenzatora u pojacalima.
 
E, hvala, svakako ću zameniti neke sumnjive elektrolite, već sam poručio.
Ali ovo što mene muči je izgleda nešto drugo, boljka nekih Dual pojačala.
Neki regulator napona je izgleda zveknuo na pločici gde su ulazi, sutra će valjda stići zamenske komponente.
Javljam rezultate.

Power supply unit
The voltage regulators RC4195 were also used in this amplifier . Two of these controllers are used. One supplies the input stage (input impedance converter), the other supplies the control amplifier. It is not uncommon for the regulators to fail. They can be easily replaced ( more on this at amplifier CV62 ).
In my CV1400 both regulators were connected to a common + 15V / -15V pair 7815/7915 or similar. In my CV1400, both controllers were replaced by a common + 15V / -15V pair 7815/7915 or similar. replaced.
I can't understand why Dual originally used two controllers here, as it works with a pair. However, the conversion to a pair may have resulted in an increase in the device noise.

Ako nekog zanima, ima jedan forum koji se bavi baš Dual audio komponentama i jedan solo lik koji se bavi popravkama.

https://www.dual-board.de/
https://www.n-malek.de/11201/index.html

Nadam se da nije problem što sam postavio ovo, ali mislim da je jako korisno.
 
Poslednja izmena:
Vtlo moguce i da su ti regulatori koje ces po meni lako naci ako nisu elektroliti...Elektroliti obicno navuvre na vrhu kad su neispravni ili procure na dnu....Javi kako se zavrsio problem.
 
Regulator definitivno zveknuo. Nisam našao pravu zamenu već sam upario 7815 i 7915 regulatore napona ali nije samo to problem.
Regulator RC4195 ima samo u Kini, ne proizvode ga više i nema ga kod nas, koliko sam mogao da vidim.
Sve je zastarelo u pojačalu.
Ipak je 40 godina staro.
Moguće da se i neki operacioni pojačavač.
Elektrolite potrebne vrednosti nisam imao.
Trebalo bi mi bar jedan dan da na miru ovo odradim.
Juče sam potrošio 3 h, a deluje kao zajebancija od popravke.
I smirio se.
Sreća, nisam ništa dodatno spržio, bar se nadam
 
Poslednja izmena:
Potrazi malo po netu sta bi sve moglo biti ali meni deluje ovo sto si izlozio kao problem....ne verujem da je operacioni ali moze biti da je i on....Dosta vremena sve to oduzima...Ja kad budem radio recap na mojoj yamahi zvacu lika sa kp koji to radi ...Mnogo zivaca trreba imati a i vremena...Javi sta si uradio na kraju.Pozdrav
 
Nazad
Vrh Dno