Šta je novo?

Gejmerski komp - budžet "dajem koliko treba"

Nicklord

Poštovan
Učlanjen(a)
05.01.2018
Poruke
4
Poena
51
Okej, u suštini. Odlučio sam da se vratim u gejmerske vode nakon 10ak godina i da odigram sve RPGeve i trkačke igre koje sam propustio. Od Witchera 2 pa do F1 2020.

Za konfiguracije sam bukvalno duduk, imao sam laptopove bez grafičke poslednjih nekoliko godina. I ono malo igara što igram je iz detinjstva kao Heroes 3 ili Trackmania. Igre koje bih igrao su npr - Witchera 3, Dragon Age Inquistion, Middle-earth: Shadow of War, F1 2020, Project Cars 2, GRID Autosport, NFS ako ima neki vredan igranja...

Ono što meni treba je da mi neko kao malom detetu objasni koja konfiguracija i koliko para (KP je verovatno i dalje najbolji?) bi bila dovoljna za very high 1080p igranje gorenavedenih igara (ili 4k ako nije razlika ali to sumnjam? plus tad bi mi trebao i novi monitor)

Takođe, ima li smisla praviti vrhunsku konfiguraciju bez besne grafičke a tu grafičku zameniti za nekoliko godina i dodati RAMa da šljaka i za nove stvari?


Kako će gejmeri da prevrću očima kad vide ovo ali šta da radim :d
 
Ryzen 3600 160 evra
B450 ploča 90-110 evra
2x8 gb ram 80-90 evra
512 gb nvme ssd 80 evra
Grafička još 20 dana čekanja
Napajanje bitfenix formula 650w 80 evra
Kućište po izboru 25 evra do 100 evra

Bez grafičke 520 do 620 evra.

Jel van zamišljenog budžeta?
 
Grafička još 20 dana čekanja

Ammm...ako misliš na Ampere, načekaće se. Možda krenu u prodaju u septembru, ali to je možda. I da krenu, biće rasprodate odmah, ko zna kad će da stignu kod nas i Mađara i po kojim cenama, pa dok im padnu cene na prihvatljivi nivo, stabilizuju se zalihe, ispeglaju eventualne zvrčke...Plus, do sad je NVidia uvek prvo kretala sa high end kartama, one jeftinije su dolazile par meseci kasnije. A ko zna da li će i kada da padnu cene starijim/trenutnim modelima...naše lopurde nisu čule za to.
Bolje da uzme RX 580 za 200€ (ili polovnu za dosta manje) pa da je se otarasi za neki mesec kad ovi izbace nove generacije i uzme nešto jače...ili da uzme sada 1660 Super (cenim da bi igrao na 1080p 60Hz monitoru) pa za par godina nešto jače kad zameni i monitor.

Za ostalo se slažem...
Možda 1TB SSD, Kingston A2000 ima solidnu cenu, da ne razmišlja kuda će sa igrama.

Trenutno, Mađari imaju Bitfenix od 450W, nemaju jače. Možda mu je bolje da se ispruži 100€ i uzme u Atomu Antec EA650G Pro sa 7 god. garancije...

Za ploču da naglasimo, MSI B450 Tomahawk Max/Mortar Max/A-Pro Max.
 
Poslednja izmena:
A mora i da kaže za monitor koji i da li ga uopšte ima?
 
Ryzen 3600 160 evra

Mene samo zanima gde ovaj procesor ima po ovoj ceni, jer sam prošle dve-tri nedelje tragao i kod domaćih radnji i kod mađara, i najpovoljnija ponuda je bila 185€, što je za 60€ skuplje od 2600x... U domaćim radnjama nema 2600x za 160 evra.

Ovo pišem samo u želji da Nicklord stekne realnu sliku o cenama.
 
Verovatno su skočile cene zbog ponovnih zatvaranja granica i slično...ja sam moj 3600 platio 152€ na KP pre mesec dana. 1600AF koji sam imao pre toga sam praktično trenutno utopio za 110...cene opet idu u đavola...
 
Poslednja izmena:
Imam monitor Asus 24.5" VG255H koji je povezan na laptop evo već 6 meseci a biće sigurno do kraja godine (jer korona pa ne nosim laptop nigde). Mislio sam njega da stavim ovde i da nađem neki drugi za laptop ili šaltam kabl na kraju krajeva ako mi baš treba.

Nemam isplaniran budžet. Budžet je onoliko koliko treba da se da da bih igrao ovo bez problema. A to je koliko vidim do 900€ sa grafičkom što mi je skroz okej a tako nešto sam i očekivao. Da je 1500 pa bih krenuo da razmišljam :D

Ryzen 3600, B450, 2x8, 650w i SSD sam dobio na 3 različita mesta kao predlog tako da je to kontam sigurno best buy.

Ono što ostaje je još grafička. Dobio sam predloge za GTX1650super ili GTX1660super 6GB. Jel se isplati uzeti neku sa 8GB, koliko duže bi trajalo od ovih?
 
Uzmi sa 8gb ali bolje sačekaj 20 dana da vidimo cene novih nvidia kartica. Još uvek su majnerske cene a majning je ispusena ideja već neko vreme.
 
Čovek prodaje Gigabyte 1660 Super za dobru cenu, ima oglas ovde na forumu. Mada, 6GB VRAM-a...
Problem je što ako hoćeš 8GB moraš da uzmeš ili RX580, što je neki minimum, ili 2060 Super koja nije jeftina, ili RX5700 koja takođe nije jeftina, ili neku polovnu NVidiu 1070/1080...
 
Kupi polovan Sony 4 200-250 evra,izigraš se dok se cene ne stabilizuju ili pojave nove generacije grafičkih a posle ga naravno prodaš za iste pare ili nama sa bencha uz neki popust
 
Sami su je sklopili...
Ima nekih izbora sa kojima se ne slažem. Plus, veliko je pitanje šta od toga sada ima kod nas i po kojim cenama, tržište je otišlo u aut nakon COVIDa...
 
Našao sam na KP:
Ryzen 5 3600 za 164€
MSI 450 Tomahawk Max 108€
2x8 za 77€
512gb nvme SSD za 80€
Uzeću neku veliku kantu za kućište za 30€
Napajanje 650w 80€
GTX 1660s za 235€

Mislim da je to to. 770-780, zavisi koje kućište nađem. To ću ja mislim u nekoj prodavnici ovako, da vidim uživo kako izgledaju
 
Poslednja izmena:
Našao sam na KP:
Ryzen 5 3600 za 164€
MSI 450 Tomahawk Max 108€
2x8 za 77€
512gb nvme SSD za 80€
Uzeću neku veliku kantu za kućište za 30€
Napajanje 650w 80€
GTX 1660s za 235€

Mislim da je to to. 770-780, zavisi koje kućište nađem. To ću ja mislim u nekoj prodavnici ovako, da vidim uživo kako izgledaju

Ovo su ti dobre cene, pogotovo za procesor, ali i za matičnu.

Za RAM i nvme SSD baš i ne, za toliko para imaš i u našim radnjama (kucaj na eponudi), a dobiješ dužu garanciju.
 
Rekao bih da ove cene nisu proverene kod prodavca, već samo viđene na KP.
Za RAM ne piše ni koji je ni specifikacija pa je nezahvalno pričati da li je u našim radnjama povoljniji.
 
Našao sam na KP:
Ryzen 5 3600 za 164€
MSI 450 Tomahawk Max 108€
2x8 za 77€
512gb nvme SSD za 80€
Uzeću neku veliku kantu za kućište za 30€
Napajanje 650w 80€
GTX 1660s za 235€

Mislim da je to to. 770-780, zavisi koje kućište nađem. To ću ja mislim u nekoj prodavnici ovako, da vidim uživo kako izgledaju

Konkretno, koji RAM, SSD i napajanje?

Za kućište nemaš neki izbor za te pare a da je iole ok. Potraži MS Industrial Cyclops V kod nas...

Za procesor i matičnu su dobre cene. Mada, možda se isplati dodati 1000-2000 i uzeti matičnu kod nas, čisto zbog garancije...ustvari, imaš kod nas Tomahawk Max u Vip House za iste pare, raspitaj se. Baci pogled i na B450 Mortar Max, tu je negde sa cenom a u nekim stvarima bolja od Tomahawka.

Preporučio bih ti i jeftiniji kuler za procesor, poput LC Power LC-CC-120 za nekih 25 evra, za tiši rad i bolje temperature...no ne moraš odmah, vidi prvo kako ti radi sa stock kulerom.

EDIT: Nemanja je u pravu, ne gledaj cene na oglasu već uvek prvo proveri sa prodavcima. Majmuni ne ažuriraju cene i često su sasvim drugaćije...Ryzen 3600 je u HU trenutno 180 i kusur evra.
 
Poslednja izmena:
Kiklop je samo limena kutija, bez protoka vazduha dok se ne dodaju ventilatori. Video sam da neko prodaje polovan Titan Pro za 4000 dinara, to je bolji dil nego novi Kiklop. Možda bolje uzeti Scythe Fuma 2 za 50-60 evra.

Ne treba mu napajanje od 650W ako će 1660Super koristiti, ne treba mu ni za mnogo jače kartice ako je dobro i moderno napajanje kao Formula. Mogu i ja naterati 2080ti da radi na ovom od fejk Sisoniku od 550W, ali mogu zamisliti kako bi zaurlao ventilator kada bi stavio karticu koja mnogo troši. Jače napajanje se prvenstveno uzima zbog dužeg trajanja jer kada degradira imaće više snage u rezervi jer je u početku bilo snažnije a i zbog tišine jer ako potrošnja kompa bude oko ili ispod 50% realne snage napajanja, neće se čuti da radi. Ja sam nažalost morao uzeti kod nas jer je išlo preko firme a ponuda je takva da ili 7000 dinara za fejk Sisonik ili 13000 dinara za kršteno moderno napajanje. Ko uzima na KP obavezno nek uzme što jače i kvalitetnije može za nešto malo više para.

Tomahawk je 13500 dinara (115 evra) kod nas.

Edit: Da sam na tvom mestu ja bi dodao još 3 crvene na tih 13000 za B550 sa Wifi/BT. Meni fali i jedno i drugo i morao sam zasebno za više para dokupiti. Svi misle da im to ne treba na deskopu dok im ne zatreba a zatrebaće sigurno.
 
Poslednja izmena:
Proverio sam cene sa ljudima za procesor, grafičku i matičnu. Nekoliko njih sam pitao. Neki imaju, neki nemaju to što im stoji ali koliko sam skontao niko nije uzimao nove stvari nego su to stvari koje imaju od ranije.

Ove ostale stvari sam samo pogledao, ovo je neki prosek cena za one najjeftnije marke. Kingston A2000 SSD i HyperX DDR4 3200mhz 2x8 RAM, Coolermaster mwe gold 650. To ima fazon po njih 30 i svi drže u nekoliko evra cenu.



@Envoy

Koju B550 preporučuješ? Vidim da ima trista različitih. Ova MSI B550M PRO-VDH WIFI deluje najbolje. Ima USB C a ista cena kao ASRock B550 PHANTOM GAMING 4/AC koji nema
 
Poslednja izmena:
MSI B550M PRO-VDH je Micro-ATX ploča, a ASRock B550 PHANTOM GAMING 4/AC ATX ploča.

Dakle prvo odlučiš koja veličina ploče tebi treba.

Ja sam prošle nedelje bio u istoj dilemi (doduše tražio sam B550 ATX ploču pa sam MSI B550M odmah otpisao) i da sam birao po estetici uzeo bih ASRock B550 PHANTOM GAMING 4/AC i to u domaćoj radnji jer su jeftinije nego kod mađara, ali onda sam za koji evro više našao Asus tuf gaming b550-plus koja je ipak dosta bolja (bar na papiru), a ako je verovati review po netu provereno radi i sa Zen+ procesorima što me je isto opredelilo...
 
Zbog Blutooth i Wifi. B450 ploča sa BT i Wifi je skuplja od B550 modela sa BT i Wifi. Nije PC gaming samo CSGO i Fortnite u 240Hz, ima nas koji bi da se igramo udobno kao na konzolama bez svih mana koje konzola nosi sa sobom (zatvoren ekosistem, skupe igre, ograničeno trajanje, služi samo za igranje, zaključan fps, nema apgrejda itd). Za 30 evra više se ne može uzeti jača grafa ni u jednoj klasi osim ako govorimo o polovnjacima.

Ploča u odnosu na B450 Tomahawk Max izgleda golo ali je u najgorem slučaju ista za OC ako ne i bolja jer su B550 ploče toliko bolje od B450 ploča. B550 Tomahawk sa 3900 OC ima 30 stepeni niže VRM temperature od B450. Ovaj Asrock sigurno ne ide više od 90 stepeni koliko ide B450 Tomahawk. Jedina mana koju vidim je samo jedan M2 slot a i to nije neka mana.
 
BT i Wifi adaptere uzmes za par dolara sa Alija.
 
Bt sa Alija je mačka u džaku, možda radi možda ne. Ako i radi pitanje jel gubi konekciju. To su neki divlji čipovi što Kinezi pakuju u te usb dongle.

WiFi ista prica, ako dobaci 50 mbits dobar je. Bar ti od par dolara.

Na ovoj ploči je intelov čip, 400 i kusur mbits, realnih 200 mbits i pouzdan bt 4.2 koji rade svuda jer ima drajvera. Zasebno košta 32 dolara a kada bi se kupovali dongle bt i wireless to je 35 dolara ali je wireless tp a njihovi jeftini su krš. Imam jedan tplink piše 150 mbits a ne može ni 50 da ostvari. Valjda zato i košta nešto preko crvene.
 
Delimično si u pravu. Nadjoh u ovo zlo vreme na aliju pci-e intel ax200 karticu za 25 dolara sa slanjem. To je bolji dil iako pojede pci-e slot. Jedino što nema veliki alu hladnjak preko čitave kartice.
 
Privalicu se na temu, da ne otvaram novu sa istom tematikom :)

Komp bi sluzio za programiranje i csgo, i to mozda ne tim redosledom :)

Budzet nije neki problem, al ne bi "bacao" pare ako mi ne treba. Takodje prodao bih i ovaj laptop sto sada koristim (I7-6700HQ, GTX 960M...) pa bi mi i doplata na kraju bila manja..

CPU: R5 3600x - da kazemo 200e iako ima i za manje. Mislim da bi mi i za pocetak stock cooler zavrsio posao, ali i tu bi mogao da padne neki 212 evo ili nesto slicno..
Mobo:
a) B450 Tomahawk Max - oko 120e
b) B550 Aorus PRO - vidim da ih ima oko 120e, mozda je navlakusa, mozda nije, ne znam. Ako je mala razlika u ceni, da li je ovo bolje od proverenog tomahawka prethodne generacije?
RAM: 16GB Kit Patriot Viper Blackout 3600Mhz - oko 90e
GPU: Polovna neka 1070, 1070ti, 1080...
PSU: Bukvalno nemam predstavu sta
SSD: Kingston A 2000 500GB - oko 70e
SSD2: Neki jeftiniji sata za storage od 1gb, ili cak HDD - ali to moze da ceka..
Kuciste: MS Titan Pro 2 - oko 60e

Sto se monitora tice ideja je da se ide na AOC CQ27G2U ili AOC CQ32G1..

Sto vise misljenja, to bolje :)

Edit: Sad tek vidim da je ploca B550M...
 
Poslednja izmena:
Isteklo je pa ne mogu da editujem, ali ovo je jedna od ponuda koje sam dobio:

MSI MAG B550 Tomahawk - 155 eur
Ryzen 5 3600x - 200 eur
PATRIOT 16GB Viper 4 Blackout DDR4 3600MHz CL17 KIT PVB416G360C7K - 75 eur
 
Ok je, B550 Tomahawk je dobra ploča za tu cenu, mislim da imam isti RAM, dobro me služi, jedino bih potražio 3600 umesto 3600X ako je razlika u ceni 10+ evra.
 
Al sad sve vise razmisljam da li mi treba b550 cipset.. B450 Tomahawk max je 115e u domacim radnjama a necu sigurno u skorije vreme da u konfiguraciju ubacim grafiku od 500+e pa da mi pcie express 4.0 napravi neku razliku..
Ako je velika razlika u ceni moze li da prodje i B450 Aorus Elite? Vidim da ima malo slabiji VRM od Tomahawka ali ako moze da se nadje za 80e (cekam odgovor) onda je i to prihvatljiva opcija? Za tu razliku mogu da uzmem 1TB NVME umesto 512GB...
 
Nazad
Vrh Dno