Šta je novo?

Gejmerski komp - budžet "dajem koliko treba"

Nicklord

Poštovan
Učlanjen(a)
05.01.2018
Poruke
4
Poena
51
Okej, u suštini. Odlučio sam da se vratim u gejmerske vode nakon 10ak godina i da odigram sve RPGeve i trkačke igre koje sam propustio. Od Witchera 2 pa do F1 2020.

Za konfiguracije sam bukvalno duduk, imao sam laptopove bez grafičke poslednjih nekoliko godina. I ono malo igara što igram je iz detinjstva kao Heroes 3 ili Trackmania. Igre koje bih igrao su npr - Witchera 3, Dragon Age Inquistion, Middle-earth: Shadow of War, F1 2020, Project Cars 2, GRID Autosport, NFS ako ima neki vredan igranja...

Ono što meni treba je da mi neko kao malom detetu objasni koja konfiguracija i koliko para (KP je verovatno i dalje najbolji?) bi bila dovoljna za very high 1080p igranje gorenavedenih igara (ili 4k ako nije razlika ali to sumnjam? plus tad bi mi trebao i novi monitor)

Takođe, ima li smisla praviti vrhunsku konfiguraciju bez besne grafičke a tu grafičku zameniti za nekoliko godina i dodati RAMa da šljaka i za nove stvari?


Kako će gejmeri da prevrću očima kad vide ovo ali šta da radim :d
 
Zbog Blutooth i Wifi. B450 ploča sa BT i Wifi je skuplja od B550 modela sa BT i Wifi. Nije PC gaming samo CSGO i Fortnite u 240Hz, ima nas koji bi da se igramo udobno kao na konzolama bez svih mana koje konzola nosi sa sobom (zatvoren ekosistem, skupe igre, ograničeno trajanje, služi samo za igranje, zaključan fps, nema apgrejda itd). Za 30 evra više se ne može uzeti jača grafa ni u jednoj klasi osim ako govorimo o polovnjacima.

Ploča u odnosu na B450 Tomahawk Max izgleda golo ali je u najgorem slučaju ista za OC ako ne i bolja jer su B550 ploče toliko bolje od B450 ploča. B550 Tomahawk sa 3900 OC ima 30 stepeni niže VRM temperature od B450. Ovaj Asrock sigurno ne ide više od 90 stepeni koliko ide B450 Tomahawk. Jedina mana koju vidim je samo jedan M2 slot a i to nije neka mana.

U ovo za Wi Fi, nemoj mnogo da si siguran. Ja na jedom kompu imam MSI mikro matičnu i Wi Fi nije radio nikako. Zako da sam razvukao kabal. Ja mnogo mrzim male matične ploče. Kupi full ATX i imaš mesta za sve kao čovek. O Tomahawk-u Max imam samo reči hvale. Ugradio sam prijateljima par komada i sve besprekorno radi. Nabavljao sam ih i ja za 108€ preko Mađara pre par meseci. Možda je sada ista cena i kod nas.
 
Al sad sve vise razmisljam da li mi treba b550 cipset.. B450 Tomahawk max je 115e u domacim radnjama a necu sigurno u skorije vreme da u konfiguraciju ubacim grafiku od 500+e pa da mi pcie express 4.0 napravi neku razliku..
Ako je velika razlika u ceni moze li da prodje i B450 Aorus Elite? Vidim da ima malo slabiji VRM od Tomahawka ali ako moze da se nadje za 80e (cekam odgovor) onda je i to prihvatljiva opcija? Za tu razliku mogu da uzmem 1TB NVME umesto 512GB...

Realno, za 3600 ti uopšte ne treba B550, osim ako ne želiš 2.5Gb LAN ili WiFi ili 2 NVMe drajva u punoj brzini. VRM i hladnjaci na Tomahawku/Mortaru su dovoljno dobri i za overklokovani 8-core kao i za 12 i 16-core bez nekog overkloka. Hladnjaci su tu vrlo bitni jer je VRM na njima sasvim prosečan, mediokritet, ali imaju dobre hladnjake i to ih odvaja od ostatka. Plus BIOS Flashback taster.

Kod nas je Aorus Elite nekih 12-12500, koliko i Mortar Max, Tomahawk je 1000 din više. Ako kupuješ kod nas, uzmi MSI.
Kod Mađara je Aorus Elite 80 i par evra, Mortar isto, Tomahawk 115.
Ja bih ti rekao da uzmeš Mortar u oba slučaja, ako si ok sa mATX pločom. Košta koliko i Aorus a bolji je, plus ima 2 USB porta više od Tomahawka i 2 M.2 slota umesto jednog. ASROCK B450 Steel Legend je isto tu negde ali mislim da je MSI bolji...
 
Ok je, B550 Tomahawk je dobra ploča za tu cenu, mislim da imam isti RAM, dobro me služi, jedino bih potražio 3600 umesto 3600X ako je razlika u ceni 10+ evra.

pa do 10tak evra mislim da je bas bolji 3600x..ako nista vise kuler stock je ogroman. dok 3600 ide u maloj kutijici :) sad vec 15-20e i vise se ne isplati..ali bih rekao do 10tak evra da je bolji 3600x


kutija od 3600x je kao dve kutije od 3600 onako odokativno sto ocenih u monitor.rs kad sam oba video
 
Poslednja izmena:
A to sa kulerom svakako pada u vodu zato što ako ću već da uzmem Tomahawk Max onda ću i da "odvrnem" cpu, a tu već Wraith Spire nema šta da traži. Za razliku u ceni može da se uzme kršteni CPU kuler.

Inače tužno je na šta sam spao, uzeo bih "lošiju" ploču samo zato što svetli (Aorus), ko' da sam neko dete :D
 
Ja sam kupio komp bez ijednog RGB svetla i opet dobio trakicu oko 10 cm u kućištu koja svetli crveno. Da li MSI daruje ili su momci koji su sklapali ubacili nemam pojma. Samo mala ilustracija dokle je stigla RGB manija. Inače sam jedan od onih što prelepi power button izolirkom da ne svetli u mraku.
 
Utiska sam da je mnogo pametnije pazariti 3700x ili 3600 i solidnu b450 msi (mortar all the way u oba slucaja) plocu nego 3600x i b550 osim ako nije bitan pcie gen 4. Ljudi su zaboravili da je dobitak u performansama sa zen 2 OC dosta manji nego onaj sa zen + OC..
 
BT i Wifi adaptere uzmes za par dolara sa Alija.

Stigao taj BT dongle od par dolara sa Alija. Ne radi, nema drajvera za Windows 10. Svi oni dongle raznih oblika se baziraju na nekom Cambridge Silicon Radio Ltd. čipu koji nema drajver. Pokušao sam razne drajvere i još nisam našao onaj koji radi.
 
Nazad
Vrh Dno