Šta je novo?

NAS rešenje za veće količine podataka (Advanced NAS)

Lucas

Čuven
Učlanjen(a)
24.02.2002
Poruke
2,433
Poena
680
Pozdrav, video i pročitao temu NAS dal da kupim il sam da gradim


Otvaram novu, jer imam specifičan use case.
Naime treba mi nas za veće količine podataka, pričamo o npr 10tak diskova (već imam NAS sa 4 diska i to mi nije dovoljno, neću da kupujem još jedan takav, već verovatno da pravim server)

Zanima me sledeće
Ako se odlučim za pravljenje servera, sta od softvera mogu da koristim?

Dodatno komplikuje stvar sto sam na OSX u, koji ima svoje specijalne fajl extended tipove, kao sto su npr tagovi, ikonice, kategorije, komentari itd, -- to valjad znači da NAS mora da bue formatiran u epl formatu + da možda ima OSX?

S obizrom da bi nas svakako na sebi imao i cloud server - tipa owncloud ili nextcloud, meni bi načelno više odgovarao linux, tipa centos, (već imam iskustva sa centos serverima), što znam da kod meka je malo komplikovanije podesiti (ali je moguće )

Virtuelna mašina za OC je takodje opcija, stim da ne planiram da sve to zajedno bude neka azadja, pa mislim da bi resursi bili problem?


Šta još...

eh pa da. Želeo bih da imam neki softver koji može da se chron-uje (zakaže) da radi proveru integriteta fajlova, proverava bed sektore itd. Da li raid 0 ovo rešava? U suštini, važno mi je da neki sistem vodi računa o tome da li neki disk dobija bed sektore - da se podatci nalaze minimalno na dva diska, i da taj sistem onda prebacuje te bed sektore, dalje, gde treba, na drugi disk, ili na drugi deo istog diska....

...

Ono što bi meni zapravo idealno odgovaralo je nešto ovako - https://www.drobo.com/storage-products/b810n/ - još u rackmount verziji, naravno svi znamo da to košta papreno.

HM? Dajte neke predloge, sve opcije su otvorene, eto opisao sam relativno komplikovanu situaciju šta mi treba...

sumirano i ukratko

1. owncloud server
2. raid disk array nas
3. data integrity checking system

recimo.


još kad bih mogao u to da uguram gomilu starih diskova (imam jedno 15tak od po tera tera ipo) to bi bilo sjajno... al da neko vodi računa o tome kad će koji da crkne, pa da ih menjam blagovremeno....


M? Too hard? :smash:
 
Nazad
Vrh Dno